Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Καλησπέρα σας,
Έχω πήξει στο να ψάχνω στο internet για οδηγούς για να κάνω teardown την εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού μου και δεν μπορώ να βρω τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να έχει κανείς καμιά ιδέα ή να ξέρει κανένα site όπου να ανεβάζουν τα manual των service όπου να εξηγεί πως ανοίγουν όλα τα καπάκια κτλ; Θέλω να φτάσω στο νεροχύτη του κλιματιστικού για να το καθαρίσω, όπως αν μπορούσα να βγάλω και την φτερωτή, και δεν μπορώ! Έχω το LG CA18AWR αν βοηθάει σε κανένα!
 

Δεν βρήκα κάτι .Αρκετά μοντέλα η λεκάνη τους  που θέλεις να καθαρίσεις είναι ουσιαστικά το σασί τους . Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνει βίδες  όλη η εσωτερική μονάδα για να έχεις πρόσβαση  όπως επίσης με τον ανεμιστήρα σε κάποια μοντέλα . 
Γιατί δεν φέρνεις ένα ψυκτικό να σου κάνει μια ολοκληρωμένη συντήρηση  και να στο ανοίξει αυτός ; Γιατί να πάρεις το ρίσκο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, yazidis είπε

Καλησπέρα σας,
Έχω πήξει στο να ψάχνω στο internet για οδηγούς για να κάνω teardown την εσωτερική μονάδα του κλιματιστικού μου και δεν μπορώ να βρω τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να έχει κανείς καμιά ιδέα ή να ξέρει κανένα site όπου να ανεβάζουν τα manual των service όπου να εξηγεί πως ανοίγουν όλα τα καπάκια κτλ; Θέλω να φτάσω στο νεροχύτη του κλιματιστικού για να το καθαρίσω, όπως αν μπορούσα να βγάλω και την φτερωτή, και δεν μπορώ! Έχω το LG CA18AWR αν βοηθάει σε κανένα!
 

Είχα ψαχτεί εγώ πριν καιρό. Θα σου έλεγα να μην ρισκάρεις να λύσεις όλη την εσωτερική του κλιματιστικου. Ακόμα και τον τρόπο αποσυναρμολογησης να βρεις όλο και κάπου θα κολλήσεις η θα μπερδευτείς και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προκληθεί ζημιά η πρόβλημα στο μηχάνημα. Ένας ψυκτικός που ασχολείται χρόνια και όχι απλά να ρίχνει χημικό για 2 λεπτά ξέρει πολύ καλύτερα πως να το κάνει. Video. μπορείς να βρεις αλλά τα δείχνουν γρήγορα χωρίς λεπτομέρειες και κόβουν αρκετά την εικόνα οταν αποσυναρμολογουν την μονάδα. 

Όσο για την λεκάνη που λες, νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις όλα αυτά, ένα ψεκασμα με εγκεκριμένο χημικό πρώτα επάνω στο στοιχείο και μετά οδηγείται στην λεκάνη με αποτέλεσμα να την καθαρίζει χωρίς πρόβλημα. Η πτερωτη βεβαια είναι ειδική περίπτωση και θέλει λύσιμο της μοναδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δεν βρήκα κάτι .Αρκετά μοντέλα η λεκάνη τους  που θέλεις να καθαρίσεις είναι ουσιαστικά το σασί τους . Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνει βίδες  όλη η εσωτερική μονάδα για να έχεις πρόσβαση  όπως επίσης με τον ανεμιστήρα σε κάποια μοντέλα . 
Γιατί δεν φέρνεις ένα ψυκτικό να σου κάνει μια ολοκληρωμένη συντήρηση  και να στο ανοίξει αυτός ; Γιατί να πάρεις το ρίσκο ;

 

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Είχα ψαχτεί εγώ πριν καιρό. Θα σου έλεγα να μην ρισκάρεις να λύσεις όλη την εσωτερική του κλιματιστικου. Ακόμα και τον τρόπο αποσυναρμολογησης να βρεις όλο και κάπου θα κολλήσεις η θα μπερδευτείς και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προκληθεί ζημιά η πρόβλημα στο μηχάνημα. Ένας ψυκτικός που ασχολείται χρόνια και όχι απλά να ρίχνει χημικό για 2 λεπτά ξέρει πολύ καλύτερα πως να το κάνει. Video. μπορείς να βρεις αλλά τα δείχνουν γρήγορα χωρίς λεπτομέρειες και κόβουν αρκετά την εικόνα οταν αποσυναρμολογουν την μονάδα. 

