Προς το περιεχόμενο

Console Gaming - Off-topic Συζήτηση


klainmaingr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, KilliK είπε

Μακάρι να ισχύει αυτό και να βγάλουν και οι 2 εταιρίες στο launch των νέων κονσολών τα pro μοντέλα τους και να πορευτούν ολη τη γενιά παράλληλα από την αρχή!

Και τους developers των παιχνιδιών πιστεύω θα τους εξυπηρετεί πολύ αν συμβεί αυτό.

Προσωπικά,αν ισχύει,εγώ θα πάω για το Ps5 pro ή όπως αλλιώς θα λέγεται και ας κοστίζει 600€ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, back15220 είπε

Μακάρι να ισχύει αυτό και να βγάλουν και οι 2 εταιρίες στο launch των νέων κονσολών τα pro μοντέλα τους και να πορευτούν ολη τη γενιά παράλληλα από την αρχή!

Και τους developers των παιχνιδιών πιστεύω θα τους εξυπηρετεί πολύ αν συμβεί αυτό.

Προσωπικά,αν ισχύει,εγώ θα πάω για το Ps5 pro ή όπως αλλιώς θα λέγεται και ας κοστίζει 600€ 🙂

Συμφωνω και εγω ειμαι υπερ των 2 εκδοσεων ωστε να μην εχουμε περιορισμο  στην δυναμη  .Και εγω για την "pro" εκδοση θα παω.Αν και το βλεπω πολυ δυσκολο αυτο για την περιπτωση του  ps5.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KilliK είπε

Τραγικο το που βαδιζει αυτη η βιομηχανια, μαθαμε τα pro και τα lite. Αν επιβεβαιωθει προσωπικα δε θα παρω καμια απο τις 2, και θα επενδυσω περισσοτερο στο Switch. Χωριζεις το playerbase, οπως πηγες να το κανεις με το ps4 και ευτυχως απετυχες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, najinblue3 είπε

Τραγικο το που βαδιζει αυτη η βιομηχανια, μαθαμε τα pro και τα lite. Αν επιβεβαιωθει προσωπικα δε θα παρω καμια απο τις 2, και θα επενδυσω περισσοτερο στο Switch. Χωριζεις το playerbase, οπως πηγες να το κανεις με το ps4 και ευτυχως απετυχες. 

Γιατι το βλεπεις ετσι?

Υπαρχει και η αλλη οπτικη που λεει πως ικανοποιει μια μεριδα κοινου που επιζητα καλυτερες επιδοσεις .Ετσι εχουμε μια win-win κατασταση .Δεν βγαινει μονο μια κονσολα που θα ειναι "ακριβη" ,αλλα υπαρχει και η προσιτη εκδοση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κανουν ετσι, σημαινει πως τους συμφερει, οποτε καλα κανουν απο τη μερια τους.

Εμενα απο την αλλη, δεν μου πολυαρεσει σαν ιδεα. Ειμαι καπου αναμεσα. Αν γινει οντως ετσι, δεν ξερω τι θα κανω, αλλα μαλλον θα παω για το "καλο", με μιση καρδια ομως αν ειναι να δωσω 6 κατοσταρικα.

Απο την αλλη, αν βγουν ταυτοχρονα δυο κονσολες, αυτο δεν αποκλειει να υπαρξει σε τεσσερα χρονια ενα ακομα "pro" μοντελο. Κανω λαθος; Θελω να πως με την προοδο της τεχνολογιας, ακομα και το "ακριβο" σε τεσσερα χρονια θα ειναι σχετικα παρωχημενο.

Οποτε αν και αρχικα φαινεται win-win situation, θα σου γυρισει μπουμερανγκ. Δηλαδη σε τεσσερα χρονια ή θα βγει καινουργια κονσολα και θα πρεπει να δωσεις ακομα 600 ευρω για να εισαι high end ή αν δεν βγει θα εισαι πισω τεχνολογικα.

