Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε αλανια εσεις που ασχολειστε, με αφορμη ενα post σχετικα με strategy games και σαν "λατρης" του C&C generals (λογω του οτι ειναι πιο rush game απο τα λοιπα στρατηγικης) ειδα που προταθηκε και το Company of Ηeroes και ειπα να το κατεβασω... Ε λοιπον οχι απλα ψαρωσα αλλα θα βαλω για λιγο στην ακρη του MW2 (online παντα) για να ασχοληθω μαζι του.

 

Και για να μη σας κουραζω, ποσο παλιο ειναι το game? να το παρω αυθεντικο εχει κοινό το game για online? εχουνε βγαλει καποιο νεότερο απο αυτο; Για καντε ενα brief.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αλανια εσεις που ασχολειστε, με αφορμη ενα post σχετικα με strategy games και σαν "λατρης" του C&C generals (λογω του οτι ειναι πιο rush game απο τα λοιπα στρατηγικης) ειδα που προταθηκε και το Company of Ηeroes και ειπα να το κατεβασω... Ε λοιπον οχι απλα ψαρωσα αλλα θα βαλω για λιγο στην ακρη του MW2 (online παντα) για να ασχοληθω μαζι του.

 

Και για να μη σας κουραζω, ποσο παλιο ειναι το game? να το παρω αυθεντικο εχει κοινό το game για online? εχουνε βγαλει καποιο νεότερο απο αυτο; Για καντε ενα brief.

Το αγόρασα από τον πρώτο μήνα που βγήκε και δεν υπάρχει άλλο που να μου έχει κάνει το κλικ για να το παρατήσω,παίζω σε καθημερινή βάση και κάθε μέρα υπάρχουν 7-8.000 παίκτες ον λάιν και μπόλικα παιχνίδια,απλά παίξε το single πρώτα για να μάθεις τις λειτουργείες γιατί στο multi έχει πολύ ξύλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα από τον πρώτο μήνα που βγήκε και δεν υπάρχει άλλο που να μου έχει κάνει το κλικ για να το παρατήσω,παίζω σε καθημερινή βάση και κάθε μέρα υπάρχουν 7-8.000 παίκτες ον λάιν και μπόλικα παιχνίδια,απλά παίξε το single πρώτα για να μάθεις τις λειτουργείες γιατί στο multi έχει πολύ ξύλο

 

σε ευχαριστω πολυ, ναι φανταζομαι μιας και στο easy αρπαζω παλι ξυλο... αλλα θα το βρω που θα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ, ναι φανταζομαι μιας και στο easy αρπαζω παλι ξυλο... αλλα θα το βρω που θα παει.

Άμα βρεις την έκδοση που έχει και το πρώτο expansion opposing fronts , προτίμησέ την ( την είχανε στα 30 ευρώ κάποτε)καθώς προσθέτει και άλλα 2 factions (british και panzer elite). Υπάρχει και άλλο expansion , το tales of valor το οποίο προσθέτει κάποια άλλα modes και οχήματα (δεν έχω ασχοληθεί για να ξέρω αν αξίζουν κλπ.) Πιστεύω πάντως ότι το ψωμί είναι στο κλασσικό annihilation και victory point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.

Θελω ν'αγορασω ενα απ τα δυο αυτα παιχνιδια,ξερει καποιος να μου προτεινει το καλυτερο?

Καπου διαβασα για το settlers οτι πρεπει να εισαι συνδεμενος στο internet και οτι οι servers ειναι ασταθεις.

Ισχυει αυτο η το εχουν φτιαξει?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά που μου αρέσουν ιδιαιτερα τα παιχνίδια στρατηγικής και, συνεπώς,

τα έχω παίξει πάρα πολύ και τα δύο που αναφέρεις, θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις κανένα από τα δύο.

 

Ανήκουν στην κατηγορία που τα βαριέσαι μέσα σε μια βδομάδα σε αντίθεση με άλλα, όπως το civilization, τα οποία μπορείς να τα παίζεις αιωνίως.

 

  • Settlers 7: Ένα παιχνίδι που είναι σαν κινούμενο σχέδιο και είναι και γεμάτο bugs. Ιδιαίτερα περιορισμένα γραφικά, όπως και ιδιαίτερα περιορισμένες οι διάφορες επιλογές. Μηδενική δράση, ένταση, ζωντάνια. Όλο το παιχνίδι περιστρέφεται γύρω από το κατα πόσο με τα υπάρχοντα tools που έχεις θα προλάβεις να φτιάξεις τα κατάλληλα κτίρια που θα βγάζουν χρυσό, σπαθιά και άλλα. Μετά όλα τα άλλα είναι πανεύκολα. Ενώ στην ουσία η δυσκολία θα έπρεπε να ήταν στο να νικήσεις τον εχθρό με τα στρατεύματά σου, εδώ η όποια δυσκολία βρίσκεται στο να φτιάξεις σπαθιά (στα πρώτα 10 λεπτά του παιχνιδιού), μετά απλά αργά ή γρήγορα ξέρεις ότι σίγουρα θα νικήσεις. Είτε είναι campaign είτε όχι, θα είναι το ίδιο και το αυτό. Για μένα το παιχνίδι είναι μια ατελείωτη μπακαλοδουλειά.
     
  • Anno 1404: Καλύτερο από το προηγούμενο αλλά μη φανταστείς τίποτα το ιδιαίτερο. Αυτό δεν είναι τόσο παιχνίδι στρατηγικής πολέμου αλλά οικονομίας. Ανά πάσα στιγμή τα έσοδα αλλάζουν και εσύ με τα καράβια σου η μόνη δουλειά που έχεις να κάνεις είναι να εγκαθίστασαι σε νέα νησιά προκειμένου να απολαμβάνεις νέες πηγές για τους κατοίκους σου. Οι πόλεμοι γίνονται συχνά, διαλύονται εύκολα και είναι αρχικά τουλάχιστον και οι δύο αντίπαλοι χαμένοι. Το κλειδί όλου του παιχνιδιού είναι να προλάβεις να καπαρώσεις τα περισσότερα νησιά με τις περισσότερες πρώτες ύλες. Σαφώς καλύτερα γραφικά και χρήση περισσότερης επιδεξιότητας. 'Ομως το βαριέσαι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά και για διάφορους λόγους εγώ θα διάλεγα το Anno 1404. Καταπληκτική σειρά και έχει κρατήσει το ύφος της όλα αυτά τα χρόνια. Η καινούρια μορφή του Settlers 7 προσωπικά εμένα με ξενερώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτο υπαρχουν site σαν και αυτο Link

 

διαβαζεις review ,βλεπεις εικονες και επιλεγεις

 

απο τα παραπανω που αναφερθηκαν +1 και απο μενα για Civilization V.

ο γερο-λυκος sid ειναι εγγυηση :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Age Of Empires II ακόμα παίζουμε μανιωδώς!

Ρίξτε μια ματιά στο age4greeks.gr και θα καταλάβετε.

Τώρα κάναμε και τον δικό μας server, που σε λίγο καιρό θα έχει και rating, οπότε αξίζει να ρίξετε μια ματιά!

Πάιζει και 1vs1 Cup BR (Blind Random)

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ξεθαβω ενα παλιο θεμα.

 

μπορει να μου πει καποιος καποιο strategy game για να το βαλω σε ενα λαπτοπ με ενσοματωμενη καρτα γραφικων?

δηλαδη δε θελω καποιο βαρυ.

το λαπτοπ ειναι με intel celeron m550 και 3gb ram με windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...