Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπαν οι φίλοι, ρίξε μια ματιά στα Tsuyosa (NJ0150-81L , NJ0151-88L , NJ0151-88X).

3JgUyQJm.jpgTEwjMN9m.jpgR3pkF82m.jpg

Επίσης εντός του budget σου είναι η νέα σειρά MD eco-drive της Citizen.

qKixFCil.jpg

To BM7620-83L παραπάνω για παράδειγμα έρχεται σπίτι σου στα 140€ από Ιταλία με δύο χρόνια εγγύηση.

https://www.chrono24.com.gr/citizen/--bm7620-83l---orologio-citizen-core-collection-bm7620-83l-citizen--id32626174.htm

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Καμια πρόταση σε στιλλ tissot prx έχουμε, με μπλέ ή μαύρο καντράν; Μέχρι 200 βαριά 250, δεν το βρίσκω και μεταχειρισμένο το άτιμο.Και για να μην το περιορίζω τόσο, σ αυτής της λογικής τέλος πάντων, για καθημερινό, μέχρι και σχετικά καλό ντύσιμο, λίγο απ όλα ρε παιδί μ. 

Ευχαριστώ 

Αν κοιτάζεις και quartz κοίταξε και το παρακάτω.

https://ocarat.com/montre-swiss-army-heritage-40mm-241970-victorinox-106679.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βάλουμε εδώ και το τελευταίο αγροτεμάχιο, άρτι αφιχθέν.

0ymd7ej.jpg

iB2LzyC.jpg

GOLzBsW.jpg

Είναι το Orient NEO70's WV0061SE, ένα ηλιακό και ραδιοελεγχόμενο μοντέλο της Orient για την Ιαπωνική αγορά. Με κέρδισε προσωπικά το καντράν του, όπως και το ιδιαίτερο vintage κρύσταλλό του.

Δυστυχώς ο δέκτης δεν πιάνει Mainflingen αλλά μόνο τους δύο Ιαπωνικούς πύργους ατομικών ρολογιών, οπότε εδώ παίζει ρύθμιση με app στο κινητό, ή χειροκίνητα. Ας είναι, χαλάλι του!

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι στην φαση που θελω να κανω ενα step up στην συλλογη και να προσθεσω ενα ρολοι των ~500€. Δεν με ενδιαφερουν trendy επιλογες αλλα πιο πολυ dress-like μοντελα.

Εχετε καμια ποιοτικη προταση σε αυτο το ευρος; 

Eυχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Helionar said:

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι στην φαση που θελω να κανω ενα step up στην συλλογη και να προσθεσω ενα ρολοι των ~500€. Δεν με ενδιαφερουν trendy επιλογες αλλα πιο πολυ dress-like μοντελα.

Εχετε καμια ποιοτικη προταση σε αυτο το ευρος; 

Eυχαριστω!

https://www.chrono24.com/tissot/tissot-visodate-day-date-powermatic-80--id30483246.htm

Μια πρόταση εντός budget σε αυτόματο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Helionar είπε

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι στην φαση που θελω να κανω ενα step up στην συλλογη και να προσθεσω ενα ρολοι των ~500€. Δεν με ενδιαφερουν trendy επιλογες αλλα πιο πολυ dress-like μοντελα.

Εχετε καμια ποιοτικη προταση σε αυτο το ευρος; 

Eυχαριστω!

https://www.skroutz.gr/s/29560123/Seiko-Presage-Basic-Line-Roloi-Aytomato-me-Metalliko-Mprasele-se-Asimi-chroma-SRPE17J1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μου φαίνεται κάπως "μικρό", μια και μου αρέσουν τα 42'-43', μου αρέσει πολύ το Seiko Presage Cocktail Time SSA455J1.

Πως σας φαίνεται;

Μήπως ξέρετε  που μπορώ να το βρω;

Επίσης ποιος είναι ο κανόνας (αν υπάρχει) για τη σχέση καρπού-διαμέτρου ρολογιού ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nikos16717 said:

Αν και μου φαίνεται κάπως "μικρό", μια και μου αρέσουν τα 42'-43', μου αρέσει πολύ το Seiko Presage Cocktail Time SSA455J1.

Πως σας φαίνεται;

Μήπως ξέρετε  που μπορώ να το βρω;

Επίσης ποιος είναι ο κανόνας (αν υπάρχει) για τη σχέση καρπού-διαμέτρου ρολογιού ;

Δυστυχώς είναι limited edition το συγκεκριμένο, δεν το βρίσκεις εύκολα. Η έκδοση του για την Ιαπωνική αγορά (από τα 5000 της σειράς μόνο τα 500 έχουν διατεθεί εκεί, οπότε είναι αρκετά πιο σπάνιο) είναι διαθέσιμη στο Sakura (πολύ γνωστός και legit Ιάπωνας έμπορος) στα 345€, αλλά να υπολογίζεις άλλα 200 περίπου για μεταφορικά και τελωνείο. Πιο φθηνά δεν παίζει να το βρεις, αλλά σε μια εβδομάδα θα το έχεις στον καρπό, και όσο θα το έχεις θα ανεβάζει αξία. Προχώρα μόνο αν σου αρέσει πολύ και το θες πραγματικά. 

