Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ρωτησα κατι πολυ απλο και συγκεκριμενο, αλλα αντι για την εξισου απλη απαντηση "ναι" ή "οχι" που περιμενα, γραψατε απο ενα κατεβατο χωρις ουσια και χωρις απαντηση... :rolleyes:

 

Προσωπικα χρησιμοποιω αυτην τη συντομευση στα συστηματα μου για να κλεινω το pc με ενα κλικ επι της συντομευσης.

Το ερωτημα παραμενει(κι εγω φυσικα γνωριζω καλα την απαντηση, μετα απο τοσα χρονια χρησης):

Το (στιγμιαιο)πατημα του κουπιου του case ειναι ακριβως το ιδιο με το κλικαρισμα στο shortcut "SHUTDOWN -s -t 01" ?

 

Ρε συ, καθομαστε και μιλαμε το αν το default "απενεργοποιηση" των windows, ειναι ιδιο με το πατημα του power, κι εσυ καθεσαι και μας ρωτας για μια συντομευση που κανεις εσυ στα πισι σου, και που ειναι τελειως custom; Αντε και σου λεω οχι. Γνωριζεις εσυ ποια εντολη εκτελει το default "απενεργοποιηση", και ποια το power off απο το case (μιας και εισαι χρονια χρηστης και τα ξερεις αυτα) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΕΓΩ "ρωτησα" κατι πολυ συγκεκριμενο, αφου εγω ανοιξα το θεμα αυτο. δεν το ανοιξα για να ρωταει ο καθενας το καθετι ασχετο, ουτε να ερχεται ο καθενας να κανει επειδηξη γνωσεων γιατι ξερω και γω να σου πω πραγματα που εσυ δε ξερεις με τιποτα!

 

Έχεις μπερδευτεί;

\

btw,απ' τη στιγμή που έχεις δημοσιοποιήσεις κάποια ανάρτηση (δεν είναι δηλαδή σε p.m.),παύει να είναι "κτήμα" σου και ανήκει σε όλη την κοινότητα του inso.

Πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να "πάει" όπου γουστάρουν οι συν-άϋπνοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw,απ' τη στιγμή που έχεις δημοσιοποιήσεις κάποια ανάρτηση (δεν είναι δηλαδή σε p.m.),παύει να είναι "κτήμα" σου και ανήκει σε όλη την κοινότητα του inso.

 

αυτο μη το λες σε μενα, αλλα στους moderators που οταν βλεπουν να αλλαζει το θεμα απο το θεμα που ειχε οταν ξεκινησε, τοτε το κλειδονουν.

 

τοτε να ρωτησω και γω εδω περα ποσες φορες εχει κανει sex η τζουλια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ author Σε γενικές γραμμές με τις απαντήσεις που δίνεις στους πάντες δείχνεις ότι είσαι ο μαο ταο γενικά με κλαψουριστικα και αντιεπαγγελματικά επιχειρήματα προσπαθείς να υποστηρίξεις το thread σου.

Οκ λοιπών θα γίνω και εγώ λίγο σκληρός προς όλους που ποστάρετε κλάψες για τους πελάτες και τα αφεντικά σας. Δεν υπάρχουν αποτυχημένα επαγγέλματα αλά αποτυχημένοι επαγγελματίες και επίσης υπάρχουν τεχνικοί με @@ και @@ τεχνικοί. Το επάγγελμα έχει καταντήσει έτσι επειδή εσείς και τα αφεντικά σας το καταντήσατε. Κάποια μέρα λοιπών που θα φάνει ποιος είναι επαγγελματίας και ποιος όχι τα πράγματα θα στρώσουν. Δεν είναι όλος ο κόσμος όπως το σκέφτεσαι εσύ. Ο τεχνικός υπολογιστών είναι κάτι που για να το κάνεις πρέπει να το αγαπάς και ναι να ξέρεις αν όχι τα πάντα όσο ποιο πολλά γίνετε, αν σας παίρνουν οι πελάτες τον αέρα κακός. Το ότι κλαίγεστε στο φόρουμ και βρίζετε τους πάντες δείχνει ότι δεν σας αρέσει. Ο τεχνικός που ξέρει 5 πράγματα απλά δεν είναι τεχνικός. Είναι σαν να φέρνεις μερεμετα στο σπίτι για να σου βάλει σοβά στον τοίχο και να μην ξέρει να στρώνει και πλακάκια. Ότι και να πω δεν θα το καταλάβετε οπότε δεν έχει και νόημα όποιος καταλαβαίνει όμως θα γελάει με τα ποστ σας.

