Προς το περιεχόμενο

Απαγορεύθηκε (προσωρινά) στην Ελλάδα η υπηρεσία "Street View"


vrodinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτό το σκεπτικό της απαγόρευσης, οι εφημερίδες δεν θα έπρεπε να βάζουν φωτογραφίες με ανθρώπους (π.χ. από πορείες) και η τηλεόραση δεν θα έπρεπε να δείχνει πλάνα από τους δρόμους με περαστικούς να περπατάνε.

 

αυτά τα βλέπεις μια φορά. Και ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού. Το να είσαι με μια γκόμενα στο μοναστηράκι, θα το δουν χιλιάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
αυτά τα βλέπεις μια φορά. Και ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού. Το να είσαι με μια γκόμενα στο μοναστηράκι, θα το δουν χιλιάδες

 

Και δε χαίρεσαι που όλος ο πλανήτης θα δει ότι κυκλοφορείς με τα καλύτερα γκομενάκια;Θα πουλάς και μούρη παντού:-D

 

Τώρα αν τα έχεις με κανά μπάζο ε ας πρόσεχες:X(γενικά μιλάω όχι για σένα)

Επεξ/σία από dimitris2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(έχω την ίδια απορία εδώ και καιρό)

α) http://www.dugg.com.au/

β) η ηχώ από το χτύπημα της ψήφου (ντουγκ!)

γ) κάποια σχέση με το ρήμα dig (σκάβω) ίσως, πάντως στον Αόριστο το ξέρω ως dug

δ) μλκ αυτουνού που έφτιαξε το κουμπάκι

ε) για να ρωτάμε εμείς

:mrgreen:

 

Από τη slang "digg", βλέπε και http://digg.com/

 

Προφανώς το dugg παραφράζεται "το γούσταρες" όπως λέμε "i dig it" = "γουστάρω". Γουστάρεις την είδηση αυτή δηλαδή. Προσωπικά θα ήμουν ΟΚ και με ένα "liked".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε εκτος απο την νομικη εμπλοκη και μετα τα δημοσιευματα μαλλον περισσοτερο χαμος εγινε παρα καλο για την συγκεκριμενη υπηρεσια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν υπηρεσίες σαν κι αυτές να βγαίνουν σαν 3d μοντέλα και όχι με πραγματικές φωτογραφίες.Ελπίζω να μη το αφήσουν να ξαναλειτουργήσει στους εδώ δρόμους,γιατί έχουμε πολλούς επιτήδειους που θα το χρησιμοποιούσαν για κακό σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι φατσες και πινακιδες λετε; την εχετε δει την υπηρεσία; τα θολώνουν όλα μονο τα κτήρια φαίνονται κανονικά. Αλλα και να μην γινότανε αυτο και να φαινόσουνα και λίγο σε ένα πεζοδρόμιο τί έγινε; ντρέπεσε για την φάτσα σου ή δεν θες να δούνε που είσαι; και τι εννοείται κακό σκοπό; το ότι θα έχουν και άλλο χάρτη οι λιστές; ετσι και αλλιως δεν θα λιστέψουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κάνει η Α.Π.Π.Δ και ζητάει να θολώνουν οι εικόνες κτλ. (προσωπικά δεδομένα φυσικά) αλλά αυτά το Street view το κάνει αυτό, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω την λογική της απαγόρευσης. Εκτός αν η google δεν προσκόμισε αναλυτικά (και με νομικά έγγραφα) όλες τις πληροφορίες για την υπηρεσία.

Όσο για το

Καλά τους κάνανε που το ξεκινήσανε χωρίς άδεια.

μα δε έχουν ξεκινήσει να παρέχουν την υπηρεσία, φωτογραφίες βγάζουν ακόμα και δεν νομίζω ότι η προσωρινή απαγόρευση θα τους κάνει να σταματήσουν. Απλά δεν θα δημοσιεύσουν τις φωτογραφίες μέχρι την άρση της απαγόρευσης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω γινεται αυτο το πραγμα για λογους ανταγωνισμου!!!!!!

Γιατι, η google απο οτι ξερω τις φωτο τις, τις βγαζει απο αεροπλανα και μετα τις "πλαγιαζει"........αρα και ολο το δικο της το σκηνικο θα ειναι και μικροτερης ποιοτητας!!

Εκει νομιζω παιζεται το ολο θεμα!!!

Αλλωστε, οταν ειχα παει σε μια διημεριδα του Σ.Ε.Β. για την καινωτομια........στους ομιλητες ηταν και τα παιδια απο το kapou.gr και ανεφεραν το πως δουλευει το συστημα και τις διαφορες του απο το αυτο της google.....και ειπαν λιγο πολυ οτι την φοβουνται εν τελη..........

Τα προσωπικα δεδομενα δεν τα βλεπω εγω πουθενα παντως γιατι απο τα κατι ψηλα που εδειξαν εκει, μονο κενοι δρομοι φαινονταν, στην τσιμισκη ουτε ψυχη(η εγνατια ηταν τωρα δεν θυμαμαι), δεν ειχε καθολου ανθρωπους!!!!!!!!

Τι να πω!!!!:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατι, η google απο οτι ξερω τις φωτο τις, τις βγαζει απο αεροπλανα και μετα τις "πλαγιαζει"........αρα και ολο το δικο της το σκηνικο θα ειναι και μικροτερης ποιοτητας!!

 

Στο earth ναι.

 

Στο street view οχι. Οι γωνιες/ποιοτητα ληψης ειναι εξωπραγματικες για να ειναι απο δορυφορο. Εξαλλου εχουμε δει και βανακια της που γραφουν Google street view πανω τους και εχουν καμερα υπερυψηλης αναλυσης...

 

(έχω την ίδια απορία εδώ και καιρό)

α) http://www.dugg.com.au/

β) η ηχώ από το χτύπημα της ψήφου (ντουγκ!)

γ) κάποια σχέση με το ρήμα dig (σκάβω) ίσως, πάντως στον Αόριστο το ξέρω ως dug

δ) μλκ αυτουνού που έφτιαξε το κουμπάκι

ε) για να ρωτάμε εμείς

:mrgreen:

 

 

Μπαααχααχαχαχαχ ελιωσα :P

Να 'σαι καά!

 

Εμενα το μυαλο μου ειχε παει κυριως στο... γ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για όσους λένε για θολώματα και τέτοια, την έχετε δει την υπηρεσία? Το θόλωμα που γίνεται στη φάτσα είναι γελοίο. Σίγουρα αν είναι γνωστός σου μπορείς να τον αναγνωρίσεις. Το ίδιο με τα αμάξια. Θολώνεται η πινακίδα, και? Συμφωνώ με το φίλο παραπάνω με τα 3d μοντέλα αλλά αυτό κοστίζει πολύ και το αποκλείω να το κάνουν τουλάχιστον για την Αθήνα. Συμφωνώ επίσης και με τις φάτσες που φαίνονται στις πορείες και τέτοια, να μη φαίνονται. Δεν μπορούμε να κλ@σουμε πια χωρίς να το μάθει όλος ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τι σημαίνει άραγε; Απλά ότι ο καθένας έχει τη δυνατότητα να παρακολουθεί, αρχής γεν ομένης από κρατικές αρχές, όπως και εγώ αν βρω κάποιον από π.χ. Ρωσία να συνεργαστώ και να μου στέλνει τα στοιχεία. Μέγιστη υποκρισία, αφού η τεχνολογία προφανώς ξεπερνάει τις εθνικές νομοθεσίες. Μας δουλεύουν, παρτε το χαμπάρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...