Προς το περιεχόμενο

How to uninstall Cydia


EstellePr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έψαξα αρκετά στο φόρουμ (που μάλλον όχι), αλλα θέλω να κάνω uninstall τελείως το cydia απο το iPhone μου.

 

Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τα βήματα, η να μ' ανατρέξετε σε κάποιο thread?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έψαξα αρκετά στο φόρουμ (που μάλλον όχι), αλλα θέλω να κάνω uninstall τελείως το cydia απο το iPhone μου.

 

Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τα βήματα, η να μ' ανατρέξετε σε κάποιο thread?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

:-)

 

Δηλαδή θέλεις να είναι το κινητό σου Jailbroken αλλά να μην έχεις εγκατεστημένο το Cydia;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Νομιζω μαινεις σε cydia κατω δεξια πατας manage μετα packages και θα βρεις εκει την εφαρμογη.

Θελει να σβησει το ιδιο το cydia.

 

Ενας τροπος ειναι ο παρακατω.

Kατεβαζεις το cydelete απο το cydia και το κανεις εγκατασταση.Στην συνεχεια πας στα settings και τερμα κατω θα εχει προστεθει το εικονιδιο του cydelete.Το ανοιγεις και εκει απενεργοποιεις την επιλογη Cydia(στο Protected Applications).Τωρα μπορεις ενω εισαι στο winterboard,να πατησεις παρατεταμενα καποιο εικονιδιο μεχρι να αρχισουν ολα να τρεμουν.Θα δεις οτι υπαρχει ενα x στην πανω γωνια καθε εικονιδιου(αυτο κανει το cydelete,ενας πιο γρηγορος τροπος uninstall)συμπεριλαμβανομενου και του ιδιου του cydia.Πατωντας το x μπορεις να το σβησεις.

Προφανως μετα δεν θα εχεις graphical interface για διαχειριση των πακετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει να σβησει το ιδιο το cydia.

 

Ενας τροπος ειναι ο παρακατω.

Kατεβαζεις το cydelete απο το cydia και το κανεις εγκατασταση.Στην συνεχεια πας στα settings και τερμα κατω θα εχει προστεθει το εικονιδιο του cydelete.Το ανοιγεις και εκει απενεργοποιεις την επιλογη Cydia(στο Protected Applications).Τωρα μπορεις ενω εισαι στο winterboard,να πατησεις παρατεταμενα καποιο εικονιδιο μεχρι να αρχισουν ολα να τρεμουν.Θα δεις οτι υπαρχει ενα x στην πανω γωνια καθε εικονιδιου(αυτο κανει το cydelete,ενας πιο γρηγορος τροπος uninstall)συμπεριλαμβανομενου και του ιδιου του cydia.Πατωντας το x μπορεις να το σβησεις.

Προφανως μετα δεν θα εχεις graphical interface για διαχειριση των πακετων.

 

Αν όμως έχει εγκατεστημένο το Icy και θέλει να μείνει με αυτό;;;; B) :-)

Θα μπορεί να κάνει από εκεί την διαχείριση των πακέτων....

Οπότε ίσως η λύση είναι να πάει στο Cydia -> Manage -> Packages -> Cydia Installer -> Modify -> Remove...

Έτσι βγάζει το Cydia και μένει με το Icy για την διαχείριση των πακέτων.....

Πάντως είναι μπέρδεμα η υπόθεση..... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαι καμμένη..

 

Μέχρι να πάρω απαντήσεις, το έψαξα και το έκανα, αλλα αλλιώς.

Έκανα restore στις εργοστασιακές ρυθμίσεις,, και μετά έκανα update απο το itunes στην 3.0.1, και τέλος, έκανα sync, και πέρασε ότι υπήρχε, πριν το jailbreak.

 

Χρονοβόρο, αν σκεφτεώ τη λύση σου Δάσκαλε, μιας και μου πήρε γύρω στο 20άλεπτο μέχρι το sync στο τέλος της διαδικασίας.

