Προς το περιεχόμενο

"Κλειστά χρήματα"


ekaiomen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.. Ενδιαφέρομαι να βάλω κάποια χρήματα κλειστά για ένα διάστημα περί τα 4-5 χρόνια.. Μιλάμε για 9 με 10.000 ευρώ.. Έχετε να μου προτείνεται κάποια τράπεζα ή πώς θα βρώ τι και που με συμφέρει να τα καταθέσω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε μου, εγώ είμαι εντελώς κατά των καταθέσεων σε κλειστούς λογαριασμούς. Έτσι δεν κερδίζεις λεφτά, απλά μειώνεις την χασούρα που θα είχες αν τα έβαζες στο συρτάρι.

 

Το μετρητό "μετράει". Εκεί άλλωστε στηρίζουν την λειτουργία τους όλες οι τράπεζες του κόσμου.Εγώ θα σου έλεγα να τα βάλεις κλειστά για ένα εξάμηνο-χρόνο και στο μεσοδιάστημα να κοιτάξεις που μπορείς να τα επενδύσεις για πραγματικές αποδόσεις, π.χ. να μπείς μέτοχος σε ένα μαγαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tsig.gr/lang-el/banks/fixed-deposits

 

Δεν ξέρω αν θες να τα κλείσεις μια και καλή, ή θες ανά τρίμηνο ή εξάμηνο μήπως και πετύχεις κάποια καλύτερη προσφορά στη πορεία.

 

Πάντως μπορεί και κάποιος πιο ειδικός επί του θέματος να σου πει αν αξίζουν ομόλογα, χρυσός κτλ. Ωστόσο η αλήθεια είναι πως οι προσφορές των τραπεζών αυτή την εποχή αποτελούν μία ευκαιρία.

 

Η απόφαση δική σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς έχουν τα πράγματα μετά τον σάλο που γινε με τράπεζες κλπ αλλά πριν δε συνέφερε με τίποτα να τα κλείσεις για τόσο διάστημα.

Προσωπικά επιλέγω να τα κλείνω ανά τρίμηνο κι αυτό γιατί βαριέμαι να πάω να τα κλείνω κάθε μήνα. Μέχρι πρότινως, μετά από 6-9 μήνες είχα άνετα μεγαλύτερο επιτόκιο απ ό,τι αν τα χα κλείσει εξαρχής για μεγαλύτερο διάστημα. Και έχε υπόψη ότι τα επιτόκια που δίνουν δεν είναι standard, με την έννοια ότι μπορείς να το παζαρέψεις (αν είσαι τέτοιος τύπος). πχ μετά από έξι μήνες που θα πας να ανανεώσεις το "κλείσιμο", ρωτάς "πόσο επιτόκιο θα χουν;" "τόσο" "οκ, θα κάνω ανάληψη" "γιατί;" "γιατί απέναντι μου δίνουν παραπάνω" "οκ κάτσε να δούμε τι μπορεί να γίνει". Συνήθως κάτι "μπορεί να γίνει". Εννοείται πως θα χεις κάνει την απαραίτητη έρευνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.. Ενδιαφέρομαι να βάλω κάποια χρήματα κλειστά για ένα διάστημα περί τα 4-5 χρόνια.. Μιλάμε για 9 με 10.000 ευρώ.. Έχετε να μου προτείνεται κάποια τράπεζα ή πώς θα βρώ τι και που με συμφέρει να τα καταθέσω;

 

πολυ λιγα για να τα κλεισεις.για να πεις οτι αξιζει τον κοπο θελει 50-60000 περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πραγματικα δεν χρειαζεσε αυτα τα χρηματα τοτε ψαξε λιγο στις τραπεζες ..αυτο το καιρο εχει καλα επιτοκια ως και 6% (δηλαδη 5,4 μετα φορων) ...νομιζω συνηθως ειναι για 1 χρονο κλειστα και μετα αν θες ανανεωνεις...συμβουλη μου μην κοιταξεις μονο το καλυτερο επιτοκιο αλλα και την αξιοπιστια της τραπεζας ....μην ειναι καμια της πλακας και κλεισει σε κανα δυο χρονια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ λιγα για να τα κλεισεις.για να πεις οτι αξιζει τον κοπο θελει 50-60000 περιπου.

