Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

stavros88 προφανώς πρέπει να δεις το μοντέλο και να αναζητήσεις τεχνικά στοιχεία, τουλάχιστο της οικονομικής κλάσης που ανήκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω στο μηχάνημα δεν γράφει κατανάλωση;

Ίσως κατά προσέγγιση να μπορούσες να υπολογίσεις τι θα πληρώνεις.

Αν και για μερικές ώρες την ημέρα δεν νομίζω να τεθεί θέμα.

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πρόσφατα αγόρασα κλιματιστικο Mitsubishi inverter και κατα την εγκατάσταση ο τεχνικός διαπίστωσε οτι δεν εχει φρεον. Μου είπε οτι οτι πρώτη φορά του τύχαινε το συγκεκριμένο γεγονός. Να διευκρινίσω οτι το air condition ειναι ολοκαινουργιο.

Μηπως ξερεις κανενας που μπορεί να οφείλετε αυτό? Το μυαλό μου πάει μηπως ειναι επισκευασμένο ή ελαττωματικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα κλιματιστικο Mitsubishi inverter και κατα την εγκατάσταση ο τεχνικός διαπίστωσε οτι δεν εχει φρεον. Μου είπε οτι οτι πρώτη φορά του τύχαινε το συγκεκριμένο γεγονός. Να διευκρινίσω οτι το air condition ειναι ολοκαινουργιο.

Μηπως ξερεις κανενας που μπορεί να οφείλετε αυτό? Το μυαλό μου πάει μηπως ειναι επισκευασμένο ή ελαττωματικό...

 

 

 

Δυο περιπτωσεις παιζουν (με μεγαλυτερη πιθανοτητα στην δευτερη).

Ή για καποιον λογο ξεχασαν απο το εργοστασιο να βαλουν freon ή καποια διαρροη

υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Πήρα ένα Samsung από ηλεκτρονική της σειράς max με 18000btu ψύξη (κάπου 17000 και κάτι). Έχει κανείς samsung να μου πει τη γνώμη του?

 

Μια χαρά είναι. Έχω ένα κλάσης C, εδώ και 2 χρόνια δουλεύει ΤΖΑΜΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνει κανείς συντήρηση μόνος του;

Αύριο θα ψάξω για τα αντιμυκητιακά-αντιβακτριδιακά σπρέυ που ψεκάζονται στο μέσα και έξω μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να ζητήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνει κανείς συντήρηση μόνος του;

Αύριο θα ψάξω για τα αντιμυκητιακά-αντιβακτριδιακά σπρέυ που ψεκάζονται στο μέσα και έξω μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να ζητήσω.

 

Αν βρεις πουθενά πες' μου γιατί θέλω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα κλιματιστικο Mitsubishi inverter και κατα την εγκατάσταση ο τεχνικός διαπίστωσε οτι δεν εχει φρεον. Μου είπε οτι οτι πρώτη φορά του τύχαινε το συγκεκριμένο γεγονός. Να διευκρινίσω οτι το air condition ειναι ολοκαινουργιο.

Μηπως ξερεις κανενας που μπορεί να οφείλετε αυτό? Το μυαλό μου πάει μηπως ειναι επισκευασμένο ή ελαττωματικό...

 

Και τελικα τι εγινε; να φανταστω οτι σε χρεωσε κατι παραπανω ο ψυκτικος για να σου βαλει φρεον;

 

Μονο αν εχει διαρροη στο εξωτερικο στοιχειο θα εφυγε το φρεον' date=' και ισως ξαναφυγει αν του βαλεις.

 

Εγω θα το πηγαινα πισω για αντικατασταση

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικα τι εγινε; να φανταστω οτι σε χρεωσε κατι παραπανω ο ψυκτικος για να σου βαλει φρεον;

 

Μονο αν εχει διαρροη στο εξωτερικο στοιχειο θα εφυγε το φρεον, και ισως ξαναφυγει αν του βαλεις.

 

Εγω θα το πηγαινα πισω για αντικατασταση

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Ο τεχνικός που έκανε την εγκατάσταση μου προτεινε με μια χρέωση των 20 ευρώ να μου συμπληρώσει. Αρνηθηκα χωρίς δευτερη κουβέντα και τελικά συμπλήρωσε χωρίς χρέωση. Την επομενη μέρα όμως το έβαλα να λειτουργήσει και δεν ειχα ψύξη γιατι το είχε χάσει πάλι. Κάλεσα τον αντιπρόσωπο, τον ενημέρωσα και με παρέμπεψε στο εισαγωγέα. Μίλησα με το εισαγωγέα και μου έστειλε ένα τεχνικό του για να διαπιστώσει την διαρροή που είχε η εξωτερική μονάδα. Οντως ήρθε ο τεχνικός τους, είδε οτι δεν υπήρχε φρέον και μου πρότεινε να ανοιξει και να το κολλήσει. Του είπα δεν υπάρχει περίπτωση να γινει κατι τέτοιο γιατι εγω αγόρα καινούργιο που να λειτουργεί σωστά και όχι ελλατωματικό. Οποτε πηρα τον προιστάμενο του και του λέω:

 

Ως καταναλωτής, σύμφωνα με το αρθρο 540 του αστικού κώδικα, απαιτώ

την επιστροφή του χρηματικού αντιτιμου που έχω καταβάλει

ή

την αντικατάσταση του

 

Διαλέγεται και παιρνεται.

 

Τελικά μου φέρανε ένα άλλο ,καινούργιο εννοείται και δουλεύει άψογα

 

παραθέτω το παρακάτω link που έχει το νομο για να μην μας περνανε για μακακες

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=fileinfo&id=5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ήρθε ο τεχνικός τους, είδε οτι δεν υπήρχε φρέον και μου πρότεινε να ανοιξει και να το κολλήσει. Του είπα δεν υπάρχει περίπτωση να γινει κατι τέτοιο

 

Και πολυ καλα εκανες,

γιατι παπαρια κολημα θα του εκανε, του χρονου παλι θα εχανε το φρεον και εσυ θα εμενες χωρις κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θόυρυβο κάνει? Πόσο btu έχεις? με τα φίλτρα τι γίνεται?

 

18.000 btu, Θόρυβος ανεκτός (είμαι αρκετά περίεργος με το θόρυβο), και τα φίλτρα έχει το συμβατικό, ένα άνθρακα το οποίο πρέπει να αλλάζετε (θα το πετάξω σε λίγο καιρό), και ένα αντιικό το οποίο πλένεται σαν το συμβατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...