Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον καλλιεργεια εννοει τα τεστ αλλεργιας και μετα αφου δουν οτι υπαρχει ερεθισμος σε καποια απο αυτα στελνουν ποσοτητα αιματος σου για πιο αναλυτικη εξεταση πανω σε αυτα που εδειξαν οτι σε πειραζουν....αυτο εγινε σε εμενα.....χωρις αποτελεσμα γιατι δεν σημαινει οτι τα τεστ αλλεργιας σωζουν ολους οσους εχουν αλλεργιες(μπορει να μας πειραζουν 2-3-4 πραγματα μπορει αυτο που μας πειραζει να μην υπαρχει ακομα στα τεστ αλλα και να το βρουν η επιτυχια δεν ειναι 100% βεβαιη...!

Επισης οσοι πανε για τεστ αλλεργιας δυστυχως δεν θα πρεπει για 20 ημερες πριν να παρουν κανενα αντισταμινικο....αυτο και αν ειναι φρικη...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν κάνεις τεστ και βρεις τα αλλεργιογόννα που σε πειράζουν γιατί αυτό να σημαίνει πως θα σωθείς κιόλας για πάντα όπως ειπώθηκε? Μερικά πράματα δεν αποφεύγονται με τίποτα, ακάρεα π.χ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως από τότε που χρησιμοποιώ το vibrosil-s microdoser έχω βρει την υγειά μου. Τέρμα καταρροή και φτέρνισμα. Λίγο τα μάτια κοκκινίζουν/φαγουρίζουν αλλά το ελέγχω. Φέτος που είμαι Σουηδία απορώ να θα με πιάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παει ακομα για να ξέρω και ακριβώς τι γίνεται στην "καλλιέργεια" αλλα νομίζω οτι επεξεργάζονται το "μικρόβιο" και βλέπουν σε τι αντιβιώσεις και φάρματα είναι ασθενές και σου χορηγούν τα αντίστοιχα.

 

Μπορεί να λεω και μπαρούφες αλλα αυτα εχω ακούσει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πρωτους μηνες μετα ο οργανισμος σου θα τα μαθει και δεν θα εχει την ιδια παρενεργεια...ποια περνεις?

Το Singulair παίρνω για το άσθμα και το Xozal για αντισταμινικό, καλά την πρώτη βδομάδα ήμουν κομμάτια ...Το ξύπνημα παραμένει δύσκολο όμως ! Καλά μία βδομάδα τα έχω αρχίσει , έχω ακόμα μέχρι να τα συνηθίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον καλλιεργεια εννοει τα τεστ αλλεργιας και μετα αφου δουν οτι υπαρχει ερεθισμος σε καποια απο αυτα στελνουν ποσοτητα αιματος σου για πιο αναλυτικη εξεταση πανω σε αυτα που εδειξαν οτι σε πειραζουν....αυτο εγινε σε εμενα.....χωρις αποτελεσμα γιατι δεν σημαινει οτι τα τεστ αλλεργιας σωζουν ολους οσους εχουν αλλεργιες(μπορει να μας πειραζουν 2-3-4 πραγματα μπορει αυτο που μας πειραζει να μην υπαρχει ακομα στα τεστ αλλα και να το βρουν η επιτυχια δεν ειναι 100% βεβαιη...!

Επισης οσοι πανε για τεστ αλλεργιας δυστυχως δεν θα πρεπει για 20 ημερες πριν να παρουν κανενα αντισταμινικο....αυτο και αν ειναι φρικη...!

πως γίνεται αυτό το τεστ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω έχω μία αλεργία αλλα δεν μπορώ να καταλάνω τι είναι και απο τι προκαλείται. Πχ. άμα βγάλω την μπλούζα μου το μεσημέρι και βγώ εξω στο μπαλκόνι θα γεμίσω καντίλες, το δέρμα μου θα γίνει μη ελαστικό, κόκκινο σε κάποια σημεία και απίστευτη φαγούρα. Με το που μπώ στο σπίτι ή ακόμα και έξω στον ήλιο με αυτοσυγκέντρωση και αναπνοές, μπορώ και το διώξω μετα απο κανα 5 λεπτο. Παλιά με είχε αγχώσει αλλα απο τότε που κατάλαβα οτι με ίσκιο ή αναπνοές και ηρεμία μπορώ να το διώξω δεν με πολυ νοιάζει. Ούτε το σκέφτομαι πλέον. 

