Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, corsair04 είπε

Καλησπέρα 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος το συγκεκριμένο κλιματιστικό Midea Prime MA2-12NXD0-I/Ο Κλιματιστικό 12.000 BTU/h και εάν είναι ευχαριστημένος ....διάβασα αρκετές κρητικές και άκρη δεν έβγαλα κάποιοι γράφουν ότι είναι αθόρυβο άλλοι πάλι ότι κάνουν θόρυβο τα πλαστικά μέρη ....Επίσης σαν μάρκα είναι κάλο μου έκανε εντύπωση τα δέκα χρόνια εγγύηση .....

Είναι από τα οικονομικά μοντέλα, έχω το 9αρι και μόλις πιάσει θερμοκρασία είναι πραγματικά αθόρυβο. 3μ+ σωλήνα σίγουρα σε αυτό για να μην έχεις θόρυβο στα πλαστικά.

Αν έχεις το budget πας στο Mission.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό 24000 btu κλιματιστικό. Θα ήθελα να έχει και WiFi. Μέχρι 1000 €. Το θέλω και για ψύξη και για θέρμανση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, liakjim είπε

επειδή έχω μπερδευτει λίγο, είτε πάρουμε το tp link  hs110 απο εδώ, είτε απο banggood  αυτό https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP5-2_1A-Dual-USB-Ports-16A-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-Work-with-Alexa-Google-Assistant-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1426555.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN   ή αυτό       https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP8-3680W-16A-Smart-WIFI-Wall-Outlet-EU-Plug-Socket-Timer-Remote-Control-Power-Monitor-Work-with-Alexa-Google-Assistant-IFTTT-p-1502402.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN 

είναι το ίδιο πράγμα ?

και αυτό που προτάθηκε πάλι την ίδια δουλειά κάνει απλά είναι ασύρματο ? https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-RC1-Mini-Smart-Home-Universal-IR-WIFI-Infrared-Remote-Controller-For-TV-Air-Conditioning-Home-Appliances-p-1587907.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CZ

παίζει συνδυασμός αυτών ή θα διαλέξω ένα αν θέλω να πάρω 3,4 ?  και δουλεύει σε air conditon που δεν είναι  wifi ready ξερω γω ?

τέλος για το fujitsu asyg 18klca αν πάρω αυτό είναι οκ ? https://www.banggood.com/2Pcs-SONOFF-Basic-10A-2200W-WIFI-Wireless-Smart-Switch-Remote-Control-Socket-APP-Timer-p-1423314.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

θα συνεργαστεί με τα άλλα ?

 

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Silenzio είπε

επειδή έχω μπερδευτει λίγο, είτε πάρουμε το tp link  hs110 απο εδώ, είτε απο banggood  αυτό https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP5-2_1A-Dual-USB-Ports-16A-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-Work-with-Alexa-Google-Assistant-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1426555.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN   ή αυτό       https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP8-3680W-16A-Smart-WIFI-Wall-Outlet-EU-Plug-Socket-Timer-Remote-Control-Power-Monitor-Work-with-Alexa-Google-Assistant-IFTTT-p-1502402.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN 

είναι το ίδιο πράγμα ?

και αυτό που προτάθηκε πάλι την ίδια δουλειά κάνει απλά είναι ασύρματο ? https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-RC1-Mini-Smart-Home-Universal-IR-WIFI-Infrared-Remote-Controller-For-TV-Air-Conditioning-Home-Appliances-p-1587907.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CZ

παίζει συνδυασμός αυτών ή θα διαλέξω ένα αν θέλω να πάρω 3,4 ?  και δουλεύει σε air conditon που δεν είναι  wifi ready ξερω γω ?

τέλος για το fujitsu asyg 18klca αν πάρω αυτό είναι οκ ? https://www.banggood.com/2Pcs-SONOFF-Basic-10A-2200W-WIFI-Wireless-Smart-Switch-Remote-Control-Socket-APP-Timer-p-1423314.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

θα συνεργαστεί με τα άλλα ?

Το tplink hs110 είναι πριζάκι που δείχνει watts . Επιπλέον συνεργάζεται με αυτό το πρόγραμμα που έβγαλαν στο github και δίνει και διαγράμματα.

Με τα blitzwolf γίνεται μεν αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο (με grafana).

Το BW-RC1 είναι τηλεχειριστήριο υπερύθρων με wifi. Καμία σχέση.

Το sonoff είναι και αυτό σαν πριζάκι αλλά γραμμής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Klausx είπε

Είναι από τα οικονομικά μοντέλα, έχω το 9αρι και μόλις πιάσει θερμοκρασία είναι πραγματικά αθόρυβο. 3μ+ σωλήνα σίγουρα σε αυτό για να μην έχεις θόρυβο στα πλαστικά.

Αν έχεις το budget πας στο Mission.

 Δεν υπάρχει ευρώ παραπάνω και αυτό το επέλεξα για την δωρεάν εγκατάσταση .....έχω δει και αυτό  Toyotomi Satori STN/STG-912R32 στα ίδια χρήματα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το tplink hs110 είναι πριζάκι που δείχνει watts . Επιπλέον συνεργάζεται με αυτό το πρόγραμμα που έβγαλαν στο github και δίνει και διαγράμματα.

