Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά , εγω δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑ Ψυκτικό να κάνει ΣΩΣΤΗ συντήρηση. Εγω πλήρωσα 25 το μηχάνημα(και  έκανα συντήρηση σε 8 ) και ενω έκανε σχεδόν ολα που αναφέρει ο φίλος nikospits, δεν μου έλυσε τα μεταλλικά στοιχεία για να πάει άφθονό χημικό στον ανεμιστήρα! Επίσης, δεν θέλουν να κάνουν service στον ανεμιστήρα αν θορυβεί!  Να πω την αλήθεια, καλύτερα να μάθει κάποιος να κάνει μόνος τις συντηρήσεις αν έχει πολλα μηχανήματα και θέλει καλη δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, nikospits είπε

Σε ότι αφορά την εγκατάσταση σίγουρα το ένα μέτρο είναι πολύ λίγο και αρνητικό και το γεγονός ότι δεν έκανε κενό ο εγκαταστάτης.
Σε ότι αφορά την συντήρηση του 10 € τζάμπα θα τα δώσεις .Δεν κάνουν τπτ..και αν προκύψει καμιά δυσλειτουργία του κλιματιστικού σηκώνουν τα χέρια ψηλά.
Τώρα για το φίλτρο που ανέφερες ότι πλένεις κάθε σεζόν είναι πολύ λίγο..Σίγουρα αν το λειτουργείς το κλιματιστικό καλό είναι να καθαρίζεις τα φίλτρα κάθε μήνα. (ανάλογα βέβαια και από το πόσο σκόνη έχει ο χώρος).
Η σωστή συντήρηση περιλαμβάνει καθαρισμό του εναλλάκτη (στοιχείου) στο εσωτερικό και εξωτερικό μηχάνημα και ψέκασμα με αντιβακτηριακό  , έλεγχο των πιέσεων λειτουργίας του κλιματιστικού και της θερμοκρασίας που βγάζει, έλεγχο καλής λειτουργίας , έλεγχο της αποχέτευσης. Μπορείς να δείς και κάποιες συμβουλές για την λειτουργία και την συντήρηση των κλιματιστικών εδώ : 
https://www.idealklima.gr/klimatistiko-simboules-tips-gia-oikonomia/
https://thermansipress.gr/thermansi/συντήρηση-κλιματιστικού-απαραίτητη/#.XQIFkIgzaUk
https://www.naftemporiki.gr/story/673013/oi-deka-entoles-gia-ti-sosti-xrisi-tou-klimatistikou
 

Εμένα μου έκανε εντύπωση ένα video (δεν το βρίσκω τώρα), που πήρε κάποιος ένα λάστιχο και με πίεση από ακροφύσιο, έριχνε νερό παντού στο εσωτερικό της εξωτερικής μονάδας.

Οκ, η μονάδα είναι φτιαγμένη να αντέχει βροχές κτλ αλλά είναι τόσο αδιάβροχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος φίλε liakjim, σίγουρα δεν θα ήταν καλο να πάνε νερά στα ηλεκτρονικά που συνήθως είναι στην δεξιά πλευρά του μηχανήματος. Επίσης, το λύσιμο των coils είναι μπελαλιδικη ιστορία αλλα ο μόνος τρόπος ελεύθερης πρόσβασης στον ανεμιστηρα(για σωστό καθάρισμα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


μπορείς άφοβα να ρίξεις νερό αλλά όχι με τόσο πίεση από ακροφύσιο γιατί πρέπει να προσέξεις να μην στραβώσουν οι κυψέλες τοου στοιχείου απο την πίεση .Επίσης σε εξωτερική μονάδα ρίχνεις νερό αλλά με έναν συγκεκριμένο τρόπο..Δλδ ρίχνεις άφοβα στο στοιχείο της στην πίσω πλευρά της μονάδας , και σε όλη την μονάδα μπορείς να ρίξεις νερό με κατεύθυνση από πάνω προς τα κάτω και ΟΧΙ το αντίστροφο, ιδιαίτερα στην πλευρά που μπαίνουν τα καλώδια ρεύματος στην εξωτερική .

