Προς το περιεχόμενο

Τι λέτε για αυτό το χρέπι...


petsoukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον SSD αν θυμάμαι καλά ο OCZ είναι καλύτερος (google it). O 920 πολύ καλή επιλογή και ότι πρέπει για overclock, για την μητρική ας μιλήσει κανένας πιο διαβασμένος ( :whistle: ) αλλά για την gpu θα είμαι απόλυτος:

 

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΗ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ειναι νωρις ακομη για ddr3 καθως τα fsb ειναι ακομη σχετικα χαμηλα και οι τιμες πολυ ανεβασμενες.Και οι ssd σκληροι δισκοι θελουν λιγο ακομα να περιμενουμε πριν καποια αγορα,μιας και θα βγουν νεοι με πιο πολλα giga και σε πιο καλες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366

ASUS P6T DELUXE - X58

CORSAIR TR3X3G1333C9 XMS3 DDR3 3GB (3X1G)

G.SKILL FM-25S2S-64GB SOLID STATE 2.5''

ASUS EN9800GTX+ DK/HTDI 512MB PCI-E

ENERMAX LIBERTY 620W

COOLERMASTER RC-830-KKN3-GP STACKER

 

Για κατεβαστηρι ε;Καλουτσικο!:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστε τα λεφτα σας μην ψαρωνετε απο διαφημιστικα φυλλαδια και μεγαλες φαμφαρες.

για τροφοδοτικο ενα 500 η 600 στα 90-120 ευρω ειναι οτι πρεπει

μνημες ddr 2 στα 1066 πανε σφαιρα και ενα σετακι 4gb κοστιζει 90 ευρω

μητρικη με το p45 η χ38 στα 140 ευρω

καρτα γραφικων αφου δεν θελεις παιχνιδια δωσε μεχρι 140 ευρω που ακομη και αυτη θα τα παιζει αξιολογα σε αναλυση 1680χ1050

σκληρος δισκος γιατι να πας σε τετοιες καινουριες τεχνολογιες ο λογος αποδοση/τιμη ειναι πολυ μικρος σε σχεση με τους παλιους

επεξεργαστης παρε τον Ε8400 στα 164 ευρω και αμα δεν σου κανει την δουλεια σου ακομη και στις πιο βαριες εφαρμογες εγω θα σου δωσω τα στοιχεια μου να ρθεις να με βαρεσεις:lol::lol::lol:οχι μονο γι αυτο αλλα και για ολα τα υπολοιπα που σου προτεινα παραπανω!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ασχολείσαι με games, τότε είναι ΑΚΟΜΑ πιο ακατάλληλη η κάρτα που έβαλες man...;)

 

Αγόρασε αυτή imo, θα σε καλύψει μια χαρά, με λιγότερο θόρυβο, καλύτερες θερμοκρασίες και μικτρότερη κατανάλωση.

 

GAINWARD 9689 HD4670 512MB PCI-E RETAIL

 

Το τροφοδοτικό που διάλεξες είναι παλιό μοντέλο, το οποίο μάλιστα προσφέρεται σε πολύ κακή τιμή. Πήγαινε σε κάποιο από τα παρακάτω.

 

CoolerMaster M520 Real Power Modular

Enermax PSU EPR525AWT PRO82 + 525W

Corsair 550W CMPSU-550VXEU

 

Δεν πρόκειται να χρειαστείς μεγαλύτερο. Ποτέ.

 

Επίσης, μακριά από solid state, οι τιμές είναι απαγορευτικές αυτή την στιγμή, ενώ υπάρχουν ακόμα παιδικά προβλήματα με την τεχνολογία (κυρίως στους ενσωματωμένους controllers μέσα στα SSD).

 

Για rig με nehalem, ρίξε μια ματιά σε αυτό. Έχε υπόψιν σου όμως, πως μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με πολύ λιγότερα λεφτά. Ειδικά αν δεν παίζεις παιχνίδια...

