Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mετα τα προβληματακια που ειχαμε αυτες της μερες σημερα ειδα 19mbps!! (torrent) κατεβασμα.

Δυτικη Θεσσαλονικη ειμαι και μαλλον καταλαβα οτι ολοι εχουν παει στις παραλιες..

Εδω παντος εχει ενα χρονο μια χαρα ειμαι, με λιγα προβληματα (μην το ματιασω) 15-16mbps συνηθως, με ελαχιστες ασταθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν γινεται να μπουν παραπανω dslam.τα dslam στην αθηνα γιατι επαρχια αλλαζει καμια φορα ειναι μεσα στο αστικο κεντρο.αυτο που λες εσυ θεωρειται mini dslam και ο οτε βαζει σε σπανιες περιπτωσεις η σε περιπτωσεις πχ σε ξενοδοχειο στην κω που ειχα παει που πληρωσε ο πελατης καποια χιλιομετρα για να σκαψει και τους περασε ο οτε οπτικη ινα και μπηκε Mini dslam εξω απο το ξενοδοχειο.αλλα μιλαμε για ξενοδοχειο λιγο τεραστιων διαστασεων που ειχε τα φραγκα.

Και αυτό μου λες εσύ τώρα, ότι είναι και σωστό?

Αυτός που έχει τα φράγκα ok, ο άλλος να πάρει τα @@ μου?

Δηλαδή είναι λίγα τα 40Ε το μήνα?

 

 

στην επαρχια γινεται και με καμπινες καμια φορα αλλα παλι δεν αλλαζουν και πολλα.αρα οπως καταλαβες δεν ειναι θεμα του παροχεα.οταν θα παμε σε vdsl που το dslam κατα καποιο τροπο θα ειναι στο καφαο και μεχρι εκει θα πηγαινει οπτικη τοτε ναι θα αλλαξουν τα πραγματα.για αυτο και ολες οι εταιρειες σου λενε μεχρι 24.κοινων ειναι μεχρι 24 και οπως λεει και ο οτε ειτε βαζεις ειτε δεν βαζεις.κανεις δεν υποχρεωνει να βαλεις με το ζορι αμα δεν σε καλυπτει.απο εκει και περα βεβαια παιζει και το θεμα οχι μονο της αποστασης αλλα και της ποιοτητας .για αυτο θα δεις καποιος με atttenuation 30 Να κλειδωνει στα 13 και αλλος να κλειδωνει στα 8.εκει ειναι ποιοτητα χαλκου.πολλες φορες αν ο οτε εχει και θελει σε αλλαζει ζευγαρι και παιζεις καλυτερα.αλλες φορες ολο το καλωδιο ειναι μπαχαλο.πχ λεωφορο αλιμου οποτε οτι και να κανει ειναι το ιδιο.να σκαψει να περασει νεο καλωδιο για 70 ατομαη 500 ατομα δεν παιζει.και επειδη οσο περναει ο καιρος ολο και περισσοτερα καλωδια θα οξειδωνονται η τα box θα σκουριαζουν η τα καφαο θα ειναι και πιο μπαχαλο αυτο θα γινεται χειροτερο.πχ ολο το περιστερι ειναι με σιδερενια box 30 ετιας.δεν υπαρχουν αυτα.δηλαδη τοσα χρονια μας επαιρνε λεφτα και δεν μπορει να γινει μια τυπικη συντηρηση του δικτυου απο τον οτε.δεν αλλαζει ειτε οτε ειτε forthnet>πανω κατω με ελαχιστες διαφορες στα ιδια θα συγχρονισεις.και πολυ ρωτανε μα γιατι ο οτε δεν αλλαζει ζευγαρια γιανα παιξεις καλυτερα.αμα αλλαζε σε ολους ζευγαρια για το παραμικρο απλα δεν θα ειχε μεινει κανενα.και ακομα και οταν σε αλλαξει ζευγαρι επειδη πχ του εκανες τα @@ να τοτε το δικο σου το ζευγαρι θα το παρει καποιος αλλος καποια στιγμη στο μελλον ο οποιος πχ δεν θα ειναι γνωστης για να δει οτι συγχρονιζει πιο χαμηλα.οι αποσυνδεσεις δεν ειναι standard αλλα οταν βλεπεις κατι attenuation 50 και τοτε ....

 

βλεπεις καφαο χωρις πορτες καφαο με το παλιο στυλ που ειναι καλωδιακη γυρω γυρω απο βιδα καφαο που δεν κλεινουν.εδω ακομα εχουμε pcm φερεσυχνα.απο που να το πιασεις και που να τελειωσει.απλα οταν καποιος θελει εγγυημενη ταχυτητα η μισθωμενη η οπτικη τα οποια ειναι εκτος budget για ιδιωτη.οι υπολοιποι θα περιμενουμε vdsl.

