Προς το περιεχόμενο

Απαγορεύθηκε (προσωρινά) στην Ελλάδα η υπηρεσία "Street View"


vrodinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη λόγω αναβάθμισης.

 

Σύντομα κοντά σας!

 

ΥΓ. Αν όλα πάνε καλά..."

 

αισιόδοξους τους κόβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγνωμη ρε παιδια, αλλα τι πιθανοτητες υπαρχουν καποιος γνωστος σου να σε δει στο χψ street view? ειδα και τη δουλεια που κανανε στο kapou.gr και δεν ξεχωριζες προσωπο με τπτ.

 

αλλα ποιος θα κατσει να ψαξει πχ όλο το κεντρο της αθήνας (και οχι μονο?) όλους τους δρομους για να βρει καποιον? που ηταν στιγμιαια σε ενα τυχαιο σημειο?

να με παρει και μενα η φωτο εξω απο ενα τυχαιο μαγαζι... ή να περναω την διαβαση....

η οτιδηποτε...

και????????

τι εγινε?????????????

 

 

και εξαλλου, με μια βολτα και χαρτο/φωτογραφηση... απο τα 5εκατ. της αθηνας... ζητημα να υπαρχουν στις φωτογραφιες γυρο στις 10.000 φιγουρες...

ουαου!!!!

 

με την ιδια λογικη να μην βγαινουμε καθολου εξω ή παντα να φοραμε κουκουλα... αφου μπορει να μας δει ο καθενας...

σε μια τετοια πολη ειναι 1 στο 1.000.000.000 να πετυχεις καποιον που ξερεις στο κεντρο πχ τελειως τυχαια... και ειναι κατα χιλιαδες φορες πιο πιθανο απο τον βρω αυτον που ψαχνω και μονο... σε καποιες φοτογραφιες πεζοδρομιων... αν ηταν στην αθηνα/περιοχη/εξω στο δρομο/και εκεινη την στιγμη/ ολα μαζι ταυτοχρονα την χρονική στιγμή που περνουσε ενα αμαξι...

 

και τι εγινε στην τελικη?

μαθανε ξαφνικα τους απορητους κωδικούς μου?

με ειδανε να γα**ω εξω απο καμια βιτρινα?

(και θα φανει ο κ**ος μου????)

 

μου βαλανε ανιχνευτη ψευδους και απαντησα λαθος σε κρισιμες ερωτησεις που δεν ηθελα????

 

σε τι ζημειωθηκα????

Επεξ/σία από FoXfOxFoX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη ρε παιδια, αλλα τι πιθανοτητες υπαρχουν καποιος γνωστος σου να σε δει στο χψ street view? ειδα και τη δουλεια που κανανε στο kapou.gr και δεν ξεχωριζες προσωπο με τπτ.

 

αλλα ποιος θα κατσει να ψαξει πχ όλο το κεντρο της αθήνας (και οχι μονο?) όλους τους δρομους για να βρει καποιον? που ηταν στιγμιαια σε ενα τυχαιο σημειο?

να με παρει και μενα η φωτο εξω απο ενα τυχαιο μαγαζι... ή να περναω την διαβαση....

η οτιδηποτε...

και????????

τι εγινε?????????????

 

 

και εξαλλου, με μια βολτα και χαρτο/φωτογραφηση... απο τα 5εκατ. της αθηνας... ζητημα να υπαρχουν στις φωτογραφιες γυρο στις 10.000 φιγουρες...

ουαου!!!!

 

με την ιδια λογικη να μην βγαινουμε καθολου εξω ή παντα να φοραμε κουκουλα... αφου μπορει να μας δει ο καθενας...

σε μια τετοια πολη ειναι 1 στο 1.000.000.000 να πετυχεις καποιον που ξερεις στο κεντρο πχ τελειως τυχαια... και ειναι κατα χιλιαδες φορες πιο πιθανο απο τον βρω αυτον που ψαχνω και μονο... σε καποιες φοτογραφιες πεζοδρομιων... αν ηταν στην αθηνα/περιοχη/εξω στο δρομο/και εκεινη την στιγμη/ ολα μαζι ταυτοχρονα την ωρα που περνουσε ενα αμαξι...