 

Ε θα μου πείς οτι κάτι παίζει με τον ήλιο. Έλα που όμως άλλες φορες γίνεται άλλες όχι. Την μία μέρα μπορεί, την άλλη όχι. Μου έχει τύχει σε κλειστό χώρο που ο ήλιο μου έπιανε το ένα χέρι. Επίσης όλο το καλοκαίρι κυκλοφορώ όλη μέρα χωρίς μπλούζα στα κάμπινγκ κτλ. και σχεδόν ποτέ δεν το παθαίνω. Φέτος ζήτημα να το έχω πάθει 3 φορές και άν.

 

Τι λέτε να είναι;

 

Κάτι που ξέχασα. Έχω κάνει αυτό το test που οσυ βάζουν διάφορες μ@λακίες στο χέρι για να δούν αντιδράσεις αλλα τίποτα. Ούτε ο αλεργιολόγος ήξερε τι ήταν. (μου έλεγε μαλακίες για κάτι που έπερνα εκείνη την περίοδο αλλα και πάλι έχω να το πάρω 4 χρόνια και πάλι το παθαίνω μία στις τόσες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Συμπασχων και εγω.. Βρεθηκα να ειμαι αλλεργικος στο περδικακι και καποια αγριοχορτα.. Singulair για ασθμα και xozal για αντιισταμινικο τα φαρμακα που μου εγραψαν. Το θεμα μου ομως ειναι το στραβο διαφραγμα σε συνδυασμο με το μπουκωμα το οποιο με σκοτωνει. Δε μπορω να κοιμηθω.

Και αυτο που ακουσα απο καποια φιλη ειναι οτι θα φυγει για παντα αν ριξω πικραγγουρο σαν σταγονες στη μυτη. Θα βοηθησει και την ιγμοριτιδα να φυγει. Εχει ακουσει κανεις κατι για αυτο? ποτε δεν εμπιστευομουν τα γιατροσοφια αλλα αυτο με ψηνει να το δοκιμασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω εποχικη αλλεργια καθε απριλλιο με τελη μαιου τελειως βουλωμενη μυτη ΚΑΙ δεν εχω γευση καθολου... ενω δεν εχω ψαξει σε τι ακριβως ειμαι αλλεργικος και δεν ειχα ξαναπαρει αντισταμινικα, μονο σπρευ ροναλ για μια βδομαδα.

Πηγα σε ενα φαρμακειο και της λεω θελω αντισταμινικα και σπρευ για την μυτη αλλα οχι ροναλ κατι πιο "υγιεινο" υπαρχει? μου δινει aerius για αντισταμινικα που δεν προκαλουν υπνηλια οπως αλλα και για σπρει της power health to free nose... ε παιδια και αναπνεω οχι 100% φυσικα αλλα το πιο σημαντικο εχω γευση!  τωρα δεν ξερω ποιο εκανε δουλεια τα αντισταμινικα η το σπρει η ο συνδυασμος των δυο αλλα το αποτελεσμα με καλυψε και ειμαι χαρουμενος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σε μένα εμφανίστηκαν τα συμπτώματα αλλεργικής ρινίτιδας πριν καμιά 10ετία....πταρμοί, ρινόρροια, κνησμός σε μύτη και μάτια, κοκκίνισμα ματιών, μπούκωμα...

Η παραμικρή αλλαγή στη θερμοκρασία της μύτης με έρριχνε σε συνεχόμενα φταρνίσματα κτλ...πχ αν περπατούσα στο πεζοδρόμιο που με έπιανε ήλιος και περνούσα στη σκιά (και το αντίστροφο) αμέσως άρχιζε η ακολουθία...

 

Δεν μπορούσα να βγω εξω να διασκεδάσω, δεν μπορούσα να δουλέψω, φρίκη...

