Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν για 30 τμ με απωλειες θες μεγαλύτερο μηχανημα ,αν ξερεις τις συνθηκες του χώρου αφού δεν τις ξερει ο ενδιαφερόμενος και ξεκινησε με 9αρι και με απορία μονο για φιρμες, προτεινε εσυ αγορα υπευθυνα για αποδοση και οικονομία .Για καθένα που θελει να αγορασει μόνο με ότι διαβαζει υπάρχουν τα προηγούμενα παραδειγματα και η αγορα της περιοχής του.

 

Εντάξει φίλε συμφωνώ μαζί σου, αλλά στην αρχή είπες για 12αρι και μετά το άλλαξες και αυτό σχολίασα.

 

Κανονικά η σωστή επιλογή θέλει μελέτη υπολογισμού θερμικών απωλειών, οι περισσότεροι που θα έρθουν να δούνε ή σε καταστήματα θα εφαρμόσουν είτε κάποια προσεγγιστική μέθοδο είτε μπακαλίστικα με τα τετραγωνικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν το καταλαβες καλα ,γιατί ο ενδιαφερόμενος είπε "ενταξει 12αρι" , δεν επιλέγουμε έτσι κατι μονα-ζυγα επειδη έτσι του είπε καποιος,και ας ήμουν εγω αρχικά.Επειδη στον έναν δουλεψε καλα κατι,θα δουλέψει και στον άλλον; Φυσικά κακοι επαγγελματίες υπάρχουν παντού σε κάθε κλαδο .θελουν τα ευκολα χρήματα ,εκει που σκοπευουν και οι διαφημισεις,όλα τα προιόντα τελεια είναι.Γι'αυτο ρωταμε και αλλου αν έχουμε αμφιβολιες .Δεν σε υποχρεωσε κανεις να αγορασεις,αν δεν βρεις την καταλληλη ευκαιρια σε ότι νομίζεις.Μεγαλυτερη ζημιά ειναι να παρεις κάτι,να μην μεινεις ευχαριστήμενος και παλι απο την αρχη εξοδα, από το να καθυστερήσεις λιγες μέρες με ερευνα αγορας και για τον χωρο σου και στα χρήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tundra

 

Παίδες για το 9αρι λέει ότι έχει συμπιεστή hitachi και το 18αρι mitsubishi. Λέτε να ισχύουν; Επείδη ψάχνω για 2 9αρια και 1 18άρι, τα βρίσκω ως τώρα την πιο value for money πρόταση. τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tundra

 

Παίδες για το 9αρι λέει ότι έχει συμπιεστή hitachi και το 18αρι mitsubishi. Λέτε να ισχύουν; Επείδη ψάχνω για 2 9αρια και 1 18άρι, τα βρίσκω ως τώρα την πιο value for money πρόταση. τι λέτε;

Η κατασταση ειναι μπουρδ@λ@... Οτι θα σου βγει καλο στην αποδοση αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Απο κει και περα δεν ξερεις τι ειδους θορυβο θα κανει η εξωτερικη.. Μετα απο καποιο καιρο μπορει να ξεκινησει και

καποιος θορυβος κατα διαστηματα και στην εσωτερικη.. Δεν ξερεις τον προγραμματισμο του inverter δηλαδη

αμα το βαλεις να δουλευει εκει που θα πιανει πιο γρηγορα την επιθυμητη μπορει να σβηνει για την πλακα του ο συμπιεστης(το θεωρω σοβαρο μειονεκτημα)

Το αλλο ειναι μετα το περας της εγγυησης ποσο κοστιζουν τα ανταλλακτικα του..

Ρωτα για την εγγυση.. Πρεπει να ειναι της inventor και με τι τροπο ισχυει.. γιατι αν ειναι να δινεις καθε χρονο 30αρια(σιγουρα και παραπανω) αντε γεια!

Αν σε υποχρεωνει απο το πρωτο ετος για service τοτε παρε midea ΦΕΙΔΑΚΗ 3 χρονια χωρις service!!!

