Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ξερω αυτο για το ασθμα,

 

 

η δυσκολη θεραπεια ηταν κοψε κοκκινα κρεατα, οτιδηποτε φτιαχνεται απο σιταρι, κοψε γαλακτομικα αγελαδας, κοψε συγκεκριμενα φρουτα και λαχανικα, κοψε συγκεκριμενα ψαρια, κοψε οτιδηποτε γλυκαντικο. δεν μπορουσα να φαω σχεδον τπτ ακομα και στο σουπερμαρκετ δεν ειχε τα ειδη τροφων που μπορουσα να φαω.

Εντάξει έπεσες απλά σε υπερβολικό ομοιοπαθητικό.

Το ξεφτίλισε.

Αλλά συνήθως κόβουμε τις αιτίες που ρίχνουν το ανοσοποιητικό ή το ταλαιπωρούν περαιτέρω.

 

Γιαυτό κυρίως καφές, τσάι, τσιγάρο, κόκκινα κρέατα και ναι τα Ε από τα έτοιμα τρόφιμα, κονσέρβες κτλ

 

Σκέψου ότι άλλοι το κάνουν από ιδεολογία πχ χορτοφάγοι, ομοφάγοι.

Το στάρι και τα γαλακτοκομικά είναι στα top 10 των τροφικών αλλεργιών για αυτό.

Επίσης τα γαλακτοκομικά αυξάνουν την παραγωγή βλένας που σημαίνει ότι αν εσένα τρέχει η μύτη σου τα γαλακτοκομικά κάνουν το όλο θέμα χειρότερο.

 

Υπερβολικός ήταν. Αλλά την γενική ιδέα να πάρεις και να τηρείς τα μισά νομίζω θα δεις διαφορά.

Εκτός από τη διατροφή λογικά θα σου έδωσε και κάποια ομοιοπαθητική θερπαεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πως εμπιστεύεστε μια τεχνική που δεν έχει επιβεβαιωθεί επιστημονικά και δίνετε λεφτά και μπαίνετε σε διαδικασίες θεραπειών? Απ την άλλη αν ξεκινήσεις κάτι τέτοιο θα απομακρυνθείς κι από την κλασσική ιατρική και αν αργότερα καταλήξεις πως δεν άξιζε θα έχεις χάσει πόσο χρόνο. Μου φαίνεται αντίστοιχο του να πηγαίνω σε καφετζού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του ότι η ομοιοπαθητική χρονολογικά είναι όσο παλαιά αν όχι παλαιότερη από την παραδοσιακή ιατρική, εκτός του ότι πολλοί ομοιοπαθητικοί έχουν τελειώσει την κλασική ιατρική και μετά κάναν επιπλέον εκπαίδευση ως ομοιοπαθητικοί και εκτός ότι τα ομοιοπαθητικά είναι πιο φυσικά, μπορεί τα τυπικά αντισταμινικά να είναι περισσότερο "ελεγμένα" αλλά έχεις εξίσου άγνοια για το πως λειτουργούν μέσα σου και το τι side effects έχουν που δεν τα ξέρεις...

 

Οπότε εγώ θα έδινα μια ευκαιρία σε ομοιοπαθητικό καθώς τουλάχιστον εκείνα τα φάρμακα είναι συνήθως πιο φυσικά και δεν ταλαιπωρούν τόσο τον οργανισμό. 

 

Ίσα ίσα τα ομοιοπαθητικά είναι στην λογική κλείνουμε τις τρύπες και ενισχύουμε το ανοσοποιητικό αντί να το καταστέλουμε όπως κάνει η κλασική ιατρική.

 

Η επιλογή στην κρίση του καθενός.

Αλλά από την στιγμή που κάποιος είναι αλλεργικός για 4+ χρόνια και η κλασική ιατρική δεν τον κάλυψε τότε γιατί συνεχίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του ότι η ομοιοπαθητική χρονολογικά είναι όσο παλαιά αν όχι παλαιότερη από την παραδοσιακή ιατρική,

 

Αυτό δεν λέει κάτι, και τα μαγικά και η αστρολογία παλαιότερα είναι.

 

εκτός του ότι πολλοί ομοιοπαθητικοί έχουν τελειώσει την κλασική ιατρική και μετά κάναν επιπλέον εκπαίδευση ως ομοιοπαθητικοί

 

Ούτε αυτό μου λέει κάτι. Ακόμα κι αν ένας αστρονόμος μου έλεγε ότι έχω ανάδρομο ερμή δεν νομίζω να τον έπαιρνα στα σοβαρά, θα σκεφτόμουν μήπως λιακοπουπίζει ή θέλει να βγάλει λεφτα.

