Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt


greatst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά αν αρχίσω με κάποιον από τους δύο τρόπους μετά θα είναι μπελαλήδικο να πάω στον άλλον γι αυτό θέλω μια γνώμη από κάποιον για το ποιος είναι ο πιο σωστός/αποδοτικός/λιγότερο κουραστικός τρόπος..

Και ένα δοκιμασμένο tutorial..!!

Ευχαριστώ

 

Προσωπική γνώμη: ξεκίνα με Qt Creator. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Qt Creator είναι το επίσημο IDE για Qt/C++. "You can't go wrong with that"! :lol: Περνάς ολόκληρο το SDK package, είτε από τη σελίδα της Nokia είτε από τον package manager της διανομής σου αν είσαι σε Linux και είσαι έτοιμος μέσα σε λίγα λεπτάκια. Ούτε περίεργες ρυθμίσεις ούτε ψάξιμο για tutorials κλπ.

 

Προσωπικά, με έχουν βολέψει πάρα πολύ:

1. Ο built-in GUI editor (στην έκδοση 2.0 του Qt Creator θα έχουμε οσονούπω και QML integration!)

2. Το context sensitive help που έχει για τις Qt κλάσεις και μεθόδους: κέρσορας επάνω σε μία τέτοια και F1 -> σου ανοίγει το σχετικό σημείο του documentation μέσα στο ίδιο το περιβάλλον του Qt Creator

 

Τόσο, που αν δε μπορούσα να τα έχω σε άλλο IDE, θα μου φαινόταν ως "deal breaker". Αλλά αυτά είναι γούστα, εσένα μπορεί να σε βολεύει στο Netbeans ή π.χ. στο Eclipse κάτι άλλο χωρίς το οποίο δε μπορείς να «ζήσεις». Ή θέλεις όλα τα projects σου, ασχέτως γλώσσας προγραμματισμού, να τα δουλεύεις οπωσδήποτε σε ένα μοναδικό multi-language IDE. Ζυγίζεις υπέρ και κατά και αποφασίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο, που αν δε μπορούσα να τα έχω σε άλλο IDE, θα μου φαινόταν ως "deal breaker". Αλλά αυτά είναι γούστα, εσένα μπορεί να σε βολεύει στο Netbeans ή π.χ. στο Eclipse κάτι άλλο χωρίς το οποίο δε μπορείς να «ζήσεις». Ή θέλεις όλα τα projects σου, ασχέτως γλώσσας προγραμματισμού, να τα δουλεύεις οπωσδήποτε σε ένα μοναδικό multi-language IDE. Ζυγίζεις υπέρ και κατά και αποφασίζεις!

 

Η αλήθεια είναι ότι το netbeans με έχει βολέψει πολύ ως τώρα αλλά για μένα πιο δύσκολο είναι η μετάβαση από τον ένα τρόπο στον άλλο παρά να αρχίσω και να μάθω το Qt creator ξέροντας ότι μου το πρότεινε κάποιος που το έχει δοκιμάσει.. θα αρχίσω τελικά να πειραματίζομαι με το ide του Qt..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το netbeans με έχει βολέψει πολύ ως τώρα αλλά για μένα πιο δύσκολο είναι η μετάβαση από τον ένα τρόπο στον άλλο παρά να αρχίσω και να μάθω το Qt creator ξέροντας ότι μου το πρότεινε κάποιος που το έχει δοκιμάσει.. θα αρχίσω τελικά να πειραματίζομαι με το ide του Qt..

 

Έφυγες για Qt Creator τότε! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Nokia Releases Qt 4.6.3

 

Η Nokia έδωσε χθες στη δημοσιότητα (έκανε διαθέσιμη) την έκδοση 4.6.3 του Qt cross-platform application and UI framework.

 

πηγή & περισσότερες πληροφορίες: http://qt.nokia.com/about/news/nokia-releases-qt-4.6.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal:

Μήπως έκανες compile και τα παραδείγματα; Αν ναι, δοκίμασε να δώσεις την εντολή -nomake examples στο configure. Θα μειωθεί δραστικά ο χρόνος μεταγλώττισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το visual studio 2008 έχουν τα binary files της 4.6.2 έτοιμα καθώς και add-on που τα ενσωματώνει άμεσα.

Είχα δοκιμάσει πριν μερικό καιρό να κάνω compile τα source και χτυπούσε.

Αντί να παιδεύομαι με ρυθμίσεις έβαλα τα έτοιμα και τέλειωσα αμέσως.

Το μόνο κακό με τα έτοιμα είναι ότι δεν έχουν static linking αλλά μικρό το κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal:

Μήπως έκανες compile και τα παραδείγματα; Αν ναι, δοκίμασε να δώσεις την εντολή -nomake examples στο configure. Θα μειωθεί δραστικά ο χρόνος μεταγλώττισης.

 

Τσούκου. ming32w-make sub-src. Νομίζω δεν κάνει compile τα παραδείγματα, ασχέτως από το αν έδωσες ή όχι -nomake examples (ή -nomake demos) στο configure step.

 

Η WebKit είναι που κάνει τη ζημιά, παίρνει αιώνες για να τελειώσει. Αυτό φαίνεται και εμπειρικά, από το μέγεθος των αντίστοιχων source subdirectories πριν το compile: <QTDIR>\src\3rdparty\webkit 61.9 MB, με το αμέσως επόμενο να είναι το <QTDIR>\src\gui στα 24.5 MB! Στο επόμενο compile θα την ξηλώσω μου φαίνεται και όοοοταν την χρειαστώ, βλέπω τότε... :-)

 

 

Για το visual studio 2008 έχουν τα binary files της 4.6.2 έτοιμα καθώς και add-on που τα ενσωματώνει άμεσα.

