Προς το περιεχόμενο

Κουρδιστο Πορτοκαλι


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...από ποιούς θεωρείται "κουλτουριάρης" ;

Και με ποιά έννοια το λες ; Για να καταλάβω τί σημαίνει "κουλτουριάρης" για 'σένα...

Είναι κάτι κακό ;

Κάτι καλό ;

Εκ πρώτης όψεως το κάνεις να φαίνεται σαν την αλεπού που όσα δε φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια πάντως...(και λες και πρόκειται για κάποιο αξίωμα το "κουλτουριάρης"...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδια αφηστε τις εννοιες κλισε και πιαστε την ουσια. Το κουρδιστο πορτοκαλι δεν ειναι ταινια που τη βλεπεις με τη διαθεση και την οπτικη που πας να δεις τον τιτανικο, γιατι η ταινια θα καταληξει σε ναυαγιο.

 

Ειναι μια ταινια που θελει πολλες προβολες οπως και ολες του κιουμπρικ, θελει χρονο, ασχολια και διαθεση και το μονο που σε κανει ειναι φιλο του κινηματογραφου και μονο (δεν κανω καν διακριση καλου ή κακου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στις 2 αγαπημενες μου ταινιες.

 

Πολυ μπροστα απο την εποχη της η ταινια.Για τι πραγμα να μιλησουμε πρωτα?Για την ανατρεπτικη σκηνοθεσια,για τις ερμηνειες,για το σεναριο με τις παρα πολλες αποχρωσεις,νοηματα, ή για την ιδιοφυη χρηση της μουσικης?

 

Ξερω αρκετους που δεν τους αρεσε η ταινια,που τη βρηκαν "αρρωστημενη" (για την εποχη της ηταν αλλα για σημερα δε νομιζω) αλλα ισως αυτος ειναι ο σκοπος της.Αυτα που βλεπεις να σε "ενοχλουν",να σε παρακινουν να σκεφτεσαι και λιγο!

 

Εγω παντως στο τελος της ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο.Την ξαναδα και αλλες φορες για να την καταλαβω καλυτερα και για να απολαυσω καθε πλανο της.

 

Σε οσους δεν αρεσε προτεινω να την ξαναδουν με αλλη διαθεση.Ειναι αριστουργημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έβαλα το Dr Strangelove να παίζει Dis...be back with u in a couple of hours.

Ακόνισε το πληκτρολόγιό σου :P

 

To Dr Strangelove είναι η αγαπημένη μου του Κιούμπρικ. Μάλλον είναι και η μόνη που μου αρέσει εδώ που τα λέμε. Οι άλλες δύο που έχω δει (πλην του πορτοκαλιού) είναι η Οδύσσεια του διαστήματος (για την οποία η καλύτερη απάντηση είναι το Σολάρις του Ταρκόφσκι) και το Eyes Wide Shut, το οποίο μάλλον δεν είναι και δικό του τελικά και σε κάθε περίπτωση ένιωσα πως δε με αφορά καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι disqualified & washcloud

 

Ειναι πραγματικα απιστευτο τοσες μερες να κανετε εναν πραγματικο πολεμο για να με πεισετε οτι το κουρδιστο πορτοκαλι ειναι ενα αριστουργημα και δεν εχω το δικαιωμα να το χαρακτηρισω οπως θελω εγω... Πραγματικα απιστευτο:shock: εως σοκαριστικο:-D

 

Ρε παιδια, δεν μπορειτε να το χωνεψετε?? Ναι, υπαρχουν πολλοι ανθρωποι σε αυτο το ματαιο κοσμο που βρισκουν το κουρδιστο πορτοκαλι πατατα!!

 

Ενας απ αυτους ειμαι κι εγω. Πότε θα το χωνεψετε επιτελους? Οτι και να πειτε δεν θα μας αλλαξετε γνωμη, τελεια και παυλα:shifty:

 

Ουφφ... πρεπει να δινουμε μαχη και για τα αυτονοητα σε ενα δημοκρατικο κατα τα αλλα forum:-(:-):mad::lol:(κατασταση για γελια και για κλαμματα).

 

PS. Περισσοτερα με απαντησεις στα τελευταια σας μυνηματα, αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οτι και να πειτε δεν θα μας αλλαξετε γνωμη, τελεια και παυλα:shifty:

 

Τότε ποιος ο λόγος να συνεχιστεί η κουβέντα?