Επεξ/σία από nikospits
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

To βρήκα

Ε φίλος ο άνθρωπος έδώ ξέρει ακριβώς πως να την πλύνει και πώς, που να ρίξει το νερό με πίεση και από ποια απόσταση..Αλλά επ ουδενί δεν λέει να αρχίσει κάποιος να λύνει την εξωτερική μονάδα στο σπίτι του έτσι...γιατί το ποιο πιθανόν είναι να μπλέξει όταν την ξανά συναρμολογήσει.....

34 λεπτά πριν, CorumD είπε

Παιδιά , εγω δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑ Ψυκτικό να κάνει ΣΩΣΤΗ συντήρηση. Εγω πλήρωσα 25 το μηχάνημα(και  έκανα συντήρηση σε 8 ) και ενω έκανε σχεδόν ολα που αναφέρει ο φίλος nikospits, δεν μου έλυσε τα μεταλλικά στοιχεία για να πάει άφθονό χημικό στον ανεμιστήρα! Επίσης, δεν θέλουν να κάνουν service στον ανεμιστήρα αν θορυβεί!  Να πω την αλήθεια, καλύτερα να μάθει κάποιος να κάνει μόνος τις συντηρήσεις αν έχει πολλα μηχανήματα και θέλει καλη δουλειά!

Φίλε Corumd τον ανεμιστήρα της εσωτερικής ή της εξωτερικής εννοείς?? Επίσης στις πιο πολλές περιπτώσεις αν αρχίσει και βγάζει θόρυβο ο ανεμιστήρας είναι από το μοτέρ του(πλησιάζει η ημερ/νια λήξης του)  και η αλήθεια είναι ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορούν να σου κάνουν και τπτ από πλευράς καθαρισμού και σέρβις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Για τον χώρο που περιγράφεις (και την εντροπία των ανθρώπων), όπου φαντάζομαι ίσως να έχεις και ανοίγματα κτλ, το 18άρι είναι μάλλον ανεπαρκές (προσωπικά το θεωρώ βέβαιο , αλλά καλύτερα να φωνάξεις επαγγελματία να σου πει).

Θα πρότεινα 24αρι.

Την περίοδο που κυκλοφορεί, μια από τα πιο VFM μηχανήματα , με καλό SEER (οικονομία στη ψύξη) και καλή εγγύηση, είναι αυτό https://www.bestprice.gr/item/2155327575/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra.html 

Έχει και ένα 12άρι . Οπότε ίσως  32.000 btu/h να τον καλύψουν . Σίγουρα όμως η παρουσία ανθρώπων σε ένα χώρο υπολογίζεται ως έξτρα θερμικά φορτία οπότε καλό είναι να πάρει γνώμη απο ειδικό που ασχολείται με μελέτες καταστημάτων . 

3 ώρες πριν, Lalenia1 είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ένα 18αρι κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω, καθώς έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με όλες τις μάρκες και τα μοντέλα που κυκλοφορούν.

Έχω ένα μπαράκι 45-50 τ.μ. και θέλω να το βάλω εκεί. Έχω ήδη ένα 12αρι και ανεμιστήρες αλλά δεν αρκούν όταν έχω πολύ κόσμο. Δυστυχώς δεν διαθέτω πάνω από 550 ευρώ.

Έχω καταλήξει στα παρακάτω δύο. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η διαφορά τους.

Και ποια είναι η γνώμη σας για την tcl σαν επιλογή με τα χρήματα που διαθέτω;

Ευχαριστώ πολύ!

