Προς το περιεχόμενο

Console Gaming - Off-topic Συζήτηση


klainmaingr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, red1 said:


Θα επαναλάβω τον εαυτό μου δυστυχώς αλλά :  δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω ποιος πάει και τα στάζει ακόμα στην Ubisoft (ή και Bethesda) εν έτη 2020...
Σάπια, άψυχα παιχνίδια φτιαγμένα απο κομισιόν τα οποία νιώθουν κυριολεκτικά σαν early access  παιχνίδια στην φουλ, "προνομιακή" τιμή των 70€, απλά ΟΧΙ, είναι ντροπή.
Αλλο πράμα το να σου αρέσει μια συγκεκριμένη "φόρμουλα" ενος παιχνιδιου μιας συγκεκριμένης εταιρείας, άλλο πράμα όμως να ανοίγεις το πορτοφόλι σου σε καθε κυκλοφορία αυτών και να υποστηρίζεις - στην ουσία - αυτές τις σάπιες πολιτικές των συγκεκριμένων εταιρειών του στυλ "πάρ΄τε ενα ημι-τελειωμένο παιχνίδι στα 70€ τώρα, θα το φτιάξουμε/διορθώσουμε μετά", πραγματικά.

Εξηγούμαι, δεν ειναι οτι "απαγορεύεται" να αρέσει στον Χ ή Ψ ενα συγκεκριμένο franchise/παιχνίδι, αυτό είναι όντως κάτι το υποκειμενικότατο, το να τα στάζεις όμως κάθε φορά ενω ξέρεις απο πριν τι παίζει/τι θα παίξει απο άποψη ποιότητας (στην συγκεκριμένη περίπτωση, έλλειψη αυτής) είναι κάτι το οποίο - προσωπικά - με ξεπερνάει.

Βρε συ εδώ πούλησε το andromeda με τόσους χρήστες εδώ μέσα να προσπαθούν να δικαιολογήσουν τ αδικαιολόγητα. Και μάντεψε ποιο ήταν ένα από τα βασικά τους επιχειρήματα. Διάρκεια και όγκος περιεχομένου. Από ποτε η διάρκεια ενός παιχνιδιού αποτελεί βασικό κριτήριο αξίας ενός τίτλου ; Δυστυχώς η ευτυχώς για πολλούς χρήστες είναι βασικό προαπαιτούμενο. Τίτλοι όπως τα Spider-Man/GoTsushima/DaysGone για μένα είναι καθαρά 8-9αρια.... αν απομονώσουμε τις αποστολές του main story. Ubi και η BioWare κάποτε μας χάρισαν 2 από τις καλύτερες τριλογίες ever. Και για εμένα δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων. Ούτε σε sales δεν θα έδινα χρήματα για να σπαταλήσω gaming χρόνο σε κάποιο σύγχρονο AC. Σήμερα το πρωί χάζευα ένα stream του Valhalla.... εκτός του ότι ο youtuber μετά από ένα σημείο άρχιζε να χασμουριέται σε μια φάση που άνοιξε τον χάρτη και έκανε zoom out με έπιασε ζαλάδα..... έκανε μια ώρα να αποφασίσει όχι μόνο ποιο activity να επιλέξει αλλά και σε ποιο κομμάτι του τεράστιου map. Και σα να μην έφταναν όλα αυτά η Ubi προσπαθεί να μιμηθεί το Witcher 3 με RPG elements από τα Lidl. XP φαρμαρισμα για το φαρμαρισμα.....  

Ezio the best!

 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Τα βιντεοπαιχνίδια κάνουν καλό στην ψυχική υγεία

"Πρόκειται για την εισαγωγή παιχνιδιών στο πεδίο της ψυχολογικής έρευνας" δήλωσε ο Andrew Przybylski, επικεφαλής ερευνητής του έργου. "Αυτό μας επιτρέπει να εξηγήσουμε και να κατανοήσουμε τα παιχνίδια ως δραστηριότητα αναψυχής".

Η μελέτη, είπε, "δείχνει ότι αν παίζετε τέσσερις ώρες την ημέρα στο Animal Crossing, είστε πολύ πιο ευτυχισμένος άνθρωπος και αυτό είναι ενδιαφέρον, ακριβώς επειδή όλες οι άλλες έρευνες στο παρελθόν όριζαν το αντίθετο".

Εννοείται ότι έχει γίνει copy+paste στα social media της μάνας μου, έτσι, για το πρήξιμο που έτρωγα 20 χρόνια πριν.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Τα βιντεοπαιχνίδια κάνουν καλό στην ψυχική υγεία

"Πρόκειται για την εισαγωγή παιχνιδιών στο πεδίο της ψυχολογικής έρευνας" δήλωσε ο Andrew Przybylski, επικεφαλής ερευνητής του έργου. "Αυτό μας επιτρέπει να εξηγήσουμε και να κατανοήσουμε τα παιχνίδια ως δραστηριότητα αναψυχής".

Η μελέτη, είπε, "δείχνει ότι αν παίζετε τέσσερις ώρες την ημέρα στο Animal Crossing, είστε πολύ πιο ευτυχισμένος άνθρωπος και αυτό είναι ενδιαφέρον, ακριβώς επειδή όλες οι άλλες έρευνες στο παρελθόν όριζαν το αντίθετο".

Εννοείται ότι έχει γίνει copy+paste στα social media της μάνας μου, έτσι, για το πρήξιμο που έτρωγα 20 χρόνια πριν.