Αυτό που γράφεις είναι ο ορισμός της ξεροκεφαλιάς, και δεν στο αποδίδει κάποιος άλλος.

Μόνος σου τα λες και τα παραδέχεσαι.

 

Εκτός και αν θες να παρασυρθούμε ξανά τελείως off topic και να ξανά αρχίσουμε να αναλύουμε έννοιες όπως η "κουβέντα" και η "ξεροκεφαλιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη, "ξεροκεφαλια" εχουν κι αυτοι που επιμενουν οτι ειναι αριστουργημα.

 

Γιατι βλεπεις τα πραγματα μόνο απ τη μια πλευρα, ρε παληκαρι?

Ειναι η μονομερεια ατου?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ιδια λογικη, "ξεροκεφαλια" εχουν κι αυτοι που επιμενουν οτι ειναι αριστουργημα.

 

Γιατι βλεπεις τα πραγματα μόνο απ τη μια πλευρα, ρε παληκαρι?

Ειναι η μονομερεια ατου?..

 

Τελικά πέφτω μέσα στην πρόβλεψη του προηγούμενου post./

Μάλλον πρέπει να αναλύσουμε τι σημαίνει "κουβέντα" και "ξεροκεφαλιά".

 

Το "επιμένω πως η ταινία είναι αριστούργημα επειδή έχω κάποια επιχειρήματα επί αυτού και τα παραθέτω" είναι μέρος της κουβέντας.

 

Το να λέω "εγώ αυτό πιστεύω, και ότι και να μου πείτε δεν μου αλλάζετε γνώμη" είναι ξεροκεφαλιά.

 

Σκοπός της κουβέντας είναι να υπάρχουν δύο απόψεις, και βάση επιχειρημάτων ο καθένας να προκαλεί αν όχι την αλλαγή γνώμης σε κάποιον, τουλάχιστον τον προβληματισμό του επί του θέματος.

Όταν κάποιος ξεκινά να κουβεντιάσει πεπεισμένος πως η γνώμη του είναι σωστή, αλλά και να μην είναι δεν τρέχει τίποτα αφού η γνώμη του δεν αλλάζει-τελεία και παύλα-, δεν υπάρχει λόγος για την ύπαρξη κουβέντας.

 

Αυτό δεν το θεωρείς αυτονόητο?

 

Πόσο πιο απλά να στο εξηγήσω? Πείσε με πως αυτό το αριστούργημα είναι "πατάτα" και εγώ αύριο θα φορέσω φανελάκι "clockwork potato" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν της ολης αντιδημοκρατικης συμπεριφορας μου εχεις να προσφερεις κατι επικοδομητικο στη συζητηση και στα επιχειρηματα που δινουμε για ενισχυσουμε τους λογους που το θεωρουμε μεγαλη ταινια και που εσυ ζητησες? και που εχεις δει μονο 5λεπτα απο αυτη και την υπολοιπη δεν τη θυμασαι?

 

Γιατι αν ειναι να μας μιλας για το δικαιωμα σου να μη σ αρεσει η ταινια κατι που εχουμε αναγνωρισει και αποδεχτει πολλακις, να κλειδωσει καποιος mod το thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έλεος disqualified, να μην κλειδώσει κανείς mod το thread.

Το λέω διότι παν' απ' όλα δεν καταλαβαίνω τη λογική του κλειδώματος αν δεν γίνεται της παλαβής. Και της παλαβής ΔΕΝ γίνεται. Αν θέλει να συνεχίσει να ποστάρει ο george___ , ας το κάνει, και εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο, εφ' όσον

α)θα συνεχίσει τα "προσωπικά" του

β)τη στιγμή που αυτό που κατάλαβε είναι ότι ΕΓΩ (άκουσον-άκουσον) προσπαθώ να τον πείσω για το ότι η ταινία είναι αριστούργημα.

