Προς το περιεχόμενο

Κουρδιστο Πορτοκαλι


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 1 χρόνο αργότερα...

Την ξανά(χ10)είδα χθές γιατί με ''κούρδισε'' ο liopyr και ήρθα να γράψω κάτι, αλλά το βρήκα γραμμένο στην πρώτη σελίδα οπότε απλά το κάνω quote.

 

Η πρωτη σκηνη της ταινιας οσες φορες και να τη δω με κανει και ανατριχιαζω και τη συγκαταλεγω στις καλυτερες του παγκοσμιου κινηματογραφου

 

Μα ρε μλκ, αυτό ακριβώς ήρθα να γράψω. Ανμπιλίβαμπλε δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε ωραια ειναι να πιανεσαι απο οπουδηποτε για να κανεις κακη κριτικη σε ενα αριστουργημα και να το παιξεις εξυπνος, αλλα αντικειμενικα πλεον μιλαμε για μια απ τις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων. Τελειος ο Κιουμπρικ, τελεια και η ταινια, διχως ιχνος υπερβολης.

Ακομα και τωρα να βαλεις να την δεις φαινεται φρεσκια, σαν να βγηκε μολις χθες, απιστευτο!

Δεν θα ξεχασω ενα αρθρο που διαβασα σχετικα με την πιο σκληρη σκηνη της ταινιας, ελεγε πανω κατω :

 

Οταν τελειωσαν την σκηνη με τον βιασμο της γυναικας το ποιητη, επειδή ήταν πολύ σκληρή, ο Κιουμπρικ ειχε την ιδεα, να τραγουδανε ταυτοχρονα ενα τραγουδι που ηταν απ τα αγαπημενα του οταν ηταν παιδι. Πολυ μπροστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν ταινιες που ξερεις την ποιοτητα του σκηνοθετη αλλα το θεμα που πραγματευονται δεν σε "αφορα" η εστω δεν σε εχει προβληματισει ,μοιραια λοιπον αποτυγχανεις να δεις την οπτικη του σκηνοθετη και την μαεστρια στην αποδοση της

 

ο Κιουμπρικ ειναι ιδιορυθμος γενικως

 

το κουρδιστο πορτοκαλι το ειχα δει πιτσιρικας και μου φανηκε μλκα,εχοντας ομως δει το 2001 και το eyes wide shut ξερω οτι πρεπει να του δωσω αλλη μια ευκαιρια

 

μερικες φορες δεν ειμαστε οι ιδιοι ετοιμοι οποτε δωστε πιστωση χρονου σε ταινιες που θεωρουνται καλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες φορες δεν ειμαστε οι ιδιοι ετοιμοι οποτε δωστε πιστωση χρονου σε ταινιες που θεωρουνται καλες

 

Πολυ σωστη αποψη. Το δικο μου παραδειγμα ειναι το Χαμενοι στη μεταφραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα τοσο πολυεπιπεδη ταινια δεν εχει ξαναβγει παντως.Φανταστειτε μια ταινια που ειναι πρωτοτυπη 40 χρονια μετα περιπου..

 

Να και μια κριτικη που ειχα γραψει πριν χρονια οταν ασχολιομουν παραπανω:

 

http://www.cinemascope.gr/movies/70s/clockworkorange.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου παραδειγμα ειναι το Χαμενοι στη μεταφραση

 

:rolleyes:

 

Λες? Και εγώ όταν το είδα (πολλά χρόνια πριν βέβαια) το θεώρησα υπέρτατη βλακεία και κουράστηκα πολύ. Θα του ξαναδώσω μια ευκαιρία αν και δεν μ'αρέσει καθόλου κανείς απο τους πρωταγωνιστές και ειδικά ο murray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes:

 

Λες? Και εγώ όταν το είδα (πολλά χρόνια πριν βέβαια) το θεώρησα υπέρτατη βλακεία και κουράστηκα πολύ. Θα του ξαναδώσω μια ευκαιρία αν και δεν μ'αρέσει καθόλου κανείς απο τους πρωταγωνιστές και ειδικά ο murray.

 

αλλη μια τη θελει τωρα που μεγαλωσες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει το χαμενοι στην μεταφραση και σου βγαζει εντονα και αβιαστα την απογνωση

 

Ναι μόνο αυτό με λείπει τώρα.

Ρε με τις γαμΗ,$νες τις εξεταστικές, με ρίχνουν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...