Προς το περιεχόμενο

Κουρδιστο Πορτοκαλι


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

washy, ο δικός σου^^ μας δουλεύει κανονικά, δεν εξηγείται αλλιώς!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HI:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εσβησε κανεις κανενα post σου?

Επεξεργαστηκε κανεις το κειμενο σου?

Σου αρνηθηκε κανεις την αποψη σου?

 

Επειδη δε συμφωνουμε σε αυτο που λες προβαλλοντας ως επιχειρημα το οτι δεν εχεις δει στην ουσια την ταινια και στη συνεχεια ειδες 5 λεπτα απο αυτη προκατηλλειμενος ειναι φιμωση και λογοκρισια? . Αυτο λεγεται διαλογος και αντιπαραθεση με επιχειρηματα, εχεις μπερδεψει τις εννοιες και οταν αντικρουει καποιος με οπλο τη λογικη (εστω τη δικη του) την αποψη σου νιωθεις οτι προσπαθουν να σε φιμωσουν. Η εξηγηση για μενα ειναι απλη, εχεις καταλαβει το αρχικο σου λαθος και δεν εχεις με ποιο τροπο να υπερασπιστεις αυτο που ειπες προτιμωντας να εμμεινεις με παθος σε αυτο παρα να παραδεχθεις οτι δεν εχεις ολοκληρωμενη αποψη για αυτα που συμβαινουν στην ταινια. Και ναι ισως δεν σου αρεσει ο τροπος με τον οποιο δινονται, αλλα η αληθεια ειναι οτι στην ουσια δεν εχεις δει την ταινια. Αυτο προσπαθω τοση ωρα να σου πω και οχι να σε φιμωσω και να σου αλλαξω γνωμη αλλα δεν μπορεις καν να το δεις ,ακομα κι αν στο σερβιρουν 20 φορες μπροστα σου και εχεις ως ακραδαντο επιχειρημα οτι αυτος (washcloud) που εχει δει την ταινια πριν 15 χρονια και δεν του αρεσε προσπαθει να σε φιμωσει και προσπαθει να σε πεισει να σου αρεσει με το ζορι η ταινια!

 

Δες την ομως πρωτα την ταινια και μετα ελα να μιλησουμε για αυτη!!!!!!!!!!!!

 

Εγω παντως σταματαω εδω, αν θες απαντα αν θες οχι, παντως σου αφηνω το πλεονεκτημα να εχεις εσυ τον τελευταιο λογο σε αυτο (τακτικη που χρησιμοποιειται στις δικτατοριες να φανταστω)

 

P.S. Και μενα δε μου αρεσε το χαμενοι στη μεταφραση και βαρεθηκα, αλλα εχω στο μυαλο μου να το ξαναδω και δε βγαινω και λεω προκλητικα στα μουτρα καποιων οτι ειναι πατατα, ναι εχω πει την αρνητικη κριτικη μου σε καποιους για τη μια φορα που την εχω δει αλλα αναγνωριζω την πιθανοτητα να εχω κανει και λαθος επειδη η προηγουμενη ταινια του ιδιου σκηνοθετη μου ειχε δωσει παρα πολυ καλα δειγματα. (και μιλαω για τη σοφια κοπολα και οχι κανενα ιερο τερας του παγκοσμιου κινηματογραφου)

 

Και ολα αυτα τα post τα εχω κανει επειδη το θεωρω φοβερα διασκεδαστικο για μενα αυτο που γινεται, παρολο που δεν συμφωνω με τις μακρες αντιπαραθεσεις μεσα στο forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

livewire το ξέρω το συναίσθημα, το ένιωσα και 'γω, αλλά αν βάλεις στην άκρη τα συναισθήματα βλέπεις τα εξής :

 

Το ενδιαφέρον να περιστρέφεται γύρω από την με-καθε-θυσία-αυτοάμυνα και μια δικανικής σχεδόν "δεξιότητας" τάση και πρακτική για να την υποστηρίξει.

