Προς το περιεχόμενο

Το Blue-ray δεν έχει την απήχηση που αναμενόταν


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μιλάμε (εγώ τουλάχιστον) για τέτοιες περιπτώσεις όμως.Μιλάμε για το "Θέλω να δω μια ταινία σήμερα" χωρίς να έχω κάτσει να κατεβάσω πριν κάτι μέρες.

 

Πόση ώρα θες να πας στο βιντεοκλαμπ, να διαλέξεις ταινία και να επιστρέψεις σπίτι;

 

Σε αυτό τον χρόνο προλαβαίνει να κατεβάσει ένας player στην cache αρκετά δεδομένα ώστε να παίξει μέχρι το τέλος την HD ταινία χωρίς διακοπή.

 

Δυστυχώς όμως αν και η τεχνολογία υπάρχει, δεν την εκμεταλεύονται στην Ελλάδα, αλλά στο εξωτερικό το pay per view λειτουργεί κάπως έτσι.

 

Π.χ. στο PS3, όταν ξεκκινήσει να κατεβάζει μιά ταινία έχεις συνήθως την δυνατότητα να την βλέπεις ενώ κατεβαίνει.

Αν το αφήσεις να κατεβάσει στην cache λίγο από την αρχή του έργου, το βλέπεις μέχρι το τέλος χωρίς διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόση ώρα θες να πας στο βιντεοκλαμπ, να διαλέξεις ταινία και να επιστρέψεις σπίτι;

 

Κυριολεκτικά,αν έχω διαλέξει από πριν ποια ταινία θα νοικιάσω,κάτω από 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι όμως, γιατί η ταινία από το Video Club δεν θα σου μείνει, εκτός και αν την αντιγράψεις σε DVD μιας και θα είναι DVD. Κατεβάζοντας όμως από το Internet, έχεις τη ταινία σε 720p ή 1080 ή στη χειρότερη περίπτωση DVD-Rip και σου κοστίζει πολύ λιγότερο και φυσικά δεν έχεις το άγχος να τη δεις εκείνη την ημέρα και να πρέπει να την επιστρέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι όμως, γιατί η ταινία από το Video Club δεν θα σου μείνει, εκτός και αν την αντιγράψεις σε DVD μιας και θα είναι DVD. Κατεβάζοντας όμως από το Internet, έχεις τη ταινία σε 720p ή 1080 ή στη χειρότερη περίπτωση DVD-Rip και σου κοστίζει πολύ λιγότερο και φυσικά δεν έχεις το άγχος να τη δεις εκείνη την ημέρα και να πρέπει να την επιστρέψεις.

 

Να σε ρωτήσω κάτι; Πόσες ταινίες που νοικιάζες όλα αυτά τα χρόνια από τα DVD Club (και Video Club) τις έβλεπες ξανά και ξανά; Θεωρώ ότι οι περισσότεροι από εδώ μέσα όταν νοικιάζουμε (-αζαμε) ταίνιες, το κάνουμε(-αμε) με σκοπό να τη δούμε και μετά στην επόμενη, κ.ο.κ. Το έχω ξαναπεί, εάν μας αρέσει κάτι πραγματικά, το αγοράζουμε, το έχουμε στη συλλογή μας, δεν χρειάζεται ναχαλάμε πολλά λεφτά, ούτε πολλά δισκάκια, ούτε χώρο στο δίσκο.. :-)

Τώρα, πάλι στο θέμα, εάν θυμάμαι καλά, τα ίδια λέγανε και το 2001 όταν άρχισε να κινείται το πρότυπο του DVD (και τότε οι συσκευές ανάγνωσης δεν ήταν οι φθηνότερες, πόσο μάλλον οι εγγραφής!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι; Πόσες ταινίες που νοικιάζες όλα αυτά τα χρόνια από τα DVD Club (και Video Club) τις έβλεπες ξανά και ξανά;

Επειδή μου άρεσε πάντα να έχω συλλογή, τις είχα σε δισκάκια και τις έβλεπα εγώ ή οι γονείς μου κάποια άλλη στιγμή.

