Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt


greatst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιο λόγο κατεβάζεις και το sdk και το qt-everywhere-opensource-src-X.Y.Z; Και τα δυο δεν χρειάζονται. Κάνοντας compile το δεύτερο δημιουργείς και τα επιπλέον εργαλεία δλδ QtLinguist, QtAssistant, QtDesigner κ.α. Παρεπιπτώντος εμένα λειτουργεί κανονικά το context-sensitive help, στον creator. Ίσως να είναι αλλού το πρόβλημά σου.

 

«Μία ή άλλη» δεν είναι; Έτσι δε θα καταλήξω με πολλαπλές εκδόσεις των Linguist, Assistant κλπ, μία για κάθε Qt directory που κάνω compile από το qt-everywhere-opensource-src-X.Y.Z, οδηγώντας πάλι σε wasted disk space; Εξάλλου, όπως έγραψα και πιο πάνω, δε δίνω make all (mingw32-make για την ακρίβεια) μετά το configure step, μόνο το sub-src subtarget του Makefile κάνω compile, οπότε τα προαναφερθέντα εργαλεία δεν παράγονται ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάζω εδώ και καιρό το Nokia Qt SDK Beta, το οποίο βασιζότανε σε ένα pre-release του QT Creator 2.0 (επρόκειτο για το 1.3.83) το οποίο ήταν ιδιαίτερα σταθερό και εύχρηστο όσον αφορά την διαχείριση πολλαπλών builds σε αντίθεση με το παλαιότερο QT Creator το οποίο έπασχε στο συγκεκριμένο τομέα (δύσχρηστο Interface - μερική συμβατότητα με S60 emulator).

 

Από εκεί και πέρα, όσον αφορά τον προγραμματισμό Symbian Qt εφαρμογών. Το Nokia Qt SDK τα καταφέρνει περίφημα αφού προσφέρει (επιτέλους) έναν νέο γρήγορο στην εκκίνηση του emulator σε σχέση με τον παλιό κλασσικό S60 emulator των S60 SDKs, ο οποίος ήταν αργός στην έναρξη, βαρύς στην απόκριση και ασταθείς στην λειτουργία του. Βέβαια καθώς δεν γίνονται θαύματα, ο νέος emulator (που είναι, μαζί με το βελτιωμένο Qt Creator IDE, η μεγαλύτερη ατραξιόν του νέου SDK) δεν είναι ένας πλήρης S60 emulator αλλά ένα είδος S60 Qt-skin το οποίο απλά τρέχει «μέσα του» την Qt εφαρμογή μας εξομοιώνοντας το Qt S60 Interface όπως αυτό τρέχει σε μια ευρεία γκάμα S60 (και προσεχώς σε Symbian ^3) αλλά και Maemo συσκευών (δηλαδή το N900) ενώ ταυτόχρονα προσφέρει δυνατότητες customization αρκετών παραμέτρων της υποτιθέμενης εξομοιούμενης συσκευής (πχ. στάθμη μπαταρίας, σήματος κτλ).

 

Αρνητικό όσον αφορά το Symbian Qt είναι το γεγονός ότι προς το παρόν αφήνει κάποια χρήσιμα Symbian APIs (πχ. Symbian Logs κ.α.) εκτός του Qt Mobility pack πράγμα που περιορίζει τις δυνατότητες ανάπτυξης ορισμένων τύπων εφαρμογών σε Symbian Qt. Απόλυτα αναγκαία επίσης είναι η προσθήκη κάποιου memory checker στο QT IDE ώστε να διευκολύνει τον άμεσο εντοπισμό memory leaks, boundary erros, buffer overflows κτλ. σε μεγάλες και πολύπλοκες Qt C++ εφαρμογές, όσο και η βελτίωση του ήδη υπάρχοντος debugger.

 

Κατά τα άλλα το Nokia Qt SDK, πρόκειται για μια καλή προσπάθεια βελτίωσης του παραμελημένου εδώ και χρόνια Symbian programming SDK ειδικά σε σχέση με το παλαιότερο Carbide.C++ και τα S60 SDKs τα οποία ήταν βαριά, δύσκολα στην χρήση και τον προγραμματισμό τους.