 

Καλά θα ήταν να ήταν δούλεμα :-)

 

 

george___ , όπως είπα και πριν

(αν και αυτό δεν είναι το ταινίες-του-Κιούμπρικ-τόπικ, απλά στον Disqualified ήθελα να πω κάποια πράγματα, επειδή έτυχε να αναφερθεί στην τανία -κι όπως έλεγα σκόπευα να την ξανα-δω και το έκανα- και ολίγον τί ΗΤΑΝ σχετικό μιας και έγινε αρκετός λόγος για τον σκηνοθέτη ως σκηνοθέτη γενικά)

ο τριπλός ρόλος δε βλέπω σε τί εξυπηρέτησε.

Στη μισθοδοσία ; (την παραγωγή, τον Sellers ; ) (δεν είναι αστείο - θα μπορούσε να συμβαίνει)

Στο συμβολισμό; (κι αυτή η ταινία είναι μεταφορά βιβλίου, και στο βιβλίο δεν υπήρχε περίπτωση να υφίσταται, οπότε είναι επιλογή των συντελεστών της ταινίας, και ως γνωστών το "βάρος", στον προπονητή πέφτει. Συν το ότι "συμβολικά" το Strangelove είναι κενό. Όλα είναι flat-out :H ανθρώπινη "πείνα" για υπεροχή μεταξύ ανθρώπων, και το σε πόσο ακραίο ακραίο σημείο έχει φτάσει αυτή, στον αυτοαφανισμό)

Στο να χαρούμε χ3 τον Sellers ;

Στο ότι ήταν ένα σκηνοθετικό τερτίπι ;

Οπότε μιας και το αναφέρεις ως "ατού", να δανειστώ μια χαριτωμένη ατάκα από αγαπημένη ελληνική ταινία εκείνου του καιρού : "Ιάσων, ΠΑΛΙ αηδίες λέγεις".

Και ναι, δεν ξετρελλάθηκε ο washdasddasddcloud ΟΥΤΕ με την "επιλογή" του Άγγλου στρατηγού (είναι στο βιβλίο ; ή ήταν ευκαιρία να μας δείξει ο Sellers τα μητρικά του αγγλικά ; ), ούτε με τον χαρακτήρα/τις ατάκες όπως γράφτηκε/αποδόθηκε, ούτε με τον Strangelove ιδιαίτερα (μόνη εξαίρεση που δαγκώνει το ίδιο του το "χιτλερικό χέρι"..). Ο "Πρόεδρος", και το κατιτίς του είχε, και σα χαρακτήρας, και σαν ατάκες, και "τονίστηκε" από θεατρικής σκηνοθεσίας άποψη, και ο Sellers τον ζωντάνεψε αρκετά.

All in all είναι για 'μένα υπερτιμημένη η άποψη ότι ο Sellers "κλέβει την παράσταση".

Μάλλον το όνομά του και η τριπλή του "παρουσία" το κάνει.

Συμφωνούμε ότι η ταινία έχει πολύ βαρετά σημεία (Κιουμπρικοχαρακτηριστικό αυτό, definately), κι ότι είναι κι αυτή υπερτιμημένη (ως φιλμογράφημα, μιας και τα όποια σεναριακά εύσημα πηγαίνουν εξ' ορισμού στον συγγραφέα), τονίζοντας την σκηνοθετική αξία, με μοναδική εξαίρεση, επαναλαμβάνω, τον υπέροχο George C. Scott, αν πάμε να μιλήσουμε περί "αριστουργήματος".

 

 

...δεν μπορώ...EDIT! :-D

 

disqualified, το Χαμένοι Στην Μετάφραση, όντως να το ξαναδείς. Αξίζει όντως τον κόπο.

ΚΑΙ εγώ (όντας τύπος "α-λα george"), σκυλοβαριέμαι εύκολα, + το ότι λατρεύοντας τον Bill Murray,,,περίμενα μια ξεκαρδιστική κωμωδία.

Και φυσικά τον ήπια.

Στέγνωσα μέχρι να την ολοκληρώσω.

Κι έψαχνα να βρω τί ήθελε να πει η ποιήτρια.