(Μια ΠΑΤΑΤΑ θυμάμαι george___ να έχω δει προ 15ετίας, και όχι αριστούργημα. Εν πάσει περιπτώσει, δε θυμάμαι να έχω δει κάτι που ΑΞΙΖΕ τόσο ντόρο, σύμφωνα με το τότε μου γούστο. Αν και σκοπεύω συντόμως να την ξαναδώ για μια φρέσκια γνώμη. Αλλά είπαμε, άλλο ήταν το θέμα. Και το αναλύσαμε, και το ξεσκίσαμε, και φτάνει, και στον ίδιο και χειρότερο παρονομαστή ήρθαμε)

Επειδή λοιπόν, όχι τον σνομπάρω, όχι απαξιώ, όχι τα έχω πάρει, όχι το ένα , όχι το άλλο, αλλά επειδή απλά δεν έχει νόημα παραπέρα, προτείνω και στους υπόλοιπους να μην ασχοληθούν, οπότε δεν υπάρχει λόγος κλειδώματος, αν γράψει πάλι για τα "προσωπικά". Αν πάλι θέλει να πει κάτι παραπάνω για την πατάτα, καλώς να το κάνει και όποιος θέλει ας σχολιάσει σχετικά. Εγώ θα το κάνω.

 

 

[όχι και τόσο offtopic]

Disq , το ολοκλήρωσα αυτή τη φορά το Dr Strangelove.

/me spaei ta daxtyla

Λοιπόν : ...Καλή :-) . Απλά.

Δεν είδα κανένα κινηματογραφιστικό κόλπο απείρου κάλλους, τίποτα τρελλό από "σκηνοθετικής" απόψεως. Εντάξει, κωμωδία ήταν κατά βάση, το αναγνωρίζω.

Κι εντάξει, μισό αιώνα πριν.

Σενάριο όχι άσχημο.

Με κούρασε η αρχή και το τέλος - δλδ ό,τι εκτυλίχθηκε στο βομβαρδιστικό. Ειδικά η αρχή (μείον που πάει στο σκηνοθέτη αυτό) (εξαίρεση η σκηνή με τον πιλότο να καβαλάει την υδρογονοβόμβα - δυνατή σκηνή και ήμουν ψιλο-απροετοίμαστος, αν και ΚΑΤΙ θυμόμουνα,,,αλλά δεν ήμουν σίγουρος).

...ΔΕΝ ξετρελλάθηκα με τον Peter (...για να μην έχουμε πρόβλημα με μέλη του forum , θα τον λέω Peter :P ), "άνευρος" ο ρόλος του Άγγλου, ο Strangelove μου έκανε πολύ strange (...και πού στον *** κολλάει ο τίτλος ;! ), αν και ΕΙΧΕ την "ατμόσφαιρά" του ως χαρακτήρας, νομίζω ότι έπαιξε πολύ καλά τον Πρόεδρο (..και γιατί διάλο ο τριπλός ρόλος ; Συμβολισμοί για να βγουν από αυτό, νομίζω πρέπει να τους τραβήξει κανείς με το τσιγγέλι, και δεν βλέπω κάποιο ΛΟΓΟ πού έγινε...),

ΛΑΤΡΕΨΑ τον George C. Scott , που τον πάω ούτως ή άλλως για τη φωνάρα του, την τρέλλα στα μάτια του (ξεσκίστηκε εδώ), και γενικώς την physical του παρουσία - όπου τον έχω δει πάντοτε επιβλητικότατος υπήρξε, με αποκωρύφωμα φυσικά τον Patton,

μου άρεσε φυσικά κι ο Sterling Hayden ως ο "παράφρων Στρατηγός"

(..λες κι οι άλλοι ήτο νορμάλ...)

..υποθέτω πως η ατάκα που έλεγες ήταν αυτή που πέταξε περί "fluids" (όταν ο Scott διάβαζε την επιστολή του), (κι αυτό κάτι μου θύμισε τώρα που την ξανάδα)

γενικά "καλά" του φέρθηκε αυτουνού ο Κιούμπρικ με τα διάφορα πλάνα πάνω κάτω και πλαγίως, απέδωσε κι αυτός στο μάξιμουμ,

ξενέρωσα με τον πρέσβυ, γούσταρα (για ακόμα μια φορά) ό,τι έκανε και δεν έκανε και είπε ο Scott στο war room,

πολλά πλάνα ήταν αδικαιολόγητα στατικά και άρρυθμα, μεγάλο σκηνοθετικό μείον, εδώ να τονίσω πως την είδα online, και σίγουρα της αξίζει ακόμα μια ματιά έστω σε mpeg4 (όπως και να το κάνεις, όλο και κάτι έχασα από την ατμόσφαιρα).

