Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το 18αρι ετσι?

Αααα νόμιζα 9αρι.

7 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Δλδ έχω κάψει 9kwh μόνο από τα ντεφροστ????? 

Έτσι θυμάμαι από πέρυσι. Φέτος δεν έχω δει defrost όσο είμαι ξύπνιος. Θα εκβιασω ένα να σιγουρευτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αααα νόμιζα 9αρι.

Εχω ενα 9αρι Sharp στην κρεβατοκαμαρα που βλεπεις κατω δεξια στην κατοψη κι εχει βαλει τα κλαματα τωρα που μιλαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αααα νόμιζα 9αρι.

Έτσι θυμάμαι από πέρυσι. Φέτος δεν έχω δει defrost όσο είμαι ξύπνιος. Θα εκβιασω ένα να σιγουρευτώ.

Καταναλώνει 900watt σε 15 λεπτά που κάνει ένα defrost? Η 900watt/h άρα περίπου 225watt αν υποθέσουμε ότι κρατάει 15 λεπτα

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Θέλει 900watt σε 15 λεπτά που κάνει ένα defrost? Η 900watt/h άρα περίπου 225watt αν υποθέσουμε ότι κρατάει 15 λεπτα

Όχι, η ίδια η διαδικασία γίνεται με 900watts.

Αλλά επαναλαμβάνω, αυτό θυμάμαι από πέρυσι. Θα πρέπει να το ξαναδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aligato1000 είπε

Η εσωτερικη μοναδα λεει Heating capacity 5832 watt to αιρψονδιτιον ειναι 18000BTU toyotomi 8 ετιας

σωστα 😉

sorry άλλα κάπου μπερδεύεις την κατανάλωση του μηχανήματος με την απόδοση.

Εαν έχεις Heating capacity 5832w και εχεις scop5.7(παράδειγμα) η κατανάλωση σου είναι 1700w ,άλλα για να βγάλεις την απόδοση πρέπει να δεις τα σχεδιαγράμματα του μηχανήματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ δεν είπα ότι θα σε καλύψει είπα ότι ο πίνακας που ανέβασες ήταν για όλο το σπιτι , για το δωμάτιο θες ένα 16αρι βάσει watt

Anyway η επομενη κινηση ειναι να φυγει το sharp απο την κρεβατοκαμαρα και να παει στην κουζινα και στη θεση του να μπει ενα 18αρι για να πιασει και το μπανιο απεναντι.

62889894_ac.jpg.d4f28ae3f05563253f5a672af532fb36.jpg

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Anyway η επομενη κινηση ειναι να φυγει το sharp απο την κρεβατοκαμαρα και να παει στην κουζινα και στη θεση του να μπει ενα 18αρι για να πιασει και το μπανιο απεναντι.62889894_ac.jpg.d4f28ae3f05563253f5a672af532fb36.jpg

Ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ναι 

Προτασεις για 18αρι? Εχω το ATXM50N στο σαλονι το οποιο σπερνει αλλα δεν γινεται να ξαναδωσω πανω απο 1000αρικο για κλιματιστικο.
Εχει δει κανεις τιμη πουθενα απο το Fujitsu KMTA ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Προτασεις για 18αρι? Εχω το ATXM50N στο σαλονι το οποιο σπερνει αλλα δεν γινεται να ξαναδωσω πανω απο 1000αρικο για κλιματιστικο.
Εχει δει κανεις τιμη πουθενα απο το Fujitsu KMTA ?

Δυστυχώς αφού το θες για κρεβατοκάμαρα θα σου πρότεινα το shorai το απλό που έχω στο σαλόνι μου , απλά δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει το.εχω στους 21 με.τον ανεμιστηρα στο τέρμα και γυρνάω να δω αν είναι το.λαμπακι αναμμένο για να.δω αν δουλεύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή το Toyo 18αρι με εξωτερική 5° C, ζήτηση 23° C και εσωτερική 21,5-22 Καταναλώνει 1536W. Τις τελευταίες μέρες δε που ζορισε ο καιρός καίει καθημερινά 18.3kwh. Καλα για να πιάσει 23 δε το βλέπω η πρέπει να του ζητήσω τουλάχιστον 26. 

