Προς το περιεχόμενο

Τοποθετηση πλακιδιων ..οδηγος?


Deargr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, ZELDA είπε

νομίζω κατάλαβα , για ενα δωμάτιο 6 χ 3 τι διάσταση πλακάκι θα ταίριαζε για διαγώνια διάταξη ;

Εάν πρόκειται να τα βάλεις μόνος να πας στα κλασικά 33χ33 . Πιο μεγάλα θα χάσεις το μπούσουλα μόνο αν τα τοποθετήσει μάστορας.Επίσης όπως είπε ο ParhsG οποσδήποτε τσιμεντοκονία για αλφάδιασμα γιατί θα τα κάνεις θεόστραβα.Ακόμη και οι καλύτεροι μαστόροι ρίχνουν τσιμεντοκονία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας, ήρθε η ώρα να βάλω και εγω πλακάκια. Εχω κάνει διάφορα, ξυλουργικά, υδραυλικά, χρώματα, μόνο πλακάκια δεν έχω κάνει ποτέ.

Τα πλακάκια που μου αρέσουν είναι 30 x 60. γρανιτένια εξωτερικού χώρου. Θα τα βάλω σε μπαλκόνι με μωσαϊκό, διάστασης 9μ x 1.10. Η βροχή απο ερωτήσεις. 

1. Παράλληλα η κάθετα τα πλακάκια?

2. 3 mm απόσταση αρμών?  Λέω να χρησιμοποιήσω σφήνες, αντι για σταυρουδάκια, θα με βοηθήσουν πιο πολύ?

3. Πήρα κόφτη 600mm, αλλά μάλλον δεν κάνει ε? Το μπαλκόνι είναι παραλληλόγραμμο αλλά προφανώς όλο και κάποιο φάλτσο θα πρέπει να κόψω... 

4. Οταν περνάω με τη χτένα το υλικό, ακουμπάω μέχρι κάτω και μαζεύω υλικό, η απλά με γωνία 45 μοίρες το "χαιδεύω"?

5. Το μωσαικό το περνάω χαλαζία?

6. Αφού λογικά δε θα προλάβω να τελειώσω σε μιά μέρα, συνεχίζω τη άλλη μέρα κανονικά? Τι πρεπει μα προσέξω? 

7. Πόση πρέπει να είναι η κλίση σε mm/m? 2-3 mm ολικής κλίσης (υψηλότερο/χαμηλότερο  σημείο) φτάνουν? Πόσο πρέπει να είναι το πάχος της κόλλας minimum? Για να βάλω τους σπάγγους, μπαίνουν με καρφιά? Καρφώνονται σε μωσαϊκό?

8. Το μωσαικο σε κάποια σημεία μπορώ να το κατεβάσω 1-2 mm με διαμαντόδισκο τριβής πέτρας με τη σβούρα?

9. Πήρα διαμαντόδισκο για τη σβούρα 120 mm. Είναι δύσκολή η κοπή τους?

10. Μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε δύο τύπους του ίδιου πλακακίου, η μία έχει επάνω σαν ανάγλυφο σχέδιο. Αν και μου αρέσει το σχέδιο, θα με δυσκολέψει στην κοπή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα πρόσφατα πλακάκια στο μπαλκόνι και επειδή είναι παραγωνο το μπαλκόνι ο πλακατζης μου έκοψε τα πλακάκια και από τις 2 πλευρές με αποτέλεσμα να μην έχω ολόκληρα πλακάκια και απο την πλευρά του κουφωματος αλλά και από την πλευρά που είναι τα κάγκελα. Υποστηρίζει ότι έτσι έπρεπε να γίνει αλλά εμένα μου φαίνεται κουφό να έχω κομμένα πλακάκια και απο τις 2 πλευρές. Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει την γνώμη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/8/2020 στις 2:52 ΜΜ, alexopth είπε

Γεια σας, ήρθε η ώρα να βάλω και εγω πλακάκια. Εχω κάνει διάφορα, ξυλουργικά, υδραυλικά, χρώματα, μόνο πλακάκια δεν έχω κάνει ποτέ.

Τα πλακάκια που μου αρέσουν είναι 30 x 60. γρανιτένια εξωτερικού χώρου. Θα τα βάλω σε μπαλκόνι με μωσαϊκό, διάστασης 9μ x 1.10. Η βροχή απο ερωτήσεις. 

1. Παράλληλα η κάθετα τα πλακάκια?

2. 3 mm απόσταση αρμών?  Λέω να χρησιμοποιήσω σφήνες, αντι για σταυρουδάκια, θα με βοηθήσουν πιο πολύ?

3. Πήρα κόφτη 600mm, αλλά μάλλον δεν κάνει ε? Το μπαλκόνι είναι παραλληλόγραμμο αλλά προφανώς όλο και κάποιο φάλτσο θα πρέπει να κόψω... 