Οπως και να έχεις είναι πιο οικονομικό να κατεβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου άρεσε πάντα να έχω συλλογή, τις είχα σε δισκάκια και τις έβλεπα εγώ ή οι γονείς μου κάποια άλλη στιγμή.

Οπως και να έχεις είναι πιο οικονομικό να κατεβάζεις.

 

Ναι, αλλά όσο και να κράζουμε τις εταιρείες (για τα κέρδη τους), δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στο τσάμπα μια ζωή.. Κάτι, κάπως, πρέπει να πληρώσουμε... Ακόμη και pay per view να είναι οι ταινίες, δεν θα είχα πρόβλημα.. Στην τελική, μια ταινία για να την ενοικιάσεις είναι μιδανική η τιμή της (άντε και δεύτερη φορά να την δουν οι γονείς)..!

Όσο για την συλλογή, πίστεψέ με, είναι άλλη αίσθηση να τα έχεις στις αντιγραφές και άλλο αυθεντικά... Το έκανα πριν χρόνια και εγώ, τελικά τα πέταξα όλα και ξεκίνησα στα αυθεντικά (από δημοπρασίες)...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:05 ----------

 

Ρε συ,ο φίλος δεν εννοεί τέτοια συλλογή.:oΕννοεί συλλογή από αυθεντικές ταινίες.:P

 

Δυστυχώς, το αυθεντικό είναι μια έννοια που έχει να κάνει σαν.. "αρρώστια" πλέον στην εποχή μας! Την οποία αρρώστια φαίνεται να έχουν ανοσία οι συλλέκτες, οι έχοντες χρήματα για "πέταμα" και οι.. πλήρως υγειείς..! Αν με καταλαβαίνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την συλλογή, πίστεψέ με, είναι άλλη αίσθηση να τα έχεις στις αντιγραφές και άλλο αυθεντικά...

 

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο δεν πρόκειται να σταματήσουν να βγαίνουν ταινίες σε οπτικούς δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα βρε παιδιά τι λέτε τώρα?

Φυσικά και θα βγαίνουν?

Πόσοι έχουν Accounts σε Private Trackers??? Πόσοι έχουν λογαριασμούς σε Rapidshare και σε άλλους αντίστοιχους Servers???

Το να μπορεί να κατεβάσει κάποιος ταινία από το Net σε πολύ καλή ποιότητα (πχ 720p) και να τη βάζει στη συλλογή του είναι πολυτέλεια.

Φυσικά και θα βγαίνουν δισκάκια και όχι για τους συλλέκτες που τα θέλουν αυθεντικά, αλλά για τον περισσότερο, απλό κοσμάκη που θέλει να δει μια ταινία και δεν ξέρει ούτε να φτιάχνει email.

Επειδή εδώ οι περισσότεροι γνωρίζουμε κάποια πράγματα νομίζετε ότι όλοι εκεί έξω είναι σαν και εμάς.

 

Τέλος επειδή αναφέρθηκε ότι έχει άλλη χάρη το αυθεντικό, εμένα ίσα ίσα που μου αρέσει να το έχω γράψει εγώ.

Δεν θα με χάλαγε να τα είχα όλα αυθεντικά, αλλά θα ήθελα γύρω στα 14.000 Ευρώ, αν πούμε ότι κάθε μία έχει 20Ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τέλος επειδή αναφέρθηκε ότι έχει άλλη χάρη το αυθεντικό, εμένα ίσα ίσα που μου αρέσει να το έχω γράψει εγώ.

Δεν θα με χάλαγε να τα είχα όλα αυθεντικά, αλλά θα ήθελα γύρω στα 14.000 Ευρώ, αν πούμε ότι κάθε μία έχει 20Ευρώ...

 

Τι λες ρε θηρίο; Έχεις 700 ταινίες για συλλογή, όλες αγαπημένες; Ευχή μου να τις κάνεις και 7000! Αλλά είπαμε... Ταινίες αυθεντικές δεν είναι μόνο των 20 ευρώ από τα μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
αλλωστε υπαρχουν και τα DVD-1080p που εχουν μικρη αποκλιση στην ποιοτητα εικονας με τα Bluray.