Σε βαζει δηλαδη να "ρισκαρεις" χωρις να εισαι σιγουρος για το μελλον. Αν μου ελεγαν για παραδειγμα: "θα βγει και pro σε 3-4 χρονια" θα επαιρνα την απλη, αν μου ελεγαν "δεν θα βγει", θα επαιρνα την ακριβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Γιατι το βλεπεις ετσι?

Υπαρχει και η αλλη οπτικη που λεει πως ικανοποιει μια μεριδα κοινου που επιζητα καλυτερες επιδοσεις .Ετσι εχουμε μια win-win κατασταση .Δεν βγαινει μονο μια κονσολα που θα ειναι "ακριβη" ,αλλα υπαρχει και η προσιτη εκδοση .

Ισχυει οτι υπαρχει αυτη η μεριδα που λες, αλλα ειναι παρα πολυ μικρη. Αν ηθελα επιδοσεις και να αλλαζω hw καθε λιγο θα εφτιαχνα windows pc. Παιρνω κονσολα για αλλους λογους. Εμενα η κινηση αυτη μου δειχνει οτι το ps5 ειναι λιγοτερο ισχυρο απο τον ανταγωνιστη, και θα βγαλουν ενα 2ο μοντελο πολυ ισχυροτερο.

Το προβλημα μου βεβαια δεν εχει να κανει με το hw, αλλα οτι χωριζουν το playerbase. Με το pro δεν εγινε αυτο γτ απλα δεν μπορουσε. Σε πολυ λιγα παιχνιδια ειδαμε διαφορες. Εγω πολυ φοβαμαι οτι καθε χρονοα θα βγαζει κ ενα δυνατοτερο. Απ οτι φαινεται η MS θα εχει πολυ δυνατοτερο πακετο συνολικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Ισχυει οτι υπαρχει αυτη η μεριδα που λες, αλλα ειναι παρα πολυ μικρη. Αν ηθελα επιδοσεις και να αλλαζω hw καθε λιγο θα εφτιαχνα windows pc. Παιρνω κονσολα για αλλους λογους. Εμενα η κινηση αυτη μου δειχνει οτι το ps5 ειναι λιγοτερο ισχυρο απο τον ανταγωνιστη, και θα βγαλουν ενα 2ο μοντελο πολυ ισχυροτερο.

Το προβλημα μου βεβαια δεν εχει να κανει με το hw, αλλα οτι χωριζουν το playerbase. Με το pro δεν εγινε αυτο γτ απλα δεν μπορουσε. Σε πολυ λιγα παιχνιδια ειδαμε διαφορες. Εγω πολυ φοβαμαι οτι καθε χρονοα θα βγαζει κ ενα δυνατοτερο. Απ οτι φαινεται η MS θα εχει πολυ δυνατοτερο πακετο συνολικα

Τι εποχές κι αυτές... Έχω playstation από το δημοτικό, στα 32 μου πρώτη φορά θα μπω σε πειρασμό να αλλάξω στρατόπεδο έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα στη νέα γενιά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Edel είπε

Τι εποχές κι αυτές... Έχω playstation από το δημοτικό, στα 32 μου πρώτη φορά θα μπω σε πειρασμό να αλλάξω στρατόπεδο έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα στη νέα γενιά.  

Με τις βλακειες που ενδεχεται να κανει η Σονυ, και εγω για εκει με βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αναβαθμισμενες κοσνολες της προηγουμενης γενιας ειχαν νοημα, επειδη τα αρχικα μηχανημα ηταν πολυ αδυναμα και επειδη περασαν αρκετα χρονια μεχρι να βγουν οι πιο ισχυρες κονσολες. ενω λιγα παιχνιδια τις αξιοποιησαν πληρως.

εδω ομως χρησιμοποιουν πλεον την ιδια τιμολογιακη στρατηγικη με τα κινητα, διαβαθμισεις του ιδιου hardware για να ειναι προσιτο το brand σε ολη την αγορα. και το κανουμ με το ξεκινημα της νεας γενιας κονσολων.