Παρεμπιπτόντως στο 23 το έβαλα για να μου δώσει 21 που ήθελα.

 Με λούζει κρύος ιδρώτας. :)

βλέπω τις προσφορές κότσο και σκέφτομαι να αλλάξω το TOYO18 με shorai 24. 

ιδανικά θα ήθελα το Fujitsu's το KMTA αλλά δε παίζει σε προσφορά. 

να σημειώσω πως είναι κυρια θέρμανση ο κλιματισμός κ καίει 24/7 και δε θέλω η θερμοκρασία να πέφτει κάτω από 20, ο,τι και να γίνεται  έξω. Χώρος ενιαιος 50τμ σίγουρα, ύψος τυπικο, η μια πλευρά βορινη με μπαλκονόπορτα και μεγαλο παραθυρο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται τον χώρο. Το 9άρι daikin τα 17τμ τα έχει για πρωινό. Με 2C εξωτερική "ζορίστηκε" λίγο μιας και από 160w πήγε στα 180....

Φαντάζομαι ότι θα ήταν άνετο ακόμα και σε 25τμ. Με τις δικές μου απώλειες πάντα . Που δεν έχω και σπουδαίες μονώσεις, όχι και τίποτα βέβαια ( 3άρι dow σε 2πλό τούβλο και αλουμίνια με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή, εκτεθειμένο σε βοριά, ανατολικό)

Τα περισσότερα κτίρια εντός Αθήνας είναι αμόνωτα . Εξαρτάται το χώρο όπως είπες . Προσωπικά έχω ένα γενικό μπακαλίστικο μπούσουλα  για τυπικές αμόνωτες κατοικίες . 9 άρι μεχρι 15 τ.μ . Απο 15 μέχρι 25 τ.μ δωδεκάρι. Κοντά  στα 25 τ.μ παίζεται αν πρέπει να πάει σε μεγαλύτερο . Μέχρι 35 τ.μ 18 άρι κτλ .  Επίσης συνήθως προτρέπω για ένα κλικ μεγαλύτερο σε απόδοση για να είναι Safe επιλογή  ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις όπως σαλονοκουζίνα ή παλιά κουφώματα με χάλια αεροστεγανότητα . 
Κοινώς το μακρύ και το κοντό μας λέμε όλοι . Χωρίς μελέτη πας στα τυφλά , καθαρά εμπειρικά και με ρίσκο . Αλλά δε γίνεται διαφορετικά . Κανένας δεν δέχεται να πληρώσει για μελέτη και το
99.9 % τελικά αγοράζει κλιματιστικό με εκτιμήσεις είτε απο online tools ή ότι του πούμε εμείς ή ο πιο έμπειρος ψυκτικός.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haier tundra 18 δουλευει συνεχομενα με ταχυτητα φαν max σε ενιαιο χωρο 60τμ μετρια μονωση περιπου με επιθυμητη 21 ειχα προχθες με εξωτερικη 7 συνολικη καταναλωση για το 24ωρο 15kw..δηλαδη μεση καταναλωση 625w..Νομιζω πολυ καλα! Ακομη ομως κι αν ανεβασω την επιθυμητη στο 22 τοτε δεν την πιανει με τετοια κρυα και ζοριζεται..Αναγκαστικα κλεινουμε την πορτα της κουζινας και μπηκε εκει ενας θερμοπομπος για οταν εχουμε δουλεια ..

Σημερα  (απο χθες βραδυ δηλαδη) που αρχισε το πολυ κρυο με εξωτερικη στους 5-2 βαθμους περιπου ανεβηκε η καταναλωση στα 18kw βλεπω τωρα. Ειχα ενα defrost το πρωτο που καταλαβα οσο ημουν σπιτι κρατησε 10 λεπτα εκει εκαιγε 1000w μεχρι να τελειωσει !!μαλλον για τετοιες συνθηκες να ηθελα 24αρι η αληθεια ειναι αλλα δεν πειραζει,ποσες παγωνιες θα κανει; Παντως μεγαλο πραγμα να μην κλεινει το κλιματιστικο, εχει μικροτερη μεση καταναλωση με καλυτερη θερμικη ανεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή το Toyo 18αρι με εξωτερική 5° C, ζήτηση 23° C και εσωτερική 21,5-22 Καταναλώνει 1536W. Τις τελευταίες μέρες δε που ζορισε ο καιρός καίει καθημερινά 18.3kwh. Καλα για να πιάσει 23 δε το βλέπω η πρέπει να του ζητήσω τουλάχιστον 26. 

