Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Κτίνος στο capacity . lg Compressor όμως φόβος και τρόμος :P .Πού είδες τον Toshiba; Άλλο γράφει στο ταμπελάκι. Ελπίζω να μην βαρέσει και αυτό όπως συνηθίζουν τα LG κλιματιστικά με τους συμπιεστές . 

Είναι αρκετά παλιό . Το καταλαβαίνεις και απο το φρέον που χρησιμοποιεί . EER έχει χονδρικά περίπου στο 2.2-2.4.
Δεν είναι καν Inverter . Πληροφορίες δεν κατάφερα να βρώ . 

Aν σκέφτεσαι να το δώσεις Σκότωσε το σε τιμή μπας και το πάρει κανένας.  Όταν βρίσκεις το φθηνότερο 24άρι στα 550 ευρώ και είναι και inverter και φυσικά με εγγύηση έστω και την τυπική των δύο ετών . .άραγε αξίζει να το βάλεις στα 250-300 ευρώ να το πουλήσεις ;Μήπως να το κρατήσεις και να το χρησιμοποιήσεις κάπου που χρειάζεται σπάνια ;

Α καλα.. κοιμομουν ορθιος το πρωι οταν εγραψα το μυνημα. ναι LG συμπιεστης.. για τον χωρο που θελαμε να το βαλουμε ειναι overkill (ειδικα στην καταναλωση χαχαχα) και υπαρχει ηδη κλιματιστικο inverter που προοριζεται για εγκατασταση στον χωρο εκεινο.. Και εγω καπου 250-300 υπολογιζα να το βαλω, σε τιμη μεταχειρισμενου γτ δεν εχει στην ουσια εγγυηση πλεον για οποιον το παρει και ας ειναι κουτα.. παιζει να μην το ειχε πληρωσει καν ο πατερας μου γτ συνεργαζοταν μαζι τους και του χρωστουσαν λεφτα.

Πληροφοριες δεν επαιζε περιπτωση να βρεις.. χαχαχαχα ειπαμε, φασον απο κινα πλευρα της olympia (παιζει να εχει κλεισει η συγκεκριμενη εταιρεια ή να εχει αλλαξει κλαδο απασχολησης. συνεργαζοταν και με whirlpool ενα φεγγαρι), που τα εφερναν για λογαριασμο του makro.. οποτε καταλαβες.

Tα οn/off μηχανηματα στην ουσια εχουν μεγαλυτερη καταναλωση απο την αναγραφομενη γτ στην εκκινηση τραβανε παραπανω ρευμα οταν παιρνει μπρος ο συμπιεστης. δλδ δεν μπορεις να πεις "δουλεψε 1 ωρα αρα εκαψε τοσες κιλοβατορες" γτ μπορει σε αυτη την 1 ωρα να ξεκινησε 3-4 φορες ο συμπιεστης. αρα το ρευμα που θα καψει θα ειναι περισσοτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, christos_0b είπε

Ε ναι αυτό το κατάλαβα γιατι ενοοείται οτι googlαρα πριν και διάβασα και το θέμα αρκετά πίσω , οπότε γιαυτό ζήτησα worst case :D

Τώρα μισό γιατί μπερδεύτηκα ,  το cooling rated input Η' το cooling power input είναι η κατανάλωση ?  Η εννοεί πως καταναλώνει 1450W για nα παράξει ψύξη αντίστοιχη 1250W ?

Ακόμα και έτσι να είναι , και 0,30€ την kWh να βάλω (με υκω,φόρους κλπ. στην 1η-2η κλίμακα της ΔΕΗ παιζω συνήθως αλλά λέμε worst case)ΔΕΝ βλέπω να με συμφέρει να μπω στην διαδικασία.

Edit: Σας ζάλισα , ευχαριστώ για την βοήθεια.

Να λάβεις υπόψιν το cooling power input . Το rated input αν θυμάμαι καλά είναι η μέγιστη ισχύς όπου έχει σχεδιαστεί το μηχάνημα να αντέχει  .  Το power input είναι η μέγιστη ισχύς που δέχεται. Δεν παίρνω και όρκο όμως . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2019 στις 12:54 ΜΜ, stazzy1978 είπε

Ένα μικρό update για την περίπτωσή μου.

