Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κίνδυνος χρεοκωπίας για τους developers apps του iTunes?


Axelfc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα δεν προλάβαινα να γράψω άρθρο, αλλά όταν διάβασα την παρακάτω είδηση δεν μπορούσα να μην τη μοιραστώ μαζί σας, κάπου ήθελα να τα πω. Η Apple λοιπόν έδωσε στη δημοσιότητα το νέο συμβόλαιο που καλούνται να υπογράψουν όσοι θέλουν να φτιάξουν ένα application και να το πουλήσουν μέσα από το iTunes store. Σύμφωνα με αυτό λοιπόν η αγορά του app από τους χρήστες δίνει στον developer του το 70% του ποσού ενώ η Apple κρατάει το υπόλοιπο 30%. Μεγάλο το ποσοστό μου φαίνεται, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα έχει να κάνει με την αποζημίωση που δικαιούται ο αγοραστής. Εάν λοιπόν ο αγοραστής δε μείνει ικανοποιημένος από το application, δικαιούται μέσα σε 90 ημέρες να ζητήσει επιστροφή των χρημάτων του. Οκ και εδώ. Το θέμα είναι πως ο developer καλείται να καταβάλλει το 100% του ποσού! Με λίγα λόγια μπαίνει μέσα ενώ η Apple κρατάει το 30% ωραία και καλά!

 

Θέλω να δω ποια θα είναι η αντίδραση των developers για την κίνηση αυτή της Apple. Δεν νομίζω πως θα φτιάξει κάποιος εύκολα application εφόσον κινδυνεύει να μπει μέσα. Αυτές είναι δουλειές! Πρέπει να ανοίξω και γω μια επιχείρηση που θα κάνει το ίδιο!

 

"In the event that Apple receives any notice or claim from any end-user that: (i) the end-user wishes to cancel its license to any of the Licensed Applications within ninety (90) days of the date of download of that Licensed Application by that end-user; or (ii) a Licensed Application fails to conform to Your specifications or Your product warranty or the requirements of any applicable law, Apple may refund to the end-user the full amount of the price paid by the end-user for that Licensed Application. In the event that Apple refunds any such price to an end-user, You shall reimburse, or grant Apple a credit for, an amount equal to the price for that Licensed Application. Apple will have the right to retain its commission on the sale of that Licensed Application, notwithstanding the refund of the price to the end."

 

Source.png Πηγή: jooblers.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators

:shock::shock::shock:

Mαιστα!Παλι μ@λ@κιες κανει η apple.Και οτι κατεβαζα το hackintosh για να δω το iphone sdk στο περιβαλλον του.Τι γινεται με τους προηγουμενους developers?Ανανεωνεται αυτοματα το συμβολαιο τους ή ισχυει οτι εχουν συμφωνησει πριν?Paredwse?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατ'αρχήν αυτό δεν είναι "είδηση". Μεταφέρεται λοιπόν στο ορθό forum...

 

[...] Σύμφωνα με αυτό λοιπόν η αγορά του app από τους χρήστες δίνει στον developer του το 70% του ποσού ενώ η Apple κρατάει το υπόλοιπο 30%. Μεγάλο το ποσοστό μου φαίνεται, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Αυτό το οικονομικό ποσοστό (70-30) υπάρχει από την αρχή του AppStore. Υποθέτω ότι ο "αρθρογράφος" το έβαλε για εντυπωσιασμό. Παμ' παρακάτω.

 

Το θέμα έχει να κάνει με την αποζημίωση που δικαιούται ο αγοραστής. Εάν λοιπόν ο αγοραστής δε μείνει ικανοποιημένος από το application, δικαιούται μέσα σε 90 ημέρες να ζητήσει επιστροφή των χρημάτων του. Οκ και εδώ. Το θέμα είναι πως ο developer καλείται να καταβάλλει το 100% του ποσού! Με λίγα λόγια μπαίνει μέσα ενώ η Apple κρατάει το 30% ωραία και καλά!

