Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι ίδιο. 1000 hs100 να δοκιμάσεις, θα έχεις 1000 διαφορετικές μετρήσεις.

Βασικα εχει 3 διαφορετικα που δειχνουν 1w.
Και θεσεις να τους αλλαξει ολα παλι 1w θα δειχνουν.
Κι επειδη εχω κι εγω Kuro κι εμενα 1w δειχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Η μέτρηση που έχεις παραθέσει είναι λάθος. Προφανώς δεν μετράει τοσο μικρό φορτίο η εφαρμογή. 

Αν θέλεις να μετρήσεις τέτοιο φορτίο χρειάζεσαι αμπεροτσιμπήδα. Δεν παίζει 1w το shorai όταν εγώ βλέπω 5-6w.  

Επίσης το πρόβλημα τότε, που κανεις χρήση σήμερα (?), ήταν για τα izuru και όχι για τα kuro.

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει..

αρα η δικια μου εφαρμογη και το app μετραει λαθος  το shorai που το δινει 1 watt  ενω εσενα μονο το app αφου δεν εχεις εφαρμογη μετραει σωστα το shorai ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

αρα η δικια μου εφαρμογη και το app μετραει λαθος  το shorai που το δινει 1 watt  ενω εσενα μονο το app αφου δεν εχεις εφαρμογη μετραει σωστα το shorai ? 

καλό απόγευμα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

αρα η δικια μου εφαρμογη και το app μετραει λαθος  το shorai που το δινει 1 watt  ενω εσενα μονο το app αφου δεν εχεις εφαρμογη μετραει σωστα το shorai ? 

η δικια του μετραει τα watt που παραγει για τη φωταγωγηση της πολης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

η δικια του μετραει τα watt που παραγει για τη φωταγωγηση της πολης...

τι να πει κανεις δεν εχω λογια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια αυτό που λέει ο @liakjim είναι πως το οργανακι στα όρια είτε πολύ χαμηλά είτε πολύ υψηλά των δυνατών μετρήσεων του δεν έχει ακρίβεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Με απλά λόγια αυτό που λέει ο @liakjim είναι πως το οργανακι στα όρια είτε πολύ χαμηλά είτε πολύ υψηλά των δυνατών μετρήσεων του δεν έχει ακρίβεια.

Ναι ρε παιδιά. Όσο πλησιάζουμε στο όριο τόσο αυξάνει το σφάλμα.

Αν θες να μετρήσεις πχ κοντά στα 20mA θα μετρήσεις με όργανο που μετράει πχ 0-100mΑ . Αν πας με όργανο που μετράει 0-15Α , το σφάλμα θα είναι τεράστιο.

Φαντάζομαι ότι οι τύποι της Toyotomi θα την πάτησαν με αυτόν τον τρόπο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι ρε παιδιά. Όσο πλησιάζουμε στο όριο τόσο αυξάνει το σφάλμα.

Αν θες να μετρήσεις πχ κοντά στα 20μA θα μετρήσεις με όργανο που μετράει πχ 0-100μΑ . Αν πας με όργανο που μετράει 0-15Α , το σφάλμα θα είναι τεράστιο.

Φαντάζομαι ότι οι τύποι της Toyotomi θα την πάτησαν με αυτόν τον τρόπο.

Αυτό είναι το θέμα εδώ αν είναι σφάλμα η μέτρηση από το όργανο που έχουμε αρκετοί εδώ μέσα η ότι όλων μας είναι λάθος εκτός από ενός που λέει ότι η δικιά του η μέτρηση είναι σωστή παρότι έχει την ίδια συσκευή με ολους τους υπόλοιπους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσει που σας απασχολεί αν μετράτε σωστά (που δεν μετράται φθηνά)την ισχύ αναμονής στα μηχανήματα μήπως πληρώσετε καμιά Wh περισσότερο ενώ ο ίδιος ο μετρητής έχει αντίστοιχη ισχύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι το θέμα εδώ αν είναι σφάλμα η μέτρηση από το όργανο που έχουμε αρκετοί εδώ μέσα η ότι όλων μας είναι λάθος εκτός από ενός που λέει ότι η δικιά του η μέτρηση είναι σωστή παρότι έχει την ίδια συσκευή με ολους τους υπόλοιπους ?

Όχι, όλων είναι λάθος ακόμα και αυτός που λέει ότι δεν είναι. Δεν γίνεται διαφορετικά. Σε άλλο εύρος της κλίμακας, όλοι θα μετράτε παρόμοια πχ 1000W ας πούμε.

1 λεπτό πριν, nvel είπε

μου αρέσει που σας απασχολεί αν μετράτε σωστά (που δεν μετράται φθηνά)την ισχύ αναμονής στα μηχανήματα μήπως πληρώσετε καμιά Wh περισσότερο ενώ ο ίδιος ο μετρητής έχει αντίστοιχη ισχύ

Χαχαχαχαχα ακριβώς

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι το θέμα εδώ αν είναι σφάλμα η μέτρηση από το όργανο που έχουμε αρκετοί εδώ μέσα η ότι όλων μας είναι λάθος εκτός από ενός που λέει ότι η δικιά του η μέτρηση είναι σωστή παρότι έχει την ίδια συσκευή με ολους τους υπόλοιπους ?