 

Δυστυχώς για το Symbian όμως αυτά τα νέα, μοντέρνα εργαλεία έπρεπε να είχαν παρουσιαστεί εδώ και πολλά χρόνια. Αντίθετα η Nokia και «τα καβαλημένα καλάμια» (οι σχεδιαστές του Symbian δηλαδή :-\) επαναπαύτηκαν στις δάφνες τους αδιαφορώντας για τις ανάγκες των developers αφήνοντας τον προγραμματισμό σε Symbian C++ να αποτελεί ως σήμερα την χειρότερη δυνατή εμπειρία ανάπτυξης αποκτώντας (δικαίως) αίσχιστη φήμη! Σήμερα που οι developers γυρίζουνε την πλάτη στο Symbian η Nokia και το SF τρέχει και δεν φτάνει αλλά μάλλον είναι αργά (ειδικά όταν υπάρχουν πολύ καλύτερα, μοντέρνα SDK όπως το Android, το iPhone X-Code, το συχωρεμένο MS-WM SDK ή το νεότερο MS-WP7 SDK).

Επεξ/σία από Directx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DirectX: Ασχολήθηκες καθόλου με Qt Quick; Πώς σου φάνηκε;

 

Όχι ακόμα καθώς το Nokia Qt SDK που έχω περασμένο είναι beta και δεν το υποστηρίζει, φαίνεται όμως πολλά υποσχόμενο από κάποιες παρουσιάσεις που είδα στο δίκτυο (κάποια από τα transition effects του μου θυμίζουν τα ανάλογα της LWUIT). Γενικά, όλοι ακολουθούν τον δρόμο που χάραξε πρώτο το (i)Phone OS, δηλαδή cutie UI με μεγάλο wow-factor :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μία τολμηρή πρόταση από τον πρόεδρο του Cornelius Schumacher, πρόεδρο του KDE e.V.: «Ας συνενώσουμε τις βιβλιοθήκες του KDE με αυτές του Qt».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία τολμηρή πρόταση από τον πρόεδρο του Cornelius Schumacher, πρόεδρο του KDE e.V.: «Ας συνενώσουμε τις βιβλιοθήκες του KDE με αυτές του Qt».

 

Ένα (όχι το μόνο) από τα θέματα που (κατά τη γνώμη μου) θα βαρύνουν στο εάν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, είναι (από το link που έδωσες):

 

... it would need further changes to the Qt governance model ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εδώ και αρκετούς μήνες υπάρχει το Qt Developer Network, στο οποίο θα πρότεινα στους Έλληνες C++/Qt developers να ενταχθούν. Η σχετική διεύθυνση είναι:

 

http://developer.qt.nokia.com/

 

 

Αφού εγγραφείτε, περάστε και από το

 

http://developer.qt.nokia.com/forums/viewthread/3083/

 

να πείτε μια καλημέρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αφού βλέπω αρκετούς να ασχολούνται με Qt development, μήπως ξέρει να μου πει κάποιος τι γίνεται με το licensing? Είδα σε προηγούμενα post να αναφέρεται κάτι για static linking. Γίνεται να το κάνει κανείς αυτό χωρίς να έχει commercial license? Νόμιζα ότι με την LGPL μπορείς να κάνεις μόνο dynamic linking. Προφανώς ρωτάω όλα αυτά για εφαρμογές κλειστού κώδικα, αν επρόκειτο για ανοιχτού κώδικά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βλέπω αρκετούς να ασχολούνται με Qt development, μήπως ξέρει να μου πει κάποιος τι γίνεται με το licensing? Είδα σε προηγούμενα post να αναφέρεται κάτι για static linking. Γίνεται να το κάνει κανείς αυτό χωρίς να έχει commercial license? Νόμιζα ότι με την LGPL μπορείς να κάνεις μόνο dynamic linking. Προφανώς ρωτάω όλα αυτά για εφαρμογές κλειστού κώδικα, αν επρόκειτο για ανοιχτού κώδικά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Τα ζητήματα αυτά είναι ευαίσθητα και οποιαδήποτε απάντηση και να πάρεις σε ένα (οποιοδήποτε) φόρουμ δεν είναι κάτι στο οποίο μπορείς να στηριχτείς. Προσωπικά πάντως και μιλώντας υποθετικά (και χωρίς να είμαι δικηγόρος ή ειδικός στο θέμα) ΔΕΝ θα έκανα static linking μια κλειστού κώδικα εφαρμογή που θα έφτιαχνα με Qt, όπου εγώ έχω το Qt υπό την LGPL2.1. Πρόσεξε πάντως ότι και dynamic linking να κάνεις, υπάρχουν και πολλά άλλα πράγματα που πρέπει να προσέξεις ώστε να συμμορφωθείς πλήρως με τις απαιτήσεις της άδειας LGPL2.1 (υπό την οποία χρησιμοποιείς το Qt).

