Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εδώ και 3 μήνες δυσκολεύομαι να αναπνεύσω. Το αριστερό μου ρουθούνι είναι κυριολεκτικά σε απεργία, ενώ το δεξί κανει ελάχιστη δουλεία. Μάζί με αυτό άρχισαν να αγχώνομαι λόγω της δύσπνοιας και να είμαι συνεχώς με το άγχος μη συμβεί κάτι. Σε κάποια διαστήματα με έπιαναν μικροί πόνοι στο στήθος και έτσι πήγα σε καρδιολόγο, ο οποίος μου είπε ότι δεν έχω τίποτα.Έτσι, υπέθεσα ότι όλα αυτά ισως να προέρχονται από τη δύσπνοια. Πήγα δημόσιο νοσοκομείο, όπου μου έδωδαν ένα σπρεί (dexa - Rhinaspray N) το οποίο δε μου έκανε τίποτα. Γι'αύτό πήγα σε ιδιώτη ο οποίος μου είπε χρειάζομαι επέμβαση διότι έχω στραβό διάφραγμα. Προς το παρόν μου έδωσε 2 σπρεί. Απλα συνεχώς αισθάνομαι οτι δε μπορώ να αναπνεύσω και συνεχώς ελέγχω σφιγμούς καρδίας, διότι έχω την έντύπωση ότι δε πάει αέρας στη καρδία.

 

Υπάρχει όντως συσχέτιση της καρδίας με τη δύσπνοια? Για παράδειγμα, όταν καπνίζω ορισμένες φορές αισθάνομαι τους χτύπους της καρδιάς να ανεβαίνουν και ότι δε μπορώ να αναπνεύσω. Τα ρωτάω επειδή είμαι γενικά πολύ αγχώδης άτομο με θέματα αρρώστιας. Θέλω να ξέρω απλά ανόλα αυτά είναι ψυχολογικά ή αν όντως λόγω του διαφράγματος προκαλούνται αυτά τα συμπτώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ρωτάω επειδή είμαι γενικά πολύ αγχώδης άτομο με θέματα αρρώστιας. Θέλω να ξέρω απλά ανόλα αυτά είναι ψυχολογικά ή αν όντως λόγω του διαφράγματος προκαλούνται αυτά τα συμπτώματα.

 

Εαν εχουμε αποκλεισει καποιο οργανικο αιτιο τοτε ισως θα ηθελες να κοιταξεις το θεμα αγχωδων διαταραχων.Πχ απο οτι αναφερεις κ οπως γραφεις θα σου ελεγα οτι ισως θα ηταν καλο να δεις καποιον ειδικο για να αποκλειστει κατι τετοιο (διαταραχη πανικου,γενικευμενη αγχωδης διαταραχη,υποχονδρια κτλ).Καλο θα εκανε μια βολτα εντελως τυπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχουμε αποκλησει καποιο οργανικο αιτιο τοτε ισως θα ηθελες να κοιταξεις το θεμα αγχωδων διαταραχων.Πχ απο οτι αναφερεις κ οπως γραφεις θα σου ελεγα οτι ισως θα ηταν καλο να δεις καποιον ειδικο για να αποκλειστει κατι τετοιο (διαταραχη πανικου,γενικευμενη αγχωδης διαταραχη,κτλ).Καλο θα εκανε μια βολτα εντελως τυπικα.

Εχω πάει σε ψυχολόγο και μου έχει πεί ότι όλα αυτά θα περάσουν μόλις κάνω την επέμβαση. Γενικά, νομίζω ότι όντως όλα προέρχονται από το άγχος, απλά δε καταλαβαίνω μεχρι που είναι τα συμπτώματα του άγχους. Χθες, για παράδειγμα είχα φάει αρκετά και μετά αισθανόμουνα όχι μόνο φούσκωμα στο στομάχι αλλά και στο στήθος (όχι πόνο απλά σαν δυσφορία). Μπορούν αυτά να προκληθούν λόγω διαφράγματος (π.χ. λογότερος αέρας, δυσκολία σε κάποιες σωματικές λειτουργιές)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακή αναπνοή από την μύτη = ακανόνιστη αναπνοή απο το στομά = υπέρπνοια ή υποκαπνία = από ζάλη, ιλίγγους, θόλωση της όρασης, βόμβους στα αυτιά, λιποθυμία, απώλεια της συνείδησης ,άπνοια ...μέχρι και αγχώδεις διαταραχές (κρίση πανικού κλπ κλπ)