4. Οταν περνάω με τη χτένα το υλικό, ακουμπάω μέχρι κάτω και μαζεύω υλικό, η απλά με γωνία 45 μοίρες το "χαιδεύω"?

5. Το μωσαικό το περνάω χαλαζία?

6. Αφού λογικά δε θα προλάβω να τελειώσω σε μιά μέρα, συνεχίζω τη άλλη μέρα κανονικά? Τι πρεπει μα προσέξω? 

7. Πόση πρέπει να είναι η κλίση σε mm/m? 2-3 mm ολικής κλίσης (υψηλότερο/χαμηλότερο  σημείο) φτάνουν? Πόσο πρέπει να είναι το πάχος της κόλλας minimum? Για να βάλω τους σπάγγους, μπαίνουν με καρφιά? Καρφώνονται σε μωσαϊκό?

8. Το μωσαικο σε κάποια σημεία μπορώ να το κατεβάσω 1-2 mm με διαμαντόδισκο τριβής πέτρας με τη σβούρα?

9. Πήρα διαμαντόδισκο για τη σβούρα 120 mm. Είναι δύσκολή η κοπή τους?

10. Μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε δύο τύπους του ίδιου πλακακίου, η μία έχει επάνω σαν ανάγλυφο σχέδιο. Αν και μου αρέσει το σχέδιο, θα με δυσκολέψει στην κοπή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

1.Τα πλακάκια θα τα βλέπεις στο 30. Δηλαδή στο 1,10 θ βάλεις 3 και 1/2 πλακακι.

2.Εξωτερικος χώρος καλύτερα 4μμ. Οι σφήνες θα σε βοηθήσουν στην επιπέδωση.

3.Καλυτερα πάρε ένα τροχο και κόψε έτσι ,αν δεν μπορείς με κόφτη.

4. Παίρνεις μια "χτένα" 10αρα ή 8αρα όχι μικρότερη και χτενιζεις με κλίση 45μοιρων δυνατά όχι χαιδεμα προς μια κατεύθυνση,όχι γύρω γύρω σαν να παίζεις 

5.Οχι αν πάρεις οποιαδήποτε κόλλα με σήμανση C2TE S1.

6.Οπως κάθε φορά που κόλλας ένα πλακακι και προχωράς στο άλλο "κόβεις" την κόλλα που ξεχειλίζει με μια σπατουλιτσα μικρή με τετράγωνες ακμές ώστε να προχωρήσεις στο επόμενο . Έτσι όταν τελειώσεις το μεροκάματο δεν αφήνεις κόλλα να εξέχει .

7.Τις κλίσεις τις δίνεις με το υπόστρωμα όχι με την κόλλα . Το μωσαϊκό σου κατά 99% θα έχει ήδη κλίσεις ώστε να φεύγουν τα νερά .

8.Με τροχο αλλά όχι μεγάλα κομμάτια . είναι δύσκολο .

9.Γενικα ο μικρότερος δίσκος είναι και πιο εύκολος ,σιγά σιγά βέβαια στην αρχή .

10.Στην κοπή παίζει από τι είναι το πλακακι δηλ. Πορσελάνη, κεραμίδι (παλιά πλακάκια) μείγμα πάστα . Όπως επίσης και το ψήσιμο που έχουν .

Επεξ/σία από St3liosGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pkomninidis είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα πρόσφατα πλακάκια στο μπαλκόνι και επειδή είναι παραγωνο το μπαλκόνι ο πλακατζης μου έκοψε τα πλακάκια και από τις 2 πλευρές με αποτέλεσμα να μην έχω ολόκληρα πλακάκια και απο την πλευρά του κουφωματος αλλά και από την πλευρά που είναι τα κάγκελα. Υποστηρίζει ότι έτσι έπρεπε να γίνει αλλά εμένα μου φαίνεται κουφό να έχω κομμένα πλακάκια και απο τις 2 πλευρές. Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει την γνώμη του;

ανέβασε φώτο.

Βασικά θα έλεγα ότι θα ήταν λογικό τα πλακάκια να είναι προς την κατευθυνση του "δρόμου"

δηλαδή αν τόσο το σπίτι δεν είναι παράλληλο ούτε τα κάγκελα μπορεί να είναι λογικό

αν είναι κάτι τε΄τοιο δηλαδή:

image.png.6b45ef640e27897fcf12a18775cccf63.png

 

γενικά βέβαια θα περίμενα τα πλακάκια να είναι "πρόσωπο" με το σπίτι 

-

ένας άλλος λόγος για να κόψει τα πλακάκια ακαι από τις δύο πλευρές είναι αν το τελευταίο πλακάκι είναι πολύ λεπτό

αν πχ, ακόμα και παραλληλόγραμμο, να είναι το μπαλκόνι, αν είναι πχ 70 cm πχ και πας να βάλεις 33 cm πλακάκι

θα πρεπει να βάλεις (αν ξεχάσουμε για λιγο τον αρμό) 