 

Μου κολλούσαν μερικές εφαρμογές ( :mad: ), και μου έσπασαν τα νεύρα, οπότε, είπα να το βγάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου κολλούσαν εφαρμογές, δεν έφταιγε το Cydia αλλά οι εφαρμογές.... :-)

 

 

Έφταιγε ας πούμε το cycorder, που έχω ακούσει τα καλύτερα για την εφαρμογή, κι εκεί που τραβούσα βίντεο, κολλούσε, έγραφε σπασμωδικά κ μετά έκλεινε, χωρίς καν ν αποθηκευτεί αυτό που βιντεοσκοπούσα??

 

Να μη μιλήσω για το ibluetooth, που εκεί που ήμουν στη διαδικασία αποστολής, κράσαρε κ έκλεινε.

 

Τι να πώ κι εγώ, το βαριόμοιρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cycorder το χρησιμοποιώ συνέχεια και δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.... Πάντως σε πολλούς έχω ακούσει ότι δεν λειτουργεί σωστά....

Το ibluetooth δεν το χρησιμοποιώ....

Πάντως άμα μπορείς να μείνεις χωρίς jailbreak ακόμα καλύτερα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cycorder το χρησιμοποιώ συνέχεια και δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.... Πάντως σε πολλούς έχω ακούσει ότι δεν λειτουργεί σωστά....

Το ibluetooth δεν το χρησιμοποιώ....

Πάντως άμα μπορείς να μείνεις χωρίς jailbreak ακόμα καλύτερα... :-)

 

 

Μπορώ και παραμπορώ!!

Το iphone το έκανα jailbreak χθές το βράδυ, και μετά τα κολλήματα που έτρωγε, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, κατάλαβα πως δεν χρειάζομαι (προς το παρόν) ούτε εγγραφή βίντεο, ούτε bluetooth, μια χαρούλα το είχα συνηθίσει και χωρίς αυτά.

Και ειδικά μετά το jailbreak, μου έλειψε το appstore.. :-D

 

Ερώτηση : Με τη διαδικασία που έκανα, διεγράφη εντελώς το cydia, η έχει μείνει τίποτα μέσα στο καμάρι μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μην μπερδευεσαι..

 

Δεν ετρωγε κολληματα λογω jailbreak.

Οπως ειπες κ εσυ, ετρωγαν κολληματα μερικες εφαρμογες..

Μπορουσες καλλιστα να μην τις χρησιμοποιουσες ή να ακομα και να τις εκανες απεγκατασταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερώτηση : Με τη διαδικασία που έκανα, διεγράφη εντελώς το cydia, η έχει μείνει τίποτα μέσα στο καμάρι μου?

 

Διεγράφη εντελώς και το Cydia και όλες οι εφαρμογές που είχες εγκαταστήσει μέσω αυτού...

Επιπλέον πέρασες και στο πιο πρόσφατο firmware :-)

Τώρα δεν μπορούν να σε χακάρουν με sms, ενώ πριν μπορουσαν!!!! :-D Λέμε τώρα.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μην μπερδευεσαι..

 

Δεν ετρωγε κολληματα λογω jailbreak.

Οπως ειπες κ εσυ, ετρωγαν κολληματα μερικες εφαρμογες..

Μπορουσες καλλιστα να μην τις χρησιμοποιουσες ή να ακομα και να τις εκανες απεγκατασταση..

 

 

Πέρασα τις εφαρμογές που είχαν τα καλύτερα reviews, όπως είχα ακούσει, και για να είμαι ειλικρινής, είπα να το κάνω jailbreak μόνο γι αυτές τις εφαρμογές, που και στην τελική, δεν τις πολυχρειάζομαι.

 

Και πρίν το jailbreak ήταν περασμένη η 3.0.1.

 

 

Χαζή ερώτηση: γνωρίζει κανείς αν και πότε θα βγεί καινούριο update για το iphone? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...