Προς το περιεχόμενο

Νέο PC.Γνώμες!


Nesshin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Αποφασισα να αγορασω εναν καινουριο υπολογιστη και μετα απο λιγο ψαξιμο κατεληξα στο παρακατω:

 

 

Πως σας φαινεται? Δεν ειμαι σιγουρη αν το τροφοδοτικο ειναι αρκετο και μπορει να εχω παραλειψει κατι γι'αυτο καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κυριως για gaming. Δεν θα υπηρχε λογος να βαλω αυτην την καρτα γραφικων αλλιως . Ειμαι ανοιχτη σε προτασεις παντως αν και για την καρτα και τον επεξεργαστη ειμαι αποφασισμενη! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να μας πεις για τι χρηση προοριζεται αυτος ο υπολογιστης. edit: οκ τωρα ειδα οτι ειναι για gaming.

 

Το τροφοδοτικο ειναι υπεραρκετο, αν και θα σου προτεινα να κινηθεις στο classic τροφοδοτικο: http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1141473&Manufacturer=Enermax&category=69977705&catalog=20

 

Στο θεμα της μητρικης. Λιγες μερες πριν ειχε το πλαισιο ακριβως ιδια μητρικη με 1-2 χαρακτηριστικα λιγοτερα που δεν σου χρειαζονται. Δηλαδη ειχε την Giagabyte-ep45-ud3L με 88Ε. Την εχει και το eshop. Παρε τηλεφωνο στο πλαισιο και ρωτα αν υπαρχει η δυνατοτητα παραγγελιας, ειναι κριμα να δωσεις +20 ευρω. Αλλιως αν δεν στη φερει, εχεις κανει μια πολυ καλη επιλογη.

 

Καρτα γραφικων, ειναι πολυ καλη αρα +1 και εδω.

 

Επεξεργαστη, εφοσον κοιτας για Intel setup δωσε +40 ευρω και παρε τον q9550 ειναι πολυ δυνατοτερος. Εχει 12mb cache μιας και ειναι για games και ειναι νεοτερης τεχνολογιας, περαν της υψηλοτερης συχνοτητας. Φυσικα ανωτερος και σε επιδοσεις, ειδικα στα games. Μπορεις να τσεκαρεις εδω: http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?p=50&p2=89 Κατα τη γνωμη μου ειναι value for money αγορα, ειδικα σε σχεση με τα 150ευρω του q8400. Βγαζει οπως βλεπεις στη σελιδα απο 7-16 frames παραπανω κατα μεσο ορο σε αναλυσεις 1680χ1050. Γενικα σε s775, ειναι οτι καλυτερο βγηκε ποτε, μαζι με τον q9650 που ξεφευγει πολυ σε τιμη ~300ευρω.

 

Σκληρο δισκο προτεινω αυτον: http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1231138&CAPACITY=500+GB&category=69977741&catalog=20 . Εχει single 500ρι platter πραγμα που σημαινει αρκετα-αισθητα καλυτερες επιδοσεις απο τους κλασσικους δισκους. Επιπλεον ειναι αρκετα πιο ησυχος απο τον wd στα επιπεδα θορυβου -αν αυτο σε απασχολει-.

 

Να τσεκαρεις αν το συστημα ψυξης της RAM δεν δημιουργει διαφορα προβληματα χωρου, πχ με το συστημα ψυξης CPU κλπ. Δες και αυτες: http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1221051&catalog=20&Manufacturer=Kingston&category=69977727&page=3 Ιδιων προδιαγραφων με πιο διακριτικο συστημα ψυξης και χαμηλοτερη ταση λειτουργιας-καταναλωση-θερμοκρασια. Κατα τι ακριβοτερες ομως. Διαφορετικα +1 και σε αυτη την επιλογη σου.