33+33+4

το 4 είναι άσχημο να μπει

μπορεί να μπει καλύτερα

18.5+33+18.5

σελ 11+12 

https://www.isomat.gr/wp-content/uploads/2012/06/odigosgreek2007.pdf

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pkomninidis είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα πρόσφατα πλακάκια στο μπαλκόνι και επειδή είναι παραγωνο το μπαλκόνι ο πλακατζης μου έκοψε τα πλακάκια και από τις 2 πλευρές με αποτέλεσμα να μην έχω ολόκληρα πλακάκια και απο την πλευρά του κουφωματος αλλά και από την πλευρά που είναι τα κάγκελα. Υποστηρίζει ότι έτσι έπρεπε να γίνει αλλά εμένα μου φαίνεται κουφό να έχω κομμένα πλακάκια και απο τις 2 πλευρές. Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει την γνώμη του;

Δηλαδή από την μεριά του κουφώματος στο σημείο που είναι μεγαλύτερη η βεράντα δεν ξεκινάει πουθενά ολόκληρο πλακάκι;;

Λογικά προσπάθησε να σου βγάλει τα πλακάκια να φαίνονται τετράγωνα ώστε να μην στα βγάλει παραγωνα(τριγωνικά)και αυτά.

Επεξ/σία από St3liosGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pkomninidis είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα πρόσφατα πλακάκια στο μπαλκόνι και επειδή είναι παραγωνο το μπαλκόνι ο πλακατζης μου έκοψε τα πλακάκια και από τις 2 πλευρές με αποτέλεσμα να μην έχω ολόκληρα πλακάκια και απο την πλευρά του κουφωματος αλλά και από την πλευρά που είναι τα κάγκελα. Υποστηρίζει ότι έτσι έπρεπε να γίνει αλλά εμένα μου φαίνεται κουφό να έχω κομμένα πλακάκια και απο τις 2 πλευρές. Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει την γνώμη του;

Συνήθως βάζουμε ολόκληρο πλακάκι στη βιτρίνα δηλαδή εκεί που θα πέσει το μάτι αρχικά και κομμένο σε τυφλό σημείο ή σημείο που θα κοιτάξουμε όχι αρχικά αλλά μετά , σε μία μεγάλη επιφάνεια. Τώρα αν το μπαλκόνι ήταν πολύ στενό και παράγωνο συγχρόνως εκεί κοιτάζουμε  την καλύτερη λύση.Το να τα κόψει και από τις δύο πλευρές περισσότερο χρόνο και δουλειά θα κάνει για αυτό δεν νομίζω πως το έκανε επίτηδες.

Εμπειρικά μήπως είδε ότι έτσι θα ήταν καλύτερα στο μάτι;;

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://drive.google.com/file/d/1dSmu2zRylm76iEQeEyRHd5yPflMOfd5a/view?usp=drivesdk Ανεβάζω και φωτογραφία για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ. Απ'ότι κατάλαβα, έκρινε εμπειρικά ότι είναι καλύτερα να κόψει και από τις 2 πλευρές. Απλά με αυτόν τον τρόπο τονίζεται η "στραβότητα" του μπαλκονιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 ώρες πριν, DrLo είπε

ένας άλλος λόγος για να κόψει τα πλακάκια ακαι από τις δύο πλευρές είναι αν το τελευταίο πλακάκι είναι πολύ λεπτό

όπως βλέπω τη φωτό νομίζω είναι αυτή η περίπτωση που λέει ο DrLo οπότε σωστά στα έβαλε έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τοποθέτηση τεχνητής πέτρας σε βαμμενο τοίχο.

Πρέπει να ασταρώσω το τοιχο με καποιο χαλαζιακό αστάρι για να πιάσει η κολλα "πλακιδίων"; (θα αγοράσω κολλα ειδικη για πετρα).

Θελω να το προσπαθήσω, γιατι ψιλοπιάνουν τα χέρια μου κι εχω ολα τα εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα να κάνω μια ερωτήσει τα πλακάκια μπάνιου πέρα από εμφάνιση έχουν καμία διαφορά από τα κοινά πλακάκια? Βλέπω κάτι πλακάκια που λέει για πισίνες πέρα ότι δενου αρέσουν εμφανισιακά είναι και πανάκριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω μια βασική ερώτηση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Αποφάσισα να τοποθετήσω πλακάκια σε σπίτι που φτιάχνω και είναι σκέτο τσιμέντο κάτω. Οι τιμή που πήρα για 35 τετραγωνικά μου ακούστηκε λίγο εξωφρενική (1300 μόνο η εργασία). Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει λίγο; Κάνω έρευνα αλλά είπα να πάρω και την γνώμη του κοινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση . Πλακακια που έχουν βγει λογο ανακενησεις από πλάκα . Μπορούν να τοποθετηθούν πάλι?εάν καθαριστούν πολύ καλά από την πίσω πλευρά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...