Βέβαια, οι αγχώδεις διαταραχές μπορεί να προκαλέσουν αντίστροφα όλα τα προηγούμενα, αν είναι ψυχολογική η αιτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πάει σε ψυχολόγο και μου έχει πεί ότι όλα αυτά θα περάσουν μόλις κάνω την επέμβαση. Γενικά, νομίζω ότι όντως όλα προέρχονται από το άγχος, απλά δε καταλαβαίνω μεχρι που είναι τα συμπτώματα του άγχους. Χθες, για παράδειγμα είχα φάει αρκετά και μετά αισθανόμουνα όχι μόνο φούσκωμα στο στομάχι αλλά και στο στήθος (όχι πόνο απλά σαν δυσφορία). Μπορούν αυτά να προκληθούν λόγω διαφράγματος (π.χ. λογότερος αέρας, δυσκολία σε κάποιες σωματικές λειτουργιές)?

 

Η αναλυση που κανεις ισως δειχνει το αγχος ως δυναμικο παραγοντα.Απο οτι βλεπω εχεις ηδη επισκεφτει καποιον Ιατρο για το διαφραγμα αρα απο οτι καταλαβαινω εχουμε αποκλεισει καποιο σοβαρο οργανικο αιτιο.Δεν νομιζω οτι εκ νεου επισκεψεις σε ειδικους για το διαφραγμα θα βοηθησουν.Ισως καλο θα ηταν να δεις και εναν Ψυχιατρο για την εκτιμηση γενικοτερα του αγχωδους υποβαθρου σου παραλληλα με τον αποκλεισμο συγκεκριμενων ιδεοληπτικων διαταραχων μεσα στο anxiety spectrum ,οπως πχ η Υποχονδρια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πάει σε ψυχολόγο και μου έχει πεί ότι όλα αυτά θα περάσουν μόλις κάνω την επέμβαση. Γενικά, νομίζω ότι όντως όλα προέρχονται από το άγχος, απλά δε καταλαβαίνω μεχρι που είναι τα συμπτώματα του άγχους. Χθες, για παράδειγμα είχα φάει αρκετά και μετά αισθανόμουνα όχι μόνο φούσκωμα στο στομάχι αλλά και στο στήθος (όχι πόνο απλά σαν δυσφορία). Μπορούν αυτά να προκληθούν λόγω διαφράγματος (π.χ. λογότερος αέρας, δυσκολία σε κάποιες σωματικές λειτουργιές)?

 

Ναι, είναι απόλυτως αναμενόμενα. Τα έχω περάσει και εγω. Και τα παθαίνω όταν με ποιάνει η αλλεργια .Φροντίζω να παίρνω αντιισταμινικά και αποφεύγω τα κορτιζονούχα σπρευ τύπου dexa rina και τα αποσυμφορητικά τύπου Οtrivin.

 

Και κρίσεις πανικού πέρασα και αντικαταθλιπτικά πήρα 2 φορές και κάτι συμπεριφορικές συνεδρίες έκανα αναζητώντας επί 2 χρόνια την αιτία :-( Και ήταν τελικά αλλεργική ρινίτιδα... :devil:

 

Δες και εδώ ...Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές/παραπέμψεις. Ευτυχώς που όντως συσχετίζονται διάφραγμα και τα συμπτώματα. Θα αυξήσω μάλλον τις επισκέψεις στο ψυχολόγο μέχρι να κάνω την επέμβαση. Ευχαριστώ ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές/παραπέμψεις. Ευτυχώς που όντως συσχετίζονται διάφραγμα και τα συμπτώματα. Θα αυξήσω μάλλον τις επισκέψεις στο ψυχολόγο μέχρι να κάνω την επέμβαση. Ευχαριστώ ξανά.

