Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη τυχαινει να εχω δει τα πραγματα και απο τις 2 οψεις' date=' και απο αυτη του σπουδαστη πληροφορικης και απο αυτη του τεχνικου με δικια μου εμπειρια, θα ηθελα να πω τη γνωμη μου.

Πρωτων ειδα πολους να λενε για σπουδαγμενους τεχνικους με καταρτηση κτλ.

Μπορειτε να μου πειτε μια σχολη ΑΕΙ η ΤΕΙ που ασχοληται με windows και συναρμολογιση...ΚΑΜΙΑ

Αν θεωρειτε τα ΙΕΚ υψηλου επιπεδου καταρτηση........

Με λιγα λογια σημερα οποιος θελει να γινει τεχνικος πρεπει να εχει ασχοληθει μονος του και να ειναι το χομπι του.Επισης σημαντικο στη δουλεια δεν ειναι να ξερεις τα παντα, αλλα να μπορεις να διαβαζεις και να μαθαινεις οτι σου ζυτηθει.

Τ

ωρα τα δικτυα και τα linux , php servers,βασεις δεδομενων κτλ μπορεις να διδαχτεις τα αρχικα αλλα μετα θελει πολυ προσπαθεια για να τα κατακτησεις και εκει μιλαμε για αλλους τεχνικους και οχι για αυτους που φτιαχνουν pc[/quote']

 

Ένα συν από μένα γιατί βλέπω βαφτισμενους πολλούς εδώ μέσα τεχνικούς !!!!! Χωρίς διάβασμα φιλαράκια λογικό είναι και να μην είσαι ούτε εσυ ούτε ο πελάτης ευχαριστημένος 17 χρόνια στην δουλειά και πραγματικά την κάνω γιατί μου αρέσει όχι απλά για τα λεφτά και πάντα διαβάζω από μικρός μέχρι και τώρα ακόμη ..........

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

ε λοιπον αυτο θα το μοιραστω μαζι σας!

 

φιλο ζευγαρι αγορασε λαπτοπ στο παιδι τους και πηγα για καφε σπιτι τους.

απο ιντερνετ ξερουνε κατι λιγα γιατι εχουν στο μαγαζι τους.

 

οι κορυφαιες ερωτησεις-ατακες που ακουσα ηταν η εξης:

1) αν βαλουμε ιντερνετ στο σπιτι, οπως εχουμε στο μαγαζι, αλλα παρουμε αυτο που λεει οτι ειναι και ασυρματο, θα πιανει 10χιλιομετρα? (ερωτηση του αντρα ετων 34)

 

2) (και το πιο κορυφαιο που εχω ακουσει ποτε) αφου ειναι λαπτοπ και εχει μπαταρια που φορτιζει, δε γινεται να φορτισει ΙΝΤΕΡΝΕΤ και να το εχουμε μακρια απο το σπιτι? (ερωτηση της γυναικας ετων 35)

 

 

τοτε θυμηθηκα γιατι παρατησα αυτη τη δουλεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) (και το πιο κορυφαιο που εχω ακουσει ποτε) αφου ειναι λαπτοπ και εχει μπαταρια που φορτιζει, δε γινεται να φορτισει ΙΝΤΕΡΝΕΤ και να το εχουμε μακρια απο το σπιτι? (ερωτηση της γυναικας ετων 35)

 

 

 

Με αυτή τη ερώτηση δεν παίζει να μην έλυσες στα γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εξηγησα αλλα βρηκα και το μπελα μου απο πανω γιατι μου μιλουσαν λες και το εχω φτιαξει εγω το ιντερνετ και το λαπτοπ.

 

"ε και τι το πηραμε το λαπτοπ? μας κοροιδευουν για μας παρουν λεφτα!αγορασαμε λαπτοπ και μετα μας ζητανε αλλα λεφτα, να παρουμε ποντικι, τσαντα, cd, antivirus, προγραμματα.... τωρα και ιντερνετ? ελεος"

 

και το καλυτερο

"λενε στη τηλεοραση και γνωστοι μου οτι με το ιντερνετ βλεπεις τζαμπα ταινιες και παιζεις τζαμπα παιχνιδια. πες μου τι παταω εδω για να δω τζαμπα ταινια και τραγουδια"

 

αυτο το εχω ακουσει ααααααπειρες φορες!

 

---------- Προσθήκη στις 22:24 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:23 ----------

 

Με αυτή τη ερώτηση δεν παίζει να μην έλυσες στα γέλια.

