Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, CptBill said:

 Δεν δείχνει υγρασία το ultimate comfort

Hello έχεις κάνει κάποιο review ή μπορείς να κάνεις για το ultimate comfort? Το περιμένω να ερθει σε 1+ βδομάδα και θα ήθελα να ξέρω τι να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν απειλήσεις τον αέρα πχ "αν τολμήσεις να βγεις έξω την έκατσες",  θα υπακούσει και θα  μείνει εντός του χώρου !

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

😋

 

Θα το κάνω κ αυτό αλλά σε περίπτωση που δεν με ακούσει πως θα συμπεριφέρεται το 12αρι;; Θα δουλεύει μόνιμα χωρίς να πιάνει θερμοκρασία κ θα καίει φουλ;; Μήπως χρειάζεται 18αρι;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tonis21 είπε

Θα το κάνω κ αυτό αλλά σε περίπτωση που δεν με ακούσει πως θα συμπεριφέρεται το 12αρι;; Θα δουλεύει μόνιμα χωρίς να πιάνει θερμοκρασία κ θα καίει φουλ;; Μήπως χρειάζεται 18αρι;; 

Εξαρτάται από τον χώρο σου. Μπορείς να φτιάξεις ένα σχεδιάγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marioboni είπε

Με το ένα τώρα και κλειστό μόνο το Δ3 φτάνει μετά από ώρα να δροσίσει που είναι και πιο μακριά και είναι και 12αρι

Η απόσταση είναι μικρότερη και στη ευθεία αν μπει στη θέση 2 ακόμη ένα μηχάνημα 

Με το δικό μου το μυαλό και χωρίς να έχω εμπειρία έλεγα πως θα είναι καλύτερα από ένα μεγαλύτερο

Γιατί να βάλω 2 μικρά δεν με παίρνει σε χρημα

Επειδή έχω πελαγωσει και το χρήμα δεν ρέει άφθονο, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος;

Αν αυτό που λέω να κάνω έχει λογική η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται από τον χώρο σου. Μπορείς να φτιάξεις ένα σχεδιάγραμμα;

Το 1 είναι 18 τμ, το το 2 είναι 9 τμ, το 3 είναι 10 τμ κ το 4 είναι 8 τμ (Τα τμ είναι στο περίπου). Στο 3 έχω ήδη ένα 9αρι που δεν είναι inverter (κόκκινη κουκίδα). Στο 1 θέλω να βάλω το 12αρι (κίτρινη κουκίδα). Τι λες;; 

IMG_20190706_192858.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 9 αρι tundra green ειναι λογικό να έκαψε 7-8  kWh ? Σε 9-10 ώρες με ζητούμενη 26-27 ? Και εξωτερική 31-32 . Ακόμα δεν έχω μετρητή,τσεκάρω το ρολόι της ΔΕΗ πριν και μετα...το fan μόνο του ποσό καίει στην 3η σκάλα? Ας αφαιρέσουμε 5 ώρες λειτουργίας του από τις 8..ας πούμε 7 μαζί με τις υπόλοιπες συσκευές ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fujitsu ASYG24KLCA στις κριτικές όλοι λένε ότι έχει καλή απόδοση, αλλά είναι θορυβώδες. Κάποιοι μπορεί να μην ενοχλούνται, για εμένα όμως είναι λόγος για μη αγορά. Έχω εμπειρία από κλιματιστικό που έκανε θόρυβο, μετά από δυο ώρες είχες πονοκέφαλο, δεν ήξερες τι σου φταίει.   Ψάχνω αυτό που συνδυάζει επιδόσεις , οικονομία στην κατανάλωση και να είναι αθόρυβο. ( Στα 1300-1400 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια πιστεύετε ότι θα ήταν μια δίκαιη τιμή για να πουλήσω 2 μεταχειρισμένα toyotomi izuru με ψυκτικό μέσο r410a?

Ενα 9αρι trn528zr και ένα 12αρι trn535zr.

Αγοράστηκαν 1200€ σύνολο το Σεπτέμβρη του 2015 και έχουν και υπόλοιπο εγγύησης total support του Κωτσόβολου μέχρι το Σεπτέμβρη του 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Luciddream είπε

Το πήρα, ελπίζω να μην το μετανιώσω. Υπερβολικά τα λεφτά για 9άρι και πήρα και μια επέκταση εγγύησης για καλό και για κακό. Ελπίζω να μην το μετανιώσω και αυτό. Δυστυχώς με τις ουρες που έχουν όλα τα συνεργεία δεν είχα χρόνο να περιμένω ούτε μέχρι την δευτέρα για τις εκπτώσεις.

Πραγματικά, δε νομίζω να το μετανιώσεις...  530 το πήρα εγώ χωρίς εγκατάσταση και από ότι παρακολουθώ τόσο έχει ακόμα χωρίς επεκταση εγγύησης...

Μολις το βάλεις δες πόσο καταναλώνει στην εφαρμογή !

Α! και πες μου αν βλέπεις επίπεδο υγρασίας!

Στις 5/7/2019 στις 5:01 ΜΜ, liakjim είπε
Στις 5/7/2019 στις 1:13 ΜΜ, stazzy1978 είπε

Τον αφησα να φύγει

Πολύ κακώς. Εσύ θα τα λουστείς. Συγγνώμη αλλά δεν την καταλαβαίνω τη λογική σου. Τέσπα, εσύ πλήρωσες μηχάνημα με προδιαγραφές για να έχεις κάτι που ποιος ξέρει τι είναι , για να κάνεις το χατήρι στον κάθε Χ άγνωστο τύπο. Πραγματικά ακατανόητο. 

