Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 739
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μπορούσες να δεις το Patrician 4 ή, ακόμα καλύτερα, το 3. Το τελευταίο δε βγήκε πρόσφατα αλλά δεν έχει περάσει μέρα από πάνω του. Βέβαια είναι trade sims στο Μεσαίωνα οπότε μπορεί να σου πέσουν λίγο βαριά.

 

Σαν κλώνο του Sim City θα μπορούσες να δεις το CitiesXL 2012, εμένα μου άρεσε αρκετά αλλά είναι βαρύ.

 

http://www2.citiesxl.com/

 

Για διοίκηση κράτους / πολιτισμού / resource gathering δεν ξέρω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε της σειράς Total War με το πιο καινούριο το Shogun 2 (έχουν βγει και 2 expansion Rise of the Samurai & Fall of the Samurai), αν δε θες σαμουράι πήγαινε στο Empire Total War που είναι Global, οποιοδήποτε Total War όσο και παλιό και να είναι να σου πω την αλήθεια.

 

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο σου αρέσουν τα turn based strategy, αλλά άλλη μια πάρα πολύ καλή επιλογή είναι τα Civilization (με το V να είναι το πιο καινούριο)

 

Το Anno 2070 πολύ ωραίο επίσης απλά έχει λίγες διαφορές από τα προηγούμενα που δεν είναι απαραίτητα κακές, πολύ ωραίος τίτλος όμως και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο παιχνιδι Total War Shogun 2 : Fall of the Samurai αξιζει?

το εχω βαλει στο ματι καιρο τωρα πριν κυκλοφορησει αλλα ηθελα να παρω και μια γνωμη απο εσας.

Διαβασα την ιστορια του και μου φανηκε πολυ καλο και ενδιαφερον, θα αξιζει ομως?γραφικα εχει καλα?

 

Επεισης το Civilization V ειναι καλο?εχω αυθεντικο το IV μαζι με τα Expansion αλλα δεν μου πολυ αρεσε, σε αντιθεση με το III που το ειχα λιωσει (αν και δεν ειχε τοσο καλα γραφικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα αν θέλεις να δεις αν αξίζει ξέρεις τι πρέπει να κάνεις αλλά κατέβασε σκέτο το Shogun 2 γιατί τα expansion έχουν πρόβλημα και τρώνε crash to desktop, αν σου αρέσει το αγοράζεις και ναι είναι παιχνιδάρα, αξίζει το κάθε ευρώ του.

 

το Civ V είναι πιστεύω το ίδιο ωραίο αν όχι περισσότερο από το 3, το 4 ήταν λίγο αποτυχία είναι η αλήθεια αλλά εμένα τουλάχιστον το 5 με άφησε ικανοποιημένο.

 

Και τα 2 αξίζουν πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα αν θέλεις να δεις αν αξίζει ξέρεις τι πρέπει να κάνεις αλλά κατέβασε σκέτο το Shogun 2 γιατί τα expansion έχουν πρόβλημα και τρώνε crash to desktop, αν σου αρέσει το αγοράζεις και ναι είναι παιχνιδάρα, αξίζει το κάθε ευρώ του.

 

το Civ V είναι πιστεύω το ίδιο ωραίο αν όχι περισσότερο από το 3, το 4 ήταν λίγο αποτυχία είναι η αλήθεια αλλά εμένα τουλάχιστον το 5 με άφησε ικανοποιημένο.

 

Και τα 2 αξίζουν πάντως.