Όσο για την λεκάνη που λες, νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις όλα αυτά, ένα ψεκασμα με εγκεκριμένο χημικό πρώτα επάνω στο στοιχείο και μετά οδηγείται στην λεκάνη με αποτέλεσμα να την καθαρίζει χωρίς πρόβλημα. Η πτερωτη βεβαια είναι ειδική περίπτωση και θέλει λύσιμο της μοναδας. 

Πέρσι είχα επικοινωνήσει με το επίσημο service της LG για να έρθει να μου κάνει συντήρηση του κλιματιστικού, και δεν είχα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Καταρχάς στο τηλέφωνο προτού κλείσω ραντεβού, ρώτησα στην τηλεφωνήτρια το κόστος του καθαρισμού, και ρώτησα επιμένοντας αν συμπεριλαμβάνεται και το πλύσιμο της πτερωτής, και η απάντησή της ήταν πως πλένεται και καθαρίζεται όλο το κλιματιστικό. Όταν μου ήρθε ο τεχνικός εδώ και μου είπε "Τελείωσα" μετά απλά από το να ψεκάσει υγρό στο στοιχείο και να μου πλύνει τα 2 φίλτρα, χωρίς και να βγάλει τη μάσκα του κλιματιστικού, κοντέψαμε να σκοτωθούμε γιατί μου ζήτησε επιπλέον χρήματα για "αυτήν" τη δουλειά. Καταλήξαμε στο να βάλει νάιλον γύρω γύρω απ΄το κλιματιστικό, και να πλύνει την πτερωτή ρίχνοντας της νερό από το ψεκαστήρα του.

Δεν ξέρω αν για λόγους υγιεινής θα ήταν καλό ή όχι να ανοίγεται το κλιματιστικό και να καθαρίζεται, εξού και η αναζήτησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, stavedo13 είπε

Μέχρι 1300 και σε εξαιρετική περίπτωση να ανέβω λίγο...Βασικά για θέρμανση ...

Αγοράζεις το απόλυτο κλιματιστικό. Toshiba shorai, διαφορετικά την επιτομή των οικιακών κλιματιστικών Shorai edge. 

Δυσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο και με 7 χρόνια εγγύηση ;)

Επεξ/σία από guzel
1300 εννοείς και τα δύο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κατανάλωση στα 250 περίπου βατακια το 24 Μόρις δεν ακούγεται Κιχ η εξωτερική, ο ανεμιστήρας ίσα που γυρνάει

Η εσωτερική από την άλλη μόνο στο mute είναι σχετικά ήσυχη 

 

Ζητούμενη 24, την κρατάει σταθερά 

Άρχισε δυνατά και όσο περνούσε η ώρα σταμάτησε στα 250 για συντήρηση τα οποία βαρέθηκα να περιμένω άλλο να δω τι θα κάνει

Στο θερμόμετρο μου βλέπω 24 άρα είναι οκ και δεν δουλεύει χωρίς λόγο να την κατεβάσει κι άλλο

Το σπίτι όλα ανοιχτά 75 τμ

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Με κατανάλωση στα 250 περίπου βατακια το 24 Μόρις δεν ακούγεται Κιχ η εξωτερική, ο ανεμιστήρας ίσα που γυρνάει

Η εσωτερική από την άλλη μόνο στο mute είναι σχετικά ήσυχη 

Ζητούμενη 24, την κρατάει σταθερά 

Άρχισε δυνατά και όσο περνούσε η ώρα σταμάτησε στα 250 για συντήρηση τα οποία βαρέθηκα να περιμένω άλλο να δω τι θα κάνει

Στο θερμόμετρο μου βλέπω 24 άρα είναι οκ και δεν δουλεύει χωρίς λόγο να την κατεβάσει κι άλλο

Το σπίτι όλα ανοιχτά 75 τμ

Καλή πρόταση και οικονομική. θυμάμαι και το χειμώνα είχες μικρές καταναλώσεις έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Καλή πρόταση και οικονομική. θυμάμαι και το χειμώνα είχες μικρές καταναλώσεις έτσι;

Στο δικό μου σπίτι 23 τα κρατούσε με 350 με 7-8 βαθμούς εξωτερική αν θυμάμαι καλά

Σε ένα 10ωρο βραδινό είχα καταναλώσει νομίζω 3kw περίπου, καιρό τέλη Νοεμβρίου

Αυτά σε τεστ, γιατί χειμώνα δεν θα δουλέψει καθόλου

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πριν το 26, ήταν 27 ρυθμισμένα;

τα ειχα λιγη ωρα εκει που κατσαρωνουν τα διαγραμματα στο daikin shorai και στο kuro εκει που φαινεται σβηστο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

τα ειχα λιγη ωρα εκει που κατσαρωνουν τα διαγραμματα στο daikin shorai και στο kuro εκει που φαινεται σβηστο 

Και το Shorai δεν τη γλίτωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Και το Shorai δεν τη γλίτωσε.

