Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Ερώτηση παράπλευρη: Τι λένε οι συντηρήσεις του 10ευρου που βγάζουν διάφορα σάητς προσφορών; Αξίζουν, ή είναι κοροϊδία; Ποια είναι η σωστή συντήρηση; Στο κλιματιστικό που προαναφέρω, σε 3 χρόνια λειτουργίας (αραιής όμως, τύπου μ.ο. μισή ώρα τη μέρα το χειμώνα και 2-3 το καλοκαίρι) δεν έχω κάνει ποτέ και τώρα λέω να το βάλω μπρος. Έχω μόνο αφαιρέσει και πλύνει το φίλτρο, κάθε σεζόν.

Έχοντας μείνει μη ικανοποιημένος ακόμα και με συντηρήσεις του 30ρικου, θα έλεγα κοροϊδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, lek88 είπε

Πήρα τηλέφωνο στο σέρβις και είπαν θα έρθουν να το δουν αλλά από τις περιγραφές που τους έδωσα είπαν ότι μάλλον έχει πρόβλημα ο "εγκέφαλος". 

Επίσης μαζί με όλα τ'αλλα ανεβοκατεβαζει και την θερμοκρασία μόνο του. Εγώ το βάζω πχ στους 23 και μετά από πέντε λεπτά πάει στους 16-25-10 κτλ. 

Στατιστικά θα τύχει κάποιο DOA. Είναι λίγο γκαντεμιά αλλά είσαι καλυμμένος εννοείται.

6 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

χωρίς να πάρει το πλήρες κόστος εγκατάστασης;

Κοίτα , αν σκεφτεί ότι το κόστος εγκατάστασης συμπεριλαμβάνει και τα υλικά που στην περίπτωσή δεν χρειάζονται, φαντάζομαι ότι θα σου πάρουν σαφώς λιγότερα από τα 70€ μιας συνήθους εγκατάστασης.

Θα έλεγα να το συνδυάσεις με συντήρηση (καλή , όχι του δεκάρικου), οπότε συνολικά θα σου βγει πολύ φθηνότερα από να φέρεις κάποιον μόνο για αυτό.

6 ώρες πριν, anergos13 είπε

Γραφω στο νήμα μετά από πολύ καιρό,,,γιατί θυμήθηκε το Nemesis pro  ( σε αντικατάσταση ενός Omnia Eco)  μόλις ξεκίνησε να δουλεύει στην ψύξη να κάνει 4 ώρα την νύκτα αυτό τον Θόρυβο.....+ ανεβοκατεβασμα ταχύτητας ανεμιστήρα...

Και ολα αυτά στα καλά καθούμενα..

Έστειλα mail στο service και σήμερα( μέσα σε μια μέρα η αλήθεια είναι) ήρθαν οι τεχνικοί από Πάτρα να το δουν...

Αποφανθηκαν ότι έχει "Θέμα" και θα επικοινωνήσουν πλέον από τα κεντρικά για να μου πουν την Λύση που προτείνουν....

Όταν ρωτησα αν θα γίνει αντικατάσταση....μου είπαν ότι επειδή είναι το 2ο μπορεί να δώσουν και τα χρήματα πίσω....

Αναμένω απάντηση λοιπόν....

ΥΓ

Μου είπε αν θέλω να πάω σε toshiba ( είδε το Shorai) να μην πάω σε φτηνό 9 αρι  γιατί κάνουν σαν Τρένο οι Εξωτερικές μοναδες.

Αηντε να Δουμε....

Ο νόμος του Μέρφυ. Στον άνθρωπο που μετράει τα ντεσιμπέλ σε ακρίβεια 2ου δεκαδικού, να τύχει αυτό!!!!

Σοβαρά τώρα, απαράδεκτος ήχος για τέτοιο μηχάνημα.

Toshiba και πάλι Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Στατιστικά θα τύχει κάποιο DOA. Είναι λίγο γκαντεμιά αλλά είσαι καλυμμένος εννοείται.

Κοίτα , αν σκεφτεί ότι το κόστος εγκατάστασης συμπεριλαμβάνει και τα υλικά που στην περίπτωσή δεν χρειάζονται, φαντάζομαι ότι θα σου πάρουν σαφώς λιγότερα από τα 70€ μιας συνήθους εγκατάστασης.

