Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

το ποσο χαμηλα θα κατεβει ειναι καθαρα θεμα χωρου και απωλειων , το μηχανημα μπορει να κατεβαινει αλλα αμα ο χωρος δε στο επιτρεπει ισως και να μην το δεις ποτε πχ το δικο μου παει μεχει 180 ενω το ιδιο κλιματιστικο σε αλλον εδω παει μεχρι 150

157.

Έχω άλλη τάση από εσένα εδώ. Αν αντί για 235 έχω πχ 230, δείχνει άλλη τιμή watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Όπως έχουμε δει το Daikin atxc25b μάλλον να μην ταιριάζει σε πόλυ μικρούς χώρους και να κάνει πολλά ον οφ με περίεργη συμπεριφορά.οπως επίσης στην ψύξη να δουλεύει σαν σωστό ινβερτερ μόνο όταν έχει πολύ ζέστη.

Εδω και τα πληρη specs ολης της γκαμας. 

RXM20-35N2V1B9_Databook_EEDEN19-compressed.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον ενδιαφερεται για οικονομικη καλυψη εξωτερικης χωρις φασαριες με κοστος γυρω στο 50αρικο
τα ντεξιον τελικα ειναι καλη λυση.

Υπενθυμιζω:

Αυτη τη στιγμη με 36 εξωτερικη και 46 στον ηλιο ο αισθητηρας της εξωτερικης διαβαζει 35.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Όπως έχουμε δει το Daikin atxc25b μάλλον να μην ταιριάζει σε πόλυ μικρούς χώρους και να κάνει πολλά ον οφ με περίεργη συμπεριφορά.οπως επίσης στην ψύξη να δουλεύει σαν σωστό ινβερτερ μόνο όταν έχει πολύ ζέστη.

Συμφωνω απολυτα γι αυτο λεω και οψομεθα. Αυτες ειναι μετρησεις εργαστηριου απολυτα ελεγχομενες. Να μην μας διαφευγει βεβαια οτι ειναι και eurovent certified product. Πχ για εξωτερικη 20 C ψυξη διαβαζω στα spec οτι θεωρητικα φτανει μεχρι και 66w καταναλωση. Αυτο δεν ακουγεται μονο εξωπραγματικο αλλα μαλλον ειναι. Θα μου πεις βεβαια ποιος βαζει ψυξη με 20 βαθμους εξωτερικη . Εσκιμωος ειναι?😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Συμφωνω απολυτα γι αυτο λεω και οψομεθα. Αυτες ειναι μετρησεις εργαστηριου απολυτα ελεγχομενες. Να μην μας διαφευγει βεβαια οτι ειναι και eurovent certified product. Πχ για εξωτερικη 20 C ψυξη διαβαζω στα spec οτι θεωρητικα φτανει μεχρι και 66w καταναλωση. Αυτο δεν ακουγεται μονο εξωπραγματικο αλλα μαλλον ειναι. Θα μου πεις βεβαια ποιος βαζει ψυξη με 20 βαθμους εξωτερικη . Εσκιμωος ειναι?😋

Εαν συνεχιστει για καποιο χρονικό διάστημα  αυτο το φαινόμενο που τωρα τελευταία που έχουμε, πολυ ζεστη το μεσημερι και κρύο το βράδυ .. μαλλον θα το δουμε και στην πράξη :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οχι απλους... χωρις internet connection

πφφφφ, πάει η ευκαιρία μας για να έχουμε άποψη για το κλιματιστικο αυτό 😥

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

πφφφφ, πάει η ευκαιρία μας για να έχουμε άποψη για το κλιματιστικο αυτό 😥

θα τραβαει βιντεακια οπως εκανα κι εγω πριν παρω τα tp link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

πφφφφ, πάει η ευκαιρία μας για να έχουμε άποψη για το κλιματιστικο αυτό 😥

Το πας φυρι φυρι να με "πριζωσεις" να παω να παρω ......😊😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ψάχνω κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο 9000btu το οποίο θα χρησιμοποιείται πιο πολύ τους χειμερινούς μήνες αθόρυβο  και ένα 24000btu για σαλόνι ...Δεν έχω ιδέα οπότε περιμένω προτάσεις...

ευχαριστώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dimostr είπε

εγω το εχω γιαυτο τα λεω αυτα, εχει αυτη την συμπεριφορα , ειναι κλιματιστικο για πολυ κρυο και πολυ ζεστη , σημερα που θα εχει ζεστη αρκετη θα ανεβασω σχεδιαγραμμα που θα δεις δε θα κανει on off σε σχεση με το προηγουμενο που ειχα ανεβασει με την ιδια ζητηση 26 βαθμους 

1340903412_.png.a0f9b13b80508a11464efd0edf260476.png

Εκεί κολλάω και εγώ ότι έλεγα να το πάρω για μικρό δωμάτιο...γιατί η χρήση θαναι πιο πολύ για ψύξη σε μέρες με ζεστή πχ εξωτερική 30 και...μετά έλεγα να πάω σε Haier tundra plus που έχει euroventκαι είδα σε ελάχιστα btu κατεβαίνει πιο χαμηλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Το πας φυρι φυρι να με "πριζωσεις" να παω να παρω ......😊😊

Πριζώσου, πριζώσου

Κοίτα τι μπορεί να δείξει https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Καλά δεν το συζητάω για grafana που κάνει παπάδες

1962226119_Annotation2020-03-26232632.jpg.786741e3e409bb103195bc4ca28c242e.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex19871987 είπε

Εκεί κολλάω και εγώ ότι έλεγα να το πάρω για μικρό δωμάτιο...γιατί η χρήση θαναι πιο πολύ για ψύξη σε μέρες με ζεστή πχ εξωτερική 30 και...μετά έλεγα να πάω σε Haier tundra plus που έχει euroventκαι είδα σε ελάχιστα btu κατεβαίνει πιο χαμηλά..

Αυτό με το eurovent εμένα δε μου λέει κάτι , έχω στο ακριβώς απέναντι δωμάτιο το toyotomi kuro που με.το ifeel δε κάνει on off και κατεβαίνει μέχρι 170 θέρμανση 145 ψύξη , όλα είναι θέμα χώρου και χειρισμού 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...