Τη δεύτερη φορά όμως...μου είπε πολλά. Γι' αυτό και σου ρίχνω tip : ξαναδές την...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το οτι προκαλειται το γουστο σου επειδη μας αρεσε μια ταινια και οι λογοι που δωσαμε γι αυτο, προσπαθεια να σου περασουμε την αποψη μας με το ζορι δεν θεωρουνται σε καμια περιπτωση εξωφθαλμα επιχειρηματα, μαλλον τυφλη εμμονη θα ελεγα καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα, dis, enough, μας τα 'πε, του τα 'παμε, αν θέλει ας ακούσει

Μέρι Κρίστμας :-)

 

Εγω φταιω που σε υπερασπιζομαι:P

 

Καλα Χριστουγεννα σε ολους παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουρδιστό πορτοκάλι το είδα τόσο παλιά που δεν θυμάμαι τίποτα και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Θα ήθελα όμως να επισημάνω οτι μια ταινία για να είναι καλή δεν είναι ανάγκη να περνάει μηνύματα ή να έχει "κρυφά νοήματα", μια ταινία είναι ενα έργο τέχνης και σαν τέτοιο μπορεί να συγκινήσει με την μουσική, την φωτογραφία και γενικότερα με το συναίσθημα που περνάει στον θεατή. Τρανταχτό παράδειγμα οι ταινίες του david lynch που χωρίς να έχουν κανένα σενάριο δημιουργούν μια ονειρική ατμόσφαιρα.

 

ΥΓ το eyes wide shut ήταν ταινιάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχ λέω και 'γω...

...οκ, μιστερ disqu (αυτό ακούγεται Ρουμάνικο κι αρκετά "αντρίκιο"...ok now ; :P )

 

*...έχεις κι εσύ μισό στρέμμα νικ...τί να κάνουμε...

α καλά που το 'πα, να προτείνουμε auto complete για τα nicks...βγάζουν λάδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

148 ποστ επειδή κάποιος βρήκε μια ταινία πατάτα... Fail thread :P

 

 

Φανταστείτε να έλεγε τον Άρχοντα δηλαδή.

 

 

...αυτήν λες ;

 

 

lordoftheringsbkj5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washy, ο δικός σου^^ μας δουλεύει κανονικά, δεν εξηγείται αλλιώς!
livewire το ξέρω το συναίσθημα, το ένιωσα και 'γω, αλλά αν βάλεις στην άκρη τα συναισθήματα βλέπεις τα εξής

Εχετε ακουσει που λενε "απο κει που μας χρωστουσανε μας πηραν και το βοδι"? :lol:

Δε φτανει που δημιουργησατε ενα θεμα απο κει που δεν υπηρχε και το συντηρειτε τοσες μερες, δε φτανει που με λουσατε με κοσμητικα και υβρεις χωρις λογο, τωρα κανετε και τους ξυπνιους.

 

livewire το ξέρω το συναίσθημα, το ένιωσα και 'γω, αλλά αν βάλεις στην άκρη τα συναισθήματα βλέπεις τα εξής :

Το ενδιαφέρον να περιστρέφεται γύρω από την με-καθε-θυσία-αυτοάμυνα και μια δικανικής σχεδόν "δεξιότητας" τάση και πρακτική για να την υποστηρίξει.

Σου ειπα πολλες φορες να μην εισαι μονομερης. Αν κανω εγω "παση θυσια αυτοαμυνα" τοτε το ιδιο κανει και η αλλη πλευρα. Εσυ, συγκεκριμενα, προσπαθεις να τους καλυψεις με νυχια και με δοντια... Εγω προσωπικα, απλα υποστηριζω την αποψη μου, οπως θα εκανε ο καθενας εξαλλου.