 

Ανακεφαλαίωση :

Το γρήγορο review μου λέει ότι η ταινία ΑΞΙΖΕΙ όχι γιατί φαίνεται ο Κιούμπρικ, ή το σενάριο (screenplay από Κιούμπρικ βλέπω...), αλλά γιατί σαν σύνολο απογειώνεται με την παρουσία /ερμηνεία του Scott. Xωρίς αυτόν θα ήταν κάποιο είδος λαχανικού :-D

 

Kατά τ' άλλα, απλά μία καλή "ψιλομαύρη" κωμωδία.

:-)

 

[/όχι και τόσο offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ατακα που ελεγα ηταν για το οτι θα πρεπει να δωσει λογο στην the coca cola company. Γενικα ολη η ταινια και ειδικα τα γεγονοτα και οι διαλογοι που εκτυλλισονται γυρω απο τον κινδυνο απωλειας εκατομμυριων ζωων και τριτου παγκοσμιου πολεμου στην αιθουσα πολεμου ειναι απολαυση. Καλη σας νυχτα για σημερα και χρονια πολλα σε ολους ανεξαιρετως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία μου έδωσε την εντύπωση πως ο Κιούμπρικ (ή ο συγγραφέας,που βασίστηκε σε προσωπικό βίωμα για να το γράψει ) σαρκάζει και ειρωνεύεται τις προσπάθειες για να βρεθεί μια εύκολη και ανέξοδη λύση ελέγχου της εγκληματικότητας.

 

Πως σας φάνηκε που ο ένας της συμμορίας ανομορφώθηκε,αλλά οι δυό διορίστηκαν στη αστυνομία,ενώ κάτω από την γέφυρα,στην αρχή ήταν ένας άστεγος,και στο τέλος πολλοί;

 

Η ταινία αυτή,με το στιλιζαρισμένο ύφος-σκηνικά-διαλόγους κλπ, και το θεατρικό παίξιμο από μεριάς ηθοποιών,προφανώς δεν έγινε από τον Κιούμπρικ για να θεαθεί με ποπ-κορν και κόκα-κόλα.

Είναι από τις ταινίες που σου αρέσουν ή τις μισείς επειδή τις ακολουθεί τρελό hype και κουβέντα όπως στο παρόν topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οσον αφορα τη λογοκρισια, λογοκρισια ειναι να παιρνεις ενα κομματι των λογων του αλλου που σε συμφερει και αυτο που δε σε συμφερει το αφηνεις απ εξω...

2. κατι που εκανες εσυ στα κομματια που λεω οτι ειναι θεμα γουστου να μη σου αρεσει η ταινια....

3. αλλα δε συμφωνω με το χαρακτηρισμο πατατα για μια απο τις πιο πολυσυζητημενες ταινιες που εχουν γυριστει ποτε ποσο μαλλον απο καποιον που δηλωνει κινηματογραφοφιλος. Αυτο δεν ειναι κριτικη ταινιας γνωστη του χωρου αλλα κριτικη αλανας και διαλλειματος

4. Ακομα ομως δε μπορω να καταλαβω πως πως θεωρεις οτι σε φιμωνω οταν αναγνωριζω το δικαιωμα σου να μη σου αρεσει η ταινια και το εχω γραψει πολλακις, αλλα απλα κανω κριτικη πανω σε αυτα που λες εσυ και ο nikos bruin και οχι πανω στο γουστο σας. Δλδ αν εγραφα οτι αυτα που λες ειναι πατατες δε θα ειχες προβλημα; (καταλαβες που το παω ε; )

5. Ομως ειναι λιγο δυσκολο να σωσεις το γεγονος οτι αφορισες μια ταινια που δεν εισαι σιγουρος ποια ηταν, ποσο μαλλον για το κουρδιστο πορτοκαλι οταν αυτο αφορα ενα κινηματογραφοφιλο το οποιο προσωπικα θεωρω οτι ειναι ειναι σα να μην ειναι σιγουρος ενας φιλος της τεχνης για το ποια ειναι η μονα λιζα και τι ακριβως κανει τον πινακα ξεχωριστο (χρησιμοποιω παρομοιωση αλλου φιλου εδω μεσα). Αλλα και παλι δικαιωμα σου να βλεπεις οποιες ταινιες θες. Αυτο που θελω να πω ειναι να προσεχουμε τι δηλωνουμε και τι λεμε για να μην εκτεθουμε. Δεν αμφιβαλλω οτι εισαι αλλα θα πρεπει να συμπεριφερεσαι οπως αρμοζει σε αυτο που δηλωνεις, γιατι αν δε σεβεσαι μην περιμενεις να σεβαστουν οι αλλοι εσενα. Ο.τι δωσεις θα παρεις, και στη συγκεκριμενη περιπτωση πατατες εδωσες πατατες θα λαβεις...αντε το πολυ και καμια ντοματα (χιουμοριστικο;))