Μα αν πρόκειται να διαθέσει τόσα χρήματα,δεν έχει κανένα λόγο να τα σμπρώξει στις τράπεζες,γιατί του τάφαγαν τα νούμερα.Αγοράζει δυό γκαρσονιερίτσες και καθαρίζει 500€ το μήνα....B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα βρεις 2 γκαρσονιερίτσες με 60000, πες μου να τις αγοράσω εγώ :-).

 

Για μένα κλειστά χρήματα (προθεσμιακή κατάθεση δηλαδή) αξίζει να κάνεις όχι σαν επένδυση, αλλά μόνο αν θες να έχεις ένα ποσό καβάτζα, έτσι γιατί "άνθρωποι είμαστε, δεν ξές τι συμβαίνει αύριο", το οποίο αν κρατούσες στο συρτάρι απλά θα έχανε την αξία του. Το κλείνεις σε μια προθεσμιακή που πλέον έχουν επιτόκια πολύ πάνω από τον πληθωρισμό, και εννοείται πως τους τόκους δεν τους τραβάς ποτέ, αλλά τους αφήνεις να τοκίζονται και αυτοί με την επόμενη προθεσμία. Έτσι τα χρήματά σου απλά δεν χάνουν την αξία τους στο πέρασμα του χρόνου, ίσως και να αυγατίζουν και λίγο. Για μένα προθεσμία τρίμηνη, ή το πολύ εξάμηνη, γιατί τα επιτόκια ανεβαίνουν συνεχώς.

Δες την Κύπρου. Νομίζω η Αττικής έχει ελαφρώς μεγαλύτερο επιτόκιο, αλλά θεωρώ την Κύπρου πιό σοβαρή και αξιόπιστη τράπεζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν πρόκειται να διαθέσει τόσα χρήματα,δεν έχει κανένα λόγο να τα σμπρώξει στις τράπεζες,γιατί του τάφαγαν τα νούμερα.Αγοράζει δυό γκαρσονιερίτσες και καθαρίζει 500€ το μήνα....B)

 

@magazatora αγοραζεις 2 γκαρσονιερες με 50000.αν ναι πες μου που να παω να

τις χτυπησω δευτερα πρωι-πρωι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα βρεις 2 γκαρσονιερίτσες με 60000, πες μου να τις αγοράσω εγώ :-).

 

Για μένα κλειστά χρήματα (προθεσμιακή κατάθεση δηλαδή) αξίζει να κάνεις όχι σαν επένδυση, αλλά μόνο αν θες να έχεις ένα ποσό καβάτζα, έτσι γιατί "άνθρωποι είμαστε, δεν ξές τι συμβαίνει αύριο", το οποίο αν κρατούσες στο συρτάρι απλά θα έχανε την αξία του. Το κλείνεις σε μια προθεσμιακή που πλέον έχουν επιτόκια πολύ πάνω από τον πληθωρισμό, και εννοείται πως τους τόκους δεν τους τραβάς ποτέ, αλλά τους αφήνεις να τοκίζονται και αυτοί με την επόμενη προθεσμία. Έτσι τα χρήματά σου απλά δεν χάνουν την αξία τους στο πέρασμα του χρόνου, ίσως και να αυγατίζουν και λίγο. Για μένα προθεσμία τρίμηνη, ή το πολύ εξάμηνη, γιατί τα επιτόκια ανεβαίνουν συνεχώς.

Δες την Κύπρου. Νομίζω η Αττικής έχει ελαφρώς μεγαλύτερο επιτόκιο, αλλά θεωρώ την Κύπρου πιό σοβαρή και αξιόπιστη τράπεζα...

 

Καλά που είδες να ανεβαίνουν τα επιτόκια?Εγώ να κατεβαίνουν τα βλέπω μιας και το euribor πάει προς τα κάτω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω 'γω; Να, εδώ και 3 χρόνια κλείνω λεφτά στην Κύπρου με 3μηνη προθεσμία, και κάθε φορά το επιτόκιο είναι μεγαλύτερο. Τελευταία φορά τον οκτώβριο. Αν άρχισε πλέον η πτώση, γράψε λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο o_magazatoras ακολουθεί την παλιά πετυχημένη λογική.

Αφήνει την κλανιά του και γίνεται καπνός για να μην κατηγορηθεί.

 

Ρε φίλε δεν μας λες πως με 50000€ αγοράζουμε 2 γκαρσονιέρες??

Χωρίς πλάκα είμαι περίεργος.

 

edit: Και ποιος μου εγγυάται ότι τελικά θα νοικιαστούν?

 

Συμπέρασμα: Τζίφος η πρόταση, ανέφικτη+επικύνδινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...