Προς το περιεχόμενο

Λεπτομέρεια/παγίδα με PCIe lanes των μητρικών


StavrosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβαζα το manual της Asus Rampage 2 Extreme γιατι θελω να προσθεσω εναν usb 3 controller και κοιταζοντας και τη μητρικη, νομιζω πως πρεπει να βαλω την GPU στο 2ο PCIx16 slot, γιατι το παχος της καλυπτει το slot.

 

το μανουαλι λεει οτι οι ταχυτητες των pcix μπορουν να ρυθμιστουν απο το bios.

 

παω να κανω την αλαγη κι ενημερωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δηλαδη παιδια εγω εχω μια καρτα γραφικων pci ex x16 gtx550 ti και μια καρτουλα usb 3 pci ex αυτη σε τι ταχυτητα δουλευει γιατι αργει οταν κανει περναει κατι στον δισκο

 

δηλαδη η προηγουμενη που ειχα ητανε turbo x στα 15Ε τωρα που πηρα μια κονιγκ στα 20Ε παει λιγο πιο αργα υπαρχει περιπτωση να μιλαμε για ασυμβατοτητα? γιατι οταν την εβαλα δουλευε σαν usb 2 και οχι σαν 3

 

 

ειναι λιγο παραλογο αυτο που θα πω αλλα ο μισος ο δισκος ειναι usb 3 και ο αλλος 2 το λαμπακι του δισκου δεν ειναι μπλε για 3 αλλα ουτε και πορτοκαλι για 2 ειναι μωβ παρολα αυτα πιανει μια καλη ταχυτητα αλλα οχι οπως επιανε ο ελεγκτης του πλαισιου που ητανε πιο φτηνος

 

λοιπον η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει ασυμβατοτητα

 

μητρικη: gigabyte g41 με μια μονο θυρα pci ex και μια θυρα για καρτα γραφικων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα την αλλαγη θεσης της gpu δεν την εκανα γιατι μαλλον δεν ειναι απαραιτητη.

 

δεν καταλαβαινω ομως γιατι μου βγαζει ερωτηματικο στο bus interface, αφου και το bus της μητρικης ειναι v2.0 αλλα και η καρτα ειναι V2.0?

 

gpu.jpg

 

 

και μια ερωτηση ακομα για pci express. μπορει μια καρτα pcix-x4 ναι μπει στο x16 slot της μητρικης μου?

 

υπενθυμιζω πως οι 2 μπλε τρεχουν x16 σε sli/cf, αλλα δε σκοπευω να κανω κατι τετοιο, οποτε υπαρχουν διαθεσιμα lanes. σωστα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

δεν καταλαβαινω ομως γιατι μου βγαζει ερωτηματικο στο bus interface, αφου και το bus της μητρικης ειναι v2.0 αλλα και η καρτα ειναι V2.0?

[...]

Το ερωτηματικό είναι standard στο gpu-z. Είναι το help icon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα έχω το έξεις πρόβλημα με το PC της υπογραφείς μου η κάρτα γραφικών δουλεύει κανονικά σε pcie 3.0 αλλά τρέχει σε x2 post-234554-0-48957500-1348051388.gif?st=2012-09-19T14%3A21%3A09.0000000Z&se=2012-09-19T15%3A19%3A29.0000000Z&sr=b&sp=r&sig=mSF3YUmLasuCMBvy4Kjp1ethUHBHF4%2FHZBJxTogNnIY%3D why???και μέσα στον οδηγό της κάρτας λέει pcie 3.0x16 Gen 3

 

και μέσα στα bios x2 λέει!!! αλλά Gen 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψίζοντας,

 

Όταν αγοράζουμε μητρική προσέχουμε αρκετά και δεν ψαρώνουμε με 2-3-4PCI-E, θα πρέπει όταν βάζουμε 2 κάρτες σε SLi ή Crossfire να λειτουργούν minimum σε 8Χ8 (υπάρχουν μητρικές που δίνουν 16Χ16 αλλά είναι απαγορευτικές)

 

θέλω να μου ξεκαθαρίσετε λίγο 1-2 πράγματα

1) ειπώθηκε πιο πάνω ότι όταν έχεις 1 κάρτα γραφικών στην PCI-E x16 δεν δουλεύει η USB3.0 ή θα δουλεύει αλλά η PCIE X16 θα λειτουργεί σαν Χ8, γιατί αυτό? πως το κοιτάμε πριν αγοράσουμε μια μητρική?