 

Καλο ειναι να δωσεις +60Ε για ενα καλυτερο κουτι, εφοσον θα το ψιλογονατιζεις στα games και εφοσον εχεις ενεργοβορο συστημα, αρα και θερμοκρασιες ανω του μεσου ορου. Ιδανικη περιπτωση ειναι αυτο: http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1146149&Manufacturer=Lian+Li&category=69977695&catalog=20 Στη περιπτωση αυτη δε χρειαζεσαι το ανεμιστηρακι που εχεις στο τελος.

 

Ολα τα παραπανω σε βγαζουν +100Ε περιπου απο το μπατζετ ομως (κυριως λογω κουτιου), δεδομενου οτι το πλαισιο θα σου φερει την μητρικη που λεω κατοπιν παραγελλιας.

 

Γενικα, εαν μπορεις να παρατεινεις την αγορα του υπολογιστη, κανε υπομονη λιγο καιρο ακομα, ερχεται η νεα πλατφορμα της Intel. Διαφορετικα μην κανεις το λαθος με τον q8400 τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες οι προτασεις σου αλλα ειμαι ηδη στα 700ευρω (αγοραζω και οθονη) και δεν ειμαι σε θεση να δωσω παραπανω. Αν εχετε να μου προτεινεται κανα αλλο κουτι γυρω στα 50ευρω ομως θα το δεχομουν. Απλα δεν θελω κατι πολυ βαρυ.

 

Οσο για το τροφοδοτικο θα παρω το enermax απλα .... λιγο βλακωδης ερωτηση(αλλα δεν τα γνωριζω καλα αυτα). Βλεπω οτι δεν εχει 5V rail(?). Αυτο δεν μου χρειαζεται πουθενα? επισης απο θορυβο πως παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες οι προτασεις σου αλλα ειμαι ηδη στα 700ευρω (αγοραζω και οθονη) και δεν ειμαι σε θεση να δωσω παραπανω. Αν εχετε να μου προτεινεται κανα αλλο κουτι γυρω στα 50ευρω ομως θα το δεχομουν. Απλα δεν θελω κατι πολυ βαρυ.

 

Οσο για το τροφοδοτικο θα παρω το enermax απλα .... λιγο βλακωδης ερωτηση(αλλα δεν τα γνωριζω καλα αυτα). Βλεπω οτι δεν εχει 5V rail(?). Αυτο δεν μου χρειαζεται πουθενα? επισης απο θορυβο πως παει?

 

τοτε μπορεις να δεις σε φθηνες λυσεις κουτιων της Coolermaster, κατα τη γνωμη μου ειναι προτιμοτερα απο αυτο της Asus.

 

Απο θεμα θορυβου το τροφοδοτικο, εχω δει απο αλλους εδω που το εοχυν, οτι ειναι ησυχο. Θεωρω οτι ειναι στα ιδια επιπεδα με αυτο που προτεινεις, μιας και ειναι ιδιας ισχυος και φορουν ανεμιστηρα ιδιας διαμετρου. Μπακαλικο αυτο φυσικα, καθως κυκλωμα με κυκλωμα εχει αλλα χαρακτηριστικα λειτουργιας, αλλα μια υποθεση κανω.

Για αυτο που ρωτας, δεν θα εχεις καποιο προβλημα, θεωρω. Δεν ξερω σε τι ακριβως χρησιμευει το 5v rail και γενικα δεν παει το μυαλο μου στο ποιο βυσμα μπορει να ειναι.

 

Στα υπολοιπα και να συμβιβαστεις λογω budget, εχεις εξαρχης στησει ενα καλο και συναμα φθηνο συστημα, οποτε δεν θα εχεις προβλημα αν παραμεινεις σε αυτα. Μονη ενσταση και παλι η CPU, εκτος αν τα +40 ευρω ειναι πραγματικα μεγαλο ποσο και δεν υπαρχουν διαθεσιμα αυτη τη στιγμη, οποτε αναγκαστικα θα παραμεινεις στον παλαιο q8400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι θα μεινω σε αυτον τον επεξεργαστη γιατι αρχικα ξεκινησα για dual core και ειπα αντε να δωσω κατι παραπανω αλλα στο τελος αν συνεχισω ετσι θα δωσω 1000 ευρω.