και ναι, ειναι φανερο οτι το PS5 πρεπει ναναι πιο αδυναμο σε σχεση με το XSX στο ιδιο ευρος τιμης (500+), αλλα επειδη δεν θελουν να μπουν μεσα (συμφωνα με την προσφατη  ειδηση), θα βγαλουν δυο εκδοσεις, την μια στα 500e και την πιο ισχυρη που θα ξεπερναει το ΧSX στα 600e.

το ερωτημα ειναι οτι αν οντως σκοπευουν να λανσαρουν δυο κονσοελς, θα τις ανακοινωσουν μαζι στην πρεμιερα του PS5, η θα ανακοινωσουν την πιο δυνατη αργοτερα;. αν ισχυει το δευτερο, θα προκαλεσουν μεγαλες αντιδρασεις απο τους φανς. αλλα και ταυτοχρονα τις βγαλουν, παλι πολλοι θα μεινουν δυσαρεστημενοι, διοτι πρακτικα οι περισσοτεροι θα θελουν να εχουν την πληρη εμπειρια, οποτε το ακριβοτερο μηχανημα θα ειναι μονοδρομος. *

γενικα αυτες οι τακτικες θα εχουν ασχημες συνεπειες, και ισως η Σονυ να κανει το πρωτο της σοβαρο λαθος στην νεα γενια. 

*κατι παρομοιο ειχε κανει και η ΜΣ με το 360, η διαφορα ομως ειναι οτι στα exta features, το βασικο hardware και το performance παρεμενε το ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι συμφωνω απολυτα, να βγει μια αναβαθμισμενη κονσολα μετα απο 3-4 χρονια να το δεχτω. Αλλα να μας πλασαρουν με το καλημερα δυο εκδοσεις, ειναι τραγικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρειες συλλεγουν αγοραια δεδομενα. Στοχος τους παντα ειναι η μεγιστοποιηση του κερδους.  Στα παπακια τους τι λεμε εμεις στα φορουμ. Μυρισαν αιμα και κανουν τις αναλογες κινησεις, συν το γεγονος οτι υπαρχει κοινο και για τις 2 εκδοσεις ειτε μας αρεσει, ειτε οχι. Και εχει γινει και πολυ δυσδιακριτο πλεον το τι ειναι το σωστο και ηθικο και τι οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κατα την γνωμη μου αυτο το σεναριο ,δλδ το λανσαρισμα 2 κονσολων  για το ps5   στην αρχη της γενιας  εχει ελαχιστες πιθανοτητες να υλοποιηθει .Το πιθανοτερο ειναι να το κανει η microsoft  με το καινουριο xbox .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βγαλει η MS δυο κονσολες, θα διαφερουν μονο στα features (discless), οχι στο performance. η Sony ομως, αν ισχυει η φημη, θα βγαλει δυο κονσολες με διαφορετικο performance. δεν ειναι το ιδιο πραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KilliK είπε

αν βγαλει η MS δυο κονσολες, θα διαφερουν μονο στα features (discless), οχι στο performance. η Sony ομως, αν ισχυει η φημη, θα βγαλει δυο κονσολες με διαφορετικο performance. δεν ειναι το ιδιο πραμα.

Σιγουρα ειναι διαφορετικο αυτο που λες .Θα τα δουμε ολα στην πραξη θεμα χρονου ειναι  θα μας λυθουν οι αποριες .Επι της ουσιας οπως ειπα εμενα το ιδιο μου κανει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

αν βγαλει η MS δυο κονσολες, θα διαφερουν μονο στα features (discless), οχι στο performance. η Sony ομως, αν ισχυει η φημη, θα βγαλει δυο κονσολες με διαφορετικο performance. δεν ειναι το ιδιο πραμα.

για την ms φημολογειται εδω και καιρο ακριβως το αντιθετο, για το lockhart  που αναφερεται μιλανε για πολυ πιο αδυναμο μηχανημα...Τεσπα, ελπιζω να ερθουν οι επισημες ανακοινωσεις συντομα, να μη σχολιαζουμε εικασιες, αλλα δεδομενα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...