Ήρθε ο τύπος, έριξε δυο μπουκάλια νερό και έφυγαν όλα στην αποχέτευση. Αν ξαναστάξει μέσα μου είπε το τηλέφωνό μου το έχεις. (όπως έριξε νερό ψιλοστράβωσε λίγο τα στοιχεία στην άκρη. Το είδα μετά που έφυγε όταν άνοιξα να ξανατσεκάρω αν μαζεύει υγρασία) Λογικά με το νερό που μάζεψε 2 εβδομάδες έκατσε η σωλήνα της αποχέτευση σωστά και φεύγουν καλά τα νερά τωρα, είπε.

Ο βοηθός πήγε και μόνωσε τις σωλήνες στην ταράτσα. Όσο ήταν πάνω του ζήτησα να σφραγίσει την εγγύηση του midea. Μου λέει: Όπου και να πείς το ονομά μου όλοι με ξέρουν. Ειδικά στην inventor (αντιπροσωπεία και GE) Είμαι στο ΔΣ του συλλόγου των ψυκτικών και δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσει κανεις ακάλυπτο.

Το είχα στους 26 και μου λέει αυτή είναι η ψύξη που βγάζει; Ναι του λέω, μήπως να δούμε ποσο φρέον χάσαμε όταν το βάλατε για να είμαστε σίγουροι ότι το φρέον επαρκεί; Όχι, το GE έχει διαγνωστικό και αν δεν έχει φρέον βγάζει μήνυμα λάθους. Καλά του κάνω μηνυμα θα βγαλει όταν λείπει 50% ξέρω γω φρέον. Αν λείπει 5-10% φαντάζομαι ότι απλά θα ζορίζεται και δεν θα λειτουργεί στο 100%. Όχι μου λεει δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το midea έχει αισθητήρα υγρασίας, αλλά δεν δείχνει ένδειξη υγρασίας στο χώρο. Α, μου λεει δεν ξέρω από την εφαρμογή του midea. Καλα θα πάρω το φειδάκη του λέω. Ουστ τώρα.

Εχει κανεις το midea ultimate comfort το 9αρι να μου πει αν δειχνει το επίπεδο υγρασίας του χώρου του; Μου βγάζει αυτό:

Screenshot_2019-07-05-12-52-17-315_com.midea.aircondition.obm.png

 Δεν δείχνει υγρασία το ultimate comfort

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, christos_0b είπε

Ε ναι αυτό το κατάλαβα γιατι ενοοείται οτι googlαρα πριν και διάβασα και το θέμα αρκετά πίσω , οπότε γιαυτό ζήτησα worst case :D

Τώρα μισό γιατί μπερδεύτηκα ,  το cooling rated input Η' το cooling power input είναι η κατανάλωση ?  Η εννοεί πως καταναλώνει 1450W για nα παράξει ψύξη αντίστοιχη 1250W ?

Ακόμα και έτσι να είναι , και 0,30€ την kWh να βάλω (με υκω,φόρους κλπ. στην 1η-2η κλίμακα της ΔΕΗ παιζω συνήθως αλλά λέμε worst case)ΔΕΝ βλέπω να με συμφέρει να μπω στην διαδικασία.

Edit: Σας ζάλισα , ευχαριστώ για την βοήθεια.

Στο λέει, καίει 1225W για να σου βγάλει 3200W έξω στην ψύξη, άρα 2.6 EER

και 1260W για να φέρει μέσα 3600W στη θέρμανση , άρα COP 2,9. 

Αν το κλιματιστικό δουλεύει μια ώρα και κλείνει εκεί μέσα για 30' , θα έχει κάψει περίπου 0,6kwh ή 0,11€ . 

Αν οι ανάγκες του χώρου είναι τέτοιες που δεν θα κλείσει ποτέ , θα κάψει τα διπλάσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Η αποχετευση παει φυτιλια και ρουφηξα και φυσηξα και παει αερα τρεχει και νερο. Φανταζομαι αν δεν ηταν αλφαδι θα ετρεχε και τα προηγουμενα χρονια. Αν εχει ραγισει το λεκανακι φανταζομαι ειναι μανουρα για να το δω

Που καταλήγει η αποχέτευση; Σου έχουν λύσει μάσκα σε κάποιο service;
Δες με ένα αλφάδι να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Η αποχετευση παει φυτιλια και ρουφηξα και φυσηξα και παει αερα τρεχει και νερο. Φανταζομαι αν δεν ηταν αλφαδι θα ετρεχε και τα προηγουμενα χρονια. Αν εχει ραγισει το λεκανακι φανταζομαι ειναι μανουρα για να το δω

