Προς το περιεχόμενο

Νέα για DSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

σε οφελεί αν είσαι συνδρομητής του ΟΤΕ που υπάρχει περίπτωση να σε αλλάξουν και να σε βάλουν πάνω σε οπτικές με αποτέλεσμα ο συγχρονισμός σε ADSL2+ να ανέβει αρκετά...

 

για VDSL αν δεν δώσει έγκριση η ΕΕΤΤ δεν μπορεί να αρχίσει παροχή υπηρεσιών ο ΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τέτοια λέγε μου ^^

μα γιατί;αφού ήδη βλέπω την cyta να παρέχει vdsl στην περιοχή μου,θεωρητικά τουλάχιστον, και υπάρχει και η hcn η οποία υπόσχεται σκάψιμο οπτικής ίνας ως το σπίτι και ταχύτητες ως 120mbps

www.hcn.gr

 

αλήθεια τι χρειάζετε για να πάρει έγκριση;ήδη βλέπω cyta και forthnet,hcn να δίνουν σιγά σιγά vdsl και ffth να χτίζουν το δίκτυο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η Cyta παρέχει VDSL από το DSLAM του Αστικού Κέντρου, δεν χρησιμοποιεί τα νέα KV του ΟΤΕ, οπότε με το attenuation που έχεις δεν υπάρχει περίπτωση για VDSL από εναλλακτικούς...

 

το FTTH της Forthnet είναι μόνο για Νέα Σμύρνη κι αυτό υπό κατασκευή ακόμα, κάτσε να ολοκληρωθεί να δούμε τιμές και βλέπουμε μετά...

 

HCN είναι σε επίσης περιορισμένη περιοχή...

 

έγκριση θα δωθεί φαντάζομαι αν οι εναλλακτικοί αποφασίσουν να παρέχουν VDSL μέσω ΑΡΥΣ από τα νέα KV του ΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Cyta παρέχει VDSL από το DSLAM του Αστικού Κέντρου, δεν χρησιμοποιεί τα νέα KV του ΟΤΕ, οπότε με το attenuation που έχεις δεν υπάρχει περίπτωση για VDSL από εναλλακτικούς...

 

το FTTH της Forthnet είναι μόνο για Νέα Σμύρνη κι αυτό υπό κατασκευή ακόμα, κάτσε να ολοκληρωθεί να δούμε τιμές και βλέπουμε μετά...

 

HCN είναι σε επίσης περιορισμένη περιοχή...

 

έγκριση θα δωθεί φαντάζομαι αν οι εναλλακτικοί αποφασίσουν να παρέχουν VDSL μέσω ΑΡΥΣ από τα νέα KV του ΟΤΕ...

 

Είμαι απο τους τυχερούς,η hcn είναι στην περιοχή μου αλλά παρόλο που έχουν καλές ιδέες μου(καμία χρονική δέσμευση,αν δεν κατεβάσω 200mb δεν μου στέλνουν λογαριασμό) φαίνονται λίγο ερασιτεχνικά τα πράγματα.Δεν υπάρχουν και πολλά άτομα που να το χουν βάλει να ακούσω εμπειρίες,γνώμες δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω; Τώρα βλέπω στην περιοχή μου έργα,έχουν αρχίσει να αλλάζουν καφάο,και σήμερα που ρώτησα είπαν πως βάζουν οπτικές ίνες.

Για μένα αυτήν την στιγμή,πως με ωφελεί;Δεδομένου οτι ο οτέ δεν μπορεί να αρχίσει να πουλάει το ίντερνετ με την ταχύτητα των οπτικών ινών λόγω εναλλακτικών/εεττ.

Υπάρχει περίπτωση να πιάσω καλύτερη ταχύτητα απο τα 7,5 mbps και το attenatuation που είναι στο θεό; (45)

στην ουσια ειναι οπτικη ινα απο το αστικο κεντρο η οπου αλλου μεχρι τα Kv και εκειμεσα γινεται εγκατατασταση adsl/vdsl εξοπλισμου.οποτε εσυ αντι να εισαι πχ 4 km απο τον οτε και να παιζεις 7,5 mbps με 45 attenuation εισαι 200-300 μετρα απο το καφαο (συνηθης αποσταση) εχεις attenuation ουτε 10 και παιζεις 20+ σε adsl ειτε σε vdsl θα παιζεις τα 50 αρια.και τα 2 μονο για οτε βεβαια για την ωρα.adsl εχουν δωσει απο καφαο. vdsl περα απο δοκιμαστικα δεν εχει δωθει.

