Προς το περιεχόμενο

Τί project φτιάχνετε;


ntaryl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@petrossze : Μην περιμένεις και πολλά από το Ελληνικό σύστημα παιδείας. Οι περισσότεροι καθηγητές πληροφορικής στην ανώτατη εκπαίδευση συνήθως δεν έχουν καμία επαγγελματική εμπειρία και ούτε κανένα ιδιαίτερο μεράκι για τον προγραμματισμό.

Το να προγραμματίζεις είτε ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά δεν έχει να κάνει με τον αν σπουδάζεις / σπούδασες πληροφορική. Μπορείς κάλλιστα να μάθεις μόνος σου.

 

btw εγώ σχεδόν ολοκλήρωσα το k24.gr :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αν πχ κάποιος φοιτητής επιλέξει να κάνει μια κατασκευή, το παν/μιο θα καλύψει τα έξοδα?

 

Θα έλεγα ότι κατά 99% η απάντηση είναι όχι. Εκτός αν είναι στα πλαίσια κάποιου ερευνητικού (μιζοκομματικοκρατούμενου) προγράμματος τα οποία έχουν κοπεί εδώ και λίγο καιρό λόγω της κατάστασης. Γενικά αν η πληροφορική είναι το hobby σου ή το (μελλοντικό) επάγγελμά σου ... μην περιμένεις να την μάθεις στα πανεπιστήμια (μόνο). Ότι κάνεις μόνος σου είναι το πιο σημαντικό κομμάτι. Αυτοί που διδάσκουν στην Ελλάδα είτε δεν ξέρουν ή δεν ενδιαφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο προγραμματιστικό πράγμα που έκανα προχτές ήταν που ξέθαψα το πρώτο πρόγραμμα που έφτιαξα στη ζωή μου (με C) και του έβαλα δυναμική εκχώρηση μνήμης αντί για στατική. Αυτό επειδή θα μου χρειαστεί ο αλγόριθμος για ένα άλλο project (μετά από χρόνια!).

 

Το project που θα δουλέψω τις επόμενες ημέρες (προς το παρόν το σχεδιάζω) έχει να κάνει με data mining (ένα web-bot για εξειδικευμένη χρήση). Θα είναι λίγο πολύπλοκο, αλλά ελπίζω να μου βγει καλά και να μην αντιμετωπίσω πολλά bugs. Θα δούμε, δεν έχω πάρει κι όρκο. :-D

 

@kagelos: πολύ ωραίο! Μόνο αν μπορείς να κεντράρει γιατί κάθεται αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το ξέρω ότι ίσως ακουστεί άσχετο αλλά ξέρει κανείς καμιά καλή ιστοσελίδα ώστε να μάθω κι εγώ ο έρμος να χρησιμοποιώ γλώσσες του υπολογιστή και να φτιάχνω προγράμματα; θέλω να μάθω αλλά όλο βλακείες μου βγάζει, με πηγαίνει από την μία ιστοσελίδα στην άλλη ή μιλάνε με τελείως αγγλικούς και τεχνικούς όρους που δεν μπορώ να τους καταλάβω γιατί δεν τους έχω μάθει ποτέ μου. Όσο το να πάω σε κάποια σχολή να μάθω είναι λίγο δύσκολο γιατί δεν έχω χρόνο.

 

PLZ βοηθήστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το ξέρω ότι ίσως ακουστεί άσχετο αλλά ξέρει κανείς καμιά καλή ιστοσελίδα ώστε να μάθω κι εγώ ο έρμος να χρησιμοποιώ γλώσσες του υπολογιστή και να φτιάχνω προγράμματα; θέλω να μάθω αλλά όλο βλακείες μου βγάζει, με πηγαίνει από την μία ιστοσελίδα στην άλλη ή μιλάνε με τελείως αγγλικούς και τεχνικούς όρους που δεν μπορώ να τους καταλάβω γιατί δεν τους έχω μάθει ποτέ μου. Όσο το να πάω σε κάποια σχολή να μάθω είναι λίγο δύσκολο γιατί δεν έχω χρόνο.

 

PLZ βοηθήστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα πρεπει να δεις τι ακριβως θελεις να κανεις , ποιες ειναι οι γλωσσες προγραμματισμου και ποια απο αυτες θα σε βοηθησει στο να το φτιαξεις ...

Απο 'κει και περα ... οι αγγλικοι οροι παιζει να μη ειναι πανω απο 40-50 αρα δεν ειναι και πολυ δυσκολο να τους μαθεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα πρεπει να δεις τι ακριβως θελεις να κανεις , ποιες ειναι οι γλωσσες προγραμματισμου και ποια απο αυτες θα σε βοηθησει στο να το φτιαξεις ...

Απο 'κει και περα ... οι αγγλικοι οροι παιζει να μη ειναι πανω απο 40-50 αρα δεν ειναι και πολυ δυσκολο να τους μαθεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το πρόβλημα γιατί έψαξα και βρήκα την Python, αλλά δεν με βοηθάει ούτε το tutorial για newbies ούτε η βοήθεια που πήρα από κάποια forums. Κοίτα ίσως να μην μπορούν να διδάξουν σε κάποιους που δεν ξέρουν τίποτα κι απλά θέλουν να ξεκινήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το πρόβλημα γιατί έψαξα και βρήκα την Python, αλλά δεν με βοηθάει ούτε το tutorial για newbies ούτε η βοήθεια που πήρα από κάποια forums. Κοίτα ίσως να μην μπορούν να διδάξουν σε κάποιους που δεν ξέρουν τίποτα κι απλά θέλουν να ξεκινήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...