Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

Αν λειτουργεί ενα κλιματιστικό μια βδομάδα χωρίς σταματημό θα υπάρξει πρόβλημα;

εμένα το χειμώνα ξεκίνησαν να δουλεύουν Νοέμβριο και έσβησαν το Πάσχα 

καπου αναφερθηκε για καταναλωση στην αναμονη περι λαθων και ψευδων στοιχειων , βαζω τα τρια κλιματιστικα που εχω και ψαξτε να δουμε ποιος δε λεει αληθεια 

680981122_2020-05-26173017.png.c55819df152fdc975a82fdddbd40db5b.png

Σχόλιο 2020-05-26 173127.png

Σχόλιο 2020-05-26 173146.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

εμένα το χειμώνα ξεκίνησαν να δουλεύουν Νοέμβριο και έσβησαν το Πάσχα 

καπου αναφερθηκε για καταναλωση στην αναμονη περι λαθων και ψευδων στοιχειων , βαζω τα τρια κλιματιστικα που εχω και ψαξτε να δουμε ποιος δε λεει αληθεια 

680981122_2020-05-26173017.png.c55819df152fdc975a82fdddbd40db5b.png

Σχόλιο 2020-05-26 173127.png

Σχόλιο 2020-05-26 173146.png

Δεν είναι σωστές οι τιμές. Όλα αυτά τα πριζακια σε τόσο χαμηλά watt είναι εντελώς αναξιόπιστα. Το 1 μπορεί να είναι και 8-10.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Δεν είναι σωστές οι τιμές. Όλα αυτά τα πριζακια σε τόσο χαμηλά watt είναι εντελώς αναξιόπιστα. Το 1 μπορεί να είναι και 8-10.

αρα και οποιος ελεγε οτι καποιες εταιρειες γραφουνε λαθος τα watt αναμονης στα ενημερωτικα τους και ελεγε οτι κλεβουνε και αλλα τετοια ωραια ελεγε ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ εκτος και αν μας παρουσιασει με ενα πιστοποιημενο οργανο οτι αυτες οι μετρησεις ειναι εσκεμμενα πειραγμενες 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.97b89ac510a3185e23c777cb1d343344.png

ΔΕΝ γίνεται να είναι παραπάνω! Δεν θα είχαν "έγκυρο" τεχνικό φάκελο, και αν τους έπιαναν (που θα τους έπιαναν) θα είχαν χοντρά θέματα!

Σφάλμα του μηχανήματος ή καλύτερα αδυναμία ανάγνωσης τόσο χαμηλών καταναλώσεων σωστά.

*** EDIT: Και πριν προλάβει κάποιος να κάνει ανάλυση ότι το EuP έχει γίνει ERP, το θέμα με τις καταναλώσεις σε αναμονή δεν αλλάζει! 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

αρα και οποιος ελεγε οτι καποιες εταιρειες γραφουνε λαθος τα watt αναμονης στα ενημερωτικα τους και εγεγε οτι κλεβουνε και αλλα τετοια ωραια ελεγε ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ εκτος και αν μας παρουσιασει με ενα πιστοποιημενο οργανο οτι αυτες οι μετρησεις ειναι εσκεμμενα πειραγμενες 

Λάθος είναι η μέτρηση σου.

Screenshot_20200526-180731.png.5d1119e617686080e3ad1f28911939dc.png

5w τώρα το Toshiba.

Για το άλλο που αναφέρεις, αναγραφόταν σαν feature τα 0.5w αναμονή. Ωστόσο αποδείχτηκε ψέμμα μιας και είχε μετρηθεί με αμπεροτσιμπηδα από δικό τους τεχνικό.

Είναι παλιό, αν κάνεις αναζήτηση θα τα βρεις εδώ μέσα. Έχει χιλιοσυζητηθει το συγκεκριμένο θέμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

anamonh.png.0368a8013636996d976bbe43f836544b.png

φανταζομαι επειδη εισαι τοσο φανατικος των ιστοσελιδων αυτων αναγνωριζεις απο που ειναι αυτο που σου δειχνω με το βελακι και ταιριαζει η τιμη με το γραφημα που εχω παραπανω 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

anamonh.png.0368a8013636996d976bbe43f836544b.png

φανταζομαι επειδη εισαι τοσο φανατικος των ιστοσελιδων αυτων αναγνωριζεις απο που ειναι αυτο που σου δειχνω με το βελακι 

φυσικά, 1w τα kuro, 0.5 τα izuru. Στα izuru είχε μετρηθεί με όργανο και δεν υπήρχε αυτή η τιμή, όπως δεν υπήρχε και στο pdesign.