*Και πως το διαχειριζόμαστε, πως το αλλάζουμε δηλαδή? BIOS? ή απλά δεν συνδέουμε τα καλώδια στην μητρική(USB3)

2) μερικές μητρικές (ακόμα και οι ακριβές ~200ε) λένε ότι δεν υποστηρίζουν IDE συσκευές, δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ένα PCIe 3.0 slot με 8 lanes θα μπορεί να λειτουργήσει με ταχύτητες ίσες με ένα pcie 2.0 με 16 lanes με μια σύγχρονη κάρτα γραφικών?

 

δηλαδή ένα SLI configuration σε μητρική που έχει Ζ68 chipset (2xPCIe στα x8 σε sli ή cf) και pcie 3.0 θα είναι ισάξιο ενός X58 με 2 pcie 2.0 στα χ16 ?

 

 

-Αν η κάρτα είναι PCI-E REV 3.0 τότε ναι η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων θα είναι η ίδια !!!1

-Αν όμως η κάρτα είναι PCI-E V2 τότε η ταχύτητα μεταφοράς  στο X58 θα είναι η διπλάσια απ`ότι στο Z68 !!!

 

Όλες οι PCI-E X16 θύρες σε 1155/1156 socket όταν κάνετε crossfire/sli λειτουργούν σε ταχύτητα X8 !

 

Οι κατασκευαστές των μητρικών για να αποφύγουν τέτοια μπερδέματα έκαναν μια μαγκιά !!!

 

Εβαλαν ένα PLX CHIP σαν αυτό που υπάρχει στις διπύρηνες κάρτες γραφικών και συνέδεσαν τα 16 lanes από το NORTHBRIDGE !

Μετά από το PLX chip έδωσαν 16LANES προς κάθε PCI-E X16 θύρα !

 

Το αποτέλεσμα ήταν να έχουμε 16 lanes επάνω σε κάθε PCI-E X16 SLOT αλλά να έχουμε μεγάλο Latency !!!!

 

Aυτό το έκαναν κυρίως στο 1156 socket όπου τα lanes από το northbridge που ήταν εντός του επεξεργαστή ήταν ελάχιστα και ΔΕΝ μπορούσαν να προσθέσουν ούτε έναν εξωτερικό USB III και SATA III controller επάνω στο τυπωμένο της μητρικής, χωρίς να απενεργοποιήσουν μια από τις pci-e ή  ακόμα και να κόψουν lanes από την μια και μοναδική pci-e  της μητρικής  !!!!

 

Ναι η 1156 πλατφόρμα της INTEL ήταν η χειρότερη πλατφόρμα όλων των εποχών ! Ηταν για γέλοια ή μάλλον για κλάματα .........

 

Αν θέλετε μητρική με 2X 16 LANES για τις κάρτες γραφικών θα πρέπει πρώτα απ`όλα να ξέρετε πως το chip της μητρικής που αγοράζετε ή η σειρά επεξεργαστών που αγοράζετε (όταν αυτή έχει ενσωματωμένο το north) δίνει παραπάνω από τον αντίστοιχο αριθμό lanes που χρειάζονται οι 2X PCI-E X16 θύρες για να λειτουργήσουν πλήρως !

 

Διαφορετικά και να σας λέει 2 X 16 LANES στις 2 pci-e x16 θύρες αυτό γίνεται μέσω PLX CHIP που είναι ότι χειροτερο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ανασυρω αυτο το παλιο νημα, να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου,

οτι εστω στο 1155 αν θελησω να βαλω μια προσθετη καρτα γραφικων pci-e x16(χρησιμοποιω την on board)

αλλα θελω απαραιτητα και τις τουλαχιστον αλλες δυο θυρες pci-e χ16 η χ8, διοτι εχω και τους χρειαζομαι δυο sata controllers που τρεχουν χ8, με ποια μητρικη μπορω να το πετυχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντά την ερώτησή σου αλλά δε θα ταν καλύτερα να πάρεις μια μητρική με τον αριθμό των SATA που θες; Εκτός αν έχεις 10+ δίσκους ή οι συγκεκριμένοι controllers έχουν κάποιες extra δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη μετραω 17, εκτος του ssd του λειτουργικου.

Οι controllers ειναι IBM με LSI chips, συνεπως rock solid, 6GB/s,

και δεν αρχιζω με το καλωδιομανι απο τις μητρικες εχω ASus P8z68-v pro.

Τα pci-e lanes, δεν φτανουν, αλλα δεν φτανουν ουτε στο Z77, και μαλλον ουτε στο Haswell.