Πραγματικά όμως με παραξενεύει το γεγονός πως πολλοί από τους ομοιοπαθητικούς είναι και γιατροί. Επειδή δεν γνωρίζω με βεβαιότητα, μήπως υπάρχει και κάποιο επιστημονικό έρεισμα σε όλα αυτά?

 

και εκτός ότι τα ομοιοπαθητικά είναι πιο φυσικά,

 

Το ότι είναι πιο φυσικά δεν λέει κάτι, το ζήτημα είναι να κάνουν δουλειά.

Αν αρκούσαν οι μη επεξεργασμένες φυσικές ουσίες δεν θα είχε καταφύγει η επιστήμη στην φαρμακευτική. Επίσης δεν χρειάζεται να βαφτίζουμε αθώο και θαυματουργό κάτι επειδή είναι φυσικό.

 

μπορεί τα τυπικά αντισταμινικά να είναι περισσότερο "ελεγμένα" αλλά έχεις εξίσου άγνοια για το πως λειτουργούν μέσα σου και το τι side effects έχουν που δεν τα ξέρεις...

 

Ε προφανώς και θα έχω άγνοια ως μη ειδικός. Η άγνοια που έχω όμως είναι αντίστοιχη και για το πως και ΑΝ λειτουργούν τα φυσικά προιόντα.

 

Side effects μπορούν να υπάρξουν σε όλα τα φάρμακα αλλά επιλέγουμε να τα πάρουμε είτε γιατί αυτές οι παρενέργεις είναι μικρής έκτασης, είναι επειδή δεν είναι πιθανό να εμφανιστούν είτε επειδή το πρόβλημα που εξαλείφουν είναι πολλαπλάσια χειρότερο. Αυτό είναι εξάλλου το νόημα της φαρμακευτικής.

 

Αναρωτιέμαι όμως γιατί ενώ υπάρχουν μη επεξεργασμένα φυσικά προιόντα που μπορούν να γιατρέψουν εξίσου και χωρίς παρενέργειες, τόσα χρόνια δεν έχουν υιοθετηθεί από την επίσημη ιατρική και τα δίνουν μόνο κάτι ομοιοπαθητικοί ή τίποτα παράξενοι. Πρόκειται για συνομωσία των φαρμακοβιομηχανιών?

 

Οπότε εγώ θα έδινα μια ευκαιρία σε ομοιοπαθητικό καθώς τουλάχιστον εκείνα τα φάρμακα είναι συνήθως πιο φυσικά και δεν ταλαιπωρούν τόσο τον οργανισμό. 

Ίσα ίσα τα ομοιοπαθητικά είναι στην λογική κλείνουμε τις τρύπες και ενισχύουμε το ανοσοποιητικό αντί να το καταστέλουμε όπως κάνει η κλασική ιατρική.

 

Εγώ μαζί σου είμαι αλλά δεν είμαι ειδικός για να ξέρω αν η ομοιοπαθητική ενισχύει το ανοσοποιητικό και ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω όμως πως μια επίσημη επιστήμη στην οποία γίνονται παγκοσμίως τόσες έρευνες και πέφτει τόσο χρήμα να έχει στην εποχή μας λιγότερα όπλα ή χειρότερες τεχνικές από την ομοιοπαθητική.

 

Η επιλογή στην κρίση του καθενός.

Αλλά από την στιγμή που κάποιος είναι αλλεργικός για 4+ χρόνια και η κλασική ιατρική δεν τον κάλυψε τότε γιατί συνεχίζει;

 

Καλά αυτό το καταλαβαίνω. Όποιος έχει ένα πρόβλημα θα ψάξει τα πάντα μέσα στην απογοητευσή του ειδικά για πιο σοβαρές ασθένειες.

Βέβαια έχουμε δει και χειρότερες περιπτώσεις, εκκλησίες, θαυματουργά νερά καματερού, μάγοι και φιδέμποροι...

 

Δεν γνωρίζω πολλά για την ομοιοπαθητική, αν έχει κάποιο επιστημονικό έρεισμα ή κάποια αναγνώριση και γι αυτό είμαι επιφυλακτικός.