 

Έτσι είναι τα πράγματα, αλλά δεν σημαίνει ότι και σωστό αυτό.

Μαλακία των εταιριών είναι και αρπαχτή. Δεν φταίει η Forthnet? Και αυτή φταίει. Ήξερε πως έχουν τα πράγματα και είχε έτοιμη την απάντηση για το ποιος φταίει στο βάθος (ΟΤΕ).

Μη παίρνουμε τη κατάσταση ως δεδομένο. Είναι επικίνδυνο αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα το πρωί βλέπω έστρωσε το πράμα.....

ok guys αφού βγάλανε ανακοίνωση δεν μπορούμε να κατηγορούμε , ίσος καθυστέρησε λίγο η ανακοίνωση γιατί πριν τα χώσω και εγώ διάβασα πρώτα το site τις forthnet αλλα δεν έλεγε κάτι για 13/8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πληροφοριακά μονο 2 φορές έχουν βγάλει ανακοίνωση για πρόβλημα, 5 & 10 Αυγούστου που κόπηκαν οι οπτικές...ο κανόνας είναι να μην βγάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πέντε μήνες συνδρομητής της 4νετ και ειλικρινα πολλες φορες μου έσπασαν τα νεύρα ειδικά το τελευταίο 10ημερο.Ημουν πολλά χρονια συνδρομητης Οτε και ειλικρινα εμεινα χωρις ιντερνετ μια μερα μονο .Τωρα ανοιγω το πισι και λεω θα μπω δεν θα μπω ,θα ανοιξει η σελίδα ,ποσα ρεφρες πρεπει να κανω ..τι να πω...μαλλον την εχουν μουντζωμενη γιατι δεν δεχομαι οτι δεν μπορει να ανταπεξελεθει στις απαιτησεις των συνδρομητων της.Να το κλεισουν το μαγαζι αν ειναι και να μην κατηγορουν αλλους πχ τον αγροτη που πηγε να οργωσει το χωραφι και εκοξε την οπτικη ινα. :-) lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες , και εγώ είμαι συνδρομητής 2 χρονια κοντά τώρα....

φαντάσου τώρα που θα γίνει forthnet και HOL μαζί πωπω εκεί είναι που δεν θα έχουμε τον μισό μηνα internet.....τις πόπης lol..

 

τίποτα σαν τον ΟΤΕ δεν υπάρχει καμια άλλη εταιρία , το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ ζητάει και 16euro πάγιο γραμμής + 24euro το 24mb/σ adsl ξεφεύγει αρκετά....

εκτος και αν θέλεις double play που τότε είναι 4 euro παραπάνω(σε σχέση με τους άλλους παρόχους) αν θυμάμαι καλά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
φαντάσου τώρα που θα γίνει forthnet και HOL μαζί πωπω εκεί είναι που δεν θα έχουμε τον μισό μηνα internet.....τις πόπης lol..

 

που το διαβάσατε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι μας δουλεύουν όλους έτσι απλά...

Ακούς κάτι πάφα πούφα όταν μιλάς από το σταθερό και δεν είναι σίγουρα ο πόλεμος των άστρων...Τουλάχιστον με τον ΟΤΕ είχα σταθερό, adsl πάντως σίγουρα όχι. Και είμαι ούτε 300 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω οτι χαιρομαι που ειμαι στο χωριο με ενα vodafome mobile broadband που πιανει μονο gprs και εχει μια σταθερη ταχυτητα που διαφορες δε βλεπω και δε τρωω τα προβληματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε σε ολα μεσα επεσες, μενω αργυρουπολη πανω στην αλιμου, το κεντρο ειναι στην ηλιουπολη

και εχω attenuation 52.

Να σου φερω να μου πεις τον καφε καποια μερα,

την vdsl ποτε την βλεπεις να ερχεται;

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

χαχα.εσυ πεφτεις ηλιουπολη.και η αργυρουπολη ειναι χαλια.η αλιμου χαμηλα πεφτει καλαμακι.τα ιδια χαλια.

Μάλλον δεν μιλάς αρκετά με τους πελάτες στα χιλιάδες ραντεβού που έχεις πάει.

μιλαω και βλεπω τα προβληματα .εγω α.ανεφερα για μενα.και β.μιλησα για το θεμα να κοπει οπτικη και να ειναι μεγαλο το προβλημα.για μικρα προβληματα σε γραμμες ναι θα ακους σε καθημερινη βαση.το γραψα αναλυτικα πιο πανω.και απλα ειπα δεν γινεται καθε μερα να κοπει οπτικη επειδη ετυχε να γινει 2 φορες/.