To κλέβω και μπαίνει στο δικό μου επίσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Τα βιντεοπαιχνίδια κάνουν καλό στην ψυχική υγεία

"Πρόκειται για την εισαγωγή παιχνιδιών στο πεδίο της ψυχολογικής έρευνας" δήλωσε ο Andrew Przybylski, επικεφαλής ερευνητής του έργου. "Αυτό μας επιτρέπει να εξηγήσουμε και να κατανοήσουμε τα παιχνίδια ως δραστηριότητα αναψυχής".

Η μελέτη, είπε, "δείχνει ότι αν παίζετε τέσσερις ώρες την ημέρα στο Animal Crossing, είστε πολύ πιο ευτυχισμένος άνθρωπος και αυτό είναι ενδιαφέρον, ακριβώς επειδή όλες οι άλλες έρευνες στο παρελθόν όριζαν το αντίθετο".

Εννοείται ότι έχει γίνει copy+paste στα social media της μάνας μου, έτσι, για το πρήξιμο που έτρωγα 20 χρόνια πριν.

 

7 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

To κλέβω και μπαίνει στο δικό μου επίσης!

Εγω που στα 12, επαιζα carmageddon δικαιουμαι να το βαλω; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που της το έστειλα στο βαιμπερ έμεινε στο διαβάστηκε. Προφανώς η κυρά Μαρία από τη πλατανιτσα ξέρει καλύτερα από την Οξφόρδη. Όπως σε όλους τους κλάδους της επιστήμης 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Τα βιντεοπαιχνίδια κάνουν καλό στην ψυχική υγεία

"Πρόκειται για την εισαγωγή παιχνιδιών στο πεδίο της ψυχολογικής έρευνας" δήλωσε ο Andrew Przybylski, επικεφαλής ερευνητής του έργου. "Αυτό μας επιτρέπει να εξηγήσουμε και να κατανοήσουμε τα παιχνίδια ως δραστηριότητα αναψυχής".

Η μελέτη, είπε, "δείχνει ότι αν παίζετε τέσσερις ώρες την ημέρα στο Animal Crossing, είστε πολύ πιο ευτυχισμένος άνθρωπος και αυτό είναι ενδιαφέρον, ακριβώς επειδή όλες οι άλλες έρευνες στο παρελθόν όριζαν το αντίθετο".

Εννοείται ότι έχει γίνει copy+paste στα social media της μάνας μου, έτσι, για το πρήξιμο που έτρωγα 20 χρόνια πριν.

Αυτά είναι γνωστά από εποχής Carmageddon. Ξέρεις πόσους real life πεζούς έχει γλιτώσει το Carmageddon; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, Bourdoulas said:

Αυτά είναι γνωστά από εποχής Carmageddon. Ξέρεις πόσους real life πεζούς έχει γλιτώσει το Carmageddon; 

Όπως έχει πει και ο Brigstocke, άμα το Pac-man μας είχε επηρεάσει σαν παιδιά τότε θα μαζευόμασταν σε σκοτεινά δωμάτια καταπίνοντας χάπια και ακούγοντας επαναλαμβανόμενη ηλεκτρονική μουσική.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μια απορία. Με τηλεόραση full hd και κάτοχος ps4. Εάν πάω σε ps5 και πορευτώ με την ανάλυση που έχω. Διαφορά θα δω σε γραφικά; Η δεν αξίζει εάν δεν έχω 4K tv? Οπτικά θα δω διαφορά  ps5 με full hd?

Επεξ/σία από navouxodonosoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, navouxodonosoras είπε

Ρε παιδιά μια απορία. Με τηλεόραση full hd και κάτοχος ps4. Εάν πάω σε ps5 και πορευτώ με την ανάλυση που έχω. Διαφορά θα δω σε γραφικά; Η δεν αξίζει εάν δεν έχω 4K tv? Οπτικά θα δω διαφορά  ps5 με full hd?

Εννοείται πως θα δεις διαφορά, άλλα assets θα χρησιμοποιούνται από τις νέες κονσόλες, θα υπάρχει ray tracing, αν έχεις αξιοπρεπή 1080 τηλεόραση λογικά θα παίζεις τα παιχνίδια σε 60fps, συν τα οφέλη σε ταχύτητες και περισσότερο playable χρόνο λόγω μικρότερων loading times. Εγώ έχω 27άρι monitor και ούτε που το σκέφτομαι για 4κ monitor ή τηλέοραση. Πρώτα θα πάρω μία από τις δύο κονσόλες, οι οποίες θα έχουν διάρκεια ζωής 6-7 χρόνια, και μετά θα ασχοληθώ με το θέμα τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Εννοείται πως θα δεις διαφορά, άλλα assets θα χρησιμοποιούνται από τις νέες κονσόλες, θα υπάρχει ray tracing, αν έχεις αξιοπρεπή 1080 τηλεόραση λογικά θα παίζεις τα παιχνίδια σε 60fps, συν τα οφέλη σε ταχύτητες και περισσότερο playable χρόνο λόγω μικρότερων loading times. Εγώ έχω 27άρι monitor και ούτε που το σκέφτομαι για 4κ monitor ή τηλέοραση. Πρώτα θα πάρω μία από τις δύο κονσόλες, οι οποίες θα έχουν διάρκεια ζωής 6-7 χρόνια, και μετά θα ασχοληθώ με το θέμα τηλεόραση.

Έχω πολύ καλή 1080. Σίγουρα δεν θα δω στην ανάλυση αλλά έχεις δίκιο. Δεν είχα σκεφτεί όλα τα αλλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...