Θα έλεγα να το συνδυάσεις με συντήρηση (καλή , όχι του δεκάρικου), οπότε συνολικά θα σου βγει πολύ φθηνότερα από να φέρεις κάποιον μόνο για αυτό.

Ο νόμος του Μέρφυ. Στον άνθρωπο που μετράει τα ντεσιμπέλ σε ακρίβεια 2ου δεκαδικού, να τύχει αυτό!!!!

Σοβαρά τώρα, απαράδεκτος ήχος για τέτοιο μηχάνημα.

Toshiba και πάλι Toshiba.

Μου είπαν ότι η περίπτωση μου είναι η εξαίρεση (2 στα 2) και ότι οι βλάβες σε inventor είναι λίγες...

 

Αλλά αν μου πουν αντικατάσταση ή τα λεφτά πίσω...Πώς να μην δεχτώ να πάρω τα χρήματα και να τσονταρω Αλλά 200 και να πάω για το  Toshiba Shorai?

Aλλα μόνο Shorai γιατί  στις οικονομικές σειρές οι εξωτερικές μονάδες βγάζουν θόρυβο...(διάβασα και σχετικές αναφορες στο skroutz)

 

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ένα 18αρι κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω, καθώς έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με όλες τις μάρκες και τα μοντέλα που κυκλοφορούν.

Έχω ένα μπαράκι 45-50 τ.μ. και θέλω να το βάλω εκεί. Έχω ήδη ένα 12αρι και ανεμιστήρες αλλά δεν αρκούν όταν έχω πολύ κόσμο. Δυστυχώς δεν διαθέτω πάνω από 550 ευρώ.

Έχω καταλήξει στα παρακάτω δύο. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η διαφορά τους.

Και ποια είναι η γνώμη σας για την tcl σαν επιλογή με τα χρήματα που διαθέτω;

Ευχαριστώ πολύ!

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409113/tcl-elite-tac-18chsa-xa51-klimatistiko-r32-inverter.html

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409580/tcl-elite-tac-18chsa-xa51i-klimatistiko-r32-inverter.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Lalenia1 είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ένα 18αρι κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω, καθώς έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με όλες τις μάρκες και τα μοντέλα που κυκλοφορούν.

Έχω ένα μπαράκι 45-50 τ.μ. και θέλω να το βάλω εκεί. Έχω ήδη ένα 12αρι και ανεμιστήρες αλλά δεν αρκούν όταν έχω πολύ κόσμο. Δυστυχώς δεν διαθέτω πάνω από 550 ευρώ.

Έχω καταλήξει στα παρακάτω δύο. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η διαφορά τους.

Και ποια είναι η γνώμη σας για την tcl σαν επιλογή με τα χρήματα που διαθέτω;

Ευχαριστώ πολύ!

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409113/tcl-elite-tac-18chsa-xa51-klimatistiko-r32-inverter.html

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409580/tcl-elite-tac-18chsa-xa51i-klimatistiko-r32-inverter.html

Για τον χώρο που περιγράφεις (και την εντροπία των ανθρώπων), όπου φαντάζομαι ίσως να έχεις και ανοίγματα κτλ, το 18άρι είναι μάλλον ανεπαρκές (προσωπικά το θεωρώ βέβαιο , αλλά καλύτερα να φωνάξεις επαγγελματία να σου πει).

Θα πρότεινα 24αρι.

Την περίοδο που κυκλοφορεί, μια από τα πιο VFM μηχανήματα , με καλό SEER (οικονομία στη ψύξη) και καλή εγγύηση, είναι αυτό https://www.bestprice.gr/item/2155327575/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra.html 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, papath είπε

Το τηλεχειριστήριο  που συνοδεύει το κλιματιστικό έχει τον κωδικό GYKQ-52 και είναι όπως φαίνεται στη φωτο.

Μήπως έχει κανείς τον κωδικό του τηλεχειριστηρίου με την λειτουργία MUTE?

