Προς το περιεχόμενο

Τοποθετηση πλακιδιων ..οδηγος?


Deargr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Stellavs είπε

Καλησπέρα!!! Θέλω να τοποθετησω πλακακια τοίχου στην κουζίνα και μου είπαν ότι πρέπει να κάνουν τρύπες στον τοίχο για να πιάσει η κόλλα φυσικά ζητάνε περισσότερα λεφτά από ότι είναι η τοποθέτηση αληθεύει η με κοροϊδεύουν? Θεωρώ ότι με μια καλή κολλα μπορώ να κάνω την δουλειά μου 

Ειναι βαμμενος ο τοιχος?Οταν δουλευα πλακακια (6 χρονια) σε βαμμενο τοιχο ή τριβαμε με γυαλοχαρτο για να φυγει η μπογια ή καναμε χτυπηματα με σκεπαρνι ( η με το κομπρεσερ αν ηταν μεγαλη επιφανεια) για να πιασει η κολλα,αλλιως δεν πιανει,θα πεσουν.Γυφτια να ζητανε περισσοτερα λεφτα,παρε αλλον μαστορα.Εσυ θες να τοποθετηθουν τα πλακακια,το πως θα γινει σωστα ειναι δουλεια του μαστορα,η τιμη για τοποθετηση ειναι στανταρ.

Ο φιλος μου που δουλευαμε μαζι,ποτε δεν ζητησε περισσοτερα λεφτα σε τετοιες περιπτωσεις.Πολλες φορες ηταν να περασουμε σε εξωτερικο τοιχο ο οποιος ηταν θεοστραβος.Καθομασταν και σοβατιζαμε για να αλφαδιασουμε τον τοιχο ωστε να βγει η δουλεια ολοσωστη.Η τιμη ιδια.Τι βλακειες ειναι αυτες,με τετοια πεινα στην οικοδομη?Ξαναλεω παρε αλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Stellavs είπε

Καλησπέρα!!! Θέλω να τοποθετησω πλακακια τοίχου στην κουζίνα και μου είπαν ότι πρέπει να κάνουν τρύπες στον τοίχο για να πιάσει η κόλλα φυσικά ζητάνε περισσότερα λεφτά από ότι είναι η τοποθέτηση αληθεύει η με κοροϊδεύουν? Θεωρώ ότι με μια καλή κολλα μπορώ να κάνω την δουλειά μου 

Δεν είναι θέμα τρυπήματος ή τριψίματος.Απλά σε ένα δάπεδο ή μπάνιο τα μέτρα είναι πολλά και οι τιμές χαμηλότερες γιατί βγαίνει το μεροκάματο με λιγότερα χρήματα ανά τετραγωνικό.

Στην κουζίνα συνήθως τα μέτρα είναι πολύ λίγα η δουλειά δυσκολότερη και έτσι ένας μάστορας θα σου ζητήσει περισσότερα χρήματα ανά τετραγωνικό για να βγάλει μεροκάματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δεν είναι θέμα τρυπήματος ή τριψίματος.Απλά σε ένα δάπεδο ή μπάνιο τα μέτρα είναι πολλά και οι τιμές χαμηλότερες γιατί βγαίνει το μεροκάματο με λιγότερα χρήματα ανά τετραγωνικό.

Στην κουζίνα συνήθως τα μέτρα είναι πολύ λίγα η δουλειά δυσκολότερη και έτσι ένας μάστορας θα σου ζητήσει περισσότερα χρήματα ανά τετραγωνικό για να βγάλει μεροκάματο.