Παρεμπιπτόντως στο 23 το έβαλα για να μου δώσει 21 που ήθελα.

 Με λούζει κρύος ιδρώτας. :)

βλέπω τις προσφορές κότσο και σκέφτομαι να αλλάξω το TOYO18 με shorai 24. 

ιδανικά θα ήθελα το Fujitsu's το KMTA αλλά δε παίζει σε προσφορά. 

να σημειώσω πως είναι κυρια θέρμανση ο κλιματισμός κ καίει 24/7 και δε θέλω η θερμοκρασία να πέφτει κάτω από 20, ο,τι και να γίνεται  έξω. Χώρος ενιαιος 50τμ σίγουρα, ύψος τυπικο, η μια πλευρά βορινη με μπαλκονόπορτα και μεγαλο παραθυρο.

Ποιο toyotomi έχεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή το Toyo 18αρι με εξωτερική 5° C, ζήτηση 23° C και εσωτερική 21,5-22 Καταναλώνει 1536W. Τις τελευταίες μέρες δε που ζορισε ο καιρός καίει καθημερινά 18.3kwh. Καλα για να πιάσει 23 δε το βλέπω η πρέπει να του ζητήσω τουλάχιστον 26. 

Παρεμπιπτόντως στο 23 το έβαλα για να μου δώσει 21 που ήθελα.

 Με λούζει κρύος ιδρώτας. :)

βλέπω τις προσφορές κότσο και σκέφτομαι να αλλάξω το TOYO18 με shorai 24. 

ιδανικά θα ήθελα το Fujitsu's το KMTA αλλά δε παίζει σε προσφορά. 

να σημειώσω πως είναι κυρια θέρμανση ο κλιματισμός κ καίει 24/7 και δε θέλω η θερμοκρασία να πέφτει κάτω από 20, ο,τι και να γίνεται  έξω. Χώρος ενιαιος 50τμ σίγουρα, ύψος τυπικο, η μια πλευρά βορινη με μπαλκονόπορτα και μεγαλο παραθυρο.

To τελευταιο 24ωρο ποσο εκαψε?

7 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τα περισσότερα κτίρια εντός Αθήνας είναι αμόνωτα . Εξαρτάται το χώρο όπως είπες . Προσωπικά έχω ένα γενικό μπακαλίστικο μπούσουλα  για τυπικές αμόνωτες κατοικίες . 9 άρι μεχρι 15 τ.μ . Απο 15 μέχρι 25 τ.μ δωδεκάρι. Κοντά  στα 25 τ.μ παίζεται αν πρέπει να πάει σε μεγαλύτερο . Μέχρι 35 τ.μ 18 άρι κτλ .  Επίσης συνήθως προτρέπω για ένα κλικ μεγαλύτερο σε απόδοση για να είναι Safe επιλογή  ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις όπως σαλονοκουζίνα ή παλιά κουφώματα με χάλια αεροστεγανότητα . 
Κοινώς το μακρύ και το κοντό μας λέμε όλοι . Χωρίς μελέτη πας στα τυφλά , καθαρά εμπειρικά και με ρίσκο . Αλλά δε γίνεται διαφορετικά . Κανένας δεν δέχεται να πληρώσει για μελέτη και το
99.9 % τελικά αγοράζει κλιματιστικό με εκτιμήσεις είτε απο online tools ή ότι του πούμε εμείς ή ο πιο έμπειρος ψυκτικός.  

Στα αμονωτα παιζει μεγαλο ρολο αν εχει απο πανω αλλη κατοικια η οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...