 

και τι εγινε στην τελικη?

μαθανε ξαφνικα τους απορητους κωδικούς μου?

με ειδανε να γα**ω εξω απο καμια βιτρινα?

(και θα φανει ο κ**ος μου????)

 

μου βαλανε ανιχνευτη ψευδους και απαντησα λαθος σε κρισιμες ερωτησεις που δεν ηθελα????

 

σε τι ζημειωθηκα????

 

οντως, αρκετα υπερβολικη εχουμε γινει πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ευαίσθητοι που κόπτονται για τα προσωπικά δεδομένα!!!!! μιζα θελουν ρεεεεεεεεεεεεεεεε, δεν βλέπουν οτι η χωρα μας εγινε ενα τεραστιο μπουρδελο απο λωποδυταράδες τους πειραξε η google, ου να μου χαθείτε υποκριτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα εγω πχ γιατι να θέλω να με σχολιαζει ο καθενας οπου πηγαινω ( εστω και αν μην με ξερουν)

 

 

Απαράδεκτη απόφαση!!!

Είναι σαν να μας απαγορεύει να βγάζουμε φωτογραφίες στο Internet!

Δηλαδή μου απαγορεύει εμένα να πάω στο σύνταγμα και να βγάλω μια φωτογραφία με κόσμο και να την ανεβάσω στο Internet!

Με την ίδια λογική τα κανάλια όταν κάνουν ρεπορταζ δεν θα πρέπει να δείχνουν κόσμο από πίσω που περνα οι οι φωτογραφίες στις εφημερίδες από διαδηλώσεις η κοσμοσυρροή ή οτιδήποτε δείχνει άτομα να απαγορευτεί!!

Είσαι σε δημόσιο χώρο ο καθένας έχει δικαίωμα να φωτογραφίσει ότι είναι σε δημόσια θέα ακόμα και το προσωπό σου ή η πρόσοψη του διαμερισματός σου ή του μαγαζίου σου!

 

Ποιος εγκέφαλος σκέφτηκε κάτι τόσο αναχρονιστικό!!Άρε ελληνικό δημόσιο!

Α....και αν είστε έξω στο δρόμο και δείτε κάποιον με φωτογραφική μην τον αφήσετε...!!

Τον συλλαμβάνετε και το πέρνετε και του ζητάτε πνευματικά δικαιώματα!....

Αντί να κάτσουν να βρούν πως μπορούν να πιάσουν όλους αυτούς που στις διαδηλώσεις καταστρέφουν περιουσίες ασχολούνται με το Google που απλά έχει κάθε δικαίωμα( όπως εγώ και εσύ ) να βγάλει φωτογραφία τον δρόμο κάτω από το σπίτι του,τον δρόμο του διπλανού και να την δημοσιεύσει στο internet.....

 

Και με την ίδια λογική δεν θα πρέπει να αλλαχτεί και το google earth....Δεν πιστεύω αυτό που το σκέφτηκε να το απαγορέψει να θέλει να φαίνεται από το διάστημα το σπίτι του ε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ναι αλλα εγω πχ γιατι να θέλω να με σχολιαζει ο καθενας οπου πηγαινω ( εστω και αν μην με ξερουν)

 

μα τι λες?

δε θα σε βγαλει φωτογραφια μεσα σε κανα σινεμα ουτε θα ερθουν μεσα στην καφετερια να παρουν την ποζα σου...

εκτος και αν εισαι ο Brad Pit?

 

και δε στεκει αυτο που ειπες...

1ον

αφου και ας μην σε ξερουν.... γιατι να σε σχολιασουν..?

 

2ον

γιατι να θέλω να με σχολιαζει ο καθενας

ελα ντε?

για απαντησε... γιατι να θελεις εσυ?

ή και οι αλλοι να σε σχολιασουν?

 

γιατι?