Εχει δικιο ο adtakhs σε αυτα που αναφερει, τις ειχα δει και εγω αυτες τις μητρικες.

Υποψιαζομαι δε οτι αν θελησω καρτα γραφικων μαλλον θα πρεπει να παω σε X79 chipset.

Οιαδηποτε προταση-συμβουλη ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη τη στιγμη μετραω 17, εκτος του ssd του λειτουργικου.

Οι controllers ειναι IBM με LSI chips, συνεπως rock solid, 6GB/s,

και δεν αρχιζω με το καλωδιομανι απο τις μητρικες εχω ASus P8z68-v pro.

Τα pci-e lanes, δεν φτανουν, αλλα δεν φτανουν ουτε στο Z77, και μαλλον ουτε στο Haswell.

Εχει δικιο ο adtakhs σε αυτα που αναφερει, τις ειχα δει και εγω αυτες τις μητρικες.

Υποψιαζομαι δε οτι αν θελησω καρτα γραφικων μαλλον θα πρεπει να παω σε X79 chipset.

Οιαδηποτε προταση-συμβουλη ευπροσδεκτη.

 

Πας σε SOCKET AM3+ με το 990FX για CHIP το οποίο δίνει 40 native LANES από μόνο του για να μοιραστούν στις 4X PCI-E X16 θύρες !! 

 

Τέτοια μητρική νομίζω είναι η GIGABYTE 990FXA-UD5  και η ASUS 990FX SABERTOOTH.

 

Διαφορετικά πας σε X79 CHIP και σε συγκεκριμένα μοντέλα που αγγίζουν τα 300€ +€

 

Δεν είναι μόνο το chip να έχει 4lanes αλλά να έχει κάνει και ο κατασκευαστής της μητρικής των σωστή για εσένα χρησιμοποίησή τους !

 

Πχ. Η GIGABYTE 990FXA-UD3 τρέχει τις 2 από τις 4 pci-ex16 θύρες της σε πλήρη ταχύτητα X16 , αλλά τις άλλες 2 τις τρέχει μόνο σε ταχύτητα X4 !

Αυτό το έκανε η GIGA για να πρέπει να αγοράσεις την UD5 αν θες κάτι ανώτερο , άσχετα αν το chip γράζει αυτά τα lanes ... :-D

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παρατηρουσα τακη  αυτη τη μητρικη   Link.png Site: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3763#sp ">UD3

     

 λεει οτι δεχεται PCI 3.0

 

αρα στην αρχη λεει οτι βγαζει  μια Χ16 και μια Χ4 ( και γινεται Χ1 καπως ) .   Πως γινεται να βγαζει και PCI 3.0 που ειναι  2 Χ PCI 2.0 X16;

Αρχες του 2011 ηρθε επι  6990.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρουσα τακη  αυτη τη μητρικη   Link.png Site: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3763#sp ">UD3

     

 λεει οτι δεχεται PCI 3.0

 

αρα στην αρχη λεει οτι βγαζει  μια Χ16 και μια Χ4 ( και γινεται Χ1 καπως ) .   Πως γινεται να βγαζει και PCI 3.0 που ειναι  2 Χ PCI 2.0 X16;

Αρχες του 2011 ηρθε επι  6990.

 

 

 

 

Το northbridge είναι μέσα στον επεξεργαστή στους I5/I7 ! Από την στιγμή που θα βάλεις επάνω Ivy ο οποίος βγάζει 16 lanes για pci-e        θα έχεις pci-e v3 !

 

Η μητρική έχει φτιαχτεί πριν από τους Ivy αλλά γνωρίζοντας πως οι ivy θα  φέρουν το V3 σχεδιάστικες ώστε και σαν pcb να υποστηρίζει v3 !

 

Aπό εκεί και πέρα αυτή δίνει ΜΟΝΙΜΑ τα 16 αυτά lanes από το north πάνω στην πρώτη PCI-E X16 θύρα !

 

Στην δεύτερη όταν κάνει crossfire, δίνει τα 4 από τα 6lanes του P67 Southbridge και όταν εσύ ζητήσεις να τρέξεις και τις pci-eX1 θύρες τότε επειδή ΔΕΝ έχει άλλα lanes παίρνει αυτά της 2ης PCI-E X 16 θύρας και τα X4 γίνονται x 1 !!!

 

Κατάλαβες ?

 

Τα lanes από το north είναι V3.0 , τα Lanes από το south p67 είναι V2 !!! Για αυτό και βλέπεις αυτή την διαφορά !  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...