 

Και πολύ σωστα αποφάσισες. Καλή αναρρωση :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές/παραπέμψεις. Ευτυχώς που όντως συσχετίζονται διάφραγμα και τα συμπτώματα. Θα αυξήσω μάλλον τις επισκέψεις στο ψυχολόγο μέχρι να κάνω την επέμβαση. Ευχαριστώ ξανά.

 

Να εισαι καλα,παντως αν θελεις ρωτησε τον Ψυχολογο σου την γνωμη του κ για μια παραπομπη σε Ψυχιατρο,να δουμε τι θα πει,ετσι ωστε να το πιασεις πιο ολιστικα το ζητημα κ να εισαι καλυμενος 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια και απο μενα, διαβαζω εδω και ωρα το thread για το διαφραγμα , το οποιο βρηκα τυχαια καθως εψαχνα σχετικες πληροφοριες γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα το οποιο οσο παει και χειροτερευει (κανω χρονια χρηση Ronal, κοιμαμαι ωρες και παντα νιωθω κουρασμενος σαν να μην ξεκουραστηκα καθολου ενω εχω και ξηροστομία εως και κακοσμια, δεν ειναι λιγες φορες που ξυπναω στον υπνο μου και παω και κανω γαργαρες με listerin... οπως καταλαβαινετε, κοιμαμαι "τελεια"!)

 

ειχα παει πριν χρονια σε ΟΡΛ και μου χε πει πως το διαφραγμα μου ειναι "θεοστραβο" και πρεπει οπωσδηποτε να την κανω την εγχειρηση αλλα γιατι παντοτε ημουν "κοτα" με τα νοσοκομειακα δισταζα αλλα ομως οκ, δεν παει αλλο και οπως διαβαζω δεν ειναι πια και big deal πια...

 

το θεμα μου ειναι το εξης... μετακομιζω εξωτερικο σε λιγο καιρο και ισως να χρειαστει να κανω την εγχειρηση εξωτερικο... ξερει κανεις, εαν εχω την "Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας" μπορει να μου καλυψει τα ασφαλιστρα για την εγχειρηση στο εξωτερικο εφοσον ζω εκει; θα υπαρξει καποιο θεμα; τι με συμβουλεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρωπαικη τι, καρτα? Τι ασφαλεια εχεις ιδιωτικη ή δημοσια? Αν ειναι ιδιωτικη, μιλα με τον ασφαλιστη σου να σου επισημανει τους ορους του συμβολαιου να μαθεις τι επιτρεπεται και τι οχι. Αν ειναι κρατικη, μπορεις να απευθυνθεις στον φορεα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα!

σε λιγο καιρο θα παω να κανω την επεμβαση και θα ηθελα να μαθω αν γινεται να την κανω καλοκαιρι και να μου κανετε καποια προταση δημοσιου νοσοκομειου στην αθηνα!

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά, είμαι η Δανάη!

 

Πριν 2 εβδομάδες περίπου βρήκα το σχετικό thread και προχθες έκανα την επέμβαση. Χμμμ δεν μαρέσει να είμαι γκρινιάρα αλλά έχει απίστευτη ταλαιπωρία! Σήμερα στις 10 το πρωί θα πάω να βγάλω τις γάζες και εδώ και τώρα μετράω τις ώρες αφού η αναπνοή από το στόμα είναι πολύ πολύ δύσκολη!

Ισχύει ότι δεν υπάρχει κανένας πόνος στην περιοχή της μύτης μετά την εγχείρηση, αλλά τις πρώτες ώρες υπέφερα από πόνους στον λαιμό και στο πίσω μέρος του κεφαλιού όπως και στα χέρια στα πόδια και είχα μια αίσθηση αποπραγματοποίησης. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι παρενέργειες της νάρκωσης (ολική).

Θα ξαναρωτήσω και θα σας πω την αγωγή και τον μέσο χρόνο επούλωσης επειδή δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα από χθες.

Η εγχείρηση έγινε σε ιδιωτική κλινική στη Θεσσαλονίκη.

Καλή υπομονή σε όποιον το σκέφτεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...