αμα δεις στις 13 του μηνοσ ειναι με 26 ζητηση αλλα επειδη η εξωτερικη ηταν 30 κανανε on off συνεχεια σημερα που ειχε παραπανω εξωτερικη στους 26 δουλευαν ρολοι μολις ανεβασα ενα βαθμο αρχισαν παλι και μολις ξαναεβαλα 26 εστρωσαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yazidis είπε

Πέρσι είχα επικοινωνήσει με το επίσημο service της LG για να έρθει να μου κάνει συντήρηση του κλιματιστικού, και δεν είχα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Καταρχάς στο τηλέφωνο προτού κλείσω ραντεβού, ρώτησα στην τηλεφωνήτρια το κόστος του καθαρισμού, και ρώτησα επιμένοντας αν συμπεριλαμβάνεται και το πλύσιμο της πτερωτής, και η απάντησή της ήταν πως πλένεται και καθαρίζεται όλο το κλιματιστικό. Όταν μου ήρθε ο τεχνικός εδώ και μου είπε "Τελείωσα" μετά απλά από το να ψεκάσει υγρό στο στοιχείο και να μου πλύνει τα 2 φίλτρα, χωρίς και να βγάλει τη μάσκα του κλιματιστικού, κοντέψαμε να σκοτωθούμε γιατί μου ζήτησε επιπλέον χρήματα για "αυτήν" τη δουλειά. Καταλήξαμε στο να βάλει νάιλον γύρω γύρω απ΄το κλιματιστικό, και να πλύνει την πτερωτή ρίχνοντας της νερό από το ψεκαστήρα του.

Δεν ξέρω αν για λόγους υγιεινής θα ήταν καλό ή όχι να ανοίγεται το κλιματιστικό και να καθαρίζεται, εξού και η αναζήτησή μου.

Το πρόβλημα στην εν λόγω περίπτωση ήταν το λάθος της τηλεφωνητριας η οποία νόμιζε ότι ως πλύσιμο εξ' ολοκλήρου ειναι μονο να ρίχνεις με το ψεκαστηρι στα φιλτρα και στο στοιχείο. Όλοι σχεδόν οι ψυκτικοι αυτό κάνουν τους δίνεις 20 με 40 ευρώ για να ρίξουν χημικό από έξω και να φύγει από το σωληνάκι. Αν θες περαιτέρω καθαρισμό κάνεις συνεννόηση από πριν και δίνεις από 50 ως 70 ευρώ. Τέτοιο ψυκτικό πρέπει να ψάξεις καλά να βρεις δεν το κάνουν ολοι. Εγώ κάνω μόνος μου τον απλό καθαρισμό, αλλά δεν ρισκάρω να πειράξω κάτι και να έχω προβλήματα στην μονάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, panagiotis.k είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Διαβάζω και ξανά διαβάζω διάφορες σελίδες και έχω ψιλό χαθεί. Καταρχήν να πω ότι έχετε οι περισσότεροι που ασχολείστε με το παρόν θέμα πολλές γνώσεις αλλά μη τσακώνεστε βρε παιδιά! 😄😄

 

Με αυτά τα λεφτά μπορείς να κοιτάξεις και επώνυμα Ιαπωνέζικα όπως

1. https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

2. https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF.html

Τo πρώτο και είναι οικονομικό και αθόρυβο. Το δεύτερο δεν το έχει κάποιος στο forum, αλλά είναι από εταιρία ποιότητας.

Και το 2 έχουν EUROVENT πιστοποίηση και τα βρισκεις απο KΩΤΣΟΒΟΛΟ. 

Αν θέλεις να πας σε μηχάνημα Κινέζικο(οπως και το ARIA που κοιτάζεις), το παρακάτω είναι απο εταιρία που μας έχει δώσει πολυ καλα δείγματα, έχει 10 χρόνια εγγύση και αρκετά καλύτερο SEER στα 8,5. Επίσης είναι αρκετα προσιτό στα 420 ευρω. 

-   https://www.fiorentinos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=16219&skr_prm=WyI4YmJkMzNkZi1kYzFmLTRmNTEtODU0Ny0zN2Q0MjJjMjc3NTciLDE1ODk1NzEyNDYyMjkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...