Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο εκτος απο αυτα που ανεφερα παραπανω εχω και μια μικρη δυσκολια στην καταποση αλλα ο γιατρος που θα με κανει την εισαγωγη για εγχειριση μου ειπε οτι ολλα θα διορθωθουν μετα απο μερικες μερες γιατι αναπνεω απο το στομα και αυτο δημιουργει συνεχεια φαρρυγγιτιδα λαρρυγγιτιδα ειναι αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω μετα απο εγχειρηση με τον παπαζογλου  6 μηνες μετα παλι τα ιδια...

 

ενω τις πρωτες μερες ανεπνεα τελεια. τωρα ειμαι οπως ημουν. Ειναι φυσιολογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχθές βγήκα απο τον Ερυθρό Σταυρό .... η όλη επιχείρηση διάφραγμα, ήταν πολύ ανώδυνη. Εχθές που μου έβγαλαν τις γάζες απο τα ρουθούνια ..πραγματικά τα είδα όλα ... Τρελός πόνος και αρκετό αίμα.. έκανα μισή ώρα να συνέλθω..

Σήμερα ξύπνησα με το αριστερό ρουθούνι βουλωμένο, προσπαθώ με τον ορό να το καθαρίσω αλλά αρνείται πεισματικά. Αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό ... :fear:   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα σήμερα ήταν πολύ καλύτερα όσον αφορά το καθάρισμα της μύτης με τη καταραμένη σκούπα του γιατρού (σαν τον μεταλλικό εργαλείο του οδοντίατρου είναι μόνο που αντί να φυσάει αέρα αυτό ρουφάει ...)

 

Ο πόνος υποφερτός ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα...είμαι και εγώ πάσχοντας απο στραβό διάφραγμα αλλα αμα κλείσω την μύτη μπορώ να αναπνεύσω απο το στόμα. Εσείς παιδιά;

 

Πάντως έχω συμπτώματα της πάθησης (πονοκεφάλους, αρρώστιες 2-3 φορές το χρόνο και αντιβιώσεις,βουλομένη μύτη συχνά)

 

Σκέφτομαι να την κάνω. Είμαι στο δίλημμα, νιστέρι ή λέιζερ. Ξέρει κανείς να απαντήσει εμπεριστατομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ενα πραγμα ξερω ...διαφραγμα κανεις μονο...αν ειναι τοσο μεγαλη η κυρτωση που προκαλει ζημια (δεν μπαινει καθολου αερας) ....γιατι κακα τα ψεματα  καποιοι γιατροι (οχι ολοι φυσικα) βλεπουν το διαφραγμα σου λενε για επεμβαση, αλλα δεν σου εξηγουν κατα ποσο η επεμβαση θα καλυτερεψει την αναπνοη σου ....(επειδη ειναι τα φραγκα στη μεση)

Το θεμα ειναι πριν κανεις την επεμβαση να σιγουρευτεις οτι ο λογος που δεν αναπνεεις ειναι το διαφραγμα και μονο πραγμα πολυ σπανιο , και οχι κατι αλλο πχ αλλεργικη ριντιδα , πρησμενες κογχες, κλπ.....αλλιως και επεμβαση να γινει παλι χαλια θα αναπνεεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα κι από μένα! :-)

 

Έχω χρόνια τώρα αγγειοκινητική ρινήτιδα. Στραβό διάφραγμα και διογκωμένες ρινικές κόγχες. Αποφάσισα να κάνω επέμβαση (πέρυσι), αλλά δε με βόλεψε η χρονική στιγμή. Όταν εγώ μπορούσα οι γιατροί είχαν άδειες...

 

Από την άλλη όμως, δεν είχα καταλήξει και σε ποιο γιατρό να πάω, παρόλο που έχω γυρίσει μερικούς και στην πόλη μου αλλά και στην Αθήνα.

 

Ο προβληματισμός μου είναι...

δημόσιο νοσοκομείο ή ιδιωτικό;

Φράγκα δεν παίζουν, αλλά αν χρειαστεί ίσως να βρω κάποια άκρη.

 

- Όσοι πήγαν σε δημόσιο νοσοκομείο κάθονται περισσότερες μέρες μέσα; (Κάπως έτσι κατάλαβα από τα προηγούμενα μηνύματα, κάνω λάθος; ).

- Με τι κριτήρια θα καταλάβω αν ο γιατρός είναι οκ ή αν είναι "χασάπης";; Any ideas??

