Προς το περιεχόμενο

macbook πρόβλημα με ήχο


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την υποψία ότι το macbook ετοιμάζεται να αλλάξει πεδίο ύπαρξης...

 

Εδώ και λίγο καιρό έχω κάποια πολύ περίεργα προβλήματα με το ήχο. Εκεί που παίζει πχ mp3 ο ήχος σταματάει και επανέρχεται. Το ίδιο και αν παίζει κάποιο video, και γενικά σε όχι έχει σχέση με ήχο. Δε μου το κάνει μόνο από τα ηχεία του macbook αλλά και αν το έχω συνδεδεμένο με το home cinema. Τράβηξα 3 screenshots από το system preferences - sound ενώ έπαιζε ένα video clip από youtube. Έτσι στο άσχετο αλλάζει χωρίς να κάνω τίποτα!

 

έχω κάνει όλα τα update και repair perm αλλά τίποτα...

 

update: τώρα αν σας πω ότι φεύγει και έρχεται ένα κόκκινο φως από την είσοδο των ακουστικών θα με πιστέψετε ?

post-16497-129063019223_thumb.png

post-16497-129063019225_thumb.png

post-16497-129063019227_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο Screenshot ειναι να φανταστω οταν δουλευουν τα ενσωματωμενα ηχεια κ τα αλλα 2 απ το home cinema? με οπτικη ινα τα χεις συνδεσει?

 

Στη θεση σου θα κανα 2 πραγματα:

 

 

1)Ηardware Test απ το δισκακι του Leopard

 

αν δεν εβρισκε τπτ

2) Backup με Time Machine, Format κ επειτα Restore μεσω του Time Machine

 

Τελος, αν εχεις Express Card Slot να του βαζες πανω μια καρτα ηχου

 

Αυτα! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανάβει το κόκκινο φωτάκι στην έξοδο των ακουστικών σημαίνει ότι ενεργοποιήθηκε η οπτική έξοδος ήχου....

Έχω την εντύπωση ότι δεν λειτουργεί καλά η έξοδος ήχου και το σύστημα περνάει μόνο του από την αναλογική στην οπτική και αντίστροφα....

Βέβαια όταν περνάει στην οπτική εσύ χάνεις τον ήχο διότι δεν έχεις συνδεδεμένα τα κατάλληλα ηχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα screenshot τα τράβηξα χωρίς να αλλάξω κάτι. Το mac δεν είχε τίποτα συνδεδεμένο και εκεί που έπαιζε από τα pc speaker χανόταν ο ήχος ( άρα πέρναγε σε άλλη έξοδο ) και πάλι πίσω.

Δημιούργησα και νέο χρήστη χθες και από εκεί πάλι τα ίδια. Πάω για hardware test να δω τι θα βγάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μου κάνει hardware test με το DVD του Leopard. Θα πρέπει να βρω το tiger

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:41 ----------

 

έκανα hardware test με το DVD του tiger και δεν βρήκε τίποτα!

 

θα ετοιμάσω restore η snow leopard να δω τι θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα (για την ακρίβεια εμένα δεν δουλεύουν πλέον τα ηχεία του mac) και φοβάμαι πως έχω άσχημα νέα!!

 

Για να μην έχουν 5-6 θήρες έχουν βάλει όπως ξέρεις όλες τις θήρες σε 1, αναλογικές + οπτικές κτλ κτλ.

 

Κάποια jack είναι λίγο πιο χοντρά από τα άλλα, και άμα τα χρησιμοποιείς μόνιμα (όπως εμένα) χαλάνε τους αισθητήρες με αποτέλεσμα να μπερδεύει το μακ πολλές φορές τον οπτικό ήχο με τους υπόλοιπους.

 

Αν είσαι μέσα στην εγγύηση τρέχα το τώρα!!! γιατι κάνουν αλλαγή motherboard.

Αν όχι τότε...welcome to the club, συγκεκριμένα εγώ έχω να ακούσω ήχο από τα ηχεία του mac κάτι μήνες τώρα... :eek::eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kfoynt με κατέστρεψες! Είμαι εκτός εγγύησης!

 

Η πλάκα είναι ότι δεν το κάνει συνέχεια! Αλλά το πιάνει για κάποια ώρα και μετά επανέρχεται στα normal του. Και το δικό σου έτσι έκανε...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kfoynt με κατέστρεψες! Είμαι εκτός εγγύησης!

 

Η πλάκα είναι ότι δεν το κάνει συνέχεια! Αλλά το πιάνει για κάποια ώρα και μετά επανέρχεται στα normal του. Και το δικό σου έτσι έκανε...?

 

Εμένα έμπαινε στη λειτουργία για την optical σύνδεση, και δεν έλεγε να βγει. Το έψαξα αρκετά και διάβασα ότι άμα βάλεις κάτι λεπτο στην θήρα και πειράζεις σιγά σιγά τους αισθητήρες θα φτιάξει αλλά μετά μπορεί να ξαναχαλάσει...

Προσπάθησα με ένα jack και πράγματι έφτιαξε για κανενα μήνα, αλλά μετά μου χάλασε πάλι...και απο τότε δεν κατάφερα να το επαναφέρω δυστυχώς.

 

Πάντως για να είσαι 100% σίγουρος πήγαινε το σε κανένα service. Διάβασα σε forum ότι πάει για αλλαγή mobo, πράγμα που θα πρέπει να ισχύει όντως αν το πας σε καμία rainbow. Αλλά, αν το πας σε κανενα άλλο??? ποτέ δεν ξέρεις...

 

Αν βρεις τίποτα πάντως!!! ενημέρωσε!! γιατι χωρίς ήχο είναι κάποιες φορές σπαστικό!! :mad::mad:

Ααα, επίσης θα σου πρότεινα να αποφεύγεις να βάζεις πλέον jack στην θήρα, για να μην διαλύσει εντελώς...(αν όντως έχεις αυτό το πρόβλημα)

 

Τσέκαρε και αυτά:

 

http://technestreport.com/blog/2009/01/19/tnr-tip-macbook-and-red-light-coming-out-of-headphonemic-jack/

 

 

[ame=

]http://www.youtube.com/watch?v=DDefaHQqEhc&feature=fvw[/ame]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπεράνω ότι η κατάσταση μου είναι χειρότερη από ότι νόμιζα!

 

εμένα δε μένει σταθερό σε ένα λάθος output αλλά τα εναλλάσσει συνεχώς. Άρα αν δεν είναι κάτι software ( η ελπίδα πεθάνει πάντα τελευταία ) τα έχει παίξει για τα καλά!

 

rainbow δε το πάω, δεν έχει καν νόημα! Όταν καταλήξω τι θα κάνω με υπολογιστή, το macbook αυτό είναι το βασικό μου μηχάνημα, θα φύγει για systemgraph...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σας κολλησει μονιμα στο optical, ειναι μια καλη ευκαιρια να δωσετε ενα 400αρι και να παρετε καλα ηχεια και ενισχυτη με optical εισοδο!! :-D

 

Αλήθεια!!! απορώ... πως δεν το είχα σκεφτεί... :-D:-D:-D

 

Επίσης είναι ευκαιρία να αγοράσω και καμιά κονσόλα... έτσι για να έχω κάτι να κάνω βρε αδερφέ! :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως...είναι πολύ κουλ το κόκκινο φωτάκι που βγαίνει από την θήρα.

Κάποιοι μπορεί να νομίζουν ότι είναι κανένα σουπερ ντουπερ λεϊζερ ή οτι ο υπολογιστής σου είναι βιονικός!! YEAH :devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...