Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Κάθε πότε θα πρέπει να καθαρίζουμε τα φίλτρα; Παίζει διαφορά σε θέρμανση - ψύξη; 

Προσωπικά τα κάνω κάθε 2 εβδομάδες. Πάντα έχουν σκόνη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πεντελη -2 και 91% υγρασια

το asyg 1 defrost καθε 40-50 λεπτα... δεν ανταποκρινεται καλα σε extreme καταστασεις και 99% ειναι αυτο που λεει και ο @liakjim οτι εχει πολυ μικρη εξωτερικη μοναδα αλλα και το οτι ειναι full εκτεθειμενο σε αερα - βροχη. το καλο ειναι οτι λογω της μεγαλης ροης αερα ζεσταινει το σαλονι σε 20-25 λεπτα και μετα χανει 1-2 βαθμους θερμοκρασια κατα την διαρκεια που κανει defrost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, apostolisep3 said:

Πεντελη -2 και 91% υγρασια

Φαντάζομαι "κοντά" στο 414, γιατί ο σταθμός του αστεροσκοπείου δεν έχει δείξει κάτω από +0.5 προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Πεντελη -2 και 91% υγρασια

το asyg 1 defrost καθε 40-50 λεπτα... δεν ανταποκρινεται καλα σε extreme καταστασεις και 99% ειναι αυτο που λεει και ο @liakjim οτι εχει πολυ μικρη εξωτερικη μοναδα αλλα και το οτι ειναι full εκτεθειμενο σε αερα - βροχη. το καλο ειναι οτι λογω της μεγαλης ροης αερα ζεσταινει το σαλονι σε 20-25 λεπτα και μετα χανει 1-2 βαθμους θερμοκρασια κατα την διαρκεια που κανει defrost.

Και από κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Φαντάζομαι "κοντά" στο 414, γιατί ο σταθμός του αστεροσκοπείου δεν έχει δείξει κάτω από +0.5 προς το παρόν.

λιγο ποιο πανω απο την πλατεια της παλιας πεντελης 

2 λεπτά πριν, argitt είπε

Και από κατανάλωση;

δεν μπορω να σου πω γιατι ο sonoff πεθανε και περιμενω αλλο απο bangood 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χρονικό διάστημα που κάνει defrost ένα κλιματιστικό, τι κατανάλωση έχει; Στο περίπου.. (Δουλεύει δυνατά ο συμπιεστής?)

Εγώ ακόμα defrost δεν έχω δει.. Αν έχει δει κανείς defrost με Shorai,(έτσι πληροφοριακά) ανάβει κάποιο λαμπάκι,αναβοσβηνει το led?

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Το χρονικό διάστημα που κάνει defrost ένα κλιματιστικό, τι κατανάλωση έχει;

Εγώ ακόμα defrost δεν έχω δει.. Αν έχει δει κανείς defrost με Shorai,(έτσι πληροφοριακά) ανάβει κάποιο λαμπάκι,αναβοσβηνει το led?

σε τι συνθηκες δουλευει το shorai? θερμοκρασια περιοχης? υγρασια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο έξω από Θεσσαλονίκη, θερμόκρασιες περίπου -2,-3 πιο χαμηλές από θερμόκρασιες Θεσσαλονίκης.. Συνέχεια ανοιχτό στους 22C-23C ,προχθές που ξύπνησα πρωί (μάλλον με ξύπνησε ένα μικρό αγγελάκι που είναι μέσα στο σπίτι) έξω είχε -3 και περίπου 80% υγρασία.. και λέω να η ευκαιρία.. γκαζωσα το shorai.. καμία ώρα να παίξει δυνατά..defrost τίποτα..  δεν έχω δει ακόμα.. (από πέρσι τον Φεβρουάριο που το εγκατέστησα)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, matkatis είπε

Παιδιά καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους . Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο θέμα  αν και το διαβάζω πολύ καιρό . Θα ήθελα να ενημερώσω ότι πριν από λίγο ο Κωτσόβολος έβαλε το Shorai premium 24άρι σε καθεστώς ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΑΖΑΡΙ και με 36 άτοκες δόσεις χωρίς κάρτα. Εγώ το πήγα μέχρι 1179€  από 1499, δηλαδή 320€ κάτω και με 36 άτοκες και δωρεάν εγκατάσταση . Πιστεύω ότι είναι πολύ ΄καλή προσφορά για όποιον θέλει ένα τετοιο μηχάνημα για το οποίο έχουν ακουστεί τόσο καλά λόγια από τα παιδιά που το έχουν αγοράσει .