Τα DVD-1080p (απο οτι καταλαβα) ειναι εγγραψιμα δισκακια DVD με περιεχομενο (δομη) BluRay movie γραμμενο σε αυτα.

 

Πες πως φτιαχνεις μια ταινια BluRay, και τυχαινει να πιανει μονο πχ τα 7,3GB απο τα 50GB του εγγραψιμου Bluray. E, δεν χαλας ολοκληρο εγγραψιμο bluray, την γραφεις σε ενα DVD9! Το παραγομενο δισκακι λέγεται BD9, υποστηριζεται απο τα στανταρ του BluRay, και θα εχει την ιδια ακριβως ποιοτητα και λειτουργιες (μενου κ.λ.π.) με το αν το εγραφες σε δισκακι των 50GB.

 

A, και λογω εξυπνων αλγοριθμων συμπιεσης, μπορεις να χωρεσεις (2) (3) και μεγαλυτερης διαρκειας ταινιες (πχ δυο επισοδεια μιας σειρας), ή και ολοκληρη ταινια των 50GB, σε ενα BD9, χωρις τα αποτελεσματα της συμπιεσης κατα 41 ολοκληρα GB (!!!) να ειναι ορατα (καμια σχεση δηλαδη με τους αλγοριθμους του MPEG2, οπου με την παραμικρη συμπιεση χαλαει). Και μπορεις να κρατησεις και τα μενου και γενικα ολοκληρη τη δομη (extras, υποτιτλοι κ.λ.π.)

Οποτε, υπαρχει μελλον στο high definition δισκακια, αμα η sony ριξει της τιμες και ανοιξει επιτελους τα στανταρ για δημιουργια μενου (μεχρι τωρα τα διαθεσιμα προγραμματα κανουν λαθακια στην δημιουργια μενου, αφου οι συγγραφεις τετοιων προγραμματων δεν εχουν στην κατοχη τους τα στανταρ και στην ουσια μαντευουν). To HD online video δυσκολα θα περπατησει για full length ταινιες στο αμεσο μελλον,οι ISPs προς το παρον δεν προκειται να το ανεχθουν ουτε να το αντεξουν. Στο μελλον φυσικα, οπως ειχα πει σε αλλο post, θα γινει. Το bluray ειναι αυτο που κραταει πισω το High Definition. Ισως αμα ειχε κερδισει το ανοικτο HD-DVD και οχι το μυστικοπαθες φορμα της sony? Αλλωστε, το γεγονος οτι η βιντεοκασσετα εγινε τοσο δημοφιλης ειναι επειδη δεν κερδισε τοτε το format της sony, ηταν και τοτε πανακριβο και μη βολικο..

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα DVD-1080p (απο οτι καταλαβα) ειναι δισκακια με περιεχομενο BluRay υψηλης ευκρινειας γραμμενο σε αυτα.

 

Πες πως φτιαχνεις [2] μια ταινια BluRay, η οποια ειναι πολύ μικρη σε διαρκεια, και πιανει μονο πχ 7,3GB απο τα 50GB του εγγραψιμου Bluray. E, δεν χαλας ολοκληρο εγγραψιμο bluray, την γραφεις σε ενα DVD9! Το παραγομενο δισκακι λέγεται BD9, υποστηριζεται απο τα στανταρ του BluRay, και θα εχει την διια ακριβως ποιοτητα και λειτουργιες (μενου κ.λ.π.) με το αν το εγραφες σε δισκακι των 50GB.

 

A, και λογω εξυπνων αλγοριθμων συμπιεσης, μπορεις να χωρεσεις [2] [3] και μεγαλυτερης διαρκειας ταινιες (πχ δυο επισοδεια μιας σειρας), ή και ολοκληρη ταινια των 50GB, σε ενα BD9, χωρις τα αποτελεσματα της συμπιεσης κατα 41 ολοκληρα GB (!!!) να ειναι ορατα (καμια σχεση δηλαδη με τους αλγοριθμους του MPEG2, οπου με την παραμικρη συμπιεση χαλαει).

