Προς το περιεχόμενο

Νέα για DSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

και τα 2.το να μου πουν οτι επαιξε ολος ο δημος ζωγραφου οκ ειναι δειγμα δωρεαν και beta testing.

 

διαφωνώ, τέσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα ειναι να να αρχίσει η κάλυψη ταυτόχρονα στις περισσότερες περιοχές της αττικής με στόχος πχ οτι μεσα σε ενα έτος θα υπάρχει κάλυψη στο 70 80 % ξερω γω στην αττική για αρχή.Αλλιώς οκ το vdsl εχει αρχίσει ουσιαστικά απο την cyta αλλα και αυτοί σε μερικές περιοχές μονο δίνουν.

 

Οκ είπαμε να γίνει η αρχή αλλα οχι πχ τώρα δίνει vdsl η cyta τον επόμενο χρόνο ο οτε τον μεθεπόμενο η forthnet κτλπ , πρέπει να υπάρξει μια συννενόηση ενα χρονοδιάγραμμα οταν ειναι να δωθεί η άδεια απο την ΕΕΕΤ η δεν ξέρω ποιος ειναι ο υπεύθυνος να γινει μια προσπάθεια ταυτόχρονα απο ολους να μπεις κανονικά το vdsl σε λειτουργία

 

Edit : Δεν ξέρω αν υπάρχουν παντού οι υποδομές αν θα υπάρξουν κτλπ απλα οταν ολα ειναι έτοιμα απο πολλές απόψεις τοτε να γίνει η μαζική διάθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το θέμα είναι να αρχίσει η εμπορική διάθεση από το FTTC έστω και στις λίγες περιοχές που υπάρχει κάλυψη...

 

το vdsl από το dslam-A/K είναι τελείως αδιάφορο, ακόμα κι αν το παρέχει ο ΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνώ, τέσπα...

 

το ξερω οτι διαφωνεις οπως διαφωνουσες και πριν λιγο καιρο:P .ακομα να δεχτεις οτι εισαι στην ελλαδα?:P

Το θέμα ειναι να να αρχίσει η κάλυψη ταυτόχρονα στις περισσότερες περιοχές της αττικής με στόχος πχ οτι μεσα σε ενα έτος θα υπάρχει κάλυψη στο 70 80 % ξερω γω στην αττική για αρχή.Αλλιώς οκ το vdsl εχει αρχίσει ουσιαστικά απο την cyta αλλα και αυτοί σε μερικές περιοχές μονο δίνουν.

 

Οκ είπαμε να γίνει η αρχή αλλα οχι πχ τώρα δίνει vdsl η cyta τον επόμενο χρόνο ο οτε τον μεθεπόμενο η forthnet κτλπ , πρέπει να υπάρξει μια συννενόηση ενα χρονοδιάγραμμα οταν ειναι να δωθεί η άδεια απο την ΕΕΕΤ η δεν ξέρω ποιος ειναι ο υπεύθυνος να γινει μια προσπάθεια ταυτόχρονα απο ολους να μπεις κανονικά το vdsl σε λειτουργία

 

Edit : Δεν ξέρω αν υπάρχουν παντού οι υποδομές αν θα υπάρξουν κτλπ απλα οταν ολα ειναι έτοιμα απο πολλές απόψεις τοτε να γίνει η μαζική διάθεση

 

 