Πολύ καλή προσφορά η τιμη 20€ κατω απο Black friday  δεν εχει δωροεπιαγη ανακυκλωσης αλλά εχει εως 36 ατοκες δοσεις και χωρίς καρτα

Θα βάλω κατω τα οικονομικά μου αν βαινω θα κανω παραγγελία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Λίγο έξω από Θεσσαλονίκη, θερμόκρασιες περίπου -2,-3 πιο χαμηλές από θερμόκρασιες Θεσσαλονίκης.. Συνέχεια ανοιχτό στους 22C-23C ,προχθές που ξύπνησα πρωί (μάλλον με ξύπνησε ένα μικρό αγγελάκι που είναι μέσα στο σπίτι) έξω είχε -3 και περίπου 80% υγρασία.. και λέω να η ευκαιρία.. γκαζωσα το shorai.. καμία ώρα να παίξει δυνατά..defrost τίποτα..  δεν έχω δει ακόμα.. (από πέρσι τον Φεβρουάριο που το εγκατέστησα)

οποτε ακομα ποιο hard συνθηκες απο τις δικες μας εδω και το shorai δεν καταλαβαινει τπτ... κατι μου λεει οτι το asyg θα παει για το υπολοιπο σπιτι και στο σαλονι θα μπει shorai, εκτος και αν τα συνεχομενα defrost γινονται εξαιτιας αλλου παραγοντα π.χ κακης εγκαταστασης η κατι αλλο που μου διαφευγει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

οποτε ακομα ποιο hard συνθηκες απο τις δικες μας εδω και το shorai δεν καταλαβαινει τπτ... κατι μου λεει οτι το asyg θα παει για το υπολοιπο σπιτι και στο σαλονι θα μπει shorai, εκτος και αν τα συνεχομενα defrost γινονται εξαιτιας αλλου παραγοντα π.χ κακης εγκαταστασης η κατι αλλο που μου διαφευγει... 

Ότι και να σου πω είναι ψέματα.. δεν ξέρω πώς θα συμπεριφερθεί σε σενα.. να προσθέσω επισης ότι το μηχάνημα από την μεριά που είναι ο συμπιεστής το χτυπάει βοριάς.

Μια φορά πέρσι στην κακοκαιρία Ωκεανίς,είχα δει μπόλικο πάγο έξω στην μονάδα.. και ως δια μαγείας σε 1 λεπτό εξαφανίστηκε χωρίς να σταματήσει η εσωτερική μοναδα..(ακόμα το θυμάμαι και μου κάνει εντύπωση)

και ακόμα περιμένω από κάποιον με shorai(τόσοι βάλαν τώρα τελευταία στο forum) να μου πει τι ένδειξη εμφανιζει όταν κάνει defrost.. 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

Πεντελη -2 και 91% υγρασια

το asyg 1 defrost καθε 40-50 λεπτα... δεν ανταποκρινεται καλα σε extreme καταστασεις και 99% ειναι αυτο που λεει και ο @liakjim οτι εχει πολυ μικρη εξωτερικη μοναδα αλλα και το οτι ειναι full εκτεθειμενο σε αερα - βροχη. το καλο ειναι οτι λογω της μεγαλης ροης αερα ζεσταινει το σαλονι σε 20-25 λεπτα και μετα χανει 1-2 βαθμους θερμοκρασια κατα την διαρκεια που κανει defrost.

Ήδη από το καλοκαίρι που ρωταγες σε προέτρεψα για την περιοχή σου να έβαζες κάτι σε πιο heavy duty όπως πχ Mitsubishi

Εδώ τα πράγματα είναι πολύ πιο ευνοϊκά από σένα. Όλο το βράδυ δεν έπεσε κάτω από τους  5 και γενικά όχι μόνο δεν είχα ούτε ένα defrost αλλά και το κλιματιστικό δούλευε εξαιρετικά ξεκούραστα με 20 ζήτηση όμως. Έπιασε τα ελάχιστα ονομαστικά :

Screenshot_2020-01-05-21-25-20-585_com_tuya.smartlife.jpg.76e419d36cb48220c53f0e4b201d2163.jpg

Τι να πω, αφού έχεις καλοριφέρ, όταν βλέπεις ότι ζοριζεται μπορείς να το ξεκουράζεις στα κρύα ή να χαμηλώνεις τη ζήτηση πχ 21-22 αντί για 24 που το έχεις.

Το shorai δεν ξέρω αν κάνει κόλπο πχ στέλνω λίγο ζεστό φρεον έξω παράλληλα με μέσα (δεν το έχουμε αποδείξει) ή απλά δουλεύει επίσης ξεκούραστα μιας και είναι σε χώρο με μικρές απώλειες.

54 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το χρονικό διάστημα που κάνει defrost ένα κλιματιστικό, τι κατανάλωση έχει; Στο περίπου.. (Δουλεύει δυνατά ο συμπιεστής?)