 

Στη σελίδα http://qt.nokia.com/downloads όπου κατεβάζεις το Qt έχει δίπλα και ένα βιντεάκι που ίσως σου φανεί χρήσιμο.

 

Τέλος, θεωρώ ότι καλό θα είναι να διαβάσεις το πλήρες κείμενο της άδειας καθώς και να συμβουλευτείς κάποιον εξειδικευμένο δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενδιαφέρουσα δημοσίευση στο [blog.qt.nokia.com] με θέμα "Nokia new strategic direction. What is the future for Qt?":

 

http://blog.qt.nokia.com/2011/02/12/nokia-new-strategic-direction-what-is-the-future-for-qt/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα δημοσίευση στο [blog.qt.nokia.com] με θέμα "Nokia new strategic direction. What is the future for Qt?":

 

http://blog.qt.nokia...-future-for-qt/

 

Στα comments θα διαβάσεις περισσότερες αλήθειες.

 

Μεγάλη πίκρα για όλους όσους χρησιμοποιούσαμε qt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα comments θα διαβάσεις περισσότερες αλήθειες.

 

Μεγάλη πίκρα για όλους όσους χρησιμοποιούσαμε qt.

 

Τα διάβασα και αυτά, όπως και τις σχετικές συζητήσεις σε δίαφορα φόρουμ. Νομίζω ότι για την ώρα περιμένουμε! Σε κάθε περίπτωση, είναι η πρώτη τοποθέτηση για το θέμα από "μέσα" και νομίζω ότι πρέπει να την διαβάσουμε και μελετήσουμε προσεκτικά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διάβασα και αυτά, όπως και τις σχετικές συζητήσεις σε δίαφορα φόρουμ. Νομίζω ότι για την ώρα περιμένουμε! Σε κάθε περίπτωση, είναι η πρώτη τοποθέτηση για το θέμα από "μέσα" και νομίζω ότι πρέπει να την διαβάσουμε και μελετήσουμε προσεκτικά. ;)

 

Όσοι ασχολούνται επαγγελματικά είτε ως εργαζόμενοι είτε ως εταιρείες με το qt καταστράφηκαν χθες. Ως προγραμματιστής δεν βλέπω ούτε 0,0000001% ελπίδα και ευτυχώς που τον τελευταίο καιρό ασχολούμουν με το android!

 

Στα τηλέφωνα / tablets η μόνη υποψία ελπίδας είναι από την intel, μικρές φινλανδικές εταιρείες (π.χ http://www.aavamobile.com/) και ότι κάνουν οι soon-to-be-fired εργαζόμενοι της νόκια.

 

Στο desktop το qt δεν ενδιέφερε τόσο την νόκια έτσι κ αλλιώς αλλά τώρα έρχεται και σε σύγκρουση με τα συμφέροντα της ms.

 

Μακάρι η νόκια να το πουλήσει σε άλλη εταιρεία! Οι εργαζόμενοι της τρολτεκ δεν είδαν ποτέ με καλό μάτι την εξαγορά από την νόκια και πολλοί λένε ότι οι κακές σχέσεις τους οδήγησαν και στο ναυάγιο του meego. Τις επόμενες μέρες θα γραφτούν πολλά στις φινλανδικές εφημερίδες βέβαια και κανείς δεν ξέρει ποια είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...