δεν υπαρχει λόγος...

 

και αν δε καταλαβες....

πανε στη θεση του αλλου, αυτου που σχολιαζει....

 

εισαι εσυ τωρα και καθεσαι να δεις τις φωτογραφιες...

θα δεις απλα καποιες φιγουρες, αυτοκινητα και μαγαζια αναλογα την οδο που επιλεξεις...

διαλεγεις μια τυχαια...

και?

τι σχολιαζεις????

 

και ελα παλι στη θεση σου...

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗ ΣΕ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙ Ο ... ΑΓΝΩΣΤΟΣ? (που τι εγινε ξαφνικα? αγνωστος ειναι μόνο αυτος που θα δει τη φωτο απο το Internet? οταν βγενεις βολτα δλδ τους ξερεις ολους? που σε βλεπουν φατσα καρτα ζωντανα με ολα σου τα χαρακτηριστηκα? IN REAL LIFE???? και εδω κολλαει το: GET A LIFE!!!!

 

(δεν ειναι προσωπικη επιθεση...)

Επεξ/σία από FoXfOxFoX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαζευτείτε παλικάρια.

 

Υπάρχει σχετική νομοθεσία.

 

Κανείς δεν μπορεί να μαγνητοσκοπεί - καταγράφει - φωτογραφίζει άλλους ή περιουσία άλλων.

Πόσο μάλλον να την εμφανίσει στο internet.

 

Ακόμα και αν πάρει κάποιος άδεια καταγραφής ή παρακολούθησης, αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε χώρο που του ανήκει ή τον νοικιάζει,και με τη συγκατάθεση όλων των εισερχόμενων σε αυτόν, ή με εμφανή ενημέρωση τους για το γεγονός της μαγνητοσκόπησης - ύπαρξης κάμερας.

Μόνο σε ειδικές συνθήκες, και με γνώμονα την ασφάλεια (πχ τράπεζες - δημόσια κτίρια), επιτρέπεται η τοποθέτηση καμερών και η βιντεοσκόπηση για περιορισμένο χρονικό διάστημα δημοσίων χώρων που αποτελούν την περίμετρο κτιρίου - καταστήματος κλπ (πεζοδρόμια - δρόμοι)

 

 

Αφού δεν συντρέχουν λόγοι ασφάλειας, εφόσον μιλάμε για πρόσωπα και κτίρια, τυπικά χρειάζεται η συγκατάθεση κάθε προσώπου - ιδιοκτήτη κτιρίου για την καταγραφή.

 

Βέβαια , συμφωνώ ότι είμαστε υπερβολικοί, αλλά το θέμα δεν είναι σε αυτά που θα εμφανίζονται στο internet.

 

Το θέμα είναι ότι υπάρχει και το πρωτογενές υλικό, με πεντακάθαρες φάτσες και αυτοκίνητα, και αυτό το υλικό παραμένει αποθηκευμένο άγνωστο που, και άγνωστο για πόσο χρονικό διάστημα...

 

Εκτός αν οι κάμερες αυτές θολώνουν τα επίμαχα σημεία πριν την καταγραφή σε αποθηκευτικό μέσο (κατά τη λήψη), ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να υπάρχει υλικό με εμφανή αναγνωριστικά προσώπων και αυτοκινήτων κλπ.

 

Το γεγονός πάντως ότι αυτό το υλικό αποθηκεύεται εσαεί νομίζω ότι προδικάζει το αποτέλεσμα (απαγόρευση κινηματογράφησης)...

Επεξ/σία από kfyros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι διαφωνούν, είναι αυτοί που παρακολουθούν τη γκόμενα τους κρυφά, και κουτσομπολεύουν λέγοντας είδα τον τάδε με την τάδε και όλες αυτές τις λαλακίεσ, και τους πειράζει η απεικόνιση τους σε μία χρονική στιγμή. Ενώ οι ίδιοι παρακολουθούν (σχολιάζουν, ρωτάνε για άλλους) τους άλλους για παραπάνω από μια χρονική στιγμή.