Κατεβασε εφαρμογη στο κινητο που ειναι αλφαδι, σχεδον ολα τα κινητα το υποστηριζουν (ελπιζω να μην εχεις κανα κινητο με περιεργο σχημα χαχαχα)

Η λογικη λεει οτι ισως εχει "κατσει" πολυ λιγο το μηχανημα (πχ να το κουνησε η γυναικα ελαχιστα ενω το καθαριζε) απο την αναποδη πλευρα σε σχεση με αυτη που ειναι η αποχετευση κ ετσι να  λιμνιαζει εκει το νερο πριν φυγει. κ τωρα στις μεγαλες ζεστες, "παραγεται" περισσοτερο νερο οποτε ειδες και εσυ να τρεχουν τα νερα. εχει ξανατρεχει απο τοτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ακύρωση παραγγελίας του GREE BORA  24btu (λόγω του ότι περίμενα δύο μήνες) , και με πολύ διάβασμα και συμβουλές στο forum, έχω καταλήξει στα κάτωθι.  Mitsubishi Heavy ,toshiba shorai , inventor Nemesis Pro, πάντα για 24άρι.  Ξέρω πως τα δυο πρώτα είναι καλύτερα, όμως με ελκύει η 10ετής  χωρίς όρους εγγύηση του invertor, καθώς δεν πρόκειται να κάνω συντήρηση κάθε χρόνο. Τα φίλτρα θα τα καθαρίζω μόνος μου.. Τα χαρακτηριστικά του καλά, από θέμα κατανάλωσης πώς είναι; Να σημειώσω ότι το χειμώνα θα δουλεύει 10άωρο καθημερινά Είναι πολύ πιο ενεργοβόρο από τα  Mitsubishi Heavy και toshiba shorai ;  Εσείς τι θα διαλέγατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Πιάσε μια Fujitsu για μένα !!!!!!!!!

(ρύθμιση 27 , έξω 32)

8642e9f82a3fb563f075216d348579e6.png

Αυτες ειναι απο 9ρι;

Παρατηρησα κατι, και το δικο μου αυτη την στιγμη δειχνει 153w , αλλα σαν Ampere ειναι στα 1,09 ενω το δικο σου στα 845ma. Δεν θα επρεπε αυτα να ειναι παρομοια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω την βοήθεια σας... Θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στο σαλόνι που είναι περίπου 20 τμ. Αλλά η πόρτα που το συνδέει με το υπόλοιπο σπίτι είναι πάντα ανοιχτή. Ξέρω ότι για τα 20 τμ φτάνει ένα 12αρι. Αλλά θα επηρεάζεται απ'την μόνιμα ανοιχτή πόρτα;; εννοώ σε κατανάλωση κ  απόδοση. Θα φεύγει η δροσιά στο υπόλοιπο σπίτι με συνέπεια να μην πιάνει την θερμοκρασία που το έχω ρυθμίσει κ να δουλεύει μόνιμα κ να καίει φουλ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tonis21 είπε

Καλησπέρα. Θέλω την βοήθεια σας... Θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στο σαλόνι που είναι περίπου 20 τμ. Αλλά η πόρτα που το συνδέει με το υπόλοιπο σπίτι είναι πάντα ανοιχτή. Ξέρω ότι για τα 20 τμ φτάνει ένα 12αρι. Αλλά θα επηρεάζεται απ'την μόνιμα ανοιχτή πόρτα;; εννοώ σε κατανάλωση κ  απόδοση. Θα φεύγει η δροσιά στο υπόλοιπο σπίτι με συνέπεια να μην πιάνει την θερμοκρασία που το έχω ρυθμίσει κ να δουλεύει μόνιμα κ να καίει φουλ;;

Αν απειλήσεις τον αέρα πχ "αν τολμήσεις να βγεις έξω την έκατσες",  θα υπακούσει και θα  μείνει εντός του χώρου !

Spoiler

😋

 

42 λεπτά πριν, c-max είπε

Αυτες ειναι απο 9ρι;

Παρατηρησα κατι, και το δικο μου αυτη την στιγμη δειχνει 153w , αλλα σαν Ampere ειναι στα 1,09 ενω το δικο σου στα 845ma. Δεν θα επρεπε αυτα να ειναι παρομοια;

Από 24άρι. 