- Και φυσικά... γιατρό; Σε ποιον;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα κι από μένα, τον τελευταίο καιρό με κόμπλαρε ένας φίλος μου γιατί μου έλεγε ότι μιλάω λες και είμαι μπουκωμένος όλη την ώρα. Έτσι λοιπόν, αφού δέχτηκα την -ακόμα περισσότερο πλέον- ατελή μου φύση είπα να ψαχτώ και λίγο. Είδα ότι μπορεί να οφείλεται στο διάφραγμα και αφού ένωσα όλα τα κομμάτια παζλ (ροχαλητό, αναπνοή από την μύτη, υπνικές άπνοιες, πονοκέφαλοι, έλλειψη ξεκουράσης) κατάλαβα ότι ένα ραντεβού με ΩΡΛ θα ήταν σωτήριο. Πήγα λοιπόν σε έναν εδώ στη Θεσσαλονίκη και μου είπε πως έχω πολύ στραβό διάφραγμα. Αφού του λέω ''Τόσο στραβό είναι πια γιατρέ?'' κι αυτός μου κλείνει το αριστερό ρουθούνι και μου λέει "Πάρε αναπνοή" και δεν μπορούσα να αντλήσω ούτε λίγο οξυγόνο. Από το αριστερό ρουθούνι αναπνέω ''κανονικά'' μα αν κλείσω το στόμα και πάρω 2-3 αναπνοές από την μύτη νιώθω μετά ότι έχω ανάγκη από οξυγόνο, λες και δεν φτάνει αυτό που ήδη αντλώ, και αναπνέω από το στόμα. 

Σκέφτομαι λοιπόν να απαλλαγώ once and for all από αυτό το μαρτύριο και να γίνω άνθρωπος. Α, να προσθέσω ότι μου έιπε πως έχω και κρεατάκια αλλά και υπερτροφικές αμυγδαλές και μου κλείνουν περισσότερο την αναπνευστική οδό. Μου είπε λοιπόν ότι καλά θα είναι να αφαιρέσω και τα τρία αυτά προβλήματα, 3 σε 1 η εγχείρηση δηλαδή. Φαντάζεστε λοιπόν πως ήμουν όταν πήγαινα για τρέξιμο. Απορώ πως έβγαζα 4km, νόμιζα ότι θα σωριαστώ μετά!

Μου ζήτησε 1500Ε για αυτόν μόνο για την 3σε1 + αναισθησιολόγο 200Ε + κλινική. Παρόλο που πήγα μέσω ΕΟΠΠΥ για την εξέταση, είπε ότι είναι ιδιωτικός και μόνο η κλινική μπορεί να είναι φθηνότερη λόγω ασφάλειας. Η άλλη λύση είναι το ''Γεννηματάς'', που θα είναι δωρεάν γιατί καλύπτεται από το ΙΚΑ, ωστόσο δεν έχω πάει εκεί για έλεγχο. Θα ήθελα να μου πείτε εμπειρίες από το συγκεκριμένο νοσοκομείο, αλλά κυρίως ονόματα χειρούργων από πετυχημένες επεμβάσεις. Επιπλέον, θέλω να μάθω αν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο κάνουν και ρινοπλαστική μαζί γιατί έχω κι έναν μικρό ύβο και ήθελα να μάθω αν μπορεί να ενταχθεί στην επέμβαση και είναι δωρεάν. Όπως καταλάβατε είμαι για απόσυρση, αλλά τι να κάνουμε, ό,τι μπορεί να διορθωθεί, ντεφ' να γίνει που λέει και η γιαγιά. 

Λέω να την κάνω Οκτώβρη αφού τελειώσει η εξεταστική, αλλιώς τώρα, τέλη Ιουλίου. Όσον αφορά τα κρεατάκια, είχα ξανακάνει σε ηλικία 7 ετών αλλά ξαναβγήκαν τα άτιμα with a vengeance! Στο Γεννηματά είχα κάνει την επέμβαση τότε μου είπε η μάνα (κακός οιωνός? αχαχαχαχ)