Επίσης δευτερος σοβαρός λόγος είναι ότι ο τάδε δεν έχει βάψει το σπίτι του, φτιάξει το αμάξι, κούρεψε το γκαζόν.

Ά ρε αθάνατε Έλληνα στη λαλακία πρώτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα βρηκες εσυ ρε μεγαλε παλι...μπραβο.

 

Ε ρε ο καθενας οτι να ναι πεταει....καλα ρε ειστε σοβαροι να θελετε να σας παρακολουθει οποισδηποτε εξω απο το σπιτι σας ή τη δουλειας σας? Και λες ενταξει μια φορα ειναι, εμενα με ρωτησες ρε αν θελω?

 

Και οποιος ειπε για το facebook, ναι ειναι αδικημα να ανεβασεις στο fb φωτογραφια του άλλου χωρις τη συγκαταθεση του. Αν σε παει δικαστηρια θα κλαις τα λεφτα σου....δικαίωμα στην προσωπικότητα λέγεται και είναι κατοχυρωμενο απο το Σύνταγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είμαι εγώ όλα τα βρίσκω (γιαυτό και ενοχλείστε).. Λοίπον όταν λέμε παρακολούθηση εγώ καταλαβαίνω ότι μπαίνει και η μεταβλητή χρόνος. Τώρα όποιος δεν το καταλαβαίνει έχει πρόβλημα. Είναι σαν να σου δείχνουν έναν αγώνα ποδοσφαίρου με μια φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω κάτι κακό,περισσότερα στοιχεία και αποδείξεις ζήτησε,ας τα δώσει η Google και ας προχωρήσει,αν όχι τότε πούλο.

 

ΗΕπιπλέον, τα υποκείμενα των δεδομένων και τρίτοι διατηρούν το δικαίωμα αντίρρησης εάν εντοπίσουν εικόνα μη επαρκώς θολωμένη ή εάν δεν επιθυμούν τη δημοσίευση της εικόνας της οικίας τους", ανακοίνωσε σήμερα η Αρχή.

 

Όσοι διαφωνούν(αναμεσά τους κι εγώ) ας πάρουν και καμιά πρωτοβουλία επιτέλους για να αντιδράσουν,να ζητήσουν να αφαιρεθούν οι εικόνες του σπιτιού τους και ότι άλλο τους ανήκει πχ αυτοκίνητο,δικαιωμα τους είναι και το δέχεται και η Google απ οτι λέει, να δούμε που θα πάει το Street view,να κάνει βόλτα στην Αθήνα και να βλέπεις 2 σπίτια.

Θα πατώσει η υπηρεσία,δεν πατώνει λόγω αδιαφορίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω διαβάσει τα σχόλια...

Καλά έκανε η αρχή προστασίας δεδομένων και απαγόρευσε τη λειτουργία του Street View στην Ελλάδα μέχρις ότου εξασφαλίσει κάποια πράγματα.

Η google είναι ιδιωτική εταιρία βγάζει χρήματα από αυτό και θα πρέπει να λαμβάνει όλα τα αναγκαία μέτρα ώστε να μην προσβάλει την ιδιωτικότητα κανενός. Ιδιαίτερα όταν αυτό το υλικό το κάνει διαθέσιμο σε οποιονδήποτε πολίτη χρησιμοποιεί το διαδίκτυο.

Για όσους σπεύσουν, δεν είνα ίδια περίπτωση αυτής με τις κάμερες της αστυνομίας για παράδειγμα, η οποία 1)είναι δημόσια υπηρεσία και όχι ιδιωτική κερδοσκοπική εταιρία 2)παίρνει πλάνα για λόγους ασφαλείας και από συγκεκριμένους πολυσύχναστους δρόμους τα οποία δεν χρησιμοποιούνται αν δεν υπάρξει κάποιο συμβάν 3)κρατάει τα πλάνα για τον εαυτό της δεν τα διανέμει σε κανέναν τρίτο.

 

Μαζί σου αρχή προστασίας δεδομενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...