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409113/tcl-elite-tac-18chsa-xa51-klimatistiko-r32-inverter.html

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409580/tcl-elite-tac-18chsa-xa51i-klimatistiko-r32-inverter.html

Κάποιο λάθος θα έχουν κάνει στο site . Δεν υπάρχει το δεύτερο μοντέλο στο site της TCL . Η Διαφορά στον κωδικό μοντέλου είναι απλά τo "i" στο τέλος . 
Επειδή είναι επαγγελματικός χώρος οπότε θα δουλεύει για ώρες το κλιματιστικό καλό είναι να δεις κλιματιστικό με μεγαλύτερο SEER (όσο πιο μεγάλο τόσο πιο οικονομικό είναι σε κατανάλωση) και σίγουρα θα κάνεις απόσβεση γρήγορα τα έξτρα λεφτά απο την οικονομία που προσφέρει . Το TCL έχει SEER=6.3 .

Με SEER= 7.6 και 10ετή εγγύηση:   https://www.bestprice.gr/item/2155157419/inventor-nemesis-pro-n2vi32-18wifin2vo32-18.html

Με SEER= 6.8  και 5ετή εγγύηση :  https://www.bestprice.gr/item/2155327576/haier-tundra-green-as50tdbhra1u50jeffra.html


 

2 ώρες πριν, papath είπε

Τον ρώτησα και μάλιστα είπα οτι το έχω βάλει το κλιματιστικό σε εξοχικό και το χρειαζομαι το καλοκαίρι μήπως το βρώ κάπου. Η απάντηση ήταν " Δε γνωριζω να υπαρχει κωδικός. Το Σεπτέμβριο θα γίνει η αντικατάσταση".

Ψαχνοντας βρηκα σε φωτογραφία αυτό... δε βρηκα όμως κωδικό

image.png.9e0e295d75bd051e4bf2ba9db943ebb2.png

Χαζομάρες σου είπε . Αδύνατο να μην γνωρίζουν τον κωδικό προμηθευτή και το μοντέλο του χειριστηρίου . Πώς άλλωστε κάνουν παραγγελία αυτοί απο τον κατασκευαστή ; Τί του λένε ; "Θέλω αυτό με τα 12 κουμπιά το λευκό που μοιάζει σαν τραβηγμένο αυγό ; " :lol::lol::lol:

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εμένα μου έκανε εντύπωση ένα video (δεν το βρίσκω τώρα), που πήρε κάποιος ένα λάστιχο και με πίεση από ακροφύσιο, έριχνε νερό παντού στο εσωτερικό της εξωτερικής μονάδας.

Οκ, η μονάδα είναι φτιαγμένη να αντέχει βροχές κτλ αλλά είναι τόσο αδιάβροχη;


To στοιχείο πλένουν . Δεν τίθεται θέμα . Αλλά θέλει και λίγο προσοχή απο ποια γωνία ρίχνεις το νερό υπό πίεση γιατί είναι και η πλακέτα στο χώρο όπου βρίσκεται το στοιχείο (σε αρκετά μηχανήματα για να ψύχεται απο την ροή του ανεμιστήρα) μέσα σε κουτί που την προστατεύει μεν αλλά.. θέλει λίγο προσοχή . 
 

1 ώρα πριν, Silverage είπε

Παιδιά δεν μπορώ να βρώ να μου κάνουν συντήρηση. Ξέρεις κανένας κανέναν καλλο να μου προτείνει; Αθήνα δυτικά

Τώρα που το θυμήθηκες και εσύ για συντήρηση.... . Όλοι ψυκτικοί τρέχουν σαν τρελοί να προλάβουν τα ραντεβού, κυρίως τις εγκαταστάσεις . Δεν είναι υπερβολή να έχουν κλεισμένα ραντεβού μέχρι και τον επόμενο μήνα και βάλε μην σου πώ....

Συντηρήσεις να κάνετε πρίν πιάσουν οι ζέστες.

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια απο τα ακριβα θεωρω τα daikin, mitsubishi heavy, hitachi, και toshiba τα καλύτερα. (εχω toshiba kai mitsubishi heavy και ειναι πολυ καλα, απο mitsubishi electric δεν εμεινα ικανοποιημενος)

απο τα φτηνα, εχετε καποιο να προτεινετε?  με ενδιαφερει τοσο η θερμανση οσο και η ψυξη.