η cyta δινει απο το α/κ.απο το α/κ δεν λεει κατι.ειναι τελειως useless σε μια ολοκληρη περιοχη να δινεις στο 10 τις 100 που ειναι στο Max 1 km γιατι μερικοι και στα 500 μετρα δεν παιζουν.και γενικως με το vdsl απο α/κ εχουν να γινουν πολλες βλακειες.να δεις ατομα που θα παιζουν vdsl και μολις παθει κατι η γραμμη θα τους γυρισει η cyta σε adsl αφου ο οτε δεν θα δεχεται την βλαβη και θα σου λεει ετσι ειναι.θα πεσει πολυ γελιο.εχω δει παρομοιες περιπτωσεις οχι με vdsl βεβαια αλλα παρομοια με αλλα κυκλωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ουσιαστικά δεν εχουμε κανονικό vdsl ακόμα η τέλωσπαντων αυτο που πρέπει να εχει η συγκεκριμένη τεχνολογία ? (για την cyta μιλάω μιας και αυτη δίνει "vdsl" ) :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κανονικο vdsl αλλα το να τοδινεις αποτο αστικο κεντρο σε 50 ατομα που ειναι το πολυ ενα km αποσταση και ουτε δεν ειναι λυση.ειναι οκ βρηκαμε κατι για να αρπαξουμε 5-10 πελατες ακομα που ειναι κοντα στο αστικο κεντρο και θελουν καλυτερη ταχυτητα.δεν μιλαω οτι πλεον πανω στα καλωδια περνανε οτι θες.adsl,μισθωμενα,vdsl,pcm,isdn.μονο ρευμα σεκαμια λαμπα δεν περνανε ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το ξερω οτι διαφωνεις οπως διαφωνουσες και πριν λιγο καιρο:P .ακομα να δεχτεις οτι εισαι στην ελλαδα?:P

 

διαφωνώ στο ότι πρέπει να υπάρχει παντού διαθεσιμότητα για να θεωρήσεις ότι έχουμε vdsl στην Ελλάδα, εμένα μου αρκεί να παρέχουν vdsl μέσω FTTC στις περιοχές που έχουν τελειώσει τα έργα μέχρι στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνώ στο ότι πρέπει να υπάρχει παντού διαθεσιμότητα για να θεωρήσεις ότι έχουμε vdsl στην Ελλάδα, εμένα μου αρκεί να παρέχουν vdsl μέσω FTTC στις περιοχές που έχουν τελειώσει τα έργα μέχρι στιγμής...

 

 

δεν ειπα σε ολη την ελλαδα αλλα οτι εχουν δωσει σε 10 περιοχες δεν λες εχουμε vdsl.οκ και στις σερρες εδωσαν Ftth δεν λες εχουμε ftth.

να πω οτι εγινε η αθηνα να πω οκ εγινε το 50 τις εκατο.αλλα και στην αθηνα 5-10 περιοχες ειναι ακομα.τα παλια καφαο δινουν και παιρνουν,ασε που δεν εχω δει πολλα εργα τωρα τελευταια για αλλαγες καφαο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

νομίζεις ότι πχ στην Αγγλία που παρέχουν VDSL ότι έχουν καλύψει όλο το νησί? αναλογικά και εκεί δεν είναι σε σημαντικά καλύτερη κάλυψη και όμως θεωρούμε ότι έχουν VDSL...

 

λογικότατο να μην βλέπεις πλέον έργα, πρώτον λόγο της κρίσης ο ΟΤΕ έχει δώσει προτεραιότητα στην αποπληρωμή δανείων και δεύτερον ποιος είναι τόσο βλάκας στο να επενδύει λεφτά αβέρτα για έργα κτλπ και να μην τον αφήνει η ΕΕΤΤ να τα διαθέτει στη λιανική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο το νησι οχι εδω ομως δεν εχει καλυφτει ουτε το 1/10 της αθηνας.μην πω ουτε το 1/100 της αθηνας.σε ποσες περιοχες εχουν αλλαξει τα Kv?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

νομίζεις ότι στην Αγγλία η εμπορική διάθεση άρχισε με την κάλυψη που έχουν τώρα? όχι βέβαια, σταδιακά πήγε όπως θα πάει κι εδώ, αυτό έλειπε να σκάψει παντού χωρίς να ξέρει πόσο θα πουλήσει...