Εγω δουλεψα 10 χρονια ηλεκτρολογος και 6 χρονια πλακακια,ξερω πως χρεωνει ενας μαστορας και ποτε βγαινει η δουλεια.Δεν παει με τα μετρα η τιμη(οσο πιο πολλα μετρα τοσο φθηνοτερα),παει με την πλευρα.Αλλη τιμη (χαμηλοτερη) εχει το δαπεδο,αλλη τιμη (υψηλοτερη) το δαπεδο σε ρομβο,αλλη το ορθιο,αλλη η κουζινα,αλλη το μπανιο.Η κουζινα γιατι ειναι δυσκολη?Απο τα πιο ευκολα ειναι η κουζινα.Για να ειμαι πιο ακριβης στην τοποθετηση πλακιδιων μεγαλυτερο ρολο παιζει η επιφανεια που θα τοποθετηθουν τα πλακακια,το ποσο επιπεδη ειναι.Το πιο δυσκολο ειναι ο ρομβος(το διαγωνιο) ή μαλλον χρονοβορο.Πολυ δυσκολο ειναι επισης (εμεις το αποφευγαμε οταν μπορουσαμε) τοποθετηση σε μωσαικο,ανοιγουν οι καρποι απο το πατημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες αλλά στις κουζίνες χρησιμοποιούν συνήθως πλακάκια μικρά 10χ10 και τα μέτρα τις περισότερες φορές δεν ξεπερνάνε τα 3-4.Μία μέρα δεν τελειώνει πρέπει να ξαναπάει  για στοκάρισμα,οπότε τι τιμή να σου πει τετραγωνικό όταν τον καλείς μόνο για πλακάκια κουζίνας όπως ο TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Όπως τα λες αλλά στις κουζίνες χρησιμοποιούν συνήθως πλακάκια μικρά 10χ10 και τα μέτρα τις περισότερες φορές δεν ξεπερνάνε τα 3-4.Μία μέρα δεν τελειώνει πρέπει να ξαναπάει  για στοκάρισμα,οπότε τι τιμή να σου πει τετραγωνικό όταν τον καλείς μόνο για πλακάκια κουζίνας όπως ο TS.

Εβαλα πλακακι σε κουζινα σχετικα μεγαλο (επιτηδες το ηθελα ετσι για να εχει οσο το δυνατο λιγοτερους αρμους γιατι εχω κακη εμπειρια με μαυρισματα λογω υγρασιας)30Χ50 και το εκανε την ιδια ημερα, σε λιγοτερο απο μια ωρα εβγαλε τα σταυρουδακια και περασε αρμους, βεβαια ηταν αστερι μαστορας που η μια μερια κρεμασε λιγο γιατι βιαστηκε, τα ξαναεφερε βεβαια,  αλλα μου φανηκε λογικο εαν δεν κανει μια κακοτεχνια δεν ειναι μαστορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα μοδα ειναι,εχουμε βαλει και ψιφιδα (κομματακια 3χ3 cm,ενταξει ηταν σε διχτυ αλλα αντε να αλφαδιασεις τετοια κομματακια) σε εναν καραγκιοζη ο οποιος δεν εδινε τα 200€ στον φιλο μου οπως ειχαν συμφωνησει,εκανε παζαρια.Και ειχε μια κουζινα 15 μετρα.Τα πλακακια ομως τα ειχε πληρωσει 300€ το τετραγωνικο.Τεσπα το 2015 που εφυγα απο την δουλεια,η μοδα ελεγε για μεγαλυτερα,15χ20 και τετοια.Εμεις αν προλαβαιναμε να τοποθετησουμε ολη την κουζινα,τα στοκαραμε την ιδια μερα.Η κολλα σε 2 ωρες στεγνωνει,αλλωστε δεν ειναι δαπεδο για να μην μπορεις να πατησεις.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για ένα τοίχο μπάνιου από τον οποίο ξεκολλάνε τα πλακάκια (όπου υπάρχει και η μπαταρία της μπανιέρας και η παροχή για πλυντήριο ρούχων), λιγότερο από 4 τετραγωνικά, ο μάστορας ζητάει 220€ για αφαίρεση και επανακόλληση των πλακιδίων (20*20)....με το χέρι βγαίνουν, δεν θέλει τροχούς κοκ.

κι ενώ αρχικά που είχε πει ότι χρειάζονται δύο μέρες (κόλληση  > αρμός) τώρα μου λέει σε μια μέρα θα γίνει η δουλειά με δύο εργάτες.

Φοβάμαι κακοτεχνία "άρπα-κόλλα", γιατί το τσιμέντο από τη πίσω πλευρά δεν φαίνεται πολύ σόϊ (δεν έχει υγρασία, αλλά ρωγμές κομμάτια μη κάλυψης κοκ).... πέρα από τη χρέωση που είναι υψηλή (8 μέχρι 15€ το μέτρο παίρνουν κανονικά) 

Να πάω σ' άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, definitio είπε

Για ένα τοίχο μπάνιου από τον οποίο ξεκολλάνε τα πλακάκια (όπου υπάρχει και η μπαταρία της μπανιέρας και η παροχή για πλυντήριο ρούχων), λιγότερο από 4 τετραγωνικά, ο μάστορας ζητάει 220€ για αφαίρεση και επανακόλληση των πλακιδίων (20*20)....με το χέρι βγαίνουν, δεν θέλει τροχούς κοκ.

κι ενώ αρχικά που είχε πει ότι χρειάζονται δύο μέρες (κόλληση  > αρμός) τώρα μου λέει σε μια μέρα θα γίνει η δουλειά με δύο εργάτες.

