Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 90% υγρασία, είναι τόσο υψηλά επίπεδα που ακόμα και κλιματιστικό να λειτουργείς θα παγώνεις.

 

Θέλει και αφυγραντήρα και κλιματιστικό μαζί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ψάχνω ένα μικρό κλιματιστικό για δωμάτιο με budget 300€.Υπάρχει κάποια προσφορά με δωρεάν εγκατάσταση; Δεν ενδιαφέρομαι για κάποια φίρμα. Τίποτα σε στυλ praktiker κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ένα μικρό κλιματιστικό για δωμάτιο με budget 300€.Υπάρχει κάποια προσφορά με δωρεάν εγκατάσταση; Δεν ενδιαφέρομαι για κάποια φίρμα. Τίποτα σε στυλ praktiker κλπ

300 ευρώ κλιματιστικό και δωρεάν εγκατάσταση... εξαιρετικά δύσκολο ! Επίσης στα 300 ευρώ δύσκολα να πάρεις καλό μηχάνημα και ίσως αξιόπιστο . Πρέπει να ανεβάσεις το budget σου .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μια ερώτηση στο άλλο θέμα με τους εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης αλλά δε το βλέπω και τόσο ενεργό οπότε το ποστάρω κι εδώ μπας και πάρω καμία απάντηση. :P

 

http://www.insomnia.gr/topic/207497-εναλλακτικοί-τρόποι-θερμανσησ/?p=55268605

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μια ερώτηση στο άλλο θέμα με τους εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης αλλά δε το βλέπω και τόσο ενεργό οπότε το ποστάρω κι εδώ μπας και πάρω καμία απάντηση. :P

 

http://www.insomnia.gr/topic/207497-εναλλακτικοί-τρόποι-θερμανσησ/?p=55268605

Το να θερμάνεις μια γκαρσονιέρα σωστά με μόνο ένα κλιματιστικό ξέχασε το κατά 99% δεν γίνεται. Με 2 ναι . Ή παίρνεις τώρα ένα και αργότερα άλλο ένα . Βέβαια εμπειρικά στο λέω  έχοντας στο νου μου μια τυπική διαμόρφωση χώρου . 

Σαφώς και συμφέρει με τεράστια διαφορά να χρησιμοποιείς AC για θέρμανση σε σχέση με το πετρέλαιο ή το φυσικό αέριο .

Δεν το συζητάμε . Είναι επένδυση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ένα μικρό κλιματιστικό για δωμάτιο με budget 300€.Υπάρχει κάποια προσφορά με δωρεάν εγκατάσταση; Δεν ενδιαφέρομαι για κάποια φίρμα. Τίποτα σε στυλ praktiker κλπ

Ρωτα για αυτό http://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-haier-tundra-9000btu-inverter-71604 με επώνυμο με συμπιεστη Ηitachi

πριν το 10ημερο εκπτωσεων επαιζε με δωρεαν εγκατασταση σε ορισμενα καταστηματα.Πιθανον υπολοιπα ή έχει προσφορες και αλλα κλιματιστικα καθε καταστημα, κυριως Σαββατο .Αντιστοιχα μπορει να γίνεται και στο άλλο τεχνικο πολυκαταστημα λογω ανταγωνισμου

Έχω κάνει μια ερώτηση στο άλλο θέμα με τους εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης αλλά δε το βλέπω και τόσο ενεργό οπότε το ποστάρω κι εδώ μπας και πάρω καμία απάντηση. http://www.insomnia.gr/topic/207497-εναλλακτικοί-τρόποι-θερμανσησ/?p=55268605

Ρωτησε σε καταστημα κλιματισμου ή σχετικά με θερμανση, να δουν τον χώρο σου ,μια αποψη επιτόπου και ρωτας και αλλου για επιβεβαιωση .Μπορει να σου πουν κάποιον συνδιασμο που να συμφερει καλυτερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να θερμάνεις μια γκαρσονιέρα σωστά με μόνο ένα κλιματιστικό ξέχασε το κατά 99% δεν γίνεται. Με 2 ναι . Ή παίρνεις τώρα ένα και αργότερα άλλο ένα . Βέβαια εμπειρικά στο λέω  έχοντας στο νου μου μια τυπική διαμόρφωση χώρου . 

Σαφώς και συμφέρει με τεράστια διαφορά να χρησιμοποιείς AC για θέρμανση σε σχέση με το πετρέλαιο ή το φυσικό αέριο .

Δεν το συζητάμε . Είναι επένδυση . 

 

Nαι κι εμένα μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Δύο κλιματιστικά μπορούν να συνδεθούν σε μια εξωτερική μονάδα; Ίσως έτσι να συνέφερε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορουνε αλλα συνήθως κοστίζει παραπανω σαν συστημα, με το μειονεκτημα αν χαλασει ο συμπιεστης δεν δουλευουν όλα.Καλυτερα να το κοιταξεις στον χωρο σου ,παιζει ρόλο και η θεση που θα βαλεις κατι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντησαν σχετικά παραπάνω ,συμφερει αρκεί στα χρηματα που διαθετεις, να είναι καλα κλιματιστικά ,να ταιριαζουν στον χώρο και σε καταλληλη θέση .Αυτο θα το κοιταξεις με καποιον αρμοδιο απο καταστημα κλιματισμου που θα κανει καποια μελετη με αυτοψια με βαση καποια μηχανηματα που θα επιλέξεις και τα γνωρίζει το καταστημα,.Αν έχεις αμφιβολιες το τσεκάρεις και με αλλον επιτοπου και με αλλη προσφορα .Μπορει όμως να σου προτείνουν και άλλη λύση για τον χώρο σου όπως κρίνουν ,και να συμφερει καλύτερα.Το θεμα είναι να κανεις την δουλεια σου σωστά ,ναχεις αποδοση και οικονομία ,απο το να αγορασεις κάτι στην τύχη ή επειδη το διαφημίζουν, και απλα θα στα βαλουν να κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό κι αυτό. Αξίζει δηλαδή λέτε να βάλω 2 κλιματιστικά από το να έχω θέρμανση με πετρέλαιο;

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΝΑΙ !

 

Η οικονομία στην τσέπη σου μπορεί να φτάσει και στο 70 %.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΝΑΙ !

 

Η οικονομία στην τσέπη σου μπορεί να φτάσει και στο 70 %.

Ετσι λες εσυ , οι αρμοδιοι μετραει τι θα πουνε!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι λες εσυ , οι αρμοδιοι μετραει τι θα πουνε!!!

Έτσι λένε όλα τα μηχναολογικά βιβλία και όλες οι έρευνες . Όπως π.χ του Εθνικού Μετσόβιου πολυτεχνείου .

Ξέρεις τι βαθμό απόδοσης έχει μια αντλία θερμότητας και τι βαθμό απόδοσης οποιαδήποτε άλλη μορφή θέρμανσης ;

Μην αμφιβάλουμε για πράγματα που είναι αποδεδειγμένα με εφαρμοσμένη φυσική και μαθηματικά γενικότερα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/node/1051


ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΝΑΙ !

Η οικονομία στην τσέπη σου μπορεί να φτάσει και στο 70 %.

Θα βρεισ την υγεια σου με 2 κλιματιστικα , εχει δικιο ο Dare Devil 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...