 

 

CoolerMaster Centuriom RC-590-KKN1-GP Black

Enermax PSU EPR525AWT PRO82 + 525W

Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MB, Tray) + Nexus LOW-7000 Cpu Cooler

Foxconn Renaissance (s1366, DDR3, X58)

Adata 3GB DDR3-1333 Ram Kit Χ2

GAINWARD 9689 HD4670 512MB PCI-E RETAIL

Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata, WD6400AAKS)

Samsung SH-S223F/BEBE Black DVDRW +/- (Dual Layer ReWriter, Sata 22X) Bulk

 

1150 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτρέψτε μου να διαφωνήσω για την αλλαγή τροφοδοτικού.

 

Το συγκεκριμένο αποτελεί υπόδειγμα μιας και δεν υπολείπεται σε ΤΙΠΟΤΑ σε σχέση με τα πιο καινούρια και μάλιστα ειναι εντελώς αθόρυβο (χωρίς να ξέρω βέβαια πόσο και αν κάνουν θόρυβο τα υπόλοιπα)

 

οι μετρήσεις του στο everest υποδειγματικές και επειδή προφανώς μιλάμε και για futureproof μηχάνημα τα 620 watt που προσφέρει, ακόμα και με τις απώλειες που θα έχει με τον καιρό, θα ειναι σε θέση να καλύψουν σταθερά αυτό το μηχάνημα ακόμα και αν βάλει και άλλα πράγματα πάνω

 

κατα την γνώμη μου τα αξίζει τα λεφτά του πέρα για πέρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτρέψτε μου να διαφωνήσω για την αλλαγή τροφοδοτικού.

 

Το συγκεκριμένο αποτελεί υπόδειγμα μιας και δεν υπολείπεται σε ΤΙΠΟΤΑ σε σχέση με τα πιο καινούρια και μάλιστα ειναι εντελώς αθόρυβο (χωρίς να ξέρω βέβαια πόσο και αν κάνουν θόρυβο τα υπόλοιπα)

 

οι μετρήσεις του στο everest υποδειγματικές και επειδή προφανώς μιλάμε και για futureproof μηχάνημα τα 620 watt που προσφέρει, ακόμα και με τις απώλειες που θα έχει με τον καιρό, θα ειναι σε θέση να καλύψουν σταθερά αυτό το μηχάνημα ακόμα και αν βάλει και άλλα πράγματα πάνω

 

κατα την γνώμη μου τα αξίζει τα λεφτά του πέρα για πέρα ;)

 

Φίλε Vice, συζητάς τώρα για το αν πρέπει κάποιος να πάρει μια BMW 320 του 2004, ή του 2207, στα ίδια κυβικά, με τα ίδια extra και με την παλιά bmw να κοστίζει πολύ περισσότερο.

 

Το liberty είναι προϊόν πράγματι ποιοτικό. Αλλά outdated και αποσυρμένο από την παραγωγή. Αντικαταστάθηκε από τα pro και modu 82+, και είναι λογικό και επόμενο κάποιος να μην το επιλέξει για καινούριο σύστημα. Ειδικά την στιγμή που οι αντικαταστάστες τους είναι πιό αθόρυβοι, πιο ποιοτικοί, με καλύτερο ripple, regulation, efficiency, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

 

Ένα παράδειγμα στα γρήγορα.

 

eff-230-ROOM.png

acoustics-1m-ROOM.png

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3052

 

 

και

 

eff-230.png

acoustics.png

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3270

 

Αυτό δεν σημαίνει πως το liberty είναι κακό τροφοδοτικό. Το αντίθετο μάλιστα.

Αλλα την στιγμή που μπορείς να βρεις το pro 82+ με 93euro, θα πρέπει να είσαι χαζός για να το επιλέξεις (χάνοντας 115euro) έναντι του σε νέο build...;)

 

Mερικές φορές, η καλύτερη επιλογή, δεν είναι αυτή που έχουμε εμείς αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...