6. Ακομα βεβαια δεν ειδα κανενα σχολιο για ολα τα επιχειρηματα που εχουν δωθει απο μενα και απο αλλους για το τι κανει το κουρδιστο πορτοκαλι ξεχωριστο και γιατι μας αρεσει, κατι το οποιο εχεις ζητησει. Και το να αποδεχθεις τα επιχειρηματα δε σημαινει και οτι θα επρεπε να σου αρεσει.

1. Λογοκρισια ειναι να μην αφηνεις τον αλλον να πει αυτο που θελει επειδη δεν σου αρεσει. Ειναι ζητημα δημοκρατιας. Θα επρεπε να επιδιωκεις την αντιθετη αποψη, οχι να προσπαθεις να την παταξεις.

2. Α, τωρα κατηγορεις κιολας εμενα?!

Και παλι σου λεω οτι αν καπου σε παρερμηνευσα/διαστρεβλωσα, να μου το υποδειξεις για να επανορθωσω!

3. Δεν εισαι υποχρεωμενος να συμφωνησεις με τον χαρακτηρισμο μου, οπως κι εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να συμφωνησω με τον δικο σου. Γιατι πρεπει συνεχεια να αναλυουμε τα αυτονοητα?

Το οτι μπορει μια ταινια να ειναι πολυσυζητημενη δεν σημαινει τιποτα. Το να ειναι εισαι γνωστης του χωρου δε σημαινει οτι ντε και καλα πρεπει να αποδεχεσαι αηδιες οπως η εν λογω ταινια.

4. Ναι, μου αναγνωριζεις το δικαιωμα να μη μου αρεσει(παλι καλα:-D) αλλα δεν μου αναγνωριζεις το δικαιωμα να την χαρακτηρισω οπως θελω. Αυτο σημαινει φιμωση και λογοκρισια. Περισσοτερο θα το καταλαβεις οταν βρεθεις κι εσυ στην ιδια θεση.

5. Ειναι δικαιωμα μου να "αφορισω" οποια ταινια θελω. Ασφαλως δεν θα παρω την αδεια σου πρωτα.

Και να μην ημουν αρχικα σιγουρος, σιγουρευτηκα μετα απο λιγο.

Μην συγκρινεις με την Μονα Λιζα γιατι ειναι ιεροσυλια. Η Μονα Λιζα δεν εχει κανεναν πολεμιο, το Πορτοκαλι εχει πολλους. Δεν εκτιθεμαι εγω οταν λεω απλα την αποψη μου για κατι, αντιθετα εκτιθονται οσοι κανουν προσωπικες επιθεσεις. Εγω δεν εκανα προσωπικη επιθεση αρα σεβομαι τους αλλους, αντιθετα δεχτηκα σωρεια επιθεσεων απο ατομα που δεν με σεβονται. Και, αλιμονο αν πιστευεις οτι με το να αποκαλω πατατα ενα εργο δεν σεβομαι κοσμο... Δηλαδη μιλαμε οτι απουσιαζει η κοινη λογικη! Ειναι τρέλες αυτα που λες.

6. Που να μεινει χρονος αφου συνεχεια πρεπει να αναλωνω χρονο για να διεκδικω τα αυτονοητα, το δικαιωμα μου στην ελευθερη εκφραση.

 

 

-Φιλε washcloud,

με το απαντητηριο post σου(#119) μου δινεις την εντυπωση οτι δεν διαβασες καθολου το δικο μου(#118) αφου επαναλαμβανεις μονοτονα παλι τα ιδια, τη στιγμη που απαντηθηκαν επιμελως. Απαντησα με quotes σε σημεια που εισαι λαθος, και σου απεδειξα με εξωφθαλμα επιχειρηματα οτι εισαι λαθος. Οποτε, για να μην ξαναγραφω τα ιδια σου προτεινω να δiαβασεις προσεκτικοτερα το #118.