Όπως και να έχει αύριο έχω να κάνω άλλο ένα τηλ στην αντιπροσωπία. Την πρώτη φορά το έπαιξαν Κινέζοι και δεν καταλάβαιναν τι εννοούσα.

image.png.27956b6748b1e428cf234a7dbe5d2ee4.png

 

19 ώρες πριν, ghortman είπε

Σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα και το μπέρδεμα της εταιρείας με τα τηλεχειρίστηρια, να αναφέρω ότι πήρα feedback από άλλο άτομο που αγόρασε το XA412 από το ίδιο κατάστημα - ίδια παρτίδα - και φαίνεται ότι δυστυχώς δεν υπάρχει το σωστό πληκτρολόγιο με την επιλογή mute για να δουλέψει η χαμηλή σκάλα. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω ακόμα στα δικά μου (2 τεμάχια), καθότι έστειλα τις μονάδες στο νησί, παρά μόνο το ΣΚ που θα κατέβω. Θεωρώ όμως ότι 99% αφού μιλάμε για ίδια παρτίδα και στα δικά μου δε θα υπάρχει η επιλογή mute.

Όσοι λοιπόν διαπιστώσετε το παρόν, τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία. Όπως γράφει και στο pm ο Πλεύρης θα κάνει περίπου 1 μήνα, βέβαια δεν ξέρει ο υπεύθυνος τι θα γίνει τώρα το καλοκαίρι εν μέσω αδειών κλπ αν θα πάμε για Σεπτέμβρη. Αυτά. 

Μίλησα σήμερα με την αντιπροσωπία. Το καλό είναι οτι μόλις είπα για το τηλεκοντρολ και την περίπτωση του MUTE αμέσως μου είπε οτι γνωρίζει την περιπτωση και προχωράνε σε αντικατάσταση του τηλεκοντρολ. Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει αποθεμα τώρα και η νέα παραλαβή θα είναι το Σεπτέμβριο, οπότε αναμένουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, papath είπε

Το καλό είναι οτι μόλις είπα για το τηλεκοντρολ και την περίπτωση του MUTE αμέσως μου είπε οτι γνωρίζει την περιπτωση και προχωράνε σε αντικατάσταση του τηλεκοντρολ.

Πολύ καλό νέο.

12 λεπτά πριν, papath είπε

 Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει αποθεμα τώρα και η νέα παραλαβή θα είναι το Σεπτέμβριο, οπότε αναμένουμε

Πολύ κακό.

Δεν μπορούσε να σου πει τον κωδικό? Ίσως το κόστος να είναι της τάξεως των 5€ για προσωπική παραγγελία από κινέζο και να έρθει γρηγορότερα. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορούσε να σου πει τον κωδικό? Ίσως το κόστος να είναι της τάξεως των 5€ για προσωπική παραγγελία από κινέζο και να έρθει γρηγορότερα. 

Τον ρώτησα και μάλιστα είπα οτι το έχω βάλει το κλιματιστικό σε εξοχικό και το χρειαζομαι το καλοκαίρι μήπως το βρώ κάπου. Η απάντηση ήταν " Δε γνωριζω να υπαρχει κωδικός. Το Σεπτέμβριο θα γίνει η αντικατάσταση".

Ψαχνοντας βρηκα σε φωτογραφία αυτό... δε βρηκα όμως κωδικό

image.png.9e0e295d75bd051e4bf2ba9db943ebb2.png

Επεξ/σία από papath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 12/6/2019 στις 10:42 ΠΜ, lek88 είπε

Δεν ήμουν μπροστά όταν έγινε η εγκατάσταση δυστυχώς. Δεν ξέρω αν έγινε δοκιμή. Ήταν εκεί οι δικοί μου που είναι μεγάλης ηλικίας και δεν ξέρουν από τέτοια πράγματα. Όταν ανοίγω το κλιματιστικό οι Περσίδες μένουν εντελώς κλειστές. Όταν πατάω το κουμπί extra function Δεν γίνεται τίποτα απολύτως. 

Καντο ενα reset..Απλα κλεινεις την ασφαλεια του ρευματος απο τον πινακα (ειτε την δικη του ασφαλεια αν εχει ή τον γενικο) και αστην κλειστη για κανα δεκαλεπτο και μετα ξανα ανοιξε την και ανοιξε το κλιματιστικο..