Περίπου 900W.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήδη από το καλοκαίρι που ρωταγες σε προέτρεψα για την περιοχή σου να έβαζες κάτι σε πιο heavy duty όπως πχ Mitsubishi

Εδώ τα πράγματα είναι πολύ πιο ευνοϊκά από σένα. Όλο το βράδυ δεν έπεσε κάτω από τους  5 και γενικά όχι μόνο δεν είχα ούτε ένα defrost αλλά και το κλιματιστικό δούλευε εξαιρετικά ξεκούραστα με 20 ζήτηση όμως. Έπιασε τα ελάχιστα ονομαστικά :

Screenshot_2020-01-05-21-25-20-585_com_tuya.smartlife.jpg.76e419d36cb48220c53f0e4b201d2163.jpg

Τι να πω, αφού έχεις καλοριφέρ, όταν βλέπεις ότι ζοριζεται μπορείς να το ξεκουράζεις στα κρύα ή να χαμηλώνεις τη ζήτηση πχ 21-22 αντί για 24 που το έχεις.

Το shorai δεν ξέρω αν κάνει κόλπο πχ στέλνω λίγο ζεστό φρεον έξω παράλληλα με μέσα (δεν το έχουμε αποδείξει) ή απλά δουλεύει επίσης ξεκούραστα μιας και είναι σε χώρο με μικρές απώλειες.

Το σκέφτομαι να βάλω κάτι μεγαλύτερο στο σαλόνι σε θέμα εξωτερικης μονάδας αλλά δεν ξέρω λόγω τοποθεσίας μήπως ότι και να βάλω συμπεριφερεται ανάλογα με το fujitsu η απλά αν βάλω τέντες να κόβει τον αέρα μειώσω και τα defrost 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Το σκέφτομαι να βάλω κάτι μεγαλύτερο στο σαλόνι σε θέμα εξωτερικης μονάδας αλλά δεν ξέρω λόγω τοποθεσίας μήπως ότι και να βάλω συμπεριφερεται ανάλογα με το fujitsu η απλά αν βάλω τέντες να κόβει τον αέρα μειώσω και τα defrost 

Ε όχι και να βάλεις τέντες για να κλιματιστικό.

Εγώ είχα στείλει email πέρυσι στη fgeurope . Βέβαια ήταν πολύ βαρύς χειμώνας, είχε χιονίσει μέχρι τη θάλασσα και είχε μέχρι -5.

Είχαν στείλει τεχνικό, το μέτρησαν, όλα φυσιολογικά.

Η επίσημη απάντηση λοιπόν ήταν ότι είναι φυσιολογικό.

Η αλήθεια είναι ότι είναι μιας και το κλιματιστικό όντως πιάνει πάγο.

Τώρα, αν είναι πιο ευπαθές ή αν ότι και να είχα ή είχες, θα ήταν διαφορετικά, ειλικρινά δεν ξέρω.

Προσωπικά, από τις όποιες σπουδές έχω, θεωρώ ότι απλά το μηχάνημα έχει προσανατολισμό για τους μέγιστους βαθμούς απόδοσης αλλά και απόδοση γενικά. Να φανταστείς το 24αρι shorai έχει στους 0C 5.6KW capacity όταν το ASYG24KLCA έχει πάνω από 8. Η διαφορά είναι απλά χαωτικη. Το 18αρι shorai 4.2. Το μισό σχεδόν. Δεν μπορούμε να την καμία να το συγκρίνουμε με των παιδιών. Ούτε το 24αρι Mitsubishi δεν πιάνει το capacity του Fujitsu... θα σηκώσω τους πίνακες κάποια στιγμή.

Το τίμημα είναι η ευπάθεια στον πάγο. Αν υπάρχει και ευπάθεια δηλαδή μιας και όπως είπα είναι άλλα μηχανήματα τελείως.

Σηκώνω και την σελίδα με το defrost όπου μπορείς να δεις αν είσαι εντός του φακέλου χρήσης.

ASYG_AOYG18-24KL_Defr.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, liakjim said:

Fujitsu πιο αποδοτικό , κάνει θόρυβο.

Toshiba, πιο ήσυχο, μεγαλύτερη εγγύηση, περισσότερα χαρακτηριστικά.

Τώρα που είναι στα ίδια λεφτά, πιο καλό deal θεωρώ ότι είναι το Toshiba.

Εκτός αν θα δουλέψει κ ψύξη, οπότε μακράν το Fujitsu που είναι σαφώς πιο αποδοτικό.

Εγώ που θέλω κυρίως ψύξη , αλλά αν έχει και θέρμανση δε με χαλάει , έχω όμως αέριο για να με καλύψει σε αυτό το θέμα .

να προτιμήσω σοραι η Φούτζι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...