Προς το περιεχόμενο

Spartacus: Blood and Sand


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το prequel series με τίτλο Spartacus: Gods of the Arena θα αρχίσει να προβάλλεται από τον Ιανουάριο του 2011 και θα έχει 6 επεισόδια. Από όσο ξέρω, ο Whitfield θα συμμετέχει πολύ λίγο σε αυτό, και το focus θα είναι *μάλλον* σε ιστορίες μονομάχων του Batiatus.

 

Η 2η season της σειράς δεν γνωρίζω πότε θα μεταδοθεί (αλλά τα γυρίσματα θα ξεκινήσουν από Νοέμβριο -και ήδη κυκλοφορούν κάποια spoilers για το cast).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το prequel series με τίτλο Spartacus: Gods of the Arena θα αρχίσει να προβάλλεται από τον Ιανουάριο του 2011 και θα έχει 6 επεισόδια. Από όσο ξέρω, ο Whitfield θα συμμετέχει πολύ λίγο σε αυτό, και το focus θα είναι *μάλλον* σε ιστορίες μονομάχων του Batiatus.

 

Η 2η season της σειράς δεν γνωρίζω πότε θα μεταδοθεί (αλλά τα γυρίσματα θα ξεκινήσουν από Νοέμβριο -και ήδη κυκλοφορούν κάποια spoilers για το cast).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το prequel series με τίτλο Spartacus: Gods of the Arena θα αρχίσει να προβάλλεται από τον Ιανουάριο του 2011 και θα έχει 6 επεισόδια. Από όσο ξέρω, ο Whitfield θα συμμετέχει πολύ λίγο σε αυτό, και το focus θα είναι *μάλλον* σε ιστορίες μονομάχων του Batiatus.

 

Η 2η season της σειράς δεν γνωρίζω πότε θα μεταδοθεί (αλλά τα γυρίσματα θα ξεκινήσουν από Νοέμβριο -και ήδη κυκλοφορούν κάποια spoilers για το cast).

 

Διαβασα στην βικιπεδια οτι ο Whitfield ειχε καρκινο προσφατα αλλα εγινε καλα και θα ξεκινησει παλι τα γυρισματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το prequel series με τίτλο Spartacus: Gods of the Arena θα αρχίσει να προβάλλεται από τον Ιανουάριο του 2011 και θα έχει 6 επεισόδια. Από όσο ξέρω, ο Whitfield θα συμμετέχει πολύ λίγο σε αυτό, και το focus θα είναι *μάλλον* σε ιστορίες μονομάχων του Batiatus.

 

Η 2η season της σειράς δεν γνωρίζω πότε θα μεταδοθεί (αλλά τα γυρίσματα θα ξεκινήσουν από Νοέμβριο -και ήδη κυκλοφορούν κάποια spoilers για το cast).

 

Διαβασα στην βικιπεδια οτι ο Whitfield ειχε καρκινο προσφατα αλλα εγινε καλα και θα ξεκινησει παλι τα γυρισματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα στην βικιπεδια οτι ο Whitfield ειχε καρκινο προσφατα αλλα εγινε καλα και θα ξεκινησει παλι τα γυρισματα!!!

 

και δε διαβαζες στο insomnia λιγες σελιδες πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα στην βικιπεδια οτι ο Whitfield ειχε καρκινο προσφατα αλλα εγινε καλα και θα ξεκινησει παλι τα γυρισματα!!!

 

και δε διαβαζες στο insomnia λιγες σελιδες πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
παιδιά σε σχέση με το rome τι λέει αυτή η σειρά? ή είναι διαφορετικά πράγματα εντελώς?

 

Πολύ διαφορετικό ύφος. Το Spartacus λέει πιο απλή ιστορία και παίζει σε μικρότερο ταμπλό, και του παίρνει μερικά επεισόδια για να φτάσει σε καλό επίπεδο. Επίσης, στο Spartacus υπάρχει έντονο focus στο βία, hack'n'slash και σεξ, που δεν ήταν το πρωταρχικό focus στο Rome.

 

Δεν διαλέγω μεταξύ των δύο. Και οι δύο σειρές δεν με απογοήτευσαν.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λεει ο praetοrian και να προθεσω πως τo spartacus ειναι σαν το 300 σε σειρα και πως το Rome ειναι υπερπαραγωγη για σειρα. Τρελο μπατζετ και 9.2 στο imdb. Το Spartacus περιοριζεται (στις 2 σεζον που υπαρχουν, αλλα και στο prequel που ερχεται) στην Καπουα και τους μονομαχους που εβγαιναν εκει.Το Rome ειναι απο την περιοδο του Ιουλιου Καισαρα εως την στεψη του Οκταβιανου.

Αλλο στυλ για να συγκριθει αλλα υπεροχες σειρες και τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παίδες (έλλειπα ΣΚ)

καλά το 300 δεν μου άρεσε πολύ αλλά στο trailer που είδα από το spartacus η παραγωγή φαίνεται καλή και δεδομένου ότι στις σειρές έχεις αρκετό χρόνο για να φτιάξεις πλοκή και να κάνεις λάθη μάλλον θα μου αρέσει

αλλά είναι καινούργιο από ότι βλέπω οπότε θα κάνω υπομονή για να δω μερικές season μονορούφι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομένου ότι στις σειρές έχεις αρκετό χρόνο για να φτιάξεις πλοκή και να κάνεις λάθη

 

Αν εννοεις να ΜΗΝ κανεις λαθη και οτι ιστορικα θα εχει λιγοτερα λαθη μαλλον θα απογοητευτεις.

Ειναι ομως πολυ καλη δουλεια, οι χαρακτηρες υπαρκτοι αλλα απεχει αρκετα απο τα πραγματικα γεγονοτα. Ειναι ομως αναμενομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw για τα προηγούμενα, το rome το χω δει (ε καλά εννοείται.. ) δε ρώτησα για να διαλέξω, απλά για να καταλάβω περίπου τι παίζει με το καινούργιο, thnx σε όλους

-

τώρα όχι ούτε 'μην' εννοώ ούτε σε ιστορικά λάθη αναφέρομαι*

εννοώ κινηματογραφικά 'λάθη', πχ σε χαραχτήρες, σενάριο κτλ

στις σειρές έχεις άπλετο χρόνο να κάνεις διορθώσεις σε επόμενα επεισόδια, να χτίσεις όσο θέλεις χαραχτήρες και πλοκή

οπότε εννοούσα ότι δεν φοβάμαι αν αρχικά δεν είναι όσο βαθύ θέλω γιατί πιθανόν να γίνει σε κάποιο σημείο έστω και παροδικά

 

*τώρα για τα ιστορικά βασικά δεν ξέρω πόσο πρέπει να ασχολούμαστε, θα μου πεις εξαρτάται και από την περίπτωση αλλά πρώτον έρχεται το θέμα ότι πρέπει να ξέρεις 100% ότι αυτοί κάνουν λάθος (εντάξει υποθέτω εδώ μιλάς για σίγουρα πράγματα) αλλά και δεύτερον αν πάμε για λάθη (τουλάχιστον λιγότερο εμφανή) κανονικά θα πρεπε να το πιάσουμε από τους ιστορικούς και τους αρχαιολόγους οπότε οι κινηματογραφιστές θα ήταν το λιγότερο

βέβαια η απορία μου είναι εκεί που αλλάζουν πράγματα που κανονικά θα βοηθούσαν, εκεί είναι λίγο κουλό όντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...