τέτοια λέγε μου ^^

μα γιατί;αφού ήδη βλέπω την cyta να παρέχει vdsl στην περιοχή μου,θεωρητικά τουλάχιστον, και υπάρχει και η hcn η οποία υπόσχεται σκάψιμο οπτικής ίνας ως το σπίτι και ταχύτητες ως 120mbps

www.hcn.gr

 

αλήθεια τι χρειάζετε για να πάρει έγκριση;ήδη βλέπω cyta και forthnet,hcn να δίνουν σιγά σιγά vdsl και ffth να χτίζουν το δίκτυο τους

μεγιστη αποσταση για την cyta απο το αστικο κεντρο 1 Km για να παιξεις vdsl>αν και απορω στην πραξη αν θα παιξεις και στα 600-700 μετρα αν το καλωδιο σου ειναι λιγο χιλιοκομμενο χιλιοραμενο.οποτε vdsl βαζεις οποιος ειναι μεσα στην θεωρητικη αυτη αποσταση δηλαδη αυτοι που παιζουν ηδη καλα συνηθως 15 Mbit και πανω.για τους αλλους που ειναι μακρια δεν αλλαζει τιποτα.για την hcn υπαρχει θεμα.καποιοι λενε οτι παει καλα απλα εμενα απο το site μεχρι ολα τα αλλα 10 φωτο απο σκαψιματα πραγματι μοιαζει πολυ ερασιτεχνικο.τωρα ειναι οπτικη ινα ειναι cable οπως στο εξωτερικο δεν ξερω.

 

έγκριση θα δωθεί φαντάζομαι αν οι εναλλακτικοί αποφασίσουν να παρέχουν VDSL μέσω ΑΡΥΣ από τα νέα KV του ΟΤΕ...

αυτο θα ειναι η απολυτη εξαθλιωση βεβαια μια που παμε 10 χρονια πισω παλι που ολα περναγαν μεσα απο τον οτε και ο οτε ηταν παλι μονοπολιο και για να σου κανει ενα reset μια καρτα περναγαν 10 μερες κτλ κτλ κτλ.και θα ξεκινησησουν μετα κλασσικα καιολα τα αλλα προβληματα που υπηρχαν με arys.εδινε bandwidth ο παροχος αλλα οχι ο οτε οποτε σουρνονταν ολα κτλ.

Είμαι απο τους τυχερούς,η hcn είναι στην περιοχή μου αλλά παρόλο που έχουν καλές ιδέες μου(καμία χρονική δέσμευση,αν δεν κατεβάσω 200mb δεν μου στέλνουν λογαριασμό) φαίνονται λίγο ερασιτεχνικά τα πράγματα.Δεν υπάρχουν και πολλά άτομα που να το χουν βάλει να ακούσω εμπειρίες,γνώμες δυστυχώς.

εχει ανοιχτει θεμα στις adsl συνδεσεις για την hcn πιο παλια.

 

στο adslgr έριξες καμια ματιά?

υπαρχει και εδω θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αυτο θα ειναι η απολυτη εξαθλιωση βεβαια μια που παμε 10 χρονια πισω παλι που ολα περναγαν μεσα απο τον οτε και ο οτε ηταν παλι μονοπολιο και για να σου κανει ενα reset μια καρτα περναγαν 10 μερες κτλ κτλ κτλ.και θα ξεκινησησουν μετα κλασσικα καιολα τα αλλα προβληματα που υπηρχαν με arys.εδινε bandwidth ο παροχος αλλα οχι ο οτε οποτε σουρνονταν ολα κτλ.

 

