Προς το περιεχόμενο

iTouch οθονη..νεκρη!


darklordvader77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα! Ειχα την ατυχια σημερα να αφησω το iTouch μου στην βιβλιοθηκη.. εκει υπηρχε ενας αναπτηρας ψευτικος για φαρσες που πιτσιλαει νερο του αδερφου μου.

 

Έπειτα ηρθε ενας ξαδερφος μου, πηγε προφανως να πιασει το κινητο που ταν διπλα του, με αποτελεσμα να πεσει μπολικο νερο στο iTouch..

 

οταν το παρατηρησα πια, ειχε σβησει ο οπισθιος φωτισμος του.. μονο τα γραφικα φαινοντουσαν για λιγα δευτερα, κ μετα εξαφανιστηκαν κ αυτα! το αφησα εξω στο μπαλκονι αρκετες ωρες, κ τα κλασσικα το πιστολάκι! αλλα ακομη τιποτε.. μαυρη μαυριλα!

 

Βρηκα απ το ifixit.com οθονη με 49,95$ κ με 6 μηνες εγγυηση. Επισης απο ενα αλλο site 99$ αλλα με τοποθετηση εφοσον σταλει, κ με εγγυηση..αγνωστη!!

 

Που θα με συμβουλευατε να πηγαινα να το κοιταζαν? Απο Ελλαντα ποσο θα κοστισει? Ειναι κ δυσκολο να ανοιξει το ατιμο..Γιατι περα απ την οθονη, εαν εχει διαβρωθει η πλακετα.. παω για καινουργιο, ή φθηνοτερο mp3 player!

 

υ.γ. Μα καλα,τοσο γκαντεμης? πανω στις διακοπες χαλασε που ακουω μουσικη, βλεπω βιντεο?

 

Edit: Το βλεπει κανονικα το iTunes, αρα ανοιγει, οποτε δεν εχει παθει τπτ η πλακετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τηλεφωνο στο 9volto.gr

http://www.9volto.gr/menu/index.php?target=pages&page_id=about

 

Κατάστημα 1: Πύλης 59 Πειραιάς τηλ: 2104118176 fax: 2104125102

Κατάστημα 2: 25ης Μαρτίου 55 Πειραιάς τηλ: 2104212212 fax: 2104212214

 

Παρεχουν υποστηριξη για iphone,οποτε μπορει να παρεχουν υποστηριξη και για ipod touch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, σε έναν φίλο μου που του είχε σπάσει το τζαμάκι του είπαν νομίζω από rainbow πως χρειάζεται κάνα 500αρι για να του αλλάξουν την οθόνη. Όπως καταλαβαίνεις δεν συμφέρει. Βέβαια ρώτα και συ για καλό και για κακό μήπως άλλαξε κάτι στις τιμές από τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες χτες που το χα στο ρευμα ανοιξε λιγο η οθονη, μου δειξε την οθονη του boot (μηλαρακι) κ ξανακλεισε.. τωρα δε το αναγνωριζει καν το iTouch..

 

ThReSh, κατα λαθος εγινε, με αυτη τη λογικη να ζητησω κ απ τον αδερφο μου να το πληρωσει, γιατι δεν επρεπε να χε για τις φαρσες του πραγματα πανω στη βιβλιοθηκη?

 

Το ξερω το 9Volto, στον πειραια δεν ειναι? Θα παρω τηλεφωνο τωρα να ρωτησω..

 

Όσο για το πιστολακι, εχω σωσει ενα παλιο Nokia 3300 που χε πεσει σε κουβα..

 

Edit: Πηρα τηλεφωνο κ μου παν να περασω να το δουνε.. ποιος τρεχει τωρα κατω πειραια. Δεν ειχε τιμοκαταλογο μπροστα του για να δει ποσο κοστιζει η οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες χτες που το χα στο ρευμα ανοιξε λιγο η οθονη, μου δειξε την οθονη του boot (μηλαρακι) κ ξανακλεισε.. τωρα δε το αναγνωριζει καν το iTouch..