ειναι αλλο παιχνιδι το Total war shogun 2 και αλλο το Total War Shogun 2: Fall of the samurai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Total War Shogun 2 (Retail Game)

Total War Shogun 2 : Rise of the Samurai (Expansion)

Total War Shogun 2 : Fall of the Samurai (Expansion)

 

Πολύ σφαξίδι με τους σαμουράι πάντως, best battle so far, 1100 Defenders εγώ 4700 Attackers και έχασα μόνο 120 ενώ όλοι οι άλλοι 4700 ψόφησαν. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Total War Shogun 2 (Retail Game)

Total War Shogun 2 : Rise of the Samurai (Expansion)

Total War Shogun 2 : Fall of the Samurai (Expansion)

 

Πολύ σφαξίδι με τους σαμουράι πάντως, best battle so far, 1100 Defenders εγώ 4700 Attackers και έχασα μόνο 120 ενώ όλοι οι άλλοι 4700 ψόφησαν. B)

και τα 3 παιχνιδια βγηκαν πριν λιγο καιρο ή το retail game εχει αρκετο καιρο?

επεισης μπορεις και διαλεγεις με ποιους θα εισαι με samurai ή με τους αλλους με τα τουφεκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάμποσο καιρό που βγήκε το Shogun 2 απλά το Fall of the Samurai βγήκε πριν λίγο καιρό. Διαλέγεις τι στρατεύματα θα πάρεις και κάνεις ότι σε φωτίσει ο θεός! Περισσότερο Last Samourai την ταινία θυμίζει το Fall of the Samurai που ξέρεις είναι μάχη μεταξύ των τελευταίων clan Samurai και των Δυτικών (σκεπτικού) Ιαπώνων.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι ακριβώς έτσι γιατί δεν έχω παίξει ακόμα τα expansion αλλά πάνω κάτω αυτή την εντύπωση μου άφησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάμποσο καιρό που βγήκε το Shogun 2 απλά το Fall of the Samurai βγήκε πριν λίγο καιρό. Διαλέγεις τι στρατεύματα θα πάρεις και κάνεις ότι σε φωτίσει ο θεός! Περισσότερο Last Samourai την ταινία θυμίζει το Fall of the Samurai που ξέρεις είναι μάχη μεταξύ των τελευταίων clan Samurai και των Δυτικών (σκεπτικού) Ιαπώνων.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι ακριβώς έτσι γιατί δεν έχω παίξει ακόμα τα expansion αλλά πάνω κάτω αυτή την εντύπωση μου άφησε.

αν τελικα το κατευασω και μαρεσει στανταρ με σαμουραϊ θα παω.

βρηκα το fall of the samurai και ειναι 23gb :confused:

αν το κατευασω τι προβληματα θα εχω?σε ρωταω γτ μου ειπες πριν οτι θα μου βγαζει να μην αποσταλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σπασμένες εκδόσεις Rise & Fall of the Samurai έχουν πρόβλημα, κατέβασε το απλό Shogun 2 χωρίς τα expansion και αν σου αρέσει τόσο αγόρασέ το και τα expansions για να μπορείς να παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον ειναι το τελευταιο A-Train 9 για οσους ενδιαφερονται για αναπτυξη πολεων και κυκλοφοριας.Εχει πολυ βαθος και ειναι αρκετα δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω δύο.

 

1) Starcraft 2 (αν και είναι real time strategy)

 

2) Tropico 4 & το DLC του Modern Times!

Είναι πολύ καλή φάση, είσαι διοικητής σε νησί. Εξουσία , ανάπτυξη , μυστικές υπηρεσίες κτλπ!

 

Πολλές πολιτικές επιλογές , κοινωνικές ομάδες , εκλογές! Ακόμα και χούντα μπορείς να επιλέξεις. Τα σπάει και το expansion του είναι επίκαιρο. Είσαι ένας πολιτικός και εξουσιαζεις όπως εσύ θες και με ότι τρόπο εσύ θες.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σπασμένες εκδόσεις Rise & Fall of the Samurai έχουν πρόβλημα, κατέβασε το απλό Shogun 2 χωρίς τα expansion και αν σου αρέσει τόσο αγόρασέ το και τα expansions για να μπορείς να παίξεις.

 

Παιδία μια ερωτησούλα,αυτο http://www.multirama.gr/products/product?pid=0664452&catid=070201 ειναι full game ή expansion.Δλδ εάν το πάρω πρέπει να έχω ποιο πριν το full game?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...