 

Ο διευθυντής μιας κλινικής σε νοσοκομείο πιστεύεται ότι παίρνει περισσότερα λεφτά από τον διευθυντή της πληροφορικής; Ο ένας όμως με λιγότερα χρόνια σπουδών κάθετε όλη μέρα σε ένα γραφείο και ξύνετε και ο άλλος όλη μέρα τρέχει και αγχώνετε για ασθενείς συν τις μαλακιές που του λέει ο διοικητής και ο κόσμος που έρχεται αντιμέτωπος και άλλα πολλά. Έχει σπουδάσει καμία 10 αρια χρόνια ιατρική και έχει φάει ένα κάρο λεφτά σε μεταπτυχιακά και συνεχίζει και ασχολείται γιατί το ΑΓΑΠΑΕΙ. Κάντε και ένα thread λοιπών "Ιατρός ένα αποτυχημένο επάγγελμα".

 

Και τέλος για να στο συγκρίνω αν κάτσεις εσύ και λιώσεις και ασχοληθείς και το αγαπήσεις κάνεις γνωριμίες και στο τέλος ασκήσεις το επάγγελμα τεχνικού ως ελεύθερος επαγγελματίας μπορείς να βγάλεις περισσότερα και από τους δυο παραπάνω που ανέφερα και δεν το λέω τυχαία.

 

 

Στο μόνο πράγμα που έχετε δίκιο είναι ο μισθός αλά για κοιτάξτε λίγο και στα άλλα επαγγέλματα τι μισθοί παίζουν και θα καταλάβετε. Έτσι λειτουργούν τα μισθολογικά στην Ελλάδα δεν μπορεί να συγκριθεί με των ΗΠΑ.

Αλά και οι μισθοί να ανέβαιναν πάλι επαγγελματίες σπάνια θα υπάρχουν.

 

:devil:

 

Τρολς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@agent_smith για να τα λες αυτα και να το συγκρινεις με το επαγγελμα του γιατρου, καταλαβαινω οτι δεν εχεις επαφη με το επαγγελμα του τεχνικου η/υ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@agent_smith για να τα λες αυτα και να το συγκρινεις με το επαγγελμα του γιατρου, καταλαβαινω οτι δεν εχεις επαφη με το επαγγελμα του τεχνικου η/υ...

εγω ειμαι τεχνικος εσυ DJ. αρα απο εκει καταλαβενω αν εχεις εσυ σχεση.

Και ναι το συγκρίνω γιατί έχω δουλέψει και σε ΙΤ μεγάλου νοσοκομείου. Σε κάλυψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι τεχνικος εσυ DJ. αρα απο εκει καταλαβενω αν εχεις εσυ σχεση.

Και ναι το συγκρίνω γιατί έχω δουλέψει και σε ΙΤ μεγάλου νοσοκομείου. Σε κάλυψα;

 

ΟΧΙ, γιατι το θεμα μας ειναι οι ΙΤ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ, γιατι το θεμα μας ειναι οι ΙΤ....

 

Μάλλον δεν διάβασες όλο το ποστ μου.

 

Επίσης ο κόσμος έχει αρχίσει και στρέφεται σε μεγάλα μαγαζιά λόγο τις συνεχής απαξίωσης του επαγγέλματος από μι επαγγελματίες που έρχεται σε επαφή. Όχι ότι στις μεγάλες αλυσίδες θα καταφέρει τίποτα παραπάνω αλά εκεί νομίζει ότι έχει εγγύηση το όνομα τις επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα σας δεν είναι το IT.

είναι αυτό που θεωρείς εσύ τεχνικό: κάνω format - συνδέω εκτυπωτή OUG

 

δε το θεωρω εγω, ο κοσμος το θεωρει...

 

Μάλλον δεν διάβασες όλο το ποστ μου.

 

Επίσης ο κόσμος έχει αρχίσει και στρέφεται σε μεγάλα μαγαζιά λόγο τις συνεχής απαξίωσης του επαγγέλματος από μι επαγγελματίες που έρχεται σε επαφή. Όχι ότι στις μεγάλες αλυσίδες θα καταφέρει τίποτα παραπάνω αλά εκεί νομίζει ότι έχει εγγύηση το όνομα τις επιχείρησης.

 

εσυ μαλλον δε καταλαβες γιατι ανοιξα αυτο το θεμα και τι περιγραφω...

εχεις διαβασει ολες τις σελιδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το θεωρω εγω, ο κοσμος το θεωρει...

 

 

 

εσυ μαλλον δε καταλαβες γιατι ανοιξα αυτο το θεμα και τι περιγραφω...

εχεις διαβασει ολες τις σελιδες?

 

Ο κόσμος τα θεωρει γιατί όπως είπα οι κακοί επαγγελματίες τους έχουν δώσει αυτή την εντύπωση.

 

 

 

Προσπαθώ να σου πω ότι δεν είναι αντικειμενικά αυτά που λέτε απλά είναι κακές εμπειρίες. Δεν ήθελα να γίνω καυστικός στα προηγούμενα ποστ απλά δεν αντέχω να βλέπω να απαξιώνετε τα πάντα.