Επεξ/σία από nikospits
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

Επανέρχομαι με μια μίνι-κριτική του DAIKIN ATXC35B (κυκλοφορεί και ως FTXC35B από δίκτυο DAIKIN) που αγοράστηκε και τοποθετήθηκε τέλος Μαΐου. 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες! Το μηχάνημα κρυώνει το δωμάτιο σε χρόνο ρεκόρ! Βέβαια, είναι 12000ΒΤU και το έχω σε δωμάτιο 19τμ οπότε είναι άνετο. Πάντως δουλεύει γρήγορα, πιάνει θερμοκρασία και κατεβαίνει στο ρελαντί όπου είναι αθόρυβο. Κραδασμοί, ταλαντώσεις πλαστικών, ανύπαρκτοι και η εξωτερική μονάδα σταθερή και αθόρυβη. Επίσης, το κοντρόλ είναι πολύ στιβαρό και λειτουργικό και μου αρέσει που έχει ενσωματωμένο LED που ανάβει κάθε φορά που πατάω κουμπί στο κοντρόλ.

Γενικώς, ένα προσεγμένο, μηχάνημα. Δεν είναι φασόν κινέζικο και το δείχνει! Καταλαβαίνω τις value for money επιλογές, αλλά πάντα αγοράζω επώνυμα (DAIKIN, MITSUBISHI HEAVY, FUJITSU) και μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί με μηχανήματα που δεν βγάζουν βλάβες και έχουν μακροζωία.

Βέβαια το πήρα σε προσφορά 540(απο 600) και μου δόθηκε και δωροεπιταγη 120 ευρώ οπότε μου ήρθε πολύ οικονομικά αλλά το συνιστώ ανεπιφύλακτα για κάποιον που θέλει μια ποιοτική κατασκευή. Seer 6.7, Scop 5.7  

Με την βοήθεια ειδικών στο site, θα ήθελα να μάθω να κάνω και μετρήσεις ρεύματος γιατί έχω την εντύπωση ότι δουλεύει πολύ καλά το σύστημα inverter του συγκεκριμένου μοντέλου!

 

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikospits είπε


Καντο ενα reset..Απλα κλεινεις την ασφαλεια του ρευματος απο τον πινακα (ειτε την δικη του ασφαλεια αν εχει ή τον γενικο) και αστην κλειστη για κανα δεκαλεπτο και μετα ξανα ανοιξε την και ανοιξε το κλιματιστικο..

????

 

28 λεπτά πριν, papath είπε

Τον ρώτησα και μάλιστα είπα οτι το έχω βάλει το κλιματιστικό σε εξοχικό και το χρειαζομαι το καλοκαίρι μήπως το βρώ κάπου. Η απάντηση ήταν " Δε γνωριζω να υπαρχει κωδικός. Το Σεπτέμβριο θα γίνει η αντικατάσταση".

Ψαχνοντας βρηκα σε φωτογραφία αυτό... δε βρηκα όμως κωδικό

image.png.9e0e295d75bd051e4bf2ba9db943ebb2.png

Ναι, ούτε εγώ βρήκα κάτι.

Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε τον @mplevris ή κάποιον άλλον φίλο που παρέλαβε το σωστό χειριστήριο. 

ΥΓ Δεν μου αρέσει πάντως πολύ η όλη αντιμετώπιση.

13 λεπτά πριν, CorumD είπε

θα ήθελα να μάθω να κάνω και μετρήσεις ρεύματος γιατί έχω την εντύπωση ότι δουλεύει πολύ καλά το σύστημα inverter του συγκεκριμένου μοντέλου!

Πολύ καλή επιλογή!

Το έχεις σε πρίζα ή απευθείας στον τοίχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

????

Ναι, ούτε εγώ βρήκα κάτι.

Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε τον @mplevris ή κάποιον άλλον φίλο που παρέλαβε το σωστό χειριστήριο. 

ΥΓ Δεν μου αρέσει πάντως πολύ η όλη αντιμετώπιση.

Πολύ καλή επιλογή!

Το έχεις σε πρίζα ή απευθείας στον τοίχο?