Στα αρχεία eurovent έχει κατανάλωση stby.

Μέτρηση υπάρχει και στα pdesign.

Αυτές κοιτάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nvel είπε

μου αρέσει που σας απασχολεί αν μετράτε σωστά (που δεν μετράται φθηνά)την ισχύ αναμονής στα μηχανήματα μήπως πληρώσετε καμιά Wh περισσότερο ενώ ο ίδιος ο μετρητής έχει αντίστοιχη ισχύ

Δε μας απασχολει αγαπητέ αυτό ,τουλάχιστον εμένα , αυτό που με απασχολεί είναι ότι έχουμε έναν άνθρωπο εδώ που προσπαθεί να αποδείξει ότι μόνο η δική του επιλογή είναι σωστή και όλοι μας πρέπει να ακολουθήσουμε και δεν θα με πείραζε καθόλου αν αυτό το κατάφερνε με επιχειρήματα αλλά μόνο αυτό δε κάνει,  το μόνο που κάνει είναι να λέει συνεχώς μπαρουφες για να μην χρησιμοποιήσω άλλη έκφραση και  καθόμαστε και τον ανεχόμαστε , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι το θέμα εδώ αν είναι σφάλμα η μέτρηση από το όργανο που έχουμε αρκετοί εδώ μέσα η ότι όλων μας είναι λάθος εκτός από ενός που λέει ότι η δικιά του η μέτρηση είναι σωστή παρότι έχει την ίδια συσκευή με ολους τους υπόλοιπους ?

Περσινά ξινά σταφύλια. Επαναφέρεις ένα θέμα που έχει χιλιοσυζητηθεί προσπαθόντας απλά να στοχοποιήσεις και να προκαλέσεις την αντίδραση των τρολ με τα γνωστά περί φωταγωγησης πόλης κλπ

Χαρακτηρίζεις δε τα λεγόμενά μου αλλά και άλλων @Rnd1978 ως μπαρουφες, ενώ τότε μιλούσαμε ξεκαθαρα για τα izuru, το οποίο αποδείχτηκε ότι ήταν λάθος και με μέτρηση και από το pdesign του κλιματιστικού και το παραδέχτηκε και η ίδια η εταιρεία.

Ατύχησες πάντως, δεν θα ασχοληθώ παραπανω μαζί σου. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε μας απασχολει αγαπητέ αυτό ,τουλάχιστον εμένα , αυτό που με απασχολεί είναι ότι έχουμε έναν άνθρωπο εδώ που προσπαθεί να αποδείξει ότι μόνο η δική του επιλογή είναι σωστή και όλοι μας πρέπει να ακολουθήσουμε και δεν θα με πείραζε καθόλου αν αυτό το κατάφερνε με επιχειρήματα αλλά μόνο αυτό δε κάνει,  το μόνο που κάνει είναι να λέει συνεχώς μπαρουφες για να μην χρησιμοποιήσω άλλη έκφραση και  καθόμαστε και τον ανεχόμαστε , 

Ε εντάξει, ας πούμε καλοπροαίρετα ότι είδε και είπε αυτό που είδε χωρίς να ξέρει ότι αυτό που είδε είναι λάθος.

Αν θέλετε να πάρουμε ομαδικά το fluke 789 να δούμε ποιος την έχει μικρότερη χαχαχαχαχα.

Μετράει

- Ρεύμα: 0,001 mA - 1 A AC / DC

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Κλιματιστικο heiner 12αρι, μέσα συμπιεστής hitachi. Μέση ισχύς για χειμώνα 600w, για καλοκαίρι 480w. Έχει ένα συν 25% σε μέση ισχύ από 12αρι mitsubishi 4ετιας. Κλιματιστικο Bosch λίγο χειρότερο. Ολα έχουν γίνει απόσβεσή λόγω τιμής. Άλλες μάρκες πχ inventor midea πολύ καλύτερες, οπότε δε συμφέρει να δώσεις παραπάνω για ιαπωνικό. 

Οπότε λειτουργώ 4 κλιματιστικά heiner kai καίω περίπου 3 φορές παραπάνω απο το DAIKIN ATXC35b που έχω τώρα. Επίσης, εχω υπερβει τις 2000Κw του τετραμήνου και με έχει ταράξει η ΔΕΗ στις κλιμακώμενες χρεώσεις. Συνολικά ισως έχω πληρώσει και 5 φορές παραπάνω στο λογαριασμό...οπότε σίγουρα συμφέρει το Heiner;

Καλύτερα, πιάσε μια ΗΕΙΝΕΚΕΝ! 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την Toyo  (856ZR) τα πραγματα ηταν απλα και καθαρα.. Δεν χρειάστηκε καν να μετρήσουμε τιποτα..

 

http://www.toyotomi.gr/_storageWeb_/n/17631783445781/Pdesign_TRN_TRG-856ZR.pdf

 

856zr.png

pdesign.png

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...