Μαλλον φευγω και εγω .Ημουν στα 17 mbit και πεθενα απο αποσυνδεσεις,τους ειπα το προβλημα μου και με πηγαν στα 15 mbit.Μια χαρα μεχρι εκει,καμια αποσυνδεση,μετα το τελευταιο του προβλημα με τις γραμμες ,με πηγαν στα 13600.Αντε και ποιο κατω ρε.

αμα πας σε αλλη εταιρεια με το ιδιο νουμερο plz γραψε μας ποσα θα κλειδωσεις.διοτι δεν βλεπω να βλεπεις διαφορα αλλα αν δεν σου κανει κοπο πες μας.

Και αυτό μου λες εσύ τώρα, ότι είναι και σωστό?

Αυτός που έχει τα φράγκα ok, ο άλλος να πάρει τα @@ μου?

Δηλαδή είναι λίγα τα 40Ε το μήνα?

 

 

 

 

Έτσι είναι τα πράγματα, αλλά δεν σημαίνει ότι και σωστό αυτό.

Μαλακία των εταιριών είναι και αρπαχτή. Δεν φταίει η Forthnet? Και αυτή φταίει. Ήξερε πως έχουν τα πράγματα και είχε έτοιμη την απάντηση για το ποιος φταίει στο βάθος (ΟΤΕ).

Μη παίρνουμε τη κατάσταση ως δεδομένο. Είναι επικίνδυνο αυτό!

ναι εννοειται οτι δεν ειναι λιγα.και οτι η κατασταση ειναι ετσι δεν σημαινει οτι μου αρεσει και μενα.εννοειται οτι θα ηθελα με 40 ευρω να εχω μια συνδεση που δεν θα παθαινει τετοια και να υπαρχει backup απλα μου φενεται σαν ονειρο στην ελλαδα.και ονειρο οχι μονο αυτο .αλλα οτιδηποτε εχει σχεση με την ελλαδα να αλλαξει μου φενεται ονειρο.απο το adsl μεχρι παιδεια δρομους νοοτροπια.ναι το ξερω οτι ειναι επικινδυνο να μην ελπιζουμε και να παιρνουμε κατι σαν δεδομενο διοτι ετσι δεν θα αλλαξει αλλα εχω απελπιστει με αυτην την χωρα.ναι ξερω και στο εξωτερικο υπαρχουν προβληματα.αλλα σαν αυτα που εχουμε εμεις....

η απόσταση από το ΚΑΦΑΟ δεν παίζει ρόλο...

 

μισο λεπτο.αμα εισαι παραπανω απο χ μετρα υποτιθεται δεν θα πιανεις το μεγιστο οταν δωσουν το μεγιστο.εκτος αν καταλαβα εγω κατι λαθος.παλι χαλκο θα εχεις απο καφαο και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εννοειται οτι δεν ειναι λιγα.και οτι η κατασταση ειναι ετσι δεν σημαινει οτι μου αρεσει και μενα.εννοειται οτι θα ηθελα με 40 ευρω να εχω μια συνδεση που δεν θα παθαινει τετοια και να υπαρχει backup απλα μου φενεται σαν ονειρο στην ελλαδα.και ονειρο οχι μονο αυτο .αλλα οτιδηποτε εχει σχεση με την ελλαδα να αλλαξει μου φενεται ονειρο.απο το adsl μεχρι παιδεια δρομους νοοτροπια.ναι το ξερω οτι ειναι επικινδυνο να μην ελπιζουμε και να παιρνουμε κατι σαν δεδομενο διοτι ετσι δεν θα αλλαξει αλλα εχω απελπιστει με αυτην την χωρα.ναι ξερω και στο εξωτερικο υπαρχουν προβληματα.αλλα σαν αυτα που εχουμε εμεις....

Αυτά ακριβώς εννοούσα. Μπήκες αμέσως στη σκέψη μου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν ηταν να αλλαξουν πραγματα στην ελλαδα το τελευταιο που λεει ο λογος θα με νοιαζε θα ηταν το ιντερνετ.ας ειχα και 2 mbps.γινεται να φτιαξουν ολα τα αλλα σε αυτην την χωρα γιανα νιωθουμε ασφαλεις?anyway αυτο παει σε αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πηρα αποφαση.Bb forthnet.θα σας πω σε κανα 15νθημερο στα ποσα κλειδωνω.Μπορω να τους παρω τηλ και να μου πουν στο περιπου ποσα θα πιανω?Η ποσα μετρα ειμαι απο το dslam?Ειμαι στο Αιγαλεω ,κοντα το γηπεδο του Αιγαλεω.Συμφνα με αυτο πεπρεπε στην forthnet na κλειδωνω με 23

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

και κλειδωνω με 13

12 db

Επεξ/σία από SOCRATIS1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...