υπάρχει άλλη περίπτωση για να δώσει έγκριση η ΕΕΤΤ? γιατί το να περιμένει από τους εναλλακτικούς να σκάψουν για οπτικές ίνες απλά ΔΕΝ προβλέπεται, ούτε το να αυξήσει τις τιμές του VDSL ο ΟΤΕ για να μην ειναι ανταγωνιστικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι δεν υπαρχει αλλη λυση.γιατι στην ελλαδα για ftth η κατι αλλο δεν προβλεπετε για πολλα χρονια ακομα.το να δωθει ftth σε μια περιοχη ενταξει ειναι μια αρχη αλλα δεν λεει κατι ασε που εχω απορια πως θα ανεβει μεχρι το διαμερισμα το ftth>ακομα και το ρουτερ να μπει καπου κατω να το πω ετσι πρεπει να ανεβει Utp μεχρι πανω και αντε σε πολυκατοικια που δεν ειναι καινουρια και δεν υπαρχει Utp να περασεις.περα απο κοστος θα ακουσεις και ολα τα μπινελικια απο τους γειτονες οτι απαγορευεται και χαλαει η πολυκατοικια κτλ.πολλα εμποδια δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι αν ηταν πχ αγγλια που τα μισα ειναι μονοκατοικιες και ριχνεις ενα Utp και οκ θα ηταν διαφορετικα .εδω στην ελλαδα ειναι δυσκολο.οχι ακατορθωτο αλλα δυσκολο να πεισεις τον κοσμο να σε αφησουν.γιατι αν παει εξωτερικα πχ ενα Utp θα φαινεται αν παει εσωτερικα παλι θα φαινεται.να περαστει στους ηδη υπαρχοντες σελιδες εκτος σκεψης λογω κοστους δουλειας και οτι θα πρεπει να ανοιχτουν ολα τα ενδιαμεσα κουτια που σημαινει οτι θα χαλασει και η μπογια συν οτι τις πιο πολλες φορες δεν υπαρχει χωρος.και οκ αν ειναι παλια πολυκατοικια πετας οτι καλωδιο θες και δεν σου λεει κανεις τιποτα αλλα σε καινουρια πιο δυσκολο.στις παλιες εδω βλεπεις καλωδια κεραιας να ειναι κρεμασμενα απεξω στα Utp θα κολλησουν??αλλα σε νεα σπιτια.. ειδικα πολυκατοικιες.και η κυρα σουλα που θα ειναι διαχειριστης θα σου πει εγω δεν θελω τετοια.τηλεφωνο εχω δεν θελω αυτα τα διαολικα πραγματα πως τα λετε(80 χρονων η γιαγια τι να καταλαβει απο οπτικες ινες).εδω δεν δινουν 5 ευρω απο καθε διαμερισμα να αλλαξουν τις σιδερενιες ρεγκλετες σε πλαστικες krone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos να σαι καλά για τις πληροφορίες.

Πάντως γενικά εδώ στην περιοχή τα πράγματα είναι παράξενα.Σε 3 φίλους μου,η οποίοι μένουν λιγότερο απο 500 μέτρα,όλοι τους πιάνουν 2mbps.Ο ένας δε,πριν έπιανε μεγαλύτερη ταχύτητα αλλά κάτι έγινε και έπεσε η ταχύτητα του..Ενω αναλογικά,αφού πλησιάζουν προς το καφάο,θα πρεπε να μπορούν να πιάσουν μεγαλύτερη ταχύτητα απο μένα.

Κάποτε στο adslgr υπήρχε αν θυμάμαι χάρτης με τα καφαο και είχε της περιοχής μου.Τώρα το πιο κοντινό που βλέπω είναι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,8 χλμ μακρυά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλο και κάποια προχειρολύση θα βρεθεί...

καλα ναι στην χωρα της πατεντας ολα παιζουν.

@poulinos να σαι καλά για τις πληροφορίες.

Πάντως γενικά εδώ στην περιοχή τα πράγματα είναι παράξενα.Σε 3 φίλους μου,η οποίοι μένουν λιγότερο απο 500 μέτρα,όλοι τους πιάνουν 2mbps.Ο ένας δε,πριν έπιανε μεγαλύτερη ταχύτητα αλλά κάτι έγινε και έπεσε η ταχύτητα του..Ενω αναλογικά,αφού πλησιάζουν προς το καφάο,θα πρεπε να μπορούν να πιάσουν μεγαλύτερη ταχύτητα απο μένα.

Κάποτε στο adslgr υπήρχε αν θυμάμαι χάρτης με τα καφαο και είχε της περιοχής μου.Τώρα το πιο κοντινό που βλέπω είναι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,8 χλμ μακρυά...

αλλο το καφαο αλλο ο οτε.αλλο περιοχες που εχουν adsl απο το καφαο αλλο περιοχες που εχουν adsl απο τον οτε.8 Km μακρια δεν παιζει καν το adsl.αν ειναι 500 μετρα τοτε σιγουρα θα ειχαν 20 +.κατι αλλο πρεπει να παιζει.καφαο δεν ξηλωνουν ποτε απο τον οτε.τα αστικα κεντρα επισης δεν τα μεταφερουν ποτε .ακομα και αν κλεισει ο οτε το καταστημα κτλ κτλ τα καλωδια κτλ δεν πειραζονται.πχ οτε βαρης εδω στην αθηνα οτε λαγονησιου κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να δούμε ποτε θα βγάλουν και οι εναλλακτικοί ανακοίνωση για τιμές για την vdsl μετα και του οτε, αν και ειναι αρκετά νωρίς ακόμα αλλα τουλάχιστον φαίνεται οτι βαδίζουμε στην σωστή κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...