 

Ειμαι ομως ανοιχτη σε προτασεις για κανενα μηχανιμα με ιδιες επιδοσεις γυρω στα 500 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον στο θεμα του επεξεργαστη και της καρτας γραφικων εισαι αποφασισμενη (το μπατζετ δεν επιτρεπει κατι καλυτερο) νομιζω οτι για games εχεις πετυχει το καλυτερο δυνατο συστημα. Η gtx260 ειναι πολυ δυνατη καρτα, και ο 8400 θα τα βγαλει τα ψωμια του αξιοπρεπεστατα.

 

Απο κει και περα υπαρχει και η περιπτωση των AMD ή η περιπτωση να περιμενεις λιγο ακομα για τους νεους Intel εαν υπαρχει χρονικο περιθωριο.

 

Εαν σε ενδιαφερει προταση με AMD ας αναλαβουν οι ειδικοι επι του θεματος, καθως δεν εχει τυχει να ψαξω ιδιαιτερα τους επεξεργαστες-μητρικες της και δεν γνωριζω πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω για την βοηθεια!

 

Ειμαι ανοιχτη σε προτασεις οπως ειπα,ουτως ή αλλως δεν θα τον παραγγειλω σημερα. Απλα please προιοντα που υπαρχουν στο πλαισιο μια που θα τον παρω απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζοντας με τα παρακάτω (για να πας στην GTX275), νομίζω πως θα έχεις καλύτερες επιδόσεις σε games. Εκτός αν πρόκειται να παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις (π.χ. κάποιο 19άρι TFT monitor στα 1280x1024):

 

post-4351-129063020989_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα κατεληξα σε αυτο :

 

 

Απλα τωρα υπαρχει το εξης προβλημα. Στο Πλαισιο Enermax γιοκ(εχουν 112 κομματια στην αποθηκη αλλα για καποιο λογο δεν τα δινουν ..). Οποτε τι λετε, τι 8α μου προτεινατε στα ιδια πανω κατω λεφτα? Επισης το ιδιο προβλημα το εχω και με την μνημη. Ειχα αποφασισει να παρω 2x Κingston Hyperx 2GB DDR2-800 Ram Dimm (PC2 6400, KHX6400D2/2G) αλλα λενε οτι και παλι δεν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα κατεληξα σε αυτο :

 

 

Απλα τωρα υπαρχει το εξης προβλημα. Στο Πλαισιο Enermax γιοκ(εχουν 112 κομματια στην αποθηκη αλλα για καποιο λογο δεν τα δινουν ..). Οποτε τι λετε, τι 8α μου προτεινατε στα ιδια πανω κατω λεφτα? Επισης το ιδιο προβλημα το εχω και με την μνημη. Ειχα αποφασισει να παρω 2x Κingston Hyperx 2GB DDR2-800 Ram Dimm (PC2 6400, KHX6400D2/2G) αλλα λενε οτι και παλι δεν εχουν.

 

Μην πάρεις Intel Q8XXX. Αν θέλεις Ιntel πάς σε i7, ειδάλλως πάς στην πρόταση του parsifal (που είναι και η καλύτερη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την συνθεση που μου λετε γιατι εχει am3 cpu σε am2 mobo? Το δοκιμασα στη συνθεση PC στο πλαισιο και οντως το βγαζει σε am2 socket.. αλλα τι παιζει γιατι λεει sam3?

 

Επισης ολοι επιμενεται σε AMD .. γιατι? Τοσο χαλια ειναι τα 8400?

 

Τεσπα, αυτο θα το σκεφτω ξανα.. Αλλα με το τροφοδοτικο τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...