Δυστυχως είναι στον ανθρωπο... Όταν τον έχω μπροστά μου τον αλλο και ας με κοροϊδευει στη μαπα μου δε μπορώ να κάνω κάτι. Αηδιαζω και μόνο που τον βλέπω και προτιμώ να τον ξεφορτωθώ παρά να κάνω φασαρία... :( 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tonis21 είπε

Το 1 είναι 18 τμ, το το 2 είναι 9 τμ, το 3 είναι 10 τμ κ το 4 είναι 8 τμ (Τα τμ είναι στο περίπου). Στο 3 έχω ήδη ένα 9αρι που δεν είναι inverter (κόκκινη κουκίδα). Στο 1 θέλω να βάλω το 12αρι (κίτρινη κουκίδα). Τι λες;; 

IMG_20190706_192858.jpg

Ναι, θα είσαι οκ με το 12άρι. Εκτός αν είναι κουζίνα και έχεις τίποτα πλάκες και αμόνωτα οπότε θα πρέπει να πας παραπάνω. 

Αν είναι σαλόνι , με καλά αλουμίνια θα είσαι οκ. 

2 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Το 9 αρι tundra green ειναι λογικό να έκαψε 7-8  kWh ? Σε 9-10 ώρες με ζητούμενη 26-27 ? Και εξωτερική 31-32 . Ακόμα δεν έχω μετρητή,τσεκάρω το ρολόι της ΔΕΗ πριν και μετα...το fan μόνο του ποσό καίει στην 3η σκάλα? Ας αφαιρέσουμε 5 ώρες λειτουργίας του από τις 8..ας πούμε 7 μαζί με τις υπόλοιπες συσκευές ..

Μπορείς να κάνεις λάθος χωρίς μετρητή. 

1 ώρα πριν, kprimax είπε

Το Fujitsu ASYG24KLCA στις κριτικές όλοι λένε ότι έχει καλή απόδοση, αλλά είναι θορυβώδες. Κάποιοι μπορεί να μην ενοχλούνται, για εμένα όμως είναι λόγος για μη αγορά. Έχω εμπειρία από κλιματιστικό που έκανε θόρυβο, μετά από δυο ώρες είχες πονοκέφαλο, δεν ήξερες τι σου φταίει.   Ψάχνω αυτό που συνδυάζει επιδόσεις , οικονομία στην κατανάλωση και να είναι αθόρυβο. ( Στα 1300-1400 ευρώ)

Έχω το Fujitsu. Αν σε πάρει ο δρόμος σου για Ωρωπό, έλα να το ακούσεις. 

Έχω κάνει ένα Video :

 

προτάσεις 

Αν σε καλυπτει το 22άρι https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w/

Αν όχι https://airsamoilis.gr/product/srk-src-71zr-w/

επίσης https://www.skroutz.gr/s/12068847/Toshiba-Shorai-R32-RAS-24PAVSG-E-RAS-24PKVSG-E.html#sku-info

νέο https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG.html

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, θα είσαι οκ με το 12άρι. Εκτός αν είναι κουζίνα και έχεις τίποτα πλάκες και αμόνωτα οπότε θα πρέπει να πας παραπάνω. 

Αν είναι σαλόνι , με καλά αλουμίνια θα είσαι οκ. 

 

Σαλόνι είναι. Οκ.. πάω για 12αρι τότε. Ποιο μου προτείνεις με ταβάνι τα 600 ευρώ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tonis21 είπε

Σαλόνι είναι. Οκ.. πάω για 12αρι τότε. Ποιο μου προτείνεις με ταβάνι τα 600 ευρώ;; 

https://www.bestprice.gr/item/2155157416/inventor-nemesis-pro-n2vi32-12wifin2vo32-12.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tonis21 είπε

κ εγω να σου πω την αληθεια ειμαι αναμεσα στο nemesis κ σ αυτα  τα 3...

BestPrice iconMidea Ultimate Comfort MT-12N8D6-I/MBT-12N8D6-O (579,00€)

BestPrice iconInventor Aria AR3VI32-12WF/AR3VO32-12 (509,00€)

BestPrice iconMidea Mission II MB-12N8D6-I/MBT-12N8D6-O (509,00€).

με προτιμηση στο nemesis κ στο ultimate comfort

Όντως δύσκολη επιλογή. 

Αν είχε πιστοποίηση το nemesis και ξέραμε ότι ισχύουν οι βαθμοί απόδοσης, θα ήταν γκανιάν. 

Ακόμα και έτσι, με 10 χρόνια εγγύηση, μάλλον υπερέχει. 

Αλλά δεν θέλω να σε επηρεάσω. 

Έχει και εκπτώσεις από Δευτέρα. 

10 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

ρύθμιση κλιματιστικου 27C ,σαλόνι 26.2 σταθερά , δωμάτια μέσα σταθερά 27.2

Πάντως θα βοηθούσε να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα. 

Είναι πολλοί που ρωτάνε αν με το κλιματιστικό στην τάδε θέση , θα καλύψω και τα τάδε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Όντως δύσκολη επιλογή. 

Αν είχε πιστοποίηση το nemesis και ξέραμε ότι ισχύουν οι βαθμοί απόδοσης, θα ήταν γκανιάν. 

Ακόμα και έτσι, με 10 χρόνια εγγύηση, μάλλον υπερέχει. 

Αλλά δεν θέλω να σε επηρεάσω. 

Έχει και εκπτώσεις από Δευτέρα. 

κ εγω γι αυτο περιμενω... για τις εκπτωσεις!! 😁😁 μαλλον ενα απ τα δυο θα παρω. τωρα ποιο... την τελευταια στιγμη με βλεπω να αποφασιζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...