 

κάποια καλοκαίρια ήταν ψιλο-ανεκτό, κάποια άλλα δεν παλευόταν.

 

Περιέργως μετά από μια περίοδο έντονης έξαρσης, μειώθηκαν αρκετά τα συμπτώματα όταν πέρασα ένα καλοκαίρι στη Κύπρο λόγω στρατιωτικής θητείας.

 

Έφυγα από Ρέθυμνο όπου χάλαγα 3 πακέτα μαντηλάκια την ημέρα και στη Λευκωσία πάτησα 1η Ιουλίου όπου με τη ζέστη και κυρίως με την ξηρασία εξαφανίστηκαν τα συμπτώματα τη δεύτερη μέρα...μαχαίρι...

 

Ακόμη και σε άδεια δλδ εκείνη τη περίοδο είχα λίγα και κυρίως ελαφρυά συμπτώματα...το επόμενο καλοκαίρι πάλι λιγότερο, από τότε κάπως περισσότερο...με πιάνει πλέον όμως πιο έντονα την άνοιξη και λιγότερο το καλοκαίρι.

 

Επίσης έχει μειωθεί η κοκκινίλα στα μάτια...

 

Έπαιρνα σπρέυ, το Dexa-Rhinaspray και μου άνοιγε τη μύτη, ενώ δεν μου έκανε δουλειά...ελάχιστη και προσωρινή (για καμιά ώρα, δύο το πολύ)

 

Φέτος μετά από μια έξαρση με τις πρόωρες ζέστες, τώρα έχει σχετικά μειωθεί...

Σήμερα ειδικά σχεδόν καθόλου...ήταν η πρώτη μέρα που το πρωί πήρα πρώτη φορά κάψουλες ιχθυέλαιου/Ωμέγα 3 και κάπου διάβασα ότι μπορεί να βοηθήσουν σε περιπτώσεις φλεγμονών κτλ και να ενισχύσουν το ανοσοποιητικό...

...μπορεί να είναι και τυχαίο, αλλά θα το έχω στα υπόψιν...

 

Πήγα στο φαρμακείο και μού πρότειναν κατευθείαν 1) Aerius κι αν δεν δουλέψει αυτό 2) Kestine.

Το τελευταίο λέει, έχει τις λιγότερο έντονες παρενέργειες υπνηλίας.

 

Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο βρήκα όμως να προτείνεται περισσότερο το Rupafin, με ρουπαταδίνη...ο λόγος ότι συνδυάζει αντιμετώπιση της ισταμίνης με αναστολή παραγωγής αιμοπεταλίων (αν κατάλαβα καλά), που μειώνει και τα φταρνίσματα αλλά και το μπούκωμα κτλ.

http://allergopedia.gr/index.php/article/kateuthunthries-odhgies-antimetwpishs-ths-allergikhs-rinitidas-kai-tou2

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς;


Βοηθητικό ανάγνωσμα

http://gelis.gr/medarticles/mnurinologia/160-2011-02-19-15-52-54.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Ημερολογια εχουμε ανοιξη, αλλα καιρικα εχει ξεκινησει η δραση της? Εχω ξεκινησει 3 μερες τωρα, φτερνισμα καταρροες λαιμος, και δε ξερω αν ειναι αλλεργικο ή αν ξανακρυωσα. Πως το διαπιστωνω για να ξερω αν θελει απλα λιγη υπομονη ή φαρμακι αντι-αλλεργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπασχων και εγω.. Βρεθηκα να ειμαι αλλεργικος στο περδικακι 

 

Και εγώ σε αυτό έχω αλλεργία.. αλλά τα τελευταία 2 χρόνια δεν με έχει πειράξει, παρόλο που δεν παίρνω φάρμακα, γενικά εγώ είμαι και κατά των πολλών φαρμάκων και κοιτάω να τα αποφεύγω..

 

Πάντως τα δυο τελευταία χρόνια δεν με έχει πιάσει το κλασικό φτέρνισμα μόλις συναντώ στο δρόμο το περδικάκι χαχα, παρόλο που εδώ που είμαι είναι γεμάτος ο τόπος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...