Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

πχ στους 35 πανω απο 3kw capacity και 500 input εχει καλυτερα ΕΕR το Edge
απλως δεν ειναι ρεαλιστικες συνθηκες συμφωνα με αυτα που εχουμε δει

3KW capacity;

Δλδ η toshiba εφάρμοσε τακτικές κινέζων με μη ρεαλιστικές συνθήκες σε μετρήσεις, ώστε να βγάλει τεχνηέντως υψηλό seer;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου ο θόρυβος του δεν είναι αθόρυβο σε καμία περίπτωση αλλά είναι πολύ ανεκτό στα δικά μου αυτιά πάντα. 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, νόμιζα ήταν αθόρυβο.

Για ποσά defrost μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

3KW capacity;

Δλδ η toshiba εφάρμοσε τακτικές κινέζων με μη ρεαλιστικές συνθήκες σε μετρήσεις, ώστε να βγάλει τεχνηέντως υψηλό seer;

Guzelιζεις 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

3KW capacity;

Δλδ η toshiba εφάρμοσε τακτικές κινέζων με μη ρεαλιστικές συνθήκες σε μετρήσεις, ώστε να βγάλει τεχνηέντως υψηλό seer;

Αυτο που λεω ειναι πανω απο 3kw capacity εχει καλυτερα EER.
Δεν ξερω στα ποσα kw μετρηθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, νόμιζα ήταν αθόρυβο.

Για ποσά defrost μιλάμε;

Μεταξυ -2 και 4 βαθμών όπου ζορίζεται πολύ 1 κάθε 1 ώρα περίπου. 9 με 10 την μέρα αλλά με ΠΟΛΥ κρύο και υγρασία εξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Specs είπε

Το mirai εχει ορο ετησιας συντηρηση ενω τα shorai edge δεν εχουν;;;

Tα Toshiba έχουν όρο ετήσιας συντήρησης και συγκεκριμένα όλες οι σειρές RAS με R32 . 
https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/05/Toshiba_Residential_Hiwall_7_years.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Oui!
Eρωτηση:  Πως με μικροτερα EER και COP βγαζεις μεγαλυτερο SEER και SCOP?

 

Τα SCOP SEER είναι εποχικοί βαθμοί απόδοσης και βγαίνουν λαμβάνοντας υπόψιν συγκεκριμένες συνθήκες  σύμφωνα με το πρότυπο . Στην πράξη τα Scop Seer μεταβάλλονται ανάλογα τις συνθήκες και τις απαιτήσεις που επικρατούν στο χώρο μας  όταν λειτουργούμε τα κλιματιστικά
Πριν τα Scop Seer στα ταμπελάκια αναγραφόταν μόνο τα COP και EER.
Τα COP EER είναι βαθμοί απόδοσης που σου δείχνουν σε μια συγκεκριμένη κατάσταση τον βαθμό απόδοσης του κλιματιστικού  (εσωτερική θερμοκρασία, εξωτερική θερμοκρασία, φορτίο συμπιεστή) αλλά το κλιματιστικό δουλεύει σε "χιλιάδες" συνθήκες στην εποχή της θέρμανσης ή ψύξης οπότε πιο δίκαιο σύστημα σύγκρισης τα Scop Seer.
Όσον αφορά την ερώτηση σου , αν το Χ κλιματιστικό βγάζει καλύτερα COP EER στις συνθήκες που ορίζει το πρότυπο υπολογισμού των SCOP SEER  τότε θα πετύχει μεγαλύτερο Scop Seer . 
Η καλύτερη σύγκριση μπορεί να γίνει αν έχεις τα COP EER  δύο κλιματιστικών σε 1000άδες καταστάσεις λειτουργίας . Εκεί θα δεις σε ποιες καταστάσεις/συνθήκες λειτουργίας υπερτερεί το καθέ μοντέλο. 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Tα Toshiba έχουν όρο ετήσιας συντήρησης και συγκεκριμένα όλες οι σειρές RAS με R32 . 
https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/05/Toshiba_Residential_Hiwall_7_years.pdf

Αρα 

επιστροφη στις ριζες...ινβεντορ tcl gree για 10ετια ξεγνοιασιας,η haier 5ετια κλπ κλπ

πραγματα για τα οποια παλιοτερα θα ημασταν ευτυχεις αν προσφεροταν ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lacepo είπε

βλεπω κλιματιστικα invertor σε προσφορα, αξιζει η αγορα τετοιας μαρκας;

Πολλοί έχουν αγοράσει και Inventor εδώ στο forum .   10 χρόνια εγγύηση δίνουν και έχουν πολύ καλό aftersales .  Εγώ είμαι ευχαριστημένος με το Inventor που έχω  περίπου 5 χρόνια . 