Είχα δοκιμάσει πριν μερικό καιρό να κάνω compile τα source και χτυπούσε.

Αντί να παιδεύομαι με ρυθμίσεις έβαλα τα έτοιμα και τέλειωσα αμέσως.

Το μόνο κακό με τα έτοιμα είναι ότι δεν έχουν static linking αλλά μικρό το κακό...

 

Πέραν του static linking, με χειροποίητο compile μπορείς να μειώσεις το μέγεθος και των shared libraries ξηλώνοντας ο,τι δεν χρησιμοποιεί η εφαρμογή σου ή με compiler flags που κάνουν optimize για μικρό μέγεθος εκτελέσιμου (αν δεν είναι CPU-limited η εφαρμογή που αναπτύσσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Για το visual studio 2008 έχουν τα binary files της 4.6.2 έτοιμα καθώς και add-on που τα ενσωματώνει άμεσα.

Είχα δοκιμάσει πριν μερικό καιρό να κάνω compile τα source και χτυπούσε.

Αντί να παιδεύομαι με ρυθμίσεις έβαλα τα έτοιμα και τέλειωσα αμέσως.

Το μόνο κακό με τα έτοιμα είναι ότι δεν έχουν static linking αλλά μικρό το κακό...

 

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να κάνει κανείς compile τον πηγαίο κώδικα. Προσοχή θέλει σε δυο σημεία(κατα την γνώμη): Οι τρείς μεταβλητές συστήματος να περιέχουν σωστές τιμές, και τα ονόματα των φακέλων να μην περιέχουν κενά διαστήματα. Βέβαια θα συμφωνήσω ότι να έτοιμα binarys είναι πιο βολικά για όποιον δεν θέλει να παιδεύεται με μεταγλωττίσεις.

 

@parsifal

Σε εμένα (WinXP, VS2008) τα παραδείγματα γωνάτιζαν το σύστημα. Γι αυτό υπέθεσα ότι θα συμβαίνει αυτό με εσένα. Εννοείται ότι έκανα compile μόνο τα modules που χρειάζομαι.

Η WebKit είναι που κάνει τη ζημιά

Ένα -no-webkit την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα :-P

Επεξ/σία από 3c0r1z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσούκου. ming32w-make sub-src

Πέραν του static linking, με χειροποίητο compile μπορείς να μειώσεις το μέγεθος και των shared libraries ξηλώνοντας ο,τι δεν χρησιμοποιεί η εφαρμογή σου ή με compiler flags που κάνουν optimize για μικρό μέγεθος εκτελέσιμου (αν δεν είναι CPU-limited η εφαρμογή που αναπτύσσεις).

 

 

Έβαλα την Qt για εκπαιδευτικόύς λόγους.

Τώρα όλα λειτουργούν τέλεια : fortran, C++, opengl, openAl, directx, Qt, openMP, MPI κάτω από το visual studio.

Τα του συστήματος δεν τα ξέρω καλά και το μηχάνημά μου είναι παλιό (2004).

Aφού δουλεύουν όλα εντάξει δεν τα πειράζω.

Κάποια φορά θα ψάξω και το static linking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή και το σημερινό update στο SDK που μας ενημέρωσε πιο πάνω ο φίλος greatst, μία ερώτηση: Γνωρίζεις κανείς αν υπάρχει τρόπος χωρίς εγκατάσταση ολόκληρου του SDK package, να έχουμε χωριστή εγκατάσταση των development tools (Qt Creator, Designer, Linguist κλπ) και των Qt libraries (π.χ. compiled από εμάς), αλλά να δουλεύει και το Qt documentation/context help στο περιβάλλον του Qt Creator; Γιατί δοκίμασα πριν λίγο να εγκαταστήσω μόνο τον Qt Creator από το επίσημο package και να τον σετάρω ώστε να χρησιμοποιεί τις Qt βιβλιοθήκες που έκανα compile εγώ + MinGW 4.5.0 (ΟΚ, αυτό δουλεύει μια χαρά), αλλά έχασα το context-sensitive help που είναι όλα τα λεφτά! :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το context-sensitive help που είναι όλα τα λεφτά! :-/

 

Δεν έχω απάντηση στην ερώτηση σου φίλε parsifal, αλλά το κείμενο που κράτησα στο quote με βρίσκει πάρα πολύ σύμφωνο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα το πετύχαινα εγκαθιστώντας το SDK και κάνοντας compile σε ξεχωριστό(-ά) directory(-ies) την Qt από τα sources (qt-everywhere-opensource-src-X.Y.Z.zip). Όχι πως είναι άσχημη λύση, αλλά το βρίσκω λίγο redundant να κρατάς στο δίσκο μερικές εκατοντάδες Megabytes βιβλιοθηκών που κατά τ' άλλα, δεν χρησιμοποιείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα το πετύχαινα εγκαθιστώντας το SDK και κάνοντας compile σε ξεχωριστό(-ά) directory(-ies) την Qt από τα sources (qt-everywhere-opensource-src-X.Y.Z.zip). Όχι πως είναι άσχημη λύση, αλλά το βρίσκω λίγο redundant να κρατάς στο δίσκο μερικές εκατοντάδες Megabytes βιβλιοθηκών που κατά τ' άλλα, δεν χρησιμοποιείς...

Για ποιο λόγο κατεβάζεις και το sdk και το qt-everywhere-opensource-src-X.Y.Z; Και τα δυο δεν χρειάζονται. Κάνοντας compile το δεύτερο δημιουργείς και τα επιπλέον εργαλεία δλδ QtLinguist, QtAssistant, QtDesigner κ.α. Παρεπιπτώντος εμένα λειτουργεί κανονικά το context-sensitive help, στον creator. Ίσως να είναι αλλού το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...