Κανόνες δεν υπάρχουν για σχέση καρπού-ρολογιού, είναι θέμα προσωπικού γούστου γενικά. Επίσης, δύο ρολόγια ίδιας διαμέτρου μπορεί να φαίνονται εντελώς διαφορετικά στον ίδιο καρπό, είναι πολλοί οι παράγοντες.

Από εκεί και πέρα, αν το ρολόι σου είναι ή ταψί ή κουμπί στο χέρι, καταλαβαίνεις και μόνος σου πως δεν ταιριάζει σε σένα.

Καλές αγορές!

---------

Ας βάλουμε και μια κυριακάτικη, καλησπέρες! 🤘

EeCf1nT.jpg

 

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, giannnis122 said:

Seiko 5, 100 μέτρα αδιάβροχο, με αυτήν τη μηχανή, ντροπή είναι. Όπως το λες, αυτά τα ρολόγια πριν 10-15 χρόνια είχαν 200-300 ευρώ. Δυστυχώς η Seiko αποφάσισε να κοστολογήσει πολύ ψηλά και αυτή πλεόν, ευτυχώς που υπάρχουν εξαιρετικοί κινέζοι που έχουν πάρει τη θέση της στο κομμάτι value for money.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ύπαρχει κάποια πρόταση για παρόμοιο (έτσι minimal) με αυτό? πρόκειτε για δώρο σαν 1ο ρολοί οπότε δεν θέλω να ανέβω πολύ, ταβάνι τα 150.. το συγκεκριμένο δεν είναι τίμιο/vfm με 10bar αδιαβροχοποιηση και sapphire στο καντράν; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, madnifestah είπε

ύπαρχει κάποια πρόταση για παρόμοιο (έτσι minimal) με αυτό? πρόκειτε για δώρο σαν 1ο ρολοί οπότε δεν θέλω να ανέβω πολύ, ταβάνι τα 150.. το συγκεκριμένο δεν είναι τίμιο/vfm με 10bar αδιαβροχοποιηση και sapphire στο καντράν; 

EFR-S108D-2AVUEF | EDIFICE | Watches | Products | CASIO (casio-europe.com)

Δεν βρίσκεις η αλήθεια είναι ρολόι με sapphire στα 100 ευρώ πλέον.

Σου προτείνω αντίστοιχο casio με ίδια specs με 5 διαφορετικά καντράν να διαλέξεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/02/2024 at 16:02, Dante80 said:

Δυστυχώς είναι limited edition το συγκεκριμένο, δεν το βρίσκεις εύκολα. Η έκδοση του για την Ιαπωνική αγορά (από τα 5000 της σειράς μόνο τα 500 έχουν διατεθεί εκεί, οπότε είναι αρκετά πιο σπάνιο) είναι διαθέσιμη στο Sakura (πολύ γνωστός και legit Ιάπωνας έμπορος) στα 345€, αλλά να υπολογίζεις άλλα 200 περίπου για μεταφορικά και τελωνείο. Πιο φθηνά δεν παίζει να το βρεις, αλλά σε μια εβδομάδα θα το έχεις στον καρπό, και όσο θα το έχεις θα ανεβάζει αξία. Προχώρα μόνο αν σου αρέσει πολύ και το θες πραγματικά. 

Κανόνες δεν υπάρχουν για σχέση καρπού-ρολογιού, είναι θέμα προσωπικού γούστου γενικά. Επίσης, δύο ρολόγια ίδιας διαμέτρου μπορεί να φαίνονται εντελώς διαφορετικά στον ίδιο καρπό, είναι πολλοί οι παράγοντες.

Από εκεί και πέρα, αν το ρολόι σου είναι ή ταψί ή κουμπί στο χέρι, καταλαβαίνεις και μόνος σου πως δεν ταιριάζει σε σένα.

Καλές αγορές!

---------

Ας βάλουμε και μια κυριακάτικη, καλησπέρες! 🤘

EeCf1nT.jpg

 

 

Πανέμορφο αυτό το Seiko που εχεις. Ποιο ειναι;

Επεξ/σία από stylish
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, stylish είπε

Πανέμορφο αυτό το Seiko που εχεις. Ποιο ειναι;

Seiko Prospex SFJ001P1

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2838886/SEIKO-Prospex-Panda-Speedtimer-Solar-Chronograph-Silver-Stainless-Steel-Bracelet/

https://www.timetotime.gr/product/seiko-prospex-speedtimer-solar-sfj001p1/

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...