Δεν αντιλαμβάνομαι ποιο είναι το πρόβλημα. Εάν ο αγοραστής για οποιονδήποτε τρόπο δεν μείνει ικανοποιημένος, φταίει το κατάστημα; Το κατάστημα (το AppStore δηλαδή), έχει προσφέρει αυτά που προσφέρονται από τη σύμβαση: hosting της εφαρμογής, δωρεάν hosting τυχόν Lite έκδοσης που είναι τσάμπα (και ουσιαστικά διαφημίζει δωρεάν την εφαρμογή), διαχείριση των συναλλαγών και του κόστους των πιστωτικών καρτών. Αυτός που ευθύνεται για την ποιότητα δεν είναι ο κατασκευαστής;

 

Παρεμπιπτόντως, είμαστε βέβαιοι ότι δεν υπήρχε αυτός ο όρος στο ήδη υπάρχον developers' agreement;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Παρεμπιπτόντως, είμαστε βέβαιοι ότι δεν υπήρχε αυτός ο όρος στο ήδη υπάρχον developers' agreement;...

 

http://www.pocketgamer.biz/r/PG.Biz/iPhone+news/news.asp?c=12334

What's interesting, however, is that it turns out this passage has always been in the developer's contract - it simply seems to have gone unnoticed until the similar Android policy caught the media's attention.

 

False alarm απ οτι φαινεται(αλλα τουλαχιστον εμαθα και γω τι παιζει εστω και καθυστερημενα;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αν σταματήσουν αυτές θα αδειάσει το app store...

 

Έλεος, δεν είναι μόνο βλακώδεις "εφαρμογές" το AppStore, έχει πολύ και καλό πράγμα.

 

btw, μόλις αγόρασα το Wolfenstein 3D Classic, είναι καταπληκτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος, δεν είναι μόνο βλακώδεις "εφαρμογές" το AppStore, έχει πολύ και καλό πράγμα.

 

btw, μόλις αγόρασα το Wolfenstein 3D Classic, είναι καταπληκτικό...

 

το πολύ που το είδες;;; Δεν είναι όλες επιπέδου ifart αλλά οι πλειοψηφία είναι για τ'ανάθεμα...

 

(πως καταφέρνεις και το παίζεις το wolfenstein; εύγε! εγώ είμαι επιπέδου airport mania)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
το πολύ που το είδες;;; Δεν είναι όλες επιπέδου ifart αλλά οι πλειοψηφία είναι για τ'ανάθεμα...

ΟΚ, διαφωνώ και αποδίδω (και) αυτη την απαξίωση στη γενικότερη anti-Apple διάθεσή σου. :-)

 

(πως καταφέρνεις και το παίζεις το wolfenstein; εύγε! εγώ είμαι επιπέδου airport mania)

 

Θέλει λίγη συνήθεια (δεν είπα ότι είμαι ακόμα πλήρως εξοικιωμένος με τα controls) αλλά αξίζει ο κόπος, διάολε είναι το Wolf3D, το πλέον κλασσικό FPS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, διαφωνώ και αποδίδω (και) αυτη την απαξίωση στη γενικότερη anti-Apple διάθεσή σου. :-)

 

γουέλ... δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την αππλε το συγκεκριμένο θέμα. Τέσπα...

 

 

Θέλει λίγη συνήθεια (δεν είπα ότι είμαι ακόμα πλήρως εξοικιωμένος με τα controls) αλλά αξίζει ο κόπος, διάολε είναι το Wolf3D, το πλέον κλασσικό FPS...

 

δεν μπορώ να παίξω τέτοιου είδους παιχνίδια στο iphone... με τίποτα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12. DELIVERY OF PRODUCTS; REFUNDS.

b. Refund Policy. On occasion, technical problems may delay or prevent delivery of your Product. Your exclusive and sole remedy with respect to Product that is not delivered within a reasonable period will be either replacement of such Product, or refund of the price paid for such Product, as determined by Apple. Otherwise, no refunds are available.

 

πηγή: Apple Store Terms & Conditions

 

Αν, για τεχνικούς λόγους και μόνο γι' αυτόν τον λόγο, δεν μπόρεσες να κατεβάσεις την εφαρμογή που αγόρασες, η Apple μπορεί να αποφασίσει, είτε να σου δώσει πίσω τα χρήματα σου, είτε να σου αντικαταστήσει την εφαρμογή με μια άλλη.

 

Πρακτικά αυτό σημαίνει πως είναι ΤΡΟΜΕΡΑ δύσκολο να πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Ομοίως, το "δεν μου άρεσε/δεν μου κάνει αυτή η εφαρμογή" ΔΕΝ είναι λόγος επιστροφής χρημάτων.

 

Ένας ακόμα λόγος που η αρχική είδηση είναι ανυπόστατη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...