 

 

 

Και σε πληροφορώ ότι ο τεχνικός σε ένα ΙΤ είναι ακριβός ότι περιγράφεις εσύ στα ποστ σου το άτομο που τα ξέρει όλα. Δεν έχει διαφορά η υποστήριξη εσωτερικά μιας εταιρείας από τον εξωτερικό πελάτι.[Παράδειγμα] Αν έμενα πχ μου ελεγε ο διευθυντής πήγαινε να βάλεις ένα Rack και να συνδέσεις όλους τους υπολογιστές σε ένα τμήμα και του έλεγα τι δουλεία έχω εγώ με τα Rack και τα τρυπάνια την άλλη μέρα λογικά θα έψαχνα εκ νέου για δουλεία. [/Παράδειγμα]

 

Γιαυτό σου ξανά λέω ο τεχνικός είναι κάτι σαν τον κύριο γρανάζι. Δεν πας να σπουδάσεις σε πανεπιστήμια γιατί είναι καθαρά hands on επάγγελμα. Είναι Τέχνη!

 

Όποιος έχει την μεγαλύτερη εμπειρία κερδίζει. Αν δεν περάσεις μέσα από τις “λάσπες” να το πω έτσι δεν θα φτάσεις στο νερό.

 

Και για να μην παρεξηγιόμαστε δεν έχω κάτι μαζί σου. Κάνουμε κουβέντα πάνω στο θέμα ο καθένας έχει διαφορετικές γνώμες/εμπειρίες. Εγώ σου εξηγώ πως έχει καταντήσει έτσι ο κλάδος. Εσύ από την άλλη όποιος φέρει διαφορετική άποψη δίνεις παραδείγματα βάσει πως το σκέφτεσαι εσύ. Δεν είναι καθόλου κακό αντιθέτως έτσι κουβέντα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ agent_smith τα ιδια λεμε αλλα με διαφορετικο τροπο.

και γω συμφωνω μαζι σου και συ μαζι μου αλλα τα λεμε με αλλα λογια.

 

δεν επιμενω οτι ΕΙΝΑΙ αποτυχημενο επαγγελμα ΑΛΛΑ το εχουν καταντησει ετσι... και αυτο το περιγραφω στο πρωτο ποστ και στα υπολοιπα

 

απλος ο τιτλος που εχω βαλει, μπερδευει πολλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος πρέπει να διορθωθεί προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

Ο σωστός τίτλος θα έπρεπε να είναι : Τεχνικός Η/Υ, ένα αποτυχημένο επάγγελμα στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ρε Αλέτζο όσο προχωράνε τα πράγματα ο τεχνικός του ΙΤ ξεφεύγει από το αντίστοιχο του Ιασονα στο ρετιρε που έφτιαχνε τις τηλεοράσεις της γειτονιας. Ο τεχνικός πια κάνει μήτρες, δουλεύει active directory, στήνει σερβερ και κάνει μικτονόμηση, δε θα κάτσει να ασχοληθεί με ενα κωλοπισι να φάει μια μέρα. Δεν τον πληρώνουν 50-60 € τη μέρα για ενα pc. Χάλασε; εγγυηση η πετα το και φερε άλλο. Αλλά βοήθα τον συσαντμίν περνώντας κάποια patch στους σερβερ, κατάγραψε τα προβλήματα των χρηστών και παρακολούθα τα performance monitors που έχει θέσει ο engineer.Αυτός είναι ο IT των ημερών μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ρε Αλέτζο όσο προχωράνε τα πράγματα ο τεχνικός του ΙΤ ξεφεύγει από το αντίστοιχο του Ιασονα στο ρετιρε που έφτιαχνε τις τηλεοράσεις της γειτονιας. Ο τεχνικός πια κάνει μήτρες, δουλεύει active directory, στήνει σερβερ και κάνει μικτονόμηση, δε θα κάτσει να ασχοληθεί με ενα κωλοπισι να φάει μια μέρα. Δεν τον πληρώνουν 50-60 € τη μέρα για ενα pc. Χάλασε; εγγυηση η πετα το και φερε άλλο. Αλλά βοήθα τον συσαντμίν περνώντας κάποια patch στους σερβερ, κατάγραψε τα προβλήματα των χρηστών και παρακολούθα τα performance monitors που έχει θέσει ο engineer.Αυτός είναι ο IT των ημερών μας.

 

Ναι αλά αυτό εξαρτάτε και από το badget της εκαστοτε επιχειρήσης από τις εμπειρίες που έχω δεν είναι απολύτως έτσι. Άλλες εταιρείες θέλουν ένα άτομο για όλα άλλες έχουν έναν για τα σέρβερ related και έναν για να λερώνει τα χέρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...