 

Οσο για τον Strangelove φιλε washy, η αναλυση σου ειναι αστοχη. Θα επικεντρωσω μονο σε ενα σχολιο για τον Σελλερς "Και ναι, δεν ξετρελλάθηκε ο washcloud ΟΥΤΕ με την "επιλογή" του Άγγλου στρατηγού (είναι στο βιβλίο ; ή ήταν ευκαιρία να μας δείξει ο Sellers τα μητρικά του αγγλικά"... Mηπως νομιζεις οτι ο Σελλερς ελεγε και στον Ροζ Πανθηρα τιποτα "μητρικα γαλλικα"?

Ο Σελλερς ηταν πολυ μεγαλος ηθοποιος και δεν μπορει να τον εκτιμησει ο οποιοσδηποτε ανιδεος.

 

Εσβησε κανεις κανενα post σου?

Επεξεργαστηκε κανεις το κειμενο σου?

Σου αρνηθηκε κανεις την αποψη σου?

Aυτες τις ερωτησεις να τις απευθυνεις στον εαυτο σου γιατι με κατηγορησες οτι σου εκανα λογοκρισια.

 

Επειδη δε συμφωνουμε σε αυτο που λες προβαλλοντας ως επιχειρημα το οτι δεν εχεις δει στην ουσια την ταινια και στη συνεχεια ειδες 5 λεπτα απο αυτη προκατηλλειμενος ειναι φιμωση και λογοκρισια? . Αυτο λεγεται διαλογος και αντιπαραθεση με επιχειρηματα, εχεις μπερδεψει τις εννοιες και οταν αντικρουει καποιος με οπλο τη λογικη (εστω τη δικη του) την αποψη σου νιωθεις οτι προσπαθουν να σε φιμωσουν.

Oλα αυτα εχουν ηδη απαντηθει απο μενα. Οποτε ή δεν διαβαζεις ή δεν καταλαβαινεις.

Εσυ εχεις μπερδεψει τις εννοιες, απ τη μια μιλας περι διαλογου και αντιπαραθεσης, απ την αλλη μου απαγορευεις να χαρακτηρισω το εργο οπως θελω... Μεχρι και που ζητησες lock εφτασες!

 

Η εξηγηση για μενα ειναι απλη, εχεις καταλαβει το αρχικο σου λαθος και δεν εχεις με ποιο τροπο να υπερασπιστεις αυτο που ειπες προτιμωντας να εμμεινεις με παθος σε αυτο παρα να παραδεχθεις οτι δεν εχεις ολοκληρωμενη αποψη για αυτα που συμβαινουν στην ταινια.......

Ποιο "αρχικο μου λαθος"? Κανενα λαθος δεν εκανα. Αντιθετα εσυ ειχες κανει ενα λαθος που μετα το καταλάβες και δεν το επανελαβες(η προσωπικη επιθεση και οι υβρεις σου εναντιον μου).

Παθος και εμμονη εχεις εσυ να πεισεις τους αλλους για τα δικα σου, εγω απ την αρχη ειπα την αποψη μου και δεν προσπαθησα να πεισω κανεναν, ουτε και του επιτεθηκα, οπως εκανες εσυ και καποιοι αλλοι.

 

Επισης το οτι προκαλειται το γουστο σου επειδη μας αρεσε μια ταινια και οι λογοι που δωσαμε γι αυτο, προσπαθεια να σου περασουμε την αποψη μας με το ζορι δεν θεωρουνται σε καμια περιπτωση εξωφθαλμα επιχειρηματα

Το οτι προκαλειται το γουστο μου το ειπα ως απαντηση στο washy που ειπε οτι προκαλω το γουστο του, οπως ξερεις....

Τα εξωφθαλμα επιχειρηματα μου θα τα μαθεις εαν διαβασεις τα προηγουμενα posts μου, γιατι η αισθηση που αφηνεις ειναι οτι δεν διαβασες τιποτα.

 

έλα, dis, enough, μας τα 'πε, του τα 'παμε, αν θέλει ας ακούσει

Μέρι Κρίστμας :-)

Ομοιως κι εσυ αν θελεις ας ακουσεις...(τι να ακουσω καλε? οτι δεν εχω δικαιωμα να χαρακτηρισω αρνητικα το Πορτοκαλι?)

Μερι κριστμας του:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...