Προς το περιεχόμενο

Όταν η επιστημονική φαντασία γίνεται πραγματικότητα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά μην το βλέπετε ως μια μεμονωμένη εφεύρεση. Κάνετε όλοι μια προσπάθεια να συνδυάσετε τις τωρινές εφαρμογές και αξεσουάρ τύπου πληκτρολόγια κτλ, με μια τεχνολογία που θα εφαρμοστεί το νωρίτερο μετά από 10 χρόνια. Ως τότε θα έχουν προχωρήσει και οι υπόλοιποι τομείς που θα καταστήσουν π.χ. το πληκτρολόγιο άχρηστο, γιατί θα δουλεύουμε πλήρως με φωνητικές εντολές κτλ κτλ.

Επίσης δεν χρειάζεται κάθε εφεύρεση να εφαρμόζεται 100% σε κάθε πτυχή της ζωής μας. Σε κάποιους θα ειναι λιγότερο χρήσιμο και σε άλλους περισσότερο. Έτσι γινόταν πάντα, κι έτσι θα γίνει και τώρα. Τίποτα δεν ειναι καταναγκαστικό για κανέναν και είναι πολύ άσχημο να ισοπεδώνουμε νέες εφευρέσεις επειδή πιθανώς να μην έχουν χρησιμότητα για τις δικές μας προσωπικές εργασίες. Δοκιμάζουμε 10.000 πράγματα και στο τέλος επιλέγουμε το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται τελείως ηλίθιο και ανούσιο να κάθεται ένας άνθρωπος μπροστά από μια σειρά οθονών και να κάνει τον μαέστρο συμφωνικής ορχήστρας...!!!

Δε λέω, γαμώ τις δουλειές έκαναν αυτοί που το έφτιαξαν και μπράβο τους, αλλά και πάλι δε μου φαίνεται οτι έκαναν κατι που θα ωφελήσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E Θα το πετάξω δεν αντεχω αλλο!

Πες τε τους να πάνε να παίξουν κανα wii και μετά να βγάζουν τέτοιες μπούρδες!

Έλεος δηλαδή!

Για προγραμματιστές σε ΝΑSA καλό είναι όμως :P

 

Αλλα και για το δημόσιο εκεί 8 ώρες όρθιος να είναι και να παιδεύετε :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tigran, έχεις ένα δίκιο. Από την άλλη, υπήρξαν τεχνολογίες που δεν έπιασαν έναντι άλλων πιο συμβατικών τρόπων, ακριβώς γιατί οι τελευταίοι παραμένουν τελικά καλύτεροι.

Οι φωνητικές εντολές πχ υπάρχουν σε επίπεδο καταναλωτή από την εποχή που είχα Αmiga 500 (τουλάχιστον). Και είμαι σίγουρος ότι 20 χρόνια μετά, το sw και το hw επιτρέπει ακόμη καλύτερα αποτελέσματα με τις φωνητικές εντολές. Πόσους ξέρεις να τις χρησιμοποιούν; Άσε που μόνο σε ένα περιβάλλον σπιτιού/γραφείου μπορούν να λειτουργήσουν. Σκέψου να είσαι σε καφέ/αεροπλάνο/δημόσιο χώρο και να μιλάς αντί να πληκτρολογείς. Εδώ με το κινητό και χτικιάζεις και προτιμάς να πατήσεις ένα quick dial πλήκτρο.

 

Επίσης, αν θυμάστε τα βίντεο από το Microsoft Surface, που είχαν εντυπωσιάσει μέχρι και apple fanboys, αντιλαμβάνεται κανείς ότι ναι μεν κάποιες πρακτικές εφαρμογές θα έχει, αλλά πιθανότατα ποτέ να μη γίνει αυτό το σουπερουάου πράγμα.

Θυμάμαι ότι είχαν χαρακτηριστικά δείξει ότι θα ακουμπάς το pda σου στην επιφάνεια, και θα συγχρονίζονται τα δεδομένα. Μέχρι και εφφέ τύπου "βότσαλι στη λίμνη" είχε.

Ε, a priori απαξιωμένο είναι αυτό το feature από τη στιγμή που ήδη υπάρχει ασύρματη διασύνδεση των συσκεύων.

 

Οι νέες τεχνολογίες θα πρέπει να λύνουν πρακτικά προβλήματα, ή να βελτιώνουν σημαντικά την επαφή μας με τα μηχανήματα. Το γεγονός ότι αυτό που είδαμε, άφησε ντεμί σαιζόν συναισθήματα σε ανθρώπους που παρακολουθούν την τεχνολογία 10-20 χρόνια, κάτι λέει.

 

Για οικιακό χρήστη πάντως ή για υπάλληλο γραφείου, δε βλέπω ιδιαίτερη σημασία σε αυτό που είδαμε. Μπορεί να πιάσει στους τηλεχειρούργους, ξέρω γω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

εγω παντως θα ηθελα να μας βαλουν τσιπακι στον εγκεφαλο για να ελεγχουμε με το μυαλο τον υπολογιστη (απλα θα σκεφτομαστε τι θελουμε και θα το κανει)

 

βεβαια καλο θα ειναι να εχει και δυνατοτητα gps για να ξερουν τα αφεντικα μας που ειμαστε, να ακουνε και να βλεπουν οτι ακουμε και οτι βλεπουμε

 

 

μετα απο αυτο θα εχει ολοκληρωθει οριστικα ο δρομος μας προς το δικο μας matrix

 

 

(ειμαι σιγουρος οτι και με αυτο που μολις εγραψα θα υπαρξει καποιος που θα γραψει σαν απαντηση -περιμενω να το ζησω, μακαρι να το προλαβω)

Αυτο που λες γινεται κ σημερα λεγε με smartphone!!!! Απλα στο μελλον δεν θα μπορεις να το αφηνεις σπιτι γιατι με αυτο θα πληρωνεις κιολας(nfc)οποτε το τσιπακι πρακτικα ειναι λιγο απιθανο να μπει στο κεφαλι καποιου γιατι δεν θα το δεχτει και δευτερον αν το δεχτει πολυ πιθανο να πεθανει απο καρκινο απο την ακτινοβολια μεσα στο κρανιο,

 

Οντοπικ το συγκεκριμενο βλεπω να χρησιμευει πολυ στην ιατρικη και ειδικα στην χειρουργικη να μπορεις με καμερες υπεραναλιτικες και ρομποτικα χερια να κανεις και την ποιο δυσκολη επεμβαση.Εκει θα πιασει τοπο το συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...