 

ThReSh, κατα λαθος εγινε, με αυτη τη λογικη να ζητησω κ απ τον αδερφο μου να το πληρωσει, γιατι δεν επρεπε να χε για τις φαρσες του πραγματα πανω στη βιβλιοθηκη?

 

Το ξερω το 9Volto, στον πειραια δεν ειναι? Θα παρω τηλεφωνο τωρα να ρωτησω..

 

Όσο για το πιστολακι, εχω σωσει ενα παλιο Nokia 3300 που χε πεσει σε κουβα..

 

Edit: Πηρα τηλεφωνο κ μου παν να περασω να το δουνε.. ποιος τρεχει τωρα κατω πειραια. Δεν ειχε τιμοκαταλογο μπροστα του για να δει ποσο κοστιζει η οθονη.

 

Πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι οθόνη αλλά logic board :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον μονο αμα συνδεθει στο ρευμα ανοιγει καπως, μου δειχνει το γνωστο "Slide to unlock" αλλα δεν αποκρινεται η touch.. αρα εχει παει βαθυτερα η διαβρωση του νερου..

 

μετα απο λιγο αναβοσβηνει σε ασπρο χρωμα η οθονη κ δεν αναβει..:cry:

 

με βλεπω να "υποβιβαζομαι" λογω δυσκολης οικονομικης περιοδου (πως θα παω κ διακοπες??) σε Nano..κ πολυ λεω:cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε σιγά μωρέ... αν ανάβει θα τα καταφέρεις(!) χεχε. Πήγαινε πάρε αποσταγμένο νερό και ρίξτου επάνω, δεν είναι αγώγιμο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αιθανόλη μπας και φύγουν οι κρύσταλλοι και τα υπόλοιπα στοιχεία του νερού που έχει πέσει επάνε. Μετά αν θες βάλτο στον ήλιο, αν θές φύσα το. Όταν με το καλό στεγνώσει σε κανά δυο μέρες άνοιξέ το. Μπορεί να είσαι τυχερός.

Πάντως μην το ξανα ανοίξεις μέχρι να τελειώσεις με την διαδικασία και γράψε να μας πείς τι έγινε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

assaya, πριν που γυρισα κ βρηκα αυτα που μου πες να του ριξω, το ανοιγω μια δοκιμστικα μπας κ παρω κανα τραγουδι μη τα ξανακατεβαζω, κ...ανοιξε κανονικα!

 

-Οθονη, οκ!

-Αφη/αποκριση, οκ!

 

το μονο που δε δουλευει ειναι το Wi-fi μου λεει στις ρυθμισεις πως δεν βρεθηκε το Wi-fi κ δεν γινεται να το επιλεξω.. δηλ. δεν εντοπιζει την κεραια..

καλα, θα δω, μπορει να φτιαχτει κ αυτο! 3 μερες περιπου πηρε για να γινει καλα.. να αναστηθει.. (τι @@ λεω βραδιατικα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε άντε με το καλό!!! απλά παράταυτα μένουν μέσα άλατα etc που δεν είναι και τόσο καλά. οπότε σκέψου το να κάνεις την διαδικασία όπως και έχει!! η αιθανόλη να σου πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι αν είναι αγώγιμη αλλά εξατμίζεται και αμέσως οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδες τελικα οτι κ να δοκιμασα ηταν ηδη αργα.. :cry:

 

Το iTouch πλεον ειναι στην κατοχη του πατερα μου για να ακουει μουσικη κ καμια ταινια-σειρα στο πλοιο.

Πρεπει να ειναι αρκετες ωρες στην μπριζα για να ανοιξει η οθονη του κ να λειτουργησει, κ φυσικα μετα απο Restore δεν επανηλθε η Wi-Fi Antenna (παει, ψοφησε κ αυτη)

 

 

Το καλο της ιστοριας βεβαια ειναι οτι πηρα iPod Touch 2nd Gen 16ρι! (απ το 8ρι που χα) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...