......συν το ότι με κανένα Χριστό δεν θέλεις να συνειδητοποιήσεις (μιας και δεν βλέπω να σχολιάζεις κάτι γι' αυτό) ότι ουσιαστικά, ΕΣΥ το χόντρυνες σε κάποια φάση όταν μίλησες για φαυλότητα, χωρίς φαυλότητα να είχε υπάρξει

Η ιδιοτελεια και η μονομερεια σου συνεχιζουν να ειναι προκλητικα...

Πρωτου εγω μιλησω για φαυλοτητα , δεχτηκα σωρεια προσωπικων επιθεσεων και χαρακτηρισμους... Το ξερεις μεν αλλα το αποσιωπας. Εαν εγω απαντησω σε προσωπικη επιθεση τοτε το χοντραινω. Οk, τι πρεπει να κανω δηλαδη, να λεω "ευχαριστω παιδια που με βριζετε, συνεχιστε ετσι"?

Μέχρι εκείνο το σημείο, μιλαγες εσύ για πατάτες (κι όπως σου ΕΞΗΓΗΣΑ κάτι τέτοιο ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβεις ότι ΠΡΟΚΑΛΕΙ, οπότε όπως προκαλείς εσύ, έτσι να περιμένεις αντίστοιχες προκλήσεις.....

Αν και σου απαντησα πειστικα σε αυτο, εσυ το επαναλαμβανεις, και παλι με κεφαλαια. Θα το ξαναπω λοιπον: "Κι εγω ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΑΙ οταν προσπαθουν να μου περασουν μια αηδια σαν αριστουργημα".

Πας σε κάποια χώρα με τελείως ξεκάρφωτες πολιτιστικές συνήθειες. Εκεί βλέπεις κάτι που χαρακτηρίζει τον συγκεκριμένο λαό, πχ "υποχρεώνουν" τις γυναίκες να μην κυκλοφορούν μόνες τους. Δεν σου αρέσει. Το σχολιάζεις ως κάτι κακό και ανελεύθερο κτλ. Ωραία. Κατέθεσες την άποψή σου. Και βγαίνουν οι ντόπιοι και σου "επιτίθενται" χαρακτηρίζοντάς σε ως ανήθικο, απολίτιστο, άπιστο, μπαστουνόβλαχο :-). Για πες μου, θα έβγαινες και έτσι απλά θα τους χαρακτήριζες ΦΑΥΛΟΥΣ ; Εγώ πάντως στη θέση σου, τουλάχιστον θα ΠΕΡΙΜΕΝΑ τις αντιδράσεις, δε θα το χειροτέρευα, κι αν ήταν να κάνω παιχνίδι θα έκανα λαμβάνοντας υπ' όψιν κάποιους ΚΑΝΟΝΕΣ. Τους ΕΚΕΙ κανόνες.)

Τι σχεση εχει αυτο?? Και βεβαια αν πας σε αλλη χωρα πρεπει να σεβαστεις τους κανονες της. Εδω ομως ειναι Ελλαδα και το δικαιωμα της ελευθερης εκφρασης ειναι κατοχυρωμενο. Εισαι σιγουρος οτι εσυ τους σεβεσαι τους ΚΑΝΟΝΕΣ της χωρας σου?

Εν κατακλείδει, δε σου λέει κανείς να μην πεις την άποψή σου.

Αλλά να έχεις την διαύγεια να περιμένεις αντιδράσεις, και να μην φέρεσαι σαν την Οσία Μαρία που της την πέσανε.

Aντιδρασεις ναι, προσωπικες επιθεσεις και χυδαιοτητα οχι. Ειναι και ζητημα πολιτισμου, και απορω πως εσυ που εμφανιζεσαι ως διαλλακτικος και ανθρωπος της συζητησης, εισαι κατα του πολιτισμου...

 

- Οσο για τον dr Strangelove, η γνωμη μου ειναι οτι εχει υπερτιμηθει περισσοτερο απ οσο θα επρεπε, σε καποια σημεια ειναι βαρετο. Το μεγαλο ατου της ταινιας αυτης ειναι ο Πητερ Σελλερς(ασχετως αν ο φιλος μου ο weasdhcloud λεει οτι δεν ξετρελλαθηκε) ο οποιος εχει τριπλό ρολο. Και φυσικα δεν εχει καμμια σχεση με το Πορτοκαλι που ειναι εντελως βαρετο και αντιαισθητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...