Θα μετρούσε διαφορετική την τάση (το γινόμενο της οποίας επί τα αμπέρ μας δίνουν τα watts)

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα bosch έχει κανείς άποψη?

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/199000-bosch-serie-6-b1zai2450w?fbclid=IwAR1OoCp0Y3QPoUG4znvEpDqElr5EC79lwUDjAAC2TYSwwOc2bt_Xrkj3qrU

αυτό φαίνεται δυνατό και αθορυβο

και τo general electric καλό φαίνεται
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198529-general electric-ges-nmg70-prime

Επεξ/σία από ronyaldo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν απειλήσεις τον αέρα πχ "αν τολμήσεις να βγεις έξω την έκατσες",  θα υπακούσει και θα  μείνει εντός του χώρου !

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

😋

Από 24άρι. 

Θα μετρούσε διαφορετική την τάση (το γινόμενο της οποίας επί τα αμπέρ μας δίνουν τα watts)

Και παλι δε βγαινει με 228v που ειχα.

Αν δουμε τα αλλα στοιχεια ταιριαζουνε πχ ευρος λειτουργειας και στα δυο απο 3070 btu και εχουμε δει παραπλησια καταναλωση w στα 152. Αλλα στα αμπερ εχουμε διαφορα αισθητη, τεσπα ισως φταινε και οι μετρητες..

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kprimax είπε

Μετά από ακύρωση παραγγελίας του GREE BORA  24btu (λόγω του ότι περίμενα δύο μήνες) , και με πολύ διάβασμα και συμβουλές στο forum, έχω καταλήξει στα κάτωθι.  Mitsubishi Heavy ,toshiba shorai , inventor Nemesis Pro, πάντα για 24άρι.  Ξέρω πως τα δυο πρώτα είναι καλύτερα, όμως με ελκύει η 10ετής  χωρίς όρους εγγύηση του invertor, καθώς δεν πρόκειται να κάνω συντήρηση κάθε χρόνο. Τα φίλτρα θα τα καθαρίζω μόνος μου.. Τα χαρακτηριστικά του καλά, από θέμα κατανάλωσης πώς είναι; Να σημειώσω ότι το χειμώνα θα δουλεύει 10άωρο καθημερινά Είναι πολύ πιο ενεργοβόρο από τα  Mitsubishi Heavy και toshiba shorai ;  Εσείς τι θα διαλέγατε;

Επειδη θα το δουλευεις πολλες ωρες στη θερμανση και μιλαμε για 24αρι, προσεξε πολυ καλα τι θα παρεις..εγω την πατησα με 24αρι inventor  μου καιγε παρα πολυ και λειτουργουσε σαν on/off, πολυ χαλια ομως καταφερα κ θα μου το αλλαξουν.η μεγαλη εγγυηση ειναι δελεαρ αλλα να δουλευει σωστα..δεν ξερω το nemesis pro πως συμπεριφερεται, αλλα επειδη δεν εχει πιστοποιηση διατηρω τις αμφιβολιες μου..κανε οικονομια και παρε fujitsu/toshiba/mitsubishi..μαλιστα το fujitsu του @liakjim το χαν προσφορα κοντα στα 1000 κοιταξε το!!

Το βρηκα https://www.alphaclimagr.gr/product/1409090/fujitsu-asyg24klca-inverter-klimatistiko-24-000btu.html?ref=bestprice.gr

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, WhatSoEver είπε

Hi.

Πηρα αυτο το AC https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198527-general electric-ges-nmg35-prime

Μετρησα την καταναλωση στην ψυξη και ειναι 1200W, και οι 2 μοναδες μαζι.

Ομως εκει γραφει ψυκτικη ισχυς 3.6kW.

Και ακομα αν πολαπλασιασω το 1.2kW με το 6.4 που ειναι το SEER του παλι δεν βγαινει 3.6kW.

?!?

   

Το SEER είναι εποχιακος δείκτης.

Το δικό σου έκαιγε 600W και με αυτά αφαιρούσε πολλαπλάσια ποσά ενέργειας .

Πόσα;

Ανάλογα με την απόδοση που είχε που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες πχ εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...