 

επιπλέον ποιος ο λόγος να καλυφθεί όταν δεν τον αφήνουν να πουλάει στη λιανική? ηλίθιοι είναι να ξοδεύουν λεφτά και να μην έχουν τρόπο να έχουν έσοδα από τις επενδύσεις αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζεις ότι στην Αγγλία η εμπορική διάθεση άρχισε με την κάλυψη που έχουν τώρα? όχι βέβαια, σταδιακά πήγε όπως θα πάει κι εδώ, αυτό έλειπε να σκάψει παντού χωρίς να ξέρει πόσο θα πουλήσει...

 

επιπλέον ποιος ο λόγος να καλυφθεί όταν δεν τον αφήνουν να πουλάει στη λιανική? ηλίθιοι είναι να ξοδεύουν λεφτά και να μην έχουν τρόπο να έχουν έσοδα από τις επενδύσεις αυτές?

 

 

ερχεσαι στα λογια μου.σιγουρα δεν υπηρχε καλυψη απο την αρχη.συμφωνω απολυτα.θα πουλησει το vdsl αυτο ειναι σιγουρο εδω στην ελλαδα οπως και adsl να δωθει απο kv παλι θα πουλησει.αλλα οπως ειπες και σωστα ειπες και καταληγουμε εκει που λεω οτι ναι δεν θα ριξουν λεφτα αφου δεν εχουν ξεκινησει να πουλανε .και με τα μυαλα που υπαρχουν στην ελλαδα το ποτε θα πουλησει ενας θεος το ξερει.και καλα κανει ο οτε και δεν επενδυει λεφτα.απλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.still no vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν φταίει ο ΟΤΕ όμως, η ΕΕΤΤ και οι εναλλακτικοί που δεν θέλουν να χάσουν την καβάτζα τους (adsl2+) είναι ο λόγος...

 

για αυτό βολέψου με την ιδέα "μικρή κάλυψη vdsl=έχουμε vdsl"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται δεν φταιει ο οτε και εννοειται και συμφωνω που δεν δινει ο οτε αλλα λεφτα οπως επισης και συμφωνω οτι δεν ειναι δικαιο επειδη ο οτε εχει το δικτυο να δωσει vdsl απο τα δικα του μηχανηματα και να γυρισουμε 10 χρονια πισω.ολοι δικιο εχουν.θυμαμαι παλια επι εποχη αρυς που για να σου αλλαξει ο οτε οριο πανω στην καρτα τραβουσες τα χιλια μιρια.ειναι καθαρο μονοπωλιο και μετα θα πληρωνουμε χρυσαφι το vdsl και δεν θα υπαρχει ανταγωνισμος.ολοι δικιο εχουν.τωρα πως θα λυθει ας βρει η εεττ τι θα κανει.το παν ειναι οτι στην ελλαδα απο το τι λεμε μεχρι τι γινεται εχει διαφορα πολλων χρονων.οπως ειχαμε πει το vdsl ειναι σαν την αθηνων πατρων.χρονια το ακουμε αλλα δεν το βλεπουμε ασχετα με το ποιος φταιει.

 

επισης μικρη καλυψη = εχουμε vdsl οταν παιζει η μικρη καλυψη.για την ωρα δεν παιζει.

 

 

 

εκτος αν τα 5 αστκα κεντρα της cyta ειναΙ vdsl.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

να ρωτήσω; Τώρα βλέπω στην περιοχή μου έργα,έχουν αρχίσει να αλλάζουν καφάο,και σήμερα που ρώτησα είπαν πως βάζουν οπτικές ίνες.

Για μένα αυτήν την στιγμή,πως με ωφελεί;Δεδομένου οτι ο οτέ δεν μπορεί να αρχίσει να πουλάει το ίντερνετ με την ταχύτητα των οπτικών ινών λόγω εναλλακτικών/εεττ.

Υπάρχει περίπτωση να πιάσω καλύτερη ταχύτητα απο τα 7,5 mbps και το attenatuation που είναι στο θεό; (45)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...