Η ερώτηση σου είναι πολύ γενική βέβαια .  Πες μας αρχικά  μερικά πράγματα:
1. Τι μέγεθος κλιματιστικού θες;
2. Το θες μόνο για ψύξη;Θα το δουλεύεις κάθε μέρα στην ψύξη αρκετές ώρες;  Αν το θες και για θέρμανση θα δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα κάθε μέρα ;
3. Θες να έχει/παίρνει wifi ;
4. Μέχρι πόσα χρήματα κοιτάς ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τα SCOP SEER είναι εποχικοί βαθμοί απόδοσης και βγαίνουν λαμβάνοντας υπόψιν συγκεκριμένες συνθήκες  σύμφωνα με το πρότυπο . Στην πράξη τα Scop Seer μεταβάλλονται ανάλογα τις συνθήκες και τις απαιτήσεις που επικρατούν στο χώρο μας  όταν λειτουργούμε τα κλιματιστικά
Πριν τα Scop Seer στα ταμπελάκια αναγραφόταν μόνο τα COP και EER.
Τα COP EER είναι βαθμοί απόδοσης που σου δείχνουν σε μια συγκεκριμένη κατάσταση τον βαθμό απόδοσης του κλιματιστικού  (εσωτερική θερμοκρασία, εξωτερική θερμοκρασία, φορτίο συμπιεστή) αλλά το κλιματιστικό δουλεύει σε "χιλιάδες" συνθήκες στην εποχή της θέρμανσης ή ψύξης οπότε πιο δίκαιο σύστημα σύγκρισης τα Scop Seer.
Όσον αφορά την ερώτηση σου , αν το Χ κλιματιστικό βγάζει καλύτερα COP EER στις συνθήκες που ορίζει το πρότυπο υπολογισμού των SCOP SEER  τότε θα πετύχει μεγαλύτερο Scop Seer . 
Η καλύτερη σύγκριση μπορεί να γίνει αν έχεις τα COP EER  δύο κλιματιστικών σε 1000άδες καταστάσεις λειτουργίας . Εκεί θα δεις σε ποιες καταστάσεις/συνθήκες λειτουργίας υπερτερεί το καθέ μοντέλο. 
 

Η καλύτερη σύγκριση μπορεί να γίνει αν έχεις τα COP EER  δύο κλιματιστικών σε 1000άδες καταστάσεις λειτουργίας  στις συνθηκες που θα συναντησουν στον χωρο σου.Εκεί θα δεις σε ποιες καταστάσεις/συνθήκες λειτουργίας  που υπερτερεί το καθέ μοντέλο

Fixed!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σε κλιματιστικό 9-12 για να εξυπηρετεί στην ουσία 2 υπνοδωμάτια δίπλα δίπλα, ποιο θα επιλέγατε; 

 

Έβλεπα κάτι midea xterm save, κάτι Daikin perfera

Σίγουρα wifi, οικονομία είναι το πρώτο μέλημα, αφυγρανση παραπάνω από ευπρόσδεκτη όπως και τα καλύτερα δυνατά φίλτρα για τα παιδιά. 

 

https://www.plaisio.gr/catalog?location=featuredproducttag%3dpromo%234520200608%2345poikilia%2345klimatistikwn%3b319<price<699

 

Εχω βάλει έναν κόφτη στα 699 που και πάλι πολλά μου φαίνονται αλλά τεσπα. 

 

Ευχαριστώ για τις γνώμες 

Επεξ/σία από billathens!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πολλοί έχουν αγοράσει και Inventor εδώ στο forum .   10 χρόνια εγγύηση δίνουν και έχουν πολύ καλό aftersales .  Εγώ είμαι ευχαριστημένος με το Inventor που έχω  περίπου 5 χρόνια . 

Η ερώτηση σου είναι πολύ γενική βέβαια .  Πες μας αρχικά  μερικά πράγματα:
1. Τι μέγεθος κλιματιστικού θες;
2. Το θες μόνο για ψύξη;Θα το δουλεύεις κάθε μέρα στην ψύξη αρκετές ώρες;  Αν το θες και για θέρμανση θα δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα κάθε μέρα ;
3. Θες να έχει/παίρνει wifi ;
4. Μέχρι πόσα χρήματα κοιτάς ;
 

Το θελω για καλοκαιρινους μηνες οταν εχει αρκετη ζεστη και χειμωνα καποιες φορες. Αυτο που κοιταω ειναι να ειναι αρκετα οικονομικο και στα 12000 BTU, για wi-fi δεν με απασχολει γιατι ουδεποτε καταλαβα την χρηση του, η τιμη δεν με απασχολει απλα ζηταω να ειναι οικονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

στις συνθηκες που θα συναντησουν στον χωρο σου

Αν είσαι μάγος, χρονοταξιδιωτης , η ΕΜΥ. :P

Θεωρητικά κατεβάζεις τις θερμοκρασιες/σχετική υγρασία για την περίοχη σου από weather underground πχ τελευταίους 2 χειμωνες/καλοκαιρια και πάνω σε αυτές τις τιμές με την βοήθεια των κατάλληλων COP/EER πινάκων βγάζεις το δικό σου προσωπικό κάτι σαν SCOP/SEER και συγκρίνεις 😛

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταζα για το 10αρακι το edge, αλλα αφου ασχοληθηκα λιγο με τους πινακες και τα διαγραμματα στο service manual, βλεπω πραγματα που δεν μου καλοαρεσουν.

Παρατηρω πως στα χαμηλα το edge (Το 10αρακι) δεν πεφτει οσο χαμηλα το παλιο shorai. Βλεπω minimum 149w εναντι 97w απο οσο θυμαμαι.

Μονο στα πολυ ζορια δειχνει ουσιαστικα καλυτερες μετρησεις.

To capacity table ειναι ακριβες αντιγραφο του παλιου shorai ... ενω το part load tables ειναι που διαφερουν και βλεπουμε τις διαφορες που κυριως υπαρχουν στα ακρα.

Πλεον δηλωνω αναποφασιστος. Σε εναν χωρο που θα λειτουργει σχεδον 24 ωρες το καλοκαιρι καθημερινα... ειλικρινα, ακουγεται στραβο, αλλα αρχιζω να αμφιβαλω εαν μου κανει καλυτερη οικονομια απο το παλιο shorai.

Τι να πω ... μπερδευτηκα . :D

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...