Φοβάμαι κακοτεχνία "άρπα-κόλλα", γιατί το τσιμέντο από τη πίσω πλευρά δεν φαίνεται πολύ σόϊ (δεν έχει υγρασία, αλλά ρωγμές κομμάτια μη κάλυψης κοκ).... πέρα από τη χρέωση που είναι υψηλή (8 μέχρι 15€ το μέτρο παίρνουν κανονικά) 

Να πάω σ' άλλον;

Ζητα και αλλες προσφορες. Εχω δει μεγαλες αποκλισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Από τη μια μού φαίνεται υψηλή η τιμή βάσει απαιτούμενων εργασιών, από την άλλη όταν η "ταρίφα" για εγκατάσταση νέας βρύσης είναι 40-50€ για 20-30 λεπτά δουλειάς ενός ατόμου, για 2 άτομα και πιο χρονοβόρα εργασία είναι αναμενόμενο να ανεβαίνει το κόστος.

Τί δουλειά θα μπορούσε όμως να κάνει κάποιος με 2 μεταπτυχιακά για να βγάζει 220€ σε λιγότερο από 8ωρο, δεν ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρηκα και με 100€ τελικά, αλλα και με 300€...ο,τι να'ναι...100€ / 220€ / 300€ για την ιδια δουλειά..

Οι δυο πιο ακριβοι με χρεώνουν 4 "μεροκάματα" (2 ατομα, σε μια μερα), ο αλλος με χρεωνει 2 και δουλεύει μονος του.

...θα ανησυχούσα για τα υλικά, αλλα σ'αυτή τη τιμη δεν με πειραζει να αγορασω εγω μια 25αρα συσκευασία ρητινουχας κολλας υψηλων αντοχων (isomat/durostick) και ρητινουχο ελαστικο αρμοστοκο για καμια επιπλεον 30€, να εχω το κεφαλι μου ήσυχο

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 7/10/2019 στις 8:49 ΜΜ, definitio είπε

Βρηκα και με 100€ τελικά, αλλα και με 300€...ο,τι να'ναι...100€ / 220€ / 300€ για την ιδια δουλειά..

Οι δυο πιο ακριβοι με χρεώνουν 4 "μεροκάματα" (2 ατομα, σε μια μερα), ο αλλος με χρεωνει 2 και δουλεύει μονος του.

...θα ανησυχούσα για τα υλικά, αλλα σ'αυτή τη τιμη δεν με πειραζει να αγορασω εγω μια 25αρα συσκευασία ρητινουχας κολλας υψηλων αντοχων (isomat/durostick) και ρητινουχο ελαστικο αρμοστοκο για καμια επιπλεον 30€, να εχω το κεφαλι μου ήσυχο

Τι έκανες τελικά; Παντως δε νομιζω πως αρκει το υλικό ακόμα και κορυφαία κολλα να πάρεις ξένη πχ kerakoll, sika και πολλες αλλες, αν πάει και σου κολήσει σε ακαταλληλο υποστρομα χωρις προεργασία, ή ρηξει εναν τονο νερο μεσα και άλλα πολλα .. εχω δει και με απλο τσιμεντο πλακακια σε μπάνιο απο το 1950 και ειναι σαν καινουργια ακομα χωρις αρμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να κάνω μια ερώτηση στα μάστορια?αντι κολλα πλακιδιων μπορώ να χρησιμοποιήσεις άσπρο τσιμέντο ?ο λόγος που νομίζω εγώ, ότι κολλάει ποιο υσχηρα  και ότι με το τσιμέντο μπορείς να γεμίσεις πιο πολύ σε τύχον  αποκλείσει επιπεδοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι,δαπεδο ή ορθια?Επισης για ποση επιφανεια μιλαμε?Για να κολλησεις πλακακια με τσιμεντο αδερφε,θα πρεπει να εισαι μαστορας με μπιχλιμπιδια μεγαλα.Οταν δοκιμασεις θα καταλαβεις τι εννοω.Τι εννοεις με τσιμεντο,κανονικα χαρμανι με αμμο ψιλη πχ ή μαρμαροσκονη αντι για αμμο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nik416 είπε

Να κάνω μια ερώτηση στα μάστορια?αντι κολλα πλακιδιων μπορώ να χρησιμοποιήσεις άσπρο τσιμέντο ?ο λόγος που νομίζω εγώ, ότι κολλάει ποιο υσχηρα  και ότι με το τσιμέντο μπορείς να γεμίσεις πιο πολύ σε τύχον  αποκλείσει επιπεδοτητας

Ούτε καν να το δοκιμάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...