Η επιλογή βέβαια στην κρίση του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια ξερετε αν τα ρινικα σπρευ προκαλουν αιμα στην μυτη? Ειναι φυσιολογικο? Το χειμωνα ειχα κρυωσει και ειχε μπουκωσει η μυτη μου. Ειχα παρε ροναλ και επειτα τα καθε πρωι που φυσαγα την μυτη εβρισκα ελαφρυ αιματακι. Λεω δεν ειναι τιποτα θα περασει, μην τρεχω αδικα σε γιατρο και με περασει για μπουλι. Και οντως μετα απο 2-3 βδομαδες οι μυτη μου ηταν καθαρη οταν την φυσαγα. Τωρα με το Aurid ομως παλι τα ιδια. Το ξεκινησα πριν κανα μηνα για να μην εχω προβλημα με την ανοιξη και τωρα την τελευταια βδομαδα καθε πρωι που φυσαω να καθαρισω την μυτη μου, απο το αριστερο ρουθουνι καθε φορα βγαινει λιγο αιματακι. Πρεπει να το κοιταξω ή ειναι συνηθες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ξερετε αν τα ρινικα σπρευ προκαλουν αιμα στην μυτη? Ειναι φυσιολογικο? Το χειμωνα ειχα κρυωσει και ειχε μπουκωσει η μυτη μου. Ειχα παρε ροναλ και επειτα τα καθε πρωι που φυσαγα την μυτη εβρισκα ελαφρυ αιματακι. Λεω δεν ειναι τιποτα θα περασει, μην τρεχω αδικα σε γιατρο και με περασει για μπουλι. Και οντως μετα απο 2-3 βδομαδες οι μυτη μου ηταν καθαρη οταν την φυσαγα. Τωρα με το Aurid ομως παλι τα ιδια. Το ξεκινησα πριν κανα μηνα για να μην εχω προβλημα με την ανοιξη και τωρα την τελευταια βδομαδα καθε πρωι που φυσαω να καθαρισω την μυτη μου, απο το αριστερο ρουθουνι καθε φορα βγαινει λιγο αιματακι. Πρεπει να το κοιταξω ή ειναι συνηθες?

Μια χαρά είσαι..... Εδώ εμείς που βγάζαμε ολόκληρα λίτρα αίματος από την μύτη δεν ανησυχούσαμε, ανησυχείς εσύ; Απλά πήγαινε να τσεκάρεις τι αλλεργίες έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ξερω ρε συ τις αλλεργιες μου απλα ειπα να ρωτησω μηπως δεν ειναι νορμαλ να βγαινει αιμα, ωστε να λεγα του αλλεργιολογου να μου γραφε κανα χαπι Instead...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν είμαι ιατρός για να σου απαντήσω σίγουρα. Για καλό και για κακό πες του το, αν και σε εμένα και όσους άλλους ξέρω που έχουν περίοδο απ'την μύτη, δεν μας έδωσαν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια υπαρχει τροπος να ξεβουλωσει η μυτη περα απο το κλασικο φυσιγμα; δεν ενοω φαρμακο, τετοιο εχω απλα για να φτασει εκει που πρεπει, πρεπει να βγουν πρωτα περι τα 2 κιλα μυξας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια υπαρχει τροπος να ξεβουλωσει η μυτη περα απο το κλασικο φυσιγμα; δεν ενοω φαρμακο, τετοιο εχω απλα για να φτασει εκει που πρεπει, πρεπει να βγουν πρωτα περι τα 2 κιλα μυξας.

 

Φυσικό ορό δοκίμασες? Σαν πλύσιμο δηλαδή. Και μετά βάλε φάρμακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια υπαρχει τροπος να ξεβουλωσει η μυτη περα απο το κλασικο φυσιγμα; δεν ενοω φαρμακο, τετοιο εχω απλα για να φτασει εκει που πρεπει, πρεπει να βγουν πρωτα περι τα 2 κιλα μυξας.

 

χωρίς φάρμακα: εκπνοή όλο τον αέρα, κρατάς την αναπνοή κουνώντας το κεφάλι πάνω κάτω, εισπνοή από τη βουλωμένη μύτη, κρατάς αναπνοή, και το ίδιο για 2-3 λεπτά. Ανεβάζεις το διοξείδιο του άνθρακα, διαστέλλεις τους βρόγχους κι αν δεν λιποθυμήσεις από την έλλειψη οξυγόνου αναπνέεις ψιλοκαλά για κανα μισάωρο.

 

 

το βασικό είναι να εισπνέεις μόνο από τη μύτη ακόμη κι αν δεν περνάει ο αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, στο φαρμακειο το βρισκεις αυτο; πως το χωνεις στην μυτη αυτο;

 

Ναι, νερό είναι ουσιαστικά, είναι συνήθως συσκευασμένο σε πλαστικό ανά δόση και το πιέζεις και βγάζει σε μυτη/μάτια. Ρώτα και τον φαρμακοποιό αν συνίσταται. Φθήνο είναι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φθηνό, αλλά μόνο αν το πάρεις σε γκουμουτσο-συσκευασία. Οι συσκευασίες με "δόσεις" κοστίζουν κατιτίς.

 

Ουσιαστικά είναι καθαρό (αποστειρωμένο) νερό με ελάχιστο χλωριούχο νάτριο -δεγκζέρωτιναιαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...