Νομίζω αυτά τα λίγα ήθελα. Αν μου απαντήσει κανένας Χριστιανός, θα είναι θαύμα! Και φυσικά, θα παραθέσω την εμπειρία μου όταν γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας ...είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα .Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει για επέμβαση σκολίωσης ρινικού διαφράγματος. έκανα ένα ραντεβού με τον κ. Τερζή ο οποίος κάνει ανώδυνα την επέμβαση. Μήπως κάποιος έχει κάνει στον γιατρό αυτό ή έχει να μου συστήσει κάποιον άλλο που κάνει ανώδυνα χωρίς πωματισμούς την επέμβαση διαφράγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους, στις 25 Σεπτεμβρίου έκανα κι εγώ εγχείρηση σκολίωσης διαφράγματος και ρινοπλαστική (για να διορθώσω το κοκκαλάκι στη ράχη της μύτης, να γίνει πιο ίσια). Η αλήθεια είναι πως περίμενα την όλη διαδικασία πιο εύκολη. Τί εννοώ..Δεν μιλάω για πόνο γιατι ειλικρινά πέρα απο την αφαίρεση των ταμπόν (τα οποία δεν ήταν αυτοδιασπώμενα -καλύτερα για μένα-) δεν είχα καθόλου μα καθόλου πόνο. Επίσης το μαύρισμα που έβλεπα γενικά σε πολλούς ανθρώπους στο παρελθόν που είχαν κάνει την συγκεκριμένη επέμβαση δεν υπήρχε σε μένα.. λίγο μόνο κάτω απο τα μάτια, τίποτα το φοβερό. 

 

Έκανα την επέμβαση σε ιδιωτική κλινική σε αρκετά γνωστό Χειρουργό ΩΡΛ μόνο και μόνο γιατι είχα ακούσει να γίνονται διάφορα.. και δεν ήθελα να το ρισκάρω. Λόγω του οτι το διάφραγμά μου ήταν αρκετά σκολιό (στραβό) η επέμβαση διήρκεσε περι τις 3 ώρες και ακόμα και τώρα έχω τον νάρθηκα στη μύτη (θα τον βγάλω Τετάρτη με Πέμπτη). Το πρήξιμο έχει φύγει εντελώς.. (ίσως η μύτη βέβαια να "στενέψει" με τον καιρό λίγο ακόμα).

 

Το μόνο που "πρόβλημα" είναι το μπούκωμα που νοιώθω και οι βλέννες που εκκρίνονται σαν να είμαι κρυωμένος και που δεν μπορώ να αναπνεύσω σωστά. Έχω ακούσει πως αυτό το μπούκωμα διαρκεί αρκετά. Μπορεί κάποιος απο εσάς να μου πεί περίπου πόσο διαρκεί? Πότε θα αναπνεύσω κανονικά?... και πότε θα έρθουν όλα στη θέση τους (εσωτερικά)..?

 

Πάντως όταν κάνω καθαρισμό (και με τον νάρθηκα επάνω στη μύτη που όσο να ναι είναι "βάρος" και αυτό και κλείνουν τα ρουθούνια) η αναπνοή μου είναι... ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΗ.. ποτέ δεν ήταν καλύτερη. Σημειωτέον. το ένα μου ρουθούνι ήταν εντελώς κλειστό και κοιμόμουν πάντα απο την μια πλευρά το βράδυ, όταν ήθελα να κοιμηθώ στα πλάγια..

 

Για κάποιον που θέλει να κάνει την επέμβαση αλλα φοβάται μπορώ να του πώ με ειλικρίνια να την ΚΑΝΕΙ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΝΟΣ, απλά χρειάζεται ΥΠΟΜΟΝΗ. Αυτό μόνο. ΥΠΟΜΟΝΗ. Υπομονή που απο οτι φαίνεται ανταμείβεται με το παραπάνω. :)

 

Καλημέρα και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλημέρα σε όλους, στις 25 Σεπτεμβρίου έκανα κι εγώ εγχείρηση σκολίωσης διαφράγματος και ρινοπλαστική (για να διορθώσω το κοκκαλάκι στη ράχη της μύτης, να γίνει πιο ίσια). Η αλήθεια είναι πως περίμενα την όλη διαδικασία πιο εύκολη. Τί εννοώ..Δεν μιλάω για πόνο γιατι ειλικρινά πέρα απο την αφαίρεση των ταμπόν (τα οποία δεν ήταν αυτοδιασπώμενα -καλύτερα για μένα-) δεν είχα καθόλου μα καθόλου πόνο. Επίσης το μαύρισμα που έβλεπα γενικά σε πολλούς ανθρώπους στο παρελθόν που είχαν κάνει την συγκεκριμένη επέμβαση δεν υπήρχε σε μένα.. λίγο μόνο κάτω απο τα μάτια, τίποτα το φοβερό. </p>