Με τα blitzwolf γίνεται μεν αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο (με grafana).

Το BW-RC1 είναι τηλεχειριστήριο υπερύθρων με wifi. Καμία σχέση.

Το sonoff είναι και αυτό σαν πριζάκι αλλά γραμμής.

οκ άρα για ευκολία θα πάρω τα tp link, αυτό της γραμμής το παίρνω ή έχει αντίστοιχο η tp link για να είναι συμβατό ? ρωτάω γιατι το fujitsu το έχω στον πίνακα απευθείας χωρίς πρίζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, corsair04 είπε

 Δεν υπάρχει ευρώ παραπάνω και αυτό το επέλεξα για την δωρεάν εγκατάσταση .....έχω δει και αυτό  Toyotomi Satori STN/STG-912R32 στα ίδια χρήματα..... 

Δεν συγκρίνετε αυτό με το Midea. Δες τα BTU διαφορές. Το θέμα είναι το Midea να μην είναι μικρό για τον χώρο σου ώστε να ρίχνει στροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το tplink hs110 είναι πριζάκι που δείχνει watts . Επιπλέον συνεργάζεται με αυτό το πρόγραμμα που έβγαλαν στο github και δίνει και διαγράμματα.

Με τα blitzwolf γίνεται μεν αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο (με grafana).

Το BW-RC1 είναι τηλεχειριστήριο υπερύθρων με wifi. Καμία σχέση.

Το sonoff είναι και αυτό σαν πριζάκι αλλά γραμμής.

Για το blitzwolf έχουμε κάποιον οδηγό;

Κάτι με tasmota βρήκα αλλά βλέπω θέλει εγχείρηση

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λοιπόν θα ήθελα ένα κλιματιστικό 24000 btu. 

1. Ποσό που διαθέτουμε = 700 - 1000. 

2. Αντικατάσταση παλιού. Το παλιό ήταν 18000 btu. Δεν ήταν brand η μάρκα, ήταν ένα ανώνυμο το οποίο κάνει δουλίτσα στην ψύξη αλλά στην θέρμανση είναι λίγο άχρηστο (όχι inverter). 

3. Επιθυμητό κατάστημα = Αδιάφορο. 

4. 50% ψύξη  50% θέρμανση. 

5. Αποκλειστική σε ψυξη και σε θερμανση. 

6. Ενιαίος χώρος σαλόνι - καθιστικό - κουζίνα 60 ΤΜ. 

7. Λιβαδειά Βοιωτίας = 30 - 40 βαθμούς  καλοκαίρι / 0- 15 χειμώνα. 

8. Θέλω WiFi και ιονιστη. 

9. Κουφώματα αλουμινίου, δεν υπάρχει μόνωση, αλλά οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι είναι φυσιολογικές. Τον χειμώνα έχει κρύο. 

10.  6072.85 watt

       5222.65 Kcal/h

       101.21 watt/m2

       87.04 Kcal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι ασχολούνται με το συγκεκριμένο φόρουμ και παραθέτουν τις γνώσεις και εμπειρίες τους . Μετά από σχετική έρευνα και βοήθεια από εσάς κατέληξα στο Toshiba RAS-18J2KVSG-E . Αγορά από Κωτσόβολο . Αύριο θα γίνει ή εγκατάσταση οπότε θα ανεβάσω σχετικές φωτο. Δυστυχώς δεν έχω πρίζα  ούτε και μετρητή για να σας ανεβάσω στο  μέλλον μετρήσεις!  

 Λίγη βοήθεια ακόμη για το τέλος . Βάσεις αντικραδασμικές που μπορώ να βρω ; (Θεσσαλονίκη είμαι )  . Στο έντυπο με τα τεχνικά στοιχεία γράφει ως ελάχιστο μήκος σωλήνα τα 2 μέτρα . Αυτό είναι το μήκος που θα ζητήσω από τον τεχνικό ; 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας !!!!

Επεξ/σία από angelo.stoik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δεν συγκρίνετε αυτό με το Midea. Δες τα BTU διαφορές. Το θέμα είναι το Midea να μην είναι μικρό για τον χώρο σου ώστε να ρίχνει στροφές.

για ένα δωμάτιο το θέλω ....άντε και τον διάδρομο (Χολ) το προηγούμενο ήταν ένα 13.000 btu κοντά στα 20 χρονιά και κάηκε ο συμπιεστής ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

οκ άρα για ευκολία θα πάρω τα tp link, αυτό της γραμμής το παίρνω ή έχει αντίστοιχο η tp link για να είναι συμβατό ? ρωτάω γιατι το fujitsu το έχω στον πίνακα απευθείας χωρίς πρίζα..

Σε αυτήν την περίπτωση, μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου ή με έναν ηλεκτρολόγο, θα βάλετε τον μετρητή παρεμβάλλοντας τον στο καλώδιο της εξωτερικής μονάδας σε αδιάβροχο κουτί ή σε εξωτερική πρίζα τοίχου αν δεν βρέχεται.

Κάπως έτσι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...