 

ακομα γελαω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ε και τι το πηραμε το λαπτοπ? μας κοροιδευουν για μας παρουν λεφτα!αγορασαμε λαπτοπ και μετα μας ζητανε αλλα λεφτα, να παρουμε ποντικι, τσαντα, cd, antivirus, προγραμματα.... τωρα και ιντερνετ? ελεος"

 

"λενε στη τηλεοραση και γνωστοι μου οτι με το ιντερνετ βλεπεις τζαμπα ταινιες και παιζεις τζαμπα παιχνιδια. πες μου τι παταω εδω για να δω τζαμπα ταινια και τραγουδια"

 

Σε δικές μου περιπτώσεις κάπου εδώ τελειώνει και η κουβέντα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μονο και μονο γι αυτα που ακουτε πρεπει να θεωρειται βαρυ κι ανθυγειηνο επαγγαλμα. οχι οτι δεν εχω φωναξει τεχνικο για πανηλιθια προβληματα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
οι κορυφαιες ερωτησεις-ατακες που ακουσα ηταν η εξης:

1) αν βαλουμε ιντερνετ στο σπιτι, οπως εχουμε στο μαγαζι, αλλα παρουμε αυτο που λεει οτι ειναι και ασυρματο, θα πιανει 10χιλιομετρα? (ερωτηση του αντρα ετων 34)

 

εντάξει αυτό δεν είναι και τελείως απίθανο, βάζεις internet στο σπίτι και ΑΝ έχει "οπτική επαφή" με το μαγαζί με μια κατευθυντική κεραία πιάνεις ασύρματο ακόμα και στα 10km...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει αυτό δεν είναι και τελείως απίθανο, βάζεις internet στο σπίτι και ΑΝ έχει "οπτική επαφή" με το μαγαζί με μια κατευθυντική κεραία πιάνεις ασύρματο ακόμα και στα 10km...

 

Xωρις να εχω πειραματιστει πανω σε αυτο που λες ειμαι σχεδον βεβαιος οτι για να επιτευχθει απαιτουνται:

Α. Οπτικη επαφη οπως ειπες

Β. Ιδανικες καιρικες συνθηκες

Γ. Ιδανικο αναγλυφο περιοχης για να αποφευγονται πιθανες ανακλασεις, διαθλασεις και λοιπα φαινομενα που αφορουν την εκπομπη-ληψη ηλεκτρομαγνητικου κυματος στο χωρο.

Δ. Κατευθυντικη κεραια ισχυος ανωτερης της επιτρεπομενης απτο νομο, σωστα τοποθετημενη με βαση τα ανωτερω δεδομενα και μερικα ακομα που δεν ανεφερα.

 

Γιατι με 21db κατευθυντικη κεραια δε νομιζω να εχεις εμβελεια 10km για τη συχνοτητα που δουλευει το wireless 2+ghz.

 

Oπως και να εχει η φυση της ερωτησης δεν ηταν τετοια, δηλαδη το κατα ποσο επιτυγχανεται ασυρματη ζευξη οριακα και με ποιες εξειδικευμενες τεχνικες.

 

Αυτος απλα θεωρουσε το ιδιο αυτονοητο το ασυρματο δικτυο με το σπιτι του σε ακτινα 10χιλιομετρων, οσο και τη φορητοτητα ενος laptop και αυτο συνιστα μαργαριταρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για την κεραία δεν γνωρίζω αν είναι πάνω από τα όρια, γιατί αν δεις στο AWMN αρκετοί εδώ πάνω Πεντέλη με "πιατάκια" και τρελή θέα έχουν δίκτυο με άτομα που μένουν κέντρο Αθήνας...

 

ναι προφανώς η φύση της ερώτησης δεν ήταν τέτοια, αλλά δεν ήταν και τελείως πατάτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί αν δεις στο AWMN αρκετοί εδώ πάνω Πεντέλη με "πιατάκια" και τρελή θέα έχουν δίκτυο με άτομα που μένουν κέντρο Αθήνας...

Το γεγονος οτι εχουν δικτυο με εναν στο κεντρο δε σημαινει οτι χτυπανε με την κεραια απευθειας σε αυτον. Υπαρχει καποιος αλλος ενδιαμεσος που αυτος χτυπαει καπου αλλου, και παει αλυσιδα,

 

και εδω κατω στη γλυφαδα ειναι παρα πολλοι στο AWMN αλλα χτυπαει ο ενας την κεραια του ποιο κοντινου του

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...