 

Οποτε, υπαρχει μελλον στο high definition δισκακια, αμα η sony ριξει της τιμες και ανοιξει επιτελους τα στανταρ για δημιουργια μενου. Ισως αμα ειχε κερδισει το HD-DVD? Αλλωστε, το γεγονος οτι η βιντεοκασσετα εγινε τοσο δημοφιλης ειναι επειδη δεν κερδισε το format της sony, ηταν και τοτε ακριβο και μη βολικο..

 

Αλλο το blu-ray video και DVD-video και αλλο το video data σε HD που μπορει να γραφτει σε DVD δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αλλο το blu-ray video και DVD-video και αλλο το video data σε HD που μπορει να γραφτει σε DVD δισκο.

Μιλαω για data που εχουν παρθει αυτουσια απο ενα BluRay και εχουν γινει copy-paste σε ενα εγγραψιμο DVD (βασικη προϋποθεση φυσικα το BluRay να μην ειναι γεματο πανω απο 8.5GB). Δηλαδη οχι απλως "σκόρπια" HD βιντεακια απο PC, αλλα κανονικη δομη BluRay Movie (φακελος BDMV και ολα τα σχετικα). Μονο που αντι να γραφτει σε διασκακι των 50GB γραφτηκε σε ενα των 8.5GB :-) Χρειαζεσαι bluray player για να αναπαραγεις τετοια δισκακια, αφου δεν ειναι απλώς HD βιντεακια, αλλα κανονικη δομη BluRay movie.

 

Γενικα, υπαρχουν 5 κυριαρχες μορφες

1) DVD-video (standard defintion, συμπιεση σε MPEG2 αναλυση εως 720x576, εχει μενου και συγκεκριμενη δομη οσον αφορα τους φακελους)

2) Stanfard definition βιντεακια απο pc (συνηθως ειναι συμπιεση σε dvix με κυμαινομενη αναλυση, δεν εχει μενου)

3) HD βιντεακια απο pc (συνηθως ειναι συμπιεση σε mkv με διαφορες αναλυσεις ανω των 720x576, δεν εχει μενου)

4) AVCHD movie (συμπιεση σε AVC σε αναλυση ανω των 720x576, δεν εχει μενου)

5) BluRay movie (συμπιεση σε AVC/VC1 σε αναλυσεις 1280x720/1440x1080/1920x1080, εχει μενου και συγκεκριμενη δομη οσον αφορα τους φακελους). Μπορει να γραφτει ειτε σε δισκακια των 25GB, ειτε των 50GB ειτε των 4.7GB, ή των 8.5GB. Και οι 4 χωρητικοτητες υποστηριζονται απο το format! Μην μου μπερδευετε τα εγγραψιμα δισκακια BluRay με την δομη ΒluRay movie, επειδη χρησιμοποιουνται συχνα μαζι δεν σημαινει οτι απαραιτητα πανε πακετο.

 

Εσυ μιλας για το no3, εγω για το no5 ;)

 

Γενικα δεν υπαρχει "DVD-1080p", ο φιλος μιλαει ειτε για το no3 ειτε για το no5, οπως το εκλαβει ο καθενας, αμαν αυτες οι αμφισημες ορολογιες σας...

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
το συγκεκριμενο δεν το ειχα υπ οψιν πρεπει να διαβασω και αλλα για να δω ακριβως τι παιζεται και τι ισχυει σε αυτες τις περιπτωσεις

 

Αμε, σκρολαρε λιγο προς τα πανω στο πρωτο ποστ που εκανα και θα βρεις μπολικο υλικο για διαβασμα μεσα στα links. 1)Και για δημιουργια της δικης σου BluRay movie απο HD βιντεακια που εχεις στο PC, 2)και για συμπιεση μιας BluRay Movie των 50GB σε μια BluRay Movie των 8.5GB.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...