Aux και cvmore εχουν καλες κριτικες στο σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Xαζομάρες σου είπε . Αδύνατο να μην γνωρίζουν τον κωδικό προμηθευτή και το μοντέλο του χειριστηρίου . Πώς άλλωστε κάνουν παραγγελία αυτοί απο τον κατασκευαστή ; Τί του λένε ; "Θέλω αυτό με τα 12 κουμπιά το λευκό που μοιάζει σαν τραβηγμένο αυγό ; " :lol::lol:

 

Συμφωνώ. Η συγκεκριμένη αντιπροσωπία δεν είναι απο αυτές που προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα του πελάτη. Μηδενική αν οχι καθόλου υποστήρηξη, μηδενική παρουσία στο ιντερνετ και πολλά άλλα...

 

Επίσης το δικό μου είναι το ΧΑ51Ι και ας μην υπάρχει στο σιτε τους. Τωρα ποια η διαφορά με αυτό χωρίς το i δε ξέρω. Μάλλον το λάθος τηλεχειριστηριο :)

 

Επεξ/σία από papath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,εχω ενα καταστημα εστιασης και τωρα στις ζεστες εχουμε την πορτα ανοιχτή.Αν βαλω το κλιματιστικό χανω ολο το κλιμα που εχω δημιουργήσει.Ενδικειται η χρήση αεροκουρτίνας αφου εχω ανοικτή την πόρτα?Το κλιματιστικό πρεπει να δουλεψει στην ψυξη ή στην αφυγρανση(καθωτι ο χωρος εχει και 3 ψυγεια που βγαζουν ζέστη.)ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papath είπε

Συμφωνώ. Η συγκεκριμένη αντιπροσωπία δεν είναι απο αυτές που προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα του πελάτη. Μηδενική αν οχι καθόλου υποστήρηξη, μηδενική παρουσία στο ιντερνετ και πολλά άλλα...

Επίσης το δικό μου είναι το ΧΑ51Ι και ας μην υπάρχει στο σιτε τους. Τωρα ποια η διαφορά με αυτό χωρίς το i δε ξέρω. Μάλλον το λάθος τηλεχειριστηριο :)

Κρίμα που έδωσε τέτοια απάντηση η αντιπροσωπεία της Mitsubishi/Μitshubishi Heavy . Γιατί αυτή είναι η αντιπροσωπεία της TCL αν δεν το ξέρεις . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Κρίμα που έδωσε τέτοια απάντηση η αντιπροσωπεία της Mitsubishi/Μitshubishi Heavy . Γιατί αυτή είναι η αντιπροσωπεία της TCL αν δεν το ξέρεις . 

Το γνωρίζω. Και κάποια κλιματιστικά Mitsubishi που έχω τα πήρα με βάση το όνομα και την αξιοπιστία του κλιματιστικού και όχι την αντιπροσωπία.

Να φανταστείς ακομα και σήμερα ζητάνε registration της μονάδας/συσκευής με αποστολή του αποκόματος ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ!!!!

Επεξ/σία από papath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, darksoldier είπε

Καλησπέρα,εχω ενα καταστημα εστιασης και τωρα στις ζεστες εχουμε την πορτα ανοιχτή.Αν βαλω το κλιματιστικό χανω ολο το κλιμα που εχω δημιουργήσει.Ενδικειται η χρήση αεροκουρτίνας αφου εχω ανοικτή την πόρτα?Το κλιματιστικό πρεπει να δουλεψει στην ψυξη ή στην αφυγρανση(καθωτι ο χωρος εχει και 3 ψυγεια που βγαζουν ζέστη.)ευχαριστω

Μα για αυτό το λόγο υπάρχουν οι αεροκουρτίνες . Για να περιορίζουν τις απώλειες απο ανοιχτές πόρτες . Φυσικά να βάλεις !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Μα για αυτό το λόγο υπάρχουν οι αεροκουρτίνες . Για να περιορίζουν τις απώλειες απο ανοιχτές πόρτες . Φυσικά να βάλεις !

ok ευχαριστώ,οσο αναφορά το ερωτημα για ψυξη ή σε λειτουργία αφυγρανσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...