<p> </p>

<p>Έκανα την επέμβαση σε ιδιωτική κλινική σε αρκετά γνωστό Χειρουργό ΩΡΛ μόνο και μόνο γιατι είχα ακούσει να γίνονται διάφορα.. και δεν ήθελα να το ρισκάρω. Λόγω του οτι το διάφραγμά μου ήταν αρκετά σκολιό (στραβό) η επέμβαση διήρκεσε περι τις 3 ώρες και ακόμα και τώρα έχω τον νάρθηκα στη μύτη (θα τον βγάλω Τετάρτη με Πέμπτη). Το πρήξιμο έχει φύγει εντελώς.. (ίσως η μύτη βέβαια να "στενέψει" με τον καιρό λίγο ακόμα).</p>

<p> </p>

<p>Το μόνο που "πρόβλημα" είναι το μπούκωμα που νοιώθω και οι βλέννες που εκκρίνονται σαν να είμαι κρυωμένος και που δεν μπορώ να αναπνεύσω σωστά. Έχω ακούσει πως αυτό το μπούκωμα διαρκεί αρκετά. Μπορεί κάποιος απο εσάς να μου πεί περίπου πόσο διαρκεί? Πότε θα αναπνεύσω κανονικά?... και πότε θα έρθουν όλα στη θέση τους (εσωτερικά)..?</p>

<p> </p>

<p>Πάντως όταν κάνω καθαρισμό (και με τον νάρθηκα επάνω στη μύτη που όσο να ναι είναι "βάρος" και αυτό και κλείνουν τα ρουθούνια) η αναπνοή μου είναι... ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΗ.. ποτέ δεν ήταν καλύτερη. Σημειωτέον. το ένα μου ρουθούνι ήταν εντελώς κλειστό και κοιμόμουν πάντα απο την μια πλευρά το βράδυ, όταν ήθελα να κοιμηθώ στα πλάγια..</p>

<p> </p>

<p>Για κάποιον που θέλει να κάνει την επέμβαση αλλα φοβάται μπορώ να του πώ με ειλικρίνια να την ΚΑΝΕΙ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΝΟΣ, απλά χρειάζεται ΥΠΟΜΟΝΗ. Αυτό μόνο. ΥΠΟΜΟΝΗ. Υπομονή που απο οτι φαίνεται ανταμείβεται με το παραπάνω. :)</p>

<p> </p>

<p>Καλημέρα και πάλι!</p>

 

Καλημέρα και Περαστικά σου. Δεν γίνεται με λέιζερ ;

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Περαστικά σου. Δεν γίνεται με λέιζερ ;

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Eυχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!

 

Γίνεται αλλά προτίμησα την "παλιά" μέθοδο για αρκετούς λόγους (ψάχνοντας εδώ κι εκεί). Η δική μου περίπτωση δεν "σήκωνε" lazer. Αλλά όλα καλά. :) Επίσης έκανα και ρινοπλαστική οπότε το νυστέρι δεν το γλίτωνα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπέρα κι από μένα!

Έκανα και εγώ αυτή την επέμβαση και πήρα εξιτήριο σήμερα και αγόρασα μια αλοιφή που μου είπαν οι γιατροί.

Οι οδηγίες τις αλοιφής δεν είναι πλήρης ή εκτός αν δεν τις καταλαβαίνω σωστά.

Θέλω να μάθω πως ακριβώς κάνω massage με αυτήν την αλοιφή ..

Βάζω το στόμιο της αλοιφής μες στο ρουθούνι και την απλώνω με το στόμιο?

Βάζω αλοιφή στο δάκτυλο και την απλώνω με το δάκτυλο?

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα..Παρασκευή έκανα το διάφραγμα και σαββατο βγήκα από ιδιωτική κλινική.. Δε νοιώθω καθόλου πόνο,αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν έχω συνηθίσει να αναπνέω από το στόμα και το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ καθόλου, κάνω και πλύσεις και βάζω και αλοιφή, ενώ η μύτη μου τρέχει αρκετά, αλλά όταν έρχεται το βράδυ με πιάνει άγχος για τον ύπνο. Καμία συμβουλή? 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πως μπορω να μαθω ποια ειναι τα αιτια που δεν αναπνεω καλα απο την μυτη, ωστε να αποφασισω αν πρεπει και εγω να κανω διαφραγμα και αν θα εχω μονιμα αποτελεσμα?

 

Μιας και αναφερθηκε πιο πανω, αλλεργιολογος και πνευμονολογος μου ειπαν πως εχω αλλεργικη ρινιτιδα. Δυσκολευομαι να αναπνευσω τις μερες που χει ξηρασια, δεν κανω καλους πνους τα βραδυα, και τωρα τελευταια το βραδυ απροκαλεστα πριν πεσω για υπνο μπουκωνει η μυτη μου και πρεπει να ψεκασω vicks για να ανοιξει να κοιμηθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...