Στην Πρίζα φιλε liakjim, πως θα μπορέσω να κάνω μετρήσεις; τι μετρητή να αγοράσω; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CorumD είπε

Στην Πρίζα φιλε liakjim, πως θα μπορέσω να κάνω μετρήσεις; τι μετρητή να αγοράσω; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Η πιο απλή λύση είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/14565325/Energenie-EG-SSM-01.html?from=catspan&keyphrase=Ενέργειας+16A

Η πιο σοφιστικέ είναι αυτή https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?ID=47184&cur_warehouse=CN

Αν βολεύει έχει κ με 2 θύρες usb έξοδο https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP5-2_1A-Dual-USB-Ports-16A-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-Work-with-Alexa-Google-Assistant-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1426555.html?rmmds=search

Η διαδικασία απλή. Μετά απλά σε ενδιαφέρει πόσο καίει στο ρελαντί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Εμένα μου έχουν κάνει εγκατάσταση με κάνα μέτρο σωλήνα και φυσικά χωρίς αντλία κενού στις αρχές του 2016.

Σε 12άρι arielli του e-shop.

Υπάρχει κάποιος που να αναλάβει να το κάνει σωστά χωρίς να πάρει το πλήρες κόστος εγκατάστασης; Σε pm αν υπάρχει κάτι σχετικό, αμαρτία να μας χαλάνε τα μηχανήματα ή να μην αποδίδουν επειδή ως πριν 2-3 χρόνια ήμασταν οριακά ενήλικοι...

Ερώτηση παράπλευρη: Τι λένε οι συντηρήσεις του 10ευρου που βγάζουν διάφορα σάητς προσφορών; Αξίζουν, ή είναι κοροϊδία; Ποια είναι η σωστή συντήρηση; Στο κλιματιστικό που προαναφέρω, σε 3 χρόνια λειτουργίας (αραιής όμως, τύπου μ.ο. μισή ώρα τη μέρα το χειμώνα και 2-3 το καλοκαίρι) δεν έχω κάνει ποτέ και τώρα λέω να το βάλω μπρος. Έχω μόνο αφαιρέσει και πλύνει το φίλτρο, κάθε σεζόν.

Σε ότι αφορά την εγκατάσταση σίγουρα το ένα μέτρο είναι πολύ λίγο και αρνητικό και το γεγονός ότι δεν έκανε κενό ο εγκαταστάτης.
Σε ότι αφορά την συντήρηση του 10 € τζάμπα θα τα δώσεις .Δεν κάνουν τπτ..και αν προκύψει καμιά δυσλειτουργία του κλιματιστικού σηκώνουν τα χέρια ψηλά.
Τώρα για το φίλτρο που ανέφερες ότι πλένεις κάθε σεζόν είναι πολύ λίγο..Σίγουρα αν το λειτουργείς το κλιματιστικό καλό είναι να καθαρίζεις τα φίλτρα κάθε μήνα. (ανάλογα βέβαια και από το πόσο σκόνη έχει ο χώρος).
Η σωστή συντήρηση περιλαμβάνει καθαρισμό του εναλλάκτη (στοιχείου) και του ανεμιστήρα στο εσωτερικό (ιδιαίτερα στο εσωτερικό μηχάνημα ο ανεμιστήρας του θέλει καλό καθάρισμα ) και εξωτερικό μηχάνημα και ψέκασμα με αντιβακτηριακό  , έλεγχο των πιέσεων λειτουργίας του κλιματιστικού και της θερμοκρασίας που βγάζει, έλεγχο καλής λειτουργίας , έλεγχο της αποχέτευσης. Μπορείς να δείς και κάποιες συμβουλές για την λειτουργία και την συντήρηση των κλιματιστικών εδώ : 
https://www.idealklima.gr/klimatistiko-simboules-tips-gia-oikonomia/
https://thermansipress.gr/thermansi/συντήρηση-κλιματιστικού-απαραίτητη/#.XQIFkIgzaUk
https://www.naftemporiki.gr/story/673013/oi-deka-entoles-gia-ti-sosti-xrisi-tou-klimatistikou
 

Επεξ/σία από nikospits
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...