Μπες από την εφαρμογή του kasa θα δεις αλλά watt και όχι 1. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω βαλει εγω κανα γραφημα απο izuru ? 

Και επειδή μάλλον δε το καταλαβαίνεις ,δε πειραζει καταλαβαινουν ολοι οι αλλοι

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείτε να μετρήσετε τόσο μικρή ένταση ρεύματος. Ούτε οι άλλοι με την αμπεροτσιμπίδα.

Όλων η μέτρηση έχει σφάλμα.

Ήταν το Thesis στο μεταπτυχιακό μου.

sry guys

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Η αγορά κλιματιστικων από οικιακούς πελάτες που αφορούν τις ακριβές μάρκες των γνωστών ιαπωνικών brand είναι χαμένα χρήματα, η διάρκεια ζωής αυτων των κλιματιστικων τινει να εξισωθει με τα φθηνά κινέζικα brand. Πλέον δεν έχει νόημα να αγοράσεις τέτοια ακριβά κλιματιστικά εκτός αν είσαι επαγγελματίας με μαγαζί κατάστημα ή βιομηχανική μονάδα, εκεί οι εισαγωγείς προσφέρουν καλές εκτυπώσεις με το τεμάχιο, αντίθετα σε οικιακούς πελάτες που θα πληρώσουν 1000+ ευρώ για 24αρι πετάνε τα λεφτά τους αφού με κινέζικο brand κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά και όταν θα χαλάσει το κλιματιστικό παίρνουν καινούργιο επίσης φθηνό και με καλυτερα χαρακτηριστικά. 

Τι θα πρότεινες για 18αρι για ελαφριά χρήση για ψυξη;

Επεξ/σία από eleni-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν μπορείτε να μετρήσετε τόσο μικρή ένταση ρεύματος. Ούτε οι άλλοι με την αμπεροτσιμπίδα.

Όλων η μέτρηση έχει σφάλμα.

Ήταν το Thesis στο μεταπτυχιακό μου.

sry guys

εδω το θεμα δεν ειναι αν μπορουμε να μετρησουμε , εδω καθαρα φαινεται ποιος εχει συμφερον ωστε να παραποιοει τα στοιχεια ολων εμας που ανεβαζουμε μετρησεις για ολα τα κλιματιστικα που εχοιυμε ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩς μαρκας με το ιδιο οργανο μετρησης που στην προκειμςενη περιπτωση ειναι το tp link 110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

εδω το θεμα δεν ειναι αν μπορουμε να μετρησουμε , εδω καθαρα φαινεται ποιος εχει συμφερον ωστε να παραποιοει τα στοιχεια ολων εμας που ανεβαζουμε μετρησεις για ολα τα κλιματιστικα που εχοιυμε ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩς μαρκας με το ιδιο οργανο μετρησης που στην προκειμςενη περιπτωση ειναι το tp link 110

Δεν είναι ίδιο. 1000 hs100 να δοκιμάσεις, θα έχεις 1000 διαφορετικές μετρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

εχω βαλει εγω κανα γραφημα απο izuru ? 

Η μέτρηση που έχεις παραθέσει είναι λάθος. Προφανώς δεν μετράει τοσο μικρό φορτίο η εφαρμογή. 

Αν θέλεις να μετρήσεις τέτοιο φορτίο χρειάζεσαι αμπεροτσιμπήδα. Δεν παίζει 1w το shorai όταν εγώ βλέπω 5-6w.  

Επίσης το πρόβλημα τότε, που κανεις χρήση σήμερα (?), ήταν για τα izuru και όχι για τα kuro.

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι ίδιο. 1000 hs100 να δοκιμάσεις, θα έχεις 1000 διαφορετικές μετρήσεις.

πες το καμία 1000 φορές και μπορεί να εμπεδωθεί!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...