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tundra

 

Παίδες για το 9αρι λέει ότι έχει συμπιεστή hitachi και το 18αρι mitsubishi. Λέτε να ισχύουν; Επείδη ψάχνω για 2 9αρια και 1 18άρι, τα βρίσκω ως τώρα την πιο value for money πρόταση. τι λέτε;

Αυτο ειχα προτεινει σε εναν γνωστο και εμεινε πολυ ευχαριστημενος https://www.skroutz.gr/s/8963459/Midea-RF-New-MS12FU-09HRDN1-QRD0GW.html

Βεβαια καποιους μηνες πισω το πηρε στα 340ε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Ηaier είναι premium Kινεζικη εταιρια ,και πάντα χρησιμοποιει πιο επωνυμα εσωτερικά μέρη .Από εκει και περα εξαρταται όπως σε όλα τα προιόντα τι φέρνει κάθε εισαγωγέας για θεμα κοστους .Σε κάποια μηχανηματα στον συμπιεστη δεν υπάρχει το πλαστικο προστατευτικο για τα καλωδια και τις ενώσεις σωλήνων .Πιθανον παρτίδα ,γιατι άλλα έχουν ,αλλα υποτίθεται πληρωνεις κάποια βασικά πραγματα που έχουν τα περισσότερα κλιματιστικά της αγορας,αν οχι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι εγγυησεις στην ελλαδα ειναι τα 2 πρωτα χρονια με ΠΛΗΡΗ καλυψη τεχνικου , ανταλακτικου και απο τισ σοβαρεσ εταιρειες στο χωρο σου λογω Ευρωπαικησ ενωσης εδω και χρονια στα κλιματιστικα

 

Μετεπειτα η Gree , η Μιdea , η Fujichu, η Ιnventor, η Nobu και  η Haier εχουνε 10 ετη εγγυηση για το συμπιεστη και 5 ετη οι περισσοτερες για τα μερη του κλιματιστικου.

 

Τωρα παμε στο αν χρειαζεται να κανω service καθε χρονο και γιατι , ο λογοσ για να γινει χημικοσ καθαρισμοσ του εσωτερικου και του εξωτερικου και οχι απλο ξεσκονισμα δεν ειναι μονο ενασ

 

Αρχικα εχουμε να κανουμε με την εξικονομηση ενεργειας και την καλυτερη αποδοση, λογω το οτι οι κυψελες των στοιχειων ειναι καθαρες και επιτυγχανουν μεγαλυτερη συνναλαγη θερμοτητασ με λιγοτερη ενεργεια.

 

Ενα απο τα βασικοτερα ειναι η υγιεινη  της ατμοσφαιρασ του χωρου μασ και ο αερας που αναπνεουμε, η αντιστοιχια ενοσ βρωμικου κλιματιστικου ειναι το να βαλουμε ενα βρωμικο πανι στη μουρη μασ και να αναπνεουμε φιλτραροντασ τον αερα μεσα απο εκει

 

Με ολα τα παραπανω ενα κλιματιστικο μπορει να αντεξει μια 20ετια χωρις προβλημα και δεν θα βγαλει χαζεσ βλαβες επειδη λειτουργει μεσα στην μπιχλα  

 

Ενα καλο service το ετος κοστιζει μεταβιασ 20 ευρω και σου γυρναν τα λεφτα σου πισω απο την οικονομια στην καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι η LG δίνει πλέον 10 ετη εγγυηση για τον συμπιεστη,χωρις υποχρεώση ετησιας συντηρισης , πληρώνεις μόνο την εργασια όταν χρειαστει .Βεβαια πολλα αλλάζουν και συχνα ανάλογα τον ανταγωνισμο οσο αφορα τους όρους εγγυησης ,

όχι τι είναι σωστο να γίνεται από συντηριση.Πολλα είναι και θεμα συχνής ή όχι χρήσης,αλλά συνήθως πολλοι αμελουν μέχρι και καθαρισμο των φίλτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι εγγυησεις στην ελλαδα ειναι τα 2 πρωτα χρονια με ΠΛΗΡΗ καλυψη τεχνικου , ανταλακτικου και απο τισ σοβαρεσ εταιρειες στο χωρο σου λογω Ευρωπαικησ ενωσης εδω και χρονια στα κλιματιστικα

 

Μετεπειτα η Gree , η Μιdea , η Fujichu, η Ιnventor, η Nobu και  η Haier εχουνε 10 ετη εγγυηση για το συμπιεστη και 5 ετη οι περισσοτερες για τα μερη του κλιματιστικου.

 

Τωρα παμε στο αν χρειαζεται να κανω service καθε χρονο και γιατι , ο λογοσ για να γινει χημικοσ καθαρισμοσ του εσωτερικου και του εξωτερικου και οχι απλο ξεσκονισμα δεν ειναι μονο ενασ

 

Αρχικα εχουμε να κανουμε με την εξικονομηση ενεργειας και την καλυτερη αποδοση, λογω το οτι οι κυψελες των στοιχειων ειναι καθαρες και επιτυγχανουν μεγαλυτερη συνναλαγη θερμοτητασ με λιγοτερη ενεργεια.

 

Ενα απο τα βασικοτερα ειναι η υγιεινη  της ατμοσφαιρασ του χωρου μασ και ο αερας που αναπνεουμε, η αντιστοιχια ενοσ βρωμικου κλιματιστικου ειναι το να βαλουμε ενα βρωμικο πανι στη μουρη μασ και να αναπνεουμε φιλτραροντασ τον αερα μεσα απο εκει

 

Με ολα τα παραπανω ενα κλιματιστικο μπορει να αντεξει μια 20ετια χωρις προβλημα και δεν θα βγαλει χαζεσ βλαβες επειδη λειτουργει μεσα στην μπιχλα  

 

Ενα καλο service το ετος κοστιζει μεταβιασ 20 ευρω και σου γυρναν τα λεφτα σου πισω απο την οικονομια στην καταναλωση

 

Εγω ξερω ο Φειδακης δινει 3 εσω. και 5 εξω για fujitsu,midea

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω ο Φειδακης δινει 3 εσω. και 5 εξω για fujitsu,midea

Το εχει αλλαξει σε αντοιστιχη με τουσ προαναφερθεντες απο τον Ιουνιο το 2016, τσεκαρισμενο θα στο επιβεβεωσει και ο Gary

Kαι η LG δίνει πλέον 10 ετη εγγυηση για τον συμπιεστη,χωρις υποχρεώση ετησιας συντηρισης , πληρώνεις μόνο την εργασια όταν χρειαστει .Βεβαια πολλα αλλάζουν και συχνα ανάλογα τον ανταγωνισμο οσο αφορα τους όρους εγγυησης ,

όχι τι είναι σωστο να γίνεται από συντηριση.Πολλα είναι και θεμα συχνής ή όχι χρήσης,αλλά συνήθως πολλοι αμελουν μέχρι και καθαρισμο των φίλτρων.

Το αγοραζω το εχω 6 χρονια χωρις service αναπνεω βρωμικο αερα, δεν εχω ικανοποιητικη  αποδοση και εχω μεγαλη  καταναλωση

Ενα κλιματιστικο χωρισ service ταπωμενο μπορει να ριξει την αποδοση του ακομη και στο 50%

Αξιζει το κοπο ? ή να εχω δωσει τα 6*20ε για συντηρηση , να τα εχω παρει πισω απο την οικονομικη λειτουργια και να ζω σε ενα υγιεινο περιβαλον 

To be or no to be ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορισμένα καταστήματα αναφέρεται 3 ετη σε όλα ,εργασια ανταλλακτικα ,με παραταση 10 ετη εγγυηση με συντηριση για τον συμπιεστη . Προφανως οποιαδήποτε αλλαγή έγινε ή γίνεται κάθε φορα, ανάλογα πως συμφέρει τον εισαγωγέα, μετα απο κάποιες εισαγωγες, και ισχύει συγκεκριμένα ,καθώς έχει υπολογιστεί στο κοστος .Κανονικα κάθε κλιματιστικο πρέπει να έχει μια κάρτα με τους όρους εγγυησης ,όπως αυτη ισχύει καθε φορα , που μαζι με την αποδειξη είναι αυτό που ισχύει στο μηχανημα που πηρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καθαρισμο ο καθενας χρεωνει οτι θελει και η δουλεια συνηθως που κανουν ειναι κοροιδιστικη..!

Μυριζει το κλιματιστικο σε συντομο χρονικο διαστημα..

 

Το δικο μου το κανω σαν καινουργιο αλλα εχει κοπο..

Το περναω με χημικο στα στοιχεια-ανεμιστηρα και το ξεβγαζω καλα με πολυ νερο..

Χρησιμοποιω και λιγο πινελο στα στοιχεια αν και δεν χρειαζεται..

Οταν ξεβγαζω με νερο τον ανεμιστηρα κρατω απο κατω λεκανακι και εχω ετοιμη την σφουγγαριστα..

Το νερο που μαζευεται στη λεκανη ειναι λιγο κιτρινο απο το χημικο και σκουρο απο την σκονη!!!

 

Αυτο που κανουν οι περισσοτεροι το ψεκαζουν με χημικο,δεν καθαριζουν τον ανεμιστηρα και σου λεει αστο να δουλευει για να δρασει

το χημικο και να ξεμυρισει.. γιατι ετσι δεν εχει κοπο...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες βρωμιες αποβαλονται με την λειτουργία απο την αποχετευση του κλιματιστικου Για συντηριση απο τεχνικο ,καλο να ειναι καποιος να ξερει την φιρμα του κλιματιστικου και συζητας την τιμη και τι θα κανει .Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος ,αλλος την επομενη φορα..Θελουν προσοχη τα χημικα ,ποιοτητες και ποιοτητες ,γιατι χαλανε τα εσωτερικα μερη και καποια στιγμη αρχιζουν να τριβονται .Ειδικα για τα φίλτρα οτι λενε οι οδηγιες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καθαρισμο ο καθενας χρεωνει οτι θελει και η δουλεια συνηθως που κανουν ειναι κοροιδιστικη..!

Μυριζει το κλιματιστικο σε συντομο χρονικο διαστημα..

 

Το δικο μου το κανω σαν καινουργιο αλλα εχει κοπο..

Το περναω με χημικο στα στοιχεια-ανεμιστηρα και το ξεβγαζω καλα με πολυ νερο..

Χρησιμοποιω και λιγο πινελο στα στοιχεια αν και δεν χρειαζεται..

Οταν ξεβγαζω με νερο τον ανεμιστηρα κρατω απο κατω λεκανακι και εχω ετοιμη την σφουγγαριστα..

Το νερο που μαζευεται στη λεκανη ειναι λιγο κιτρινο απο το χημικο και σκουρο απο την σκονη!!!

 

Αυτο που κανουν οι περισσοτεροι το ψεκαζουν με χημικο,δεν καθαριζουν τον ανεμιστηρα και σου λεει αστο να δουλευει για να δρασει

το χημικο και να ξεμυρισει.. γιατι ετσι δεν εχει κοπο...!!!

 

Και εγώ το ίδισ, για αυτό από το καλοκαίρι κάνω μόνος μου τον καθαρισμό. Έκανα και έναν πριν την χειμερινή σεζόν, έχω αρκετό χημικό ακόμα για πολλά χρόνια. Το χημικό σε εμένα φαίνεται σκούρο όταν βγαίνει έξω από την σκόνη.

 

Τα ανεμιστηράκια πως τα καθαρίζεις; βάζεις το ψεκαστήρι μέσα από την περσίδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση. Είναι φυσιολογικό να σταματάει εντελώς ένα inverter (σε λειτουργία θέρμανσης και το fan στο auto) μετά από μερικά λεπτά; Και μετά από κάποια ώρα να ξεκινά ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Μου χαλασε (πλακετα) ενα 12αρι GΕ ON/OFF air condition μετα απο 8 χρονια φουλ λειτουργιας χειμωνα/καλοκαιρι και 3 μετακομισεις και σκεφτομαι να το αντικαταστησω με 1 12αρι inverted με budget ~ 350-450 ευρω

 

Διαβασα το forum και εχω βρει τα παρακατω:

 

Toyotomi Kenzo plus ktn/ktg-512iv A+/A++ 12.000 btu/h 359 ευρω

https://www.fiorentinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=8632

Toyotomi hiro eco htn/htg-12iv 12000 btu/h A++/A+++ 380 ευρω

https://www.fiorentinos.gr/prosfores/toyotomi-hiro-eco-htn-htg-12iv-12000-btu-h-a-a-prosfora.html

Toyotomi izuru eco trn/trg-535zr 12000 btu/h A++/A+++ 444 ευρω

https://www.fiorentinos.gr/prosfores/toyotomi-izuru-eco-trn-trg-535zr-12000-btu-h-a-a-prosfora.html

 

Cooper & Hunter by Panasonic ch-s12ftx5 inverter κλιματιστικό 12.000 btu/h Α++/Α++ 370 ευρω

https://abclima.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=7313

 

 

Εχετε να μου προτεινεται κατι αλλο? Να προσθεσω οτι με ενδιαφερει η αποδοση/οικονομια και στη θερμανση γιατι ειναι η βασικη